Jump to content

"Zamke otvorenih sistema"


Hide

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jeste, zato što se radi o firmi koja je svoje korisnike do pre pet godina ubeđivala da je 16/32-bitni hibrid iz '94 prava stvar za njihov kućni kompjuter. Da ne pričam što vole da lažu. Reklama iz devedeset i neke preko cele strane u PC Pressu, "Windows 98 - potpuno 32-bitan sistem", a svi smo znali da nije i da je pouzdan i stabilan ko kita u sedamdesetogodišnjaka.

Ima tu i dobrih stvari (Age of Empires, DirectX, Visual Studio itd.) ali Windows drži protivtežu :)

Edited by voodoo_
Link to comment
Share on other sites

1. Naravno da postoji, otkad sebe

2. Novije distribucije se instaliraju brže i lakše od Windowsa

3. Održavanje se svodi na bekapovanje svog /home/tvojeime foldera i njegovo restorovanje u slučaju havarije

4. Traženje programa se svodi na kucanje imena u search u paket menadžeru

A acad, ps i 3dmax baš i nemaju veze s kvalitetom Windowsa i Linuxa, to su samo alati koje koristiš kao neko ko se bavi usko specijalizvoanim poslom.

Inače koristim Windows čisto iz navike (i zato što NT jeste dobar sistem, daleko ispred 9x govneta), ne mogu da se naviknem ni na kakav drugi skin osim windows classica i pokreta koje činim već skoro deset godina, i to je to. Ali činjenica da je to sistem koji je izbio na vrh popularnosti ne zbog kvaliteta nego zbog akcija kompanije koja etički smrdi na kilometar ne može se prenebreći.

Edited by voodoo_
Link to comment
Share on other sites

- Brate Mohi, ti i Dei ste jedini koji su imali potrebu za menjanjem koda da bi vam nesto proradilo. Weird?

- A da, samo Linux i open-source projekti se napustaju.

- Zasto toliki broj firmi/drzavnih uprava prelazi na open source resenja ako su "teska za odrzavanje"?

- Pricas o tech support-u. Sta su RHEL i SLED?

@pesma

Odrzavanje je smejurija. Sistem je stabilan neverovatno. Redovno skidas update-ove (tj samo kliknes "OK" i ne mislis).

Da, postoji 64bitni. To je i glavna fora Linux-a, izuzetno je portabilan.

Jedini razlozi da neko ne predje na linux:

1) usko strucni programi

2) novije igrice

3) neprepoznat hardver, ali je ovo diskutabilno

Link to comment
Share on other sites

1) usko strucni programi

Jebiga, masa ljudi ima racunar zbog USP-a :)

I opet da me neko pogresno ne shvati za svakodnevni rad (sem igara) u sirokom dijapazonu primena, da, linux je bolji od windowsa, laksi za instalaciju i odrzavanje i lepsi na kraju krajeva.

Za serverske primene mozemo se klati. Win2003 server je izuzetno ali izuzetno mocan i stabilan. To sto nekom puca win me / 98 nema veze sa pricom i slicno.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

- Brate Mohi, ti i Dei ste jedini koji su imali potrebu za menjanjem koda da bi vam nesto proradilo. Weird?

Da zato sto ja radim na Linuxu od 99. tacnije prvi Linux mi je bio RH 6.0, pre nije bilo kao sad, Linux je dosta uznapredovao ali secam se da sam menjao kod na nekim programima 2003. godine na slackware-u tacnije adsl-setup,adsl-connect je imao problem da kad sve radi ok on se diskonektuje, tako je lik napisao, pa sam to prepravljao i onda je radilo ko bombona.

Linux je dobar za neko serverce po nekim manjim firmama i to je to, za ove velike sisteme niko ne koristi Linux, za sve ozbiljnije stvari se koriste sistemi koji se placaju, gde imate jak support i gde vam neko garantuje da ce to raditi kako treba.

Ja prvi koristim Linux kao server i router i sljaka perfektno, drzim slackware i uptime mu je bio oko 120 dana, doduse nije se skucao nego sam gasio komp da mu dodam jos jedan hard, ali je cinjenica da na desktop trzistu Linux je pushiona i to je to.

open source je buducnost, realno

ne

SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

- Brate Mohi, ti i Dei ste jedini koji su imali potrebu za menjanjem koda da bi vam nesto proradilo. Weird?

- A da, samo Linux i open-source projekti se napustaju.

