Jump to content

eutanazija da ili ne?


Da li smatrate da eutanazija treba da bude dozvoljena zakonom?  

67 members have voted

  1. 1. Da li smatrate da eutanazija treba da bude dozvoljena zakonom?

    • da
      38
    • ne
      11
    • ne znam(i ne zanima me topik otvaram samo da bih se posro na ozbilne stavove koje tje drugi izneti)
      3
    • ne znam(to je ozbiljno pitanje na koje u ovom trenutku nemam odgovor)
      12


Recommended Posts

Na pitanje "eutanazija da ili ne?" je jako teshko odgovoriti sa stanovishta etike... Ma koliko se trudio da nadjem odgovor, nikada nisam doshao do konachnog reshenja: da li bih mogao da prekratim nekome muke? da li bih mogao nekoga da drzim zivim dok gledam kako se muchi i moli me o smrti?... Da li je smrt bolja od zivota, pa makar on bio samo bol i muchenje? Dok se ne otkrije shta znachi smrt i shta se deshava posle smrti, mislim da necu moci da dam sebi odgovor...

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

da li bih mogao da prekratim nekome muke? da li bih mogao nekoga da drzim zivim dok gledam kako se muchi i moli me o smrti?... Da li je smrt bolja od zivota, pa makar on bio samo bol i muchenje?

vidiš, meni pitanje nikad nije bilo šta bih uradio da me neko moli da ga ubijem.. samo bih gledao da to uradim tako da me ne uhvate ;)

ove druge varijante su mnogo zajebanije, kada ne znaš definitivno šta pacijent želi.

Link to comment
Share on other sites

Neverovatno kolko su razlozi protiv eutanazije glupavi i bez utemeljenja. A ubedljivo prvi na toj listi je odma ustajanje u odbranu nekog morala i ljudskih prava. Covek je slobodan da radi sta zeli i kako zeli. Ne razumem sta ti ima bilo ko da se petlja i da mu brani ako izjavi da hoce da umre??? Kakav moral, pa nemoralno je ako ne omogucis takvom coveku na bezbolan nacin da umre. Naravno da bi se to regulisalo treba da postoji dokument koji se potpisuje i to bi bilo to.

p.s. a to se tom Teri je tek glupost. Ej 6 milijardi ljudi svaki dan slusa o jednoj jedinoj osobi. Zad zvucim okurtno ali daj bre zar je ona toliko bitno. Da li bilo koga sem njene porodice boli dupe dal ce da umre ili ne?

Link to comment
Share on other sites

Jesam za eutanaziju, cak bih je izvrsio i na nekima sa ovog foruma, free of charge :) ali o tome nekom drugom prilikom :)

Back to topic, cak