Jump to content

OC saveti


.:dH:.

Recommended Posts

Vidim svi pričate o overclock-u, a ja to nikad nisam radio.

Pošto mi je komp malkice bajat, dajte neke predloge za OC.

Evo konfiguracije:

intel p4 2.0 GHz

GeForce 4 MX440

256MB RAM

intel I845 ChipSet

Čisto da stavim da imam novi hladnjak na procesoru (hladi do 2.8 GHz),

a imam i nešto što se može nazvati spoljno hlađenje (home-made improvizacija)

Ako treba da napišem još neke komponente recite.

E da uzmite u obzir da sam totalni laik što se toga tiče.

Hvala unapred!

God save Opera Mini.

Samo Klejbezable, ostalo su sitnice.

Rastaman still stand.

Link to comment
Share on other sites

Nisam nista manje laik od tebe, ali skuzio sam par stvari, koje bih mogao da podelim sa tobom, uz naravno mali disclaimer-sve radis na svoju odgovornost, ja sam prilicno nestrucan, i moj savet je diskutabilan dok oni proverenijeg znanja ne potvrde njegovu validnost:-)

To ti je proc sa Northwood jezgrom (pretpostavljam, proveri) pa pregrevanje ne bi trebalo da bude problem (barem nije sa Celeronom, znam pouzdano, a za P4... vidi sta je i kako je:-)

I sad se nesto mislim koliko sve stvari ima da se vodi racuna, jee.... pa moras malo preciznije podatke da das, jebote!

Pun naziv i model ploce i chipseta (ima ih 845P, E, E-max...)

Default takt procesora (mnozilac*FSB, za celeron 2.4 je to 24*100, kontam da kod tebe treba da je 20*100, mrzi me da trazim...)

Memory bus (freq. ram memorije, a to ti je racunam 133MHz(a posto je DDR, znaci 266, PC 2100), ili 166(tj 333)-PC 2700.

Cija je memorija, i koja je njena nominalna freq? (ne valja ako imas module deklarisane na recimo 333, a nisu neka marka, pa ih overklokujes preko te vrednosti...) U suprotnom, znaci ako imas DDR400 modul(e) koji se pate na 266 ili 333Mhz, onda ih treba poterati na vise...

Koje napajanje (model i snaga)?

Ako imas problema da saznas ove podatke, posluzi se nekim dijagnostickim programom, npr. SiSoftware, ili Everest Home Edition. Sam DDR modul treba da ima na chipu nalepnicu, sa deklarisanom DDR freq.

I sve ide u BIOS-u, stavka najcesce Freq/Volt. Control, i u njoj mozes da povecavas postepeno CPU FSB i da restartujes.Mnozilac ne mozes da menjas, jer je Intel:-(

Prvi znaci nestabilnosti sistema ukazuju da se blizs granici, koju je moguce podici blagim povecavanjem voltaze procesora, sto zahteva qualitetno napajanje. Procentualno se sa povecanjem FSB povecava i mem bus, pa vodui racuna da ne overkloujes memoriju koja za to nije predvidjena).

ja sam imao Celerona 2.4 na MSI 6566 ploci (i845E MAX), i 256(pa 512) PQI DDR400 rama (koji je radio na 266)

Najcesce sam masinu drzao na 3.12G (24*130), tu je memorija radila na oko 350 Mhz i bez podizanja napona, a najdalje sam dogurao na 3.24G (24*135), memorija na oko 360, sa blagim povecanjem voltaze...

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Verovatno uzimam sutra još RAMa, a za VGA j se za sada nema keša...

Koliko je uopšte neka mediokritetna grafička od 128MB?

A i ovo je neko zezanje pošto verovatno uzimam novu konfiguraciju za nedelju-dve

(to ako bude keša), pa je ovo po sistemu bolje da nešto sjebem na ovom nego na novom kompu...

God save Opera Mini.

Samo Klejbezable, ostalo su sitnice.

Rastaman still stand.

Link to comment
Share on other sites

Reci mu Voodooo, jebote!

Ima Sapphire x1600pro AGP sa 256MB, za nekih 140-160e, a tu su i razni 6600GT

@Ankanar: Gde ti nadje 9600xt za 120e? :-)

Gigabyte 9600pro 75-80e

Sapphire 9600XT sa 128MB 90-100e je max i previse :-)

Powercolor 9800SE (128bit) <100e

6600 128bit 128MB Asus 105-110e, a sa 256MB 115-120e

I dosta od mene:-) Sve ovo su stvarno OK AGP graficke

Zasto mu se ne bi isplatio OC (pod uslovom da se nesto ne sjebe, naravno:-) ? Rekao sam jednom, i recicu 100puta, da je GF4 duplo bolje resenje od nekog 64bitbog 5200/9200, i bog zna koliko sam trazio naivcinu da mi da svoju 'cetvorku' za moju 'peticu', i da jos doplati, heey, to je 128MB, pa niko nije hteo... Dobar je GF4. A tek Ti...

@Priest:Ako ja poznajem i845 cs, a imao sam jednu plocu sa njim i sufiksom E-MAX, tebi ram radi na 133(tj. 266 MHz), i imas AGP 4x slot :-( Ubadanjem 8x graficke ogranicavas joj delimicno performanse, pa je malo steta:-( K'o sto meni rekose ovde, i to cini mi se Stalja, ali nisam siguran, a mrzi me da trazim, PLOCU treba menjati za neku sa brzim memory busom, i AGP8X, a da ima socket478, u koji ces da ubodes svoj procesor-cini mi se da mi je pritom preporucen ABIT IC-7.

Gorepomenutim klokovanjem svoje masine poboljsao sam fps u HL2/CS:Source-u za nekih 30tak%, i to sa 256MB, tako da sam ubedjen da i ti mozes nesto postici...

Bez mnogo natezanja i naprednih tweakovanja, u koje se i ne razumem preterano, ti bi trebalo da mozes da podignes FSB za nekih 25%( sa 100 na 125 npr:-), cime bi ti masina kucala na 2.5GHz, a memorija na 333MHz, i bez potrebe za povecavanjem napona. Sve to pod uslovom da imas solidno napajanje, da imas mem. modul deklarisan na 333 ili 400MHz (ako je od 266, jbga!- mora se obarati mem bus) , i naravno, jos jednom procitaj disclaimer:-) Mislim da ti procesor ne moze stradati nikako, a ostalo je manje-vise jeftino:-)

A od upgrade-a OBAVEZNO jos rama (512, eventualno 256), moze neka od navedenih grafickih, ali onda bi 'sevap' bio promeniti i plocu. Toliko od mene!

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Ovaj...................jbt ne smem ni da izgovorim...

Pare od kojih je RAM danas trebao da se kupi je juče odneo Real...

...brate kevi ne smem ni da kažem...

...jebena kladionica...

...uh...

Nekako mi nije ni do čega...

God save Opera Mini.

Samo Klejbezable, ostalo su sitnice.

Rastaman still stand.

Link to comment
Share on other sites

Manite me overkloka nekih nedelju do godinu dana...

Ja se inače ne kladim, nego me ortak nagovorio 15 min. pred tekmu.

On je inače izgubio ratu za exkurziju i pare za račun za struju koje je trebao da plati.

Mislim, ko je juče uzeo pare u kladži svaka mu čast, znači svi fixevi su propali...

@moderatori:

Zaključavajte temu, samokažnjavam se minesweeperom, najmanje mi sad treba oc.

God save Opera Mini.

Samo Klejbezable, ostalo su sitnice.

Rastaman still stand.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...