- Zasto toliki broj firmi/drzavnih uprava prelazi na open source resenja ako su "teska za odrzavanje"?

- Pricas o tech support-u. Sta su RHEL i SLED?

@pesma

Odrzavanje je smejurija. Sistem je stabilan neverovatno. Redovno skidas update-ove (tj samo kliknes "OK" i ne mislis).

Da, postoji 64bitni. To je i glavna fora Linux-a, izuzetno je portabilan.

Jedini razlozi da neko ne predje na linux:

1) usko strucni programi

2) novije igrice

3) neprepoznat hardver, ali je ovo diskutabilno

Prvo nemoj mene i gosn gorepomenutog skript kiddie-a u istu chorbu molim te.

Drugo vratish se na moj prvi post u kome pise "mali sasha koristi opensource za po kuci" i odgovoris sam sebi.

Mislim ljudi ovde pogresno razumeju neke stvari, evo da uprostim. Ako recimo neko vozi juga, jer mu je to pristupacno, lako za odrzhavanje itd itd opet treba da bude realan, a ne da govori kako je jugo raketa.

Da razlozhim metaforu, iako ja koristim konkretno bsd jer se u srbiji nema para za ozbiljnija reshenja, to ne znaci da mislim kako je isti vrhunac softverskog inzhinjerstva chak stavishe isti je jako nedovrshen i bagovit. I kao sto rekoh gore, tvoje potrebe te nisu navele na mracnu stranu open source-a josh.

Koje to silne firme prelaze na linux? Nemachka vlada? Koja je ulozhila milione u razvijanje SuSe linuxa za svoje potrebe?

To sto kod nas "gazde" daju klincu 50 jura da im umesto windowsa namesti linux sa openoffice-om je samo odraz obezvredjivanja radne snage u zemljama u razvoju.

Evo datju ti ja par razloga da ne predjesh na linux kao recimo serversku platformu:

Furash recimo linux jedne verzije X i odlucish da upgradujesh na verziju Y jer noviji paketi zahtevaju noviju verziju ali sta se onda desi? omg nekomatibilnost izmedju edicija linuxa iste distribucije? I sta da ti onda radish sa broken serverom na kome je failovao upgrade? Ajde ovo su donekle poceli da resavaju ali je i dalje ovo pandorina kutija osim kod distribucija koje su se u potpunosti oslonile na ports package sistem.

Al evo konkretno jedne stvari koja se meni desila, mislim da je bila prelazak sa bsd-a 5.1 na 5.2 il tako nesto ako nekoga zanima tacno to je trenutak prelaska sa vinuma na gvinum.

I tako produkcioni mail server sa diskovima u raidu preko vinuma radi super nikakvi problemi (osim nekih sa nedokumentovanjem vinuma sto sam na kraju dokucio citanjem vinum mailing lista lol) i dodje vreme upgrejdu, ok nije problem, updateuje se ports stablo, fetchuju se novi paketi, izbilda se world u neko gluvo doba notji, i ajmo reset na novi sistem, kad ono prni pa ufati. Baje u bsdu odluchile pretji na gvinum bogte jebo, i meni totalno sjebu raid jer su u gvinumu drugaciji offseti nego u vinumu JEA (prostim jezikom sistem trazhi pravu stvar na pogresnom mestu na disku).

I kome ja da jebem spisak za ovo?

I da zakljucim, kao sto rekoh, lep je linux za male hakere, da budze one statistike u gnome-u sa strane i da sve to izgleda megakul, ali kad prvi put budete morali da se oslonite na njega i kad vas proda, pa ostanete sami sa kitom u rukama JA TJU SE SMEJATI IZA TJOSKA.

PS: niko nije rekao da ne postoji komercijalna usluga podrske za ODREDJENE linux distribucije, ali tu se izgubila sva TA poenta opensorce-a. rh enterprise edition il kako se vetj zove je komercijalni proizvod koji se ne moze skinuti sa neta legalno, tj mora da se plati i za koji se placa podrska mesecno. Te se kanda u magli gubi razlika izmedju njega i windowsa ili nekog petog komercijalnog operativnog sistema.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Iskreno, poshtujem stabilnost i brzinu linux OS-ova, ali imam nekoliko zamerki:

- iako je veoma lako instalirati neke od popularnix linux OS-ova, jako je teshko posle neshto menjati - ne daj Boze da promenish neko parche hardvera, smoricesh se dok nadjesh i instalirash drajvere (ovde ne govorim o linuxashima koji sede od jutra do sutra u konzoli chachkajuci utrobu svojeg OS-a).

