Jump to content

TFT problem


Lucky

Recommended Posts

E ovako ...

cinjenica 1. - Komp, Duron, GeForce 2, Windows XP, CRT monitor 17" -- radi

cinjenica 2. - Kada na njega prikacis TFT monitor -- ne radi, monitor daje "no signal".

cinjenica 3. - Kada monitor zakacis za drugi komp -- monitor radi (drugi komp je slicnih karakteristika)

cinjenica 4. - Kada iz kompa na kojem monitor ne radi izvadis graficku a stavis ovu iz kompa na kojem monitor radi - opet ne radi

cinjenica 5. - Svi kablovi su dobro povezani, cak sam probao i sa razlicitim kablovima i razlicitim napajanjem, situacija je ista.

Jedino sto mi je palo napamet, al' to nisam uspeo da isprobam a sada ne mogu jeste sledece - U uputstvu za monitor (eto ti ga sad ;)) pishe da je maksimalna rezolucija uz osvezenje 1024x768 @ 75Hz i da se pazi da se ona ne predje pri ukljucivanju monitora (kao da to ima veze sa TFTom) dok je na kompu na kojem monitor ne radi setovano sigurno 1024x768 @ 85. Na drugom kompu na kojem monitor radi ne znam koje je osvezhenje postavljeno.

Sad mene interesuje da li je moguce da monitor pri samom startovanju (tacnije kompjuter) jos kad broji memoriju "pokupi" ta setovanja iz windowsa i zato monitor ne radi, ili imate mozda neki drugi predlog?

Link to comment
Share on other sites

Phah... ako nije to, a nemam razloga da verujem u suprotno :) onda ostaje jos samo teorija kolege Ivana koji misli da mozda neka voltazha unutar kompa koja se shiba kroz konektor za graficku ne odgovara monitoru.

Ali jos uvek skupljam predloge :)

Link to comment
Share on other sites

aj probaj ovo, zvuchace suludo, meni se slihcno (NoSignal) desilo prilikom gasenja kompa.

ugasis ga iz struje skroz, povadis graficku i memoriju (mozda probas i slot da promenis od nekog modula), duv vamo duv tamo, vratis sve nazad i proradi :)

chek bre, jel tebi ne radi kad krene u WIN ili kako ga upalish?

Edited by Ji 4Tze
Link to comment
Share on other sites

jel si probao da na taj komp na kome neradi taj tft zakacis neki drugi tft(po mogucstvu isti model)koji vec radi negde...

Mislim da jesam ... sad vishe od raznoraznih kombinacija ne mogu da budem 100% siguran, ali sam zasigurno TFT sa tog kompa probao na drugom i radio je, drugi TFT nisam probao.

Pogledaj u BIOS-u ploce na kojoj ne radi TFT da li je za Init Display First stavljeno da prvo podize PCI karticu ili AGP (ako uopste imas takvu opciju), pa probaj ono drugo.

Ajd ... krenuli smo sa long shot varijantama, sto da ne :))

aj probaj ovo, zvuchace suludo, meni se slihcno (NoSignal) desilo prilikom gasenja kompa.

ugasis ga iz struje skroz, povadis graficku i memoriju (mozda probas i slot da promenis od nekog modula), duv vamo duv tamo, vratis sve nazad i proradi :)

chek bre, jel tebi ne radi kad krene u WIN ili kako ga upalish?

Probacu i ovo ... nije frka ... A sto se tice butovanja, ne radi od samog pocetka, kada se upali, tako da je to znatno veci problem. Da se on ugasi kada udje u Win lako bih ja znao da je to refresh rate wina odgovoran pa smanjio isti, itd itd.

Link to comment
Share on other sites

Update - Problem reshen! (ou yea)

Daklem, sta se desilo. Krenem ja pun ovih saveta da se bavim kompom, al' rek'o da probam najpre ovo sa refresh rateom, posto sam to prvo procitao u uputstvu. Udjem u windows (CRT monitor) smanjim rezoluciju na 800x600 i osvezenje na 60Hz (kao ajde neke vrednosti koje sigurno moze da isfura vecina monitora), ugasim kompjuter, povezhem TFT monitor, ukljucim kompujter - RADI!

Kasnije cekiram setovanja i zaista u 1024x768 OS ne da da se izabere vishe od 75Hz osvezenja. Jos uvek mi nije bas najjasnije kakve to veze ima sa TFT/LCD monitorima, ali ajde, mozda nesto ne znam :)

Naravno, postoji i mogucnost da se struja stabilizovala / da je celovecernje "kuliranje" kompjutera dovelo do toga da se "sredi" (na fazon ove spike oko vadjenja kablova i komponenti, koju i ja praktikujem kad mi nesto ne radi), ali eto ... sada sve radi, i to nakon promene hercazhe.

Cisto da vas obavestim za slucaj da nekad naletite na slicne probleme, mozda bude korisno jos nekome.

Link to comment
Share on other sites

neće smetati, al je bolja slika na manjem osvežavanju.

pri tom, osvežavanje kod tft-a ne igra nikakvu ulogu, to je bilo bitno kod crt-a gde se slika javljala u pulsevima.. kod tft-a ništa ne pulsira.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...