Jump to content

linux


Recommended Posts

prvo kreni od toga da li ti uopste i treba linux?

to za sigurnost je tacno donekle, ali ipak sve zavisi u onome izmedju tastature i stolice :P

1: da, svi rade

2. moze (jedino pisanje po linux particiji iz wina i obrnuto nije bas preporucljivo)

3. dobar deo ih dolazi uz distribuciju koju hoces

Edited by manson
Link to comment
Share on other sites

0. Virusi mogu teorecki da udju u svaki os jedino sto za Linux ne postoje :))) (Postoje samo neke labaratoriske verzije koje ne rade sa novim kernelima). Tako da si 99.99% bezbedan.

1. Jop Linux radi sa izvornim kodom programa tako da mozes da ga pokrenes na bilo komp *.nix sistemu. Situacija je malo drugacija kod *.rpm-a ali polako

2. DA. Linux po difoltu vidi (mount-uje) sve win particije (Po fat 32 pise NTFS samo cita). Iz vin-a mozes da citas Linux particiju pomocu npr plugin-a za tc.

3.Surf - FF, Mail - TB, Chat - Kopete: (ICQ, MNS, Yahoo, Irc , Jabber el sam zaboravio neki??) ili X-chat(Samo irc), Dowload - Kget , p2p - valknut, Muzika - AmaroK (EXTRA!!!) Gledanje filmoga - kaffeine ili mPlayer, Total Commander - Krusader, Neki ftp - gFtp itd itd :)

E sada aj da se vratimo na rpm-ove :) oni su ti vec prekompalirani programi (Brza instalacija rade za nijansu sporije)

I (akoro) sve programe za Suse 9.x mozes skinuti

http://rpm.pbone.net/

http://packman.links2linux.org/

UPOZORENJE SuSe 9.3 po intsaciji ne pusta mp3 i divx-ove ali to se da vrlo lako srediti pa se javi kada instaliras :))

POZ :)

Link to comment
Share on other sites

Egzotični hardver poput integrisane zvučne kartice sa AC97 kodekom koja je standard na svim matičnim pločama poslednjih godina.

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

dunno ja se drzim windowsa posto nista ne hostujem i linux mi zapravo i ne treba.. drzim win zbog usability-a sa sigurnoscu nikad nisam imao problema tako da... e sad da ne zivimo u srbiji i da moram da platim dunno 200$ dolara za taj win... drugacija bi pesma bila :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

na susetu masa stvari ne radi, npr. nadji neki control panel za iole jachu hosting firmu i ima da se useresh dok ga sredish.. ;)

Da se razumemo ja kada sam prvi put imao kontakt sa linux-om (SuSe) trebalo mi je nedelju dana da osposobim Divx-ove i Xvidove jer nisam RTFM-ovao :))) I mogu mu dati epitet da sam se usrao oko toga :) sada to radim za 30-60 sec :)

Onda isto tako i instalacia AV na komp koji je mail server. Kome je zadatak da iskenira svaku poruku pre nego sto win masina pokupi sa njega, nije nesto sto se radi u 3-5 klekova na bilo kom linux nego konzolu u ruke :) Tako da je pitanje sve sta radi i koliko znas o tome :)

NPR: Http i ftp server na SuSe-u dizes u 4-6 klikova misem next iz yasta :) Moras priznati mnogo lakse nego na win-u. Dok ce se oci naduti ko da ga karaju crnci dok pocetnik instalira win modem :)

Poz i samo hrabro :) Jesdino sto mozete da izgubite su podaci sa diska :)))) kosmodisk :)

Edited by Stator
Link to comment
Share on other sites

@tomkeus: Znas na sta mene podseca ovo gore sto si napisao.

Zamisli da neko danas prvi put u zivoru sedne za novo kupljni komp na kome je samo cista instalacija win-a. I tako odmah skokne do pirata i kupu 10 divx filmova ubaci prvi NE RADI?!?! drugi, treci, itd ne radi ni jedan. On kaze ovako ja ne znam nista o kompovima necu nikoga da zovem nego cu sam nauciti. Prodju 4 dana a on je tek sada ukapirao da postoji 60 hiljada codeka i da moras da imas svaki dako oces da gledas sve filmove. I on tu istaje od kompa besno ga gasi i kaze ovo je pravljeno samo da coveku oduzima vreme ja cu ubaciti te filmove u moj kucni dvd/divx player i tako cu ih gledati kompovi su sranje....

Pitanje je samo coveka da li zelis da siris svoj spektar znanja aili si zadovoljan sa tim sto imas....

Link to comment
Share on other sites

@tomkeus: Znas na sta mene podseca ovo gore sto si napisao.

Zamisli da neko danas prvi put u zivoru sedne za novo kupljni komp na kome je samo cista instalacija win-a. I tako odmah skokne do pirata i kupu 10 divx filmova ubaci prvi NE RADI?!?! drugi, treci, itd ne radi ni jedan. On kaze ovako ja ne znam nista o kompovima necu nikoga da zovem nego cu sam nauciti. Prodju 4 dana a on je tek sada ukapirao da postoji 60 hiljada codeka i da moras da imas svaki dako oces da gledas sve filmove. I on tu istaje od kompa besno ga gasi i kaze ovo je pravljeno samo da coveku oduzima vreme ja cu ubaciti te filmove u moj kucni dvd/divx player i tako cu ih gledati kompovi su sranje....

Pitanje je samo coveka da li zelis da siris svoj spektar znanja aili si zadovoljan sa tim sto imas....

jao statore, sad si poceo sa klasicnom linuxaskom pricom... a zasto covek ne moze da siri spektar znanja u winu? sta ce mu linux?

Link to comment
Share on other sites

linux je mnogo pogodniji za eksperimentisanje od Windowsa. Sistem je potpuno otvoren, svaki modul i deo mo

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...