- neiskusni korisnik moze dosta lako da sjebe sistem

- iako open source programi dosta brzo napreduju, josh uvek su daleko od komercijalnih paketa

- GUI (ili ti graphic user interface) u linuxu je samo maska, a maltene sve glavne stvari (instaliranje drajvera i programa npr.) se josh uvek moraju raditi iz konzole i to je loshe...

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Al evo konkretno jedne stvari koja se meni desila, mislim da je bila prelazak sa bsd-a 5.1 na 5.2 il tako nesto ako nekoga zanima tacno to je trenutak prelaska sa vinuma na gvinum.

I tako produkcioni mail server sa diskovima u raidu preko vinuma radi super nikakvi problemi (osim nekih sa nedokumentovanjem vinuma sto sam na kraju dokucio citanjem vinum mailing lista lol) i dodje vreme upgrejdu, ok nije problem, updateuje se ports stablo, fetchuju se novi paketi, izbilda se world u neko gluvo doba notji, i ajmo reset na novi sistem, kad ono prni pa ufati. Baje u bsdu odluchile pretji na gvinum bogte jebo, i meni totalno sjebu raid jer su u gvinumu drugaciji offseti nego u vinumu JEA (prostim jezikom sistem trazhi pravu stvar na pogresnom mestu na disku).

I kome ja da jebem spisak za ovo?

I da zakljucim, kao sto rekoh, lep je linux za male hakere, da budze one statistike u gnome-u sa strane i da sve to izgleda megakul, ali kad prvi put budete morali da se oslonite na njega i kad vas proda, pa ostanete sami sa kitom u rukama JA TJU SE SMEJATI IZA TJOSKA.

PS: niko nije rekao da ne postoji komercijalna usluga podrske za ODREDJENE linux distribucije, ali tu se izgubila sva TA poenta opensorce-a. rh enterprise edition il kako se vetj zove je komercijalni proizvod koji se ne moze skinuti sa neta legalno, tj mora da se plati i za koji se placa podrska mesecno. Te se kanda u magli gubi razlika izmedju njega i windowsa ili nekog petog komercijalnog operativnog sistema.

Ćebe to je software on je dizajniran da ne radi :)

Meni se slicno sranje desilo sa Placenim Win2003 i do placenim cifrom sa 3 nule. Elem prodje update reset i samo kaze lsass.exe error. Pa se ti jebi nema nista pametno na MS KB, samo neki primeri za WinXP i nista isto tako iskopam po nekim forumimam foru da treba da se pregazi "sam" fail a znas sta je u sam fail-u i jos gomila drugih. naravno to ne moze da se uradi iz win reper moda jer on ne da da se kopira sa isto diska na disk kao neki sigurnosni fičr, serem im se u sigurnost.. I šta ja da radim da zovem MS teh support koji ce mi reci errr pa vama ne radi OS!!!11111

Tako da se ta sranja desavu SVUDA!

Link to comment
Share on other sites

@ dei

obrazlozi se sto mislis da open source nije buducnost?

Pa veoma prosto, niko nece da radi za dzabe, a ti koji rade za dzabe ne rade kako treba, jednostavno sve sto valja mora da se plati.

Ono sto je kvalitet nije dostupno svima, da je open source buducnost sad bi Linux bio no1. OS ali kao sto vidis trziste odredjuje sta je dobro a sta ne, open source je mlacenje prazne slame, lepo je raditi neki software za zajednicu i "javnu korist" ali kad-tad shvatis da se od toga ne zivi i da od zajednice ne dobijes nista osim mozda source forge majice.

@Mohican

Prvo ne pricaj nesto sto ne znas, ti ne mozes da ocenjujes moje znanje jer me ne poznajes niti znas sta radim i gde radim, ja znam da ti mislis da si najpametniji i da najbolje znas ali kad ti i Leka kaze da si drkadzjija onda verujem da je svima sve jasno, niko ne osporava tvoje znanje ali se previse ritas bez pokrica. Ja znam da ti zivis jos u 2000. godini i da mislis da sam i dalje klinac i sta ti ja znam ali ja sad imam 21 godinu Mohi, da si mi rekao pre 8 godina da sam script kiddie to bi bilo sa nekim osnovom, proslo je 8 godina al kod tebe vreme i dalje stoji.

