Jump to content

potpuno pomračenje meseca


Guest

Recommended Posts

malo je pocrveneo... uopste nije u onoj meri koju sam ocekivao...

sve u svemu... izgubio sam 5 sati sna zbog mrtvog meseca...

She's soft and warm and almost weightless.

Her perfume is a sweet promise that brings tears to my eyes.

I tell her that everything will be all right. That i'll save her from whatever she's scared of and take her far, far away.

I tell her i love her

Link to comment
Share on other sites

bili su sjajni uslovi za gledanje, potpuno vedro i to. nije mi žao što nisam spavao. :)

inače, nešto sam razmišljao i nisam uspeo da skontam koja je razlika između pomračenja meseca i mesečevih mena, tj. zašto se ono sinoć tako brzo desilo (pošto, jelte, mesec ima mene zato što je ponekad potpuno izložen suncu, ponekad delimično a ponekad potpuno u zemljinoj senci). izguglah da su ravan mesečeve orbite i ravan ekliptike pod uglom, pa da se pomračenje dešava dva puta godišnje, kada se zemlja nađe u takvom položaju da zakloni pun mesec. jebem li ga ako mi je jasno i dalje :)

Link to comment
Share on other sites

ne mora mesec da bude 'pun' da bi bio pomracen.

jedini uslov koji treba da se ispuni je da se napravi ravan sunce - zemlja - mesec, sto se desava jednom do tri puta godisnje. mena meseca inace zavisi od toga koji deo meseca biva obasjan od strane sunca. pri pomracenju, ni jedan deo nije obasjan , nego zemljina senka u vidu konusa pada na ceo mesec, a bakarne boje su efekat prelamanja svetlosti

inace ja sam spavao vec oko 1, ali sam navio sat za 4.15

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

hahaha bash neshto slichno sam i ja gledao na netu i to sa kretanjem meseca i zemlje i celokupne rotacije .. i na kraju sam em izashao bez odgovora em josh zbunjeniji nego na pochetku. kapiram da tju morati da odem do opservatorije na neki kurs da mi se razjasne neke stvari :)

• crno nam se piše

• belo nam se šmrče

• mind over matter

• jebo sam vam mater

Link to comment
Share on other sites

ja sam u međuvremenu postao pametniji :)

ne mora mesec da bude 'pun' da bi bio pomracen.

mora, čitaj dole

mena meseca inace zavisi od toga koji deo meseca biva obasjan od strane sunca.

uvek je tačno pola meseca obasjano suncem (osim tokom pomračenja knpr. sinoć). mene zapravo zavise od toga koji deo meseca se vidi sa zemlje: obasjani (pun mesec), tamni (nema meseca) ili mešovito. a kada je mesec na suprotnoj strani zemlje u odnosu na sunce, što mora da bude slučaj da bi bilo pomračenja, mi vidimo njegovu obasjanu stranu, tj. pun je mesec. prema tome, mora biti pun mesec da bi bilo pomračenja.

a bakarne boje su efekat prelamanja svetlosti

da, čak i kada je pomračen, do meseca dopire sunčeva svetlost koja se prelama kroz našu atmosferu, pa je zato čudne boje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...