Edited by kolac u tiganju?NEMOGUCE!
SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

Opet se vracamo na tog LEKU ... Leka je linux zilot i to najgore vrste, a kapiram i zilot u zhivotu. On je otisao tolko daleko da glorifikuje linux iznad ostalih unixoida i sl ... neko bi to okarakterisao kao psihozu, a za mene misli da sam drkadzija da ponovim zbog onog montiranog njegovog skrinshota gde glorifikuje O PREMOTJNI I PRESVETI GNU HURD koji nece biti zavrshen do 2100te ako i tad.

leka.jpg=stallman.jpg

Sve u svemu proslo 8 godina jeste ali se nista promenilo nije, a to vidim po tvom izboru "idola" sa es-a.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Prvo nemoj mene i gosn gorepomenutog skript kiddie-a u istu chorbu molim te.

To raspravi sa dei-jem, ja samo znam da ste jedni od retkih koji su morali da menjaju kod.

Da razlozhim metaforu, iako ja koristim konkretno bsd jer se u srbiji nema para za ozbiljnija reshenja, to ne znaci da mislim kako je isti vrhunac softverskog inzhinjerstva chak stavishe isti je jako nedovrshen i bagovit. I kao sto rekoh gore, tvoje potrebe te nisu navele na mracnu stranu open source-a josh.

Zatim, ja prvi govorim da linux nije omg, nesto najbolje sto postoji zato sto sam svestan njegovih mana. Samo zelim da demistifikujem neke stvari vezane za njega.

Koje to silne firme prelaze na linux? Nemachka vlada? Koja je ulozhila milione u razvijanje SuSe linuxa za svoje potrebe?

Da, presli su i Holandjani. I da, presla su i neka ministarstva u Francuskoj.

Al evo konkretno jedne stvari koja se meni desila

...

Koliko znam po prici jednog sys admina, prvo se sve aplikacije detaljno prouce (gledas po mailing listama, bug report-ove itd itd) pre nego sto uradis neki update.

I kome ja da jebem spisak za ovo?

I da zakljucim, kao sto rekoh, lep je linux za male hakere, da budze one statistike u gnome-u sa strane i da sve to izgleda megakul, ali kad prvi put budete morali da se oslonite na njega i kad vas proda, pa ostanete sami sa kitom u rukama JA TJU SE SMEJATI IZA TJOSKA.

Evo, dve godine me sluzi lepo. Nije da me nikad nije izneverio, ali sigurno mnogo manje nego win svojevremeno.

PS: niko nije rekao da ne postoji komercijalna usluga podrske za ODREDJENE linux distribucije, ali tu se izgubila sva TA poenta opensorce-a. rh enterprise edition il kako se vetj zove je komercijalni proizvod koji se ne moze skinuti sa neta legalno, tj mora da se plati i za koji se placa podrska mesecno. Te se kanda u magli gubi razlika izmedju njega i windowsa ili nekog petog komercijalnog operativnog sistema.

Kako se to, molim te, gubi poenta open source-a? RMS prvi kaze da je savrseno legalno i savrseno normalno prodavati free software. Jel razlika izmedju Lin-a, Win-a, BSD-a i Solarisa samo u tome sto se jedni placaju, a jedni ne?

- neiskusni korisnik moze dosta lako da sjebe sistem

Evo, cale vec godinu dana radi na mom kompu i radije ga koristi nego win na svom. I veruj mi da nista nije sjebao :)

- iako open source programi dosta brzo napreduju, josh uvek su daleko od komercijalnih paketa

Daleko su od komercijalnih zato sto Win ima veci % trzista. Kad free OS-ovi budu dobili leverage, situacija ce se promeniti.

- GUI (ili ti graphic user interface) u linuxu je samo maska, a maltene sve glavne stvari (instaliranje drajvera i programa npr.) se josh uvek moraju raditi iz konzole i to je loshe...

Nije tesko prekopirati par lajnova u konzolu, zar ne? Niko od tebe ne trazi da znas sta radis u konzoli.

Gnome i KDE su katastrofa... nikada ne bih koristio linux kao desktop rachunar :))

Ja kazem da je Win interfejs katastrofa. Daj neke argumente :)

Pa veoma prosto, niko nece da radi za dzabe, a ti koji rade za dzabe ne rade kako treba, jednostavno sve sto valja mora da se plati.

Ono sto je kvalitet nije dostupno svima, da je open source buducnost sad bi Linux bio no1. OS ali kao sto vidis trziste odredjuje sta je dobro a sta ne, open source je mlacenje prazne slame, lepo je raditi neki software za zajednicu i "javnu korist" ali kad-tad shvatis da se od toga ne zivi i da od zajednice ne dobijes nista osim mozda source forge majice.

Programi za koje developeri ne dobijaju pare ne moraju nuzno da budu uzasni. I naravno da postoji gomila projekata za koje ti silni developeri dobijaju pare (i to debele). Procenat koriscenja free OS-ova raste iz godine u godinu. I nastavice da raste zbog progresa koji se pravi u njihovom razvoju.

Link to comment
Share on other sites

To raspravi sa dei-jem, ja samo znam da ste jedni od retkih koji su morali da menjaju kod.

Zatim, ja prvi govorim da linux nije omg, nesto najbolje sto postoji zato sto sam svestan njegovih mana. Samo zelim da demistifikujem neke stvari vezane za njega.

Da, presli su i Holandjani. I da, presla su i neka ministarstva u Francuskoj.

Koliko znam po prici jednog sys admina, prvo se sve aplikacije detaljno prouce (gledas po mailing listama, bug report-ove itd itd) pre nego sto uradis neki update.

Evo, dve godine me sluzi lepo. Nije da me nikad nije izneverio, ali sigurno mnogo manje nego win svojevremeno.

Kako se to, molim te, gubi poenta open source-a? RMS prvi kaze da je savrseno legalno i savrseno normalno prodavati free software. Jel razlika izmedju Lin-a, Win-a, BSD-a i Solarisa samo u tome sto se jedni placaju, a jedni ne?

Evo, cale vec godinu dana radi na mom kompu i radije ga koristi nego win na svom. I veruj mi da nista nije sjebao :)

Daleko su od komercijalnih zato sto Win ima veci % trzista. Kad free OS-ovi budu dobili leverage, situacija ce se promeniti.

Nije tesko prekopirati par lajnova u konzolu, zar ne? Niko od tebe ne trazi da znas sta radis u konzoli.

Ja kazem da je Win interfejs katastrofa. Daj neke argumente :)

Programi za koje developeri ne dobijaju pare ne moraju nuzno da budu uzasni. I naravno da postoji gomila projekata za koje ti silni developeri dobijaju pare (i to debele). Procenat koriscenja free OS-ova raste iz godine u godinu. I nastavice da raste zbog progresa koji se pravi u njihovom razvoju.

A inace ovaj forum je pun unix administratora i developera koji em znaju em imaju potrebe da edituju kod opensource-a za svoju kucnu masinu? Ajde pametan si klinac, razmisli malo pre nego izletish.

Sve velike firme koje predju na linux ili imaju svoj department zaduzen za odrzavanje istog ili su isti outsorsovali.

Jeste normalno je, ali za taj enterprise rh, ti moras fino da platis da bi ga uzeo, a sa fedorom nemas nikakvu podrsku. Moras da platis tu podrsku isto. I za kraj ako ti na taj enterprajz rh instalirash bilo sta drugo osim rh rpm-a kapiram da nemas podrsku, a nemas sve u rpmu i koja je onda poenta tog opensorsa?. Dobio si windows kome mozes da citas sourcekod WAU.

A razlika recimo izmedju solarisa i linuxa je sto je ovaj prvi svetlosnim godinama ispred. Interesantne su opaske od strane sun predstavnika na opensource EUREKE (primer recimo fbsd ubacio jail-ove koji su, i bicu blag, preobucheni chroot i nazvali to virtualizacijom, a na to im je baja iz sun-a rekao lepo, da da kul je to i vreme im je, mi to furamo od 80tih ... sun verzija toga se zove ZONE i kompletno je reshenje za virtuelizaciju za razliku od jaila, a linux ni nema nishta slichno)

Kad opensource dobije leverage, linux ce imati vishe virusa nego windows trenutno, and u can quote me on that one.

Dosta opensource projekata je pisano s brda s dola, jako neoptimizovano, nepregledno i onda u narednim verzijama ako dozive naredne verzije ispravljaju greske koje su prvobitno napravili, a te greske su recimo i menjanje sintakse konfiguracija (omg jel neko pomenuo racoon i racoon2?) i tako.

A tu prichu o rastu udela opensource-a slusham josh od 2000ite, a procenti se nesto ne menjaju i kapiram da odnos odrzavaju projekti kao sto su mozilla i apache ...

22595076.jpg

Ako je ovo BLUE SCREEN OF DEATH imash i pandan na drugoj strani i obichno ga izazivaju isti faktori losh hardware

kernel-panic.jpg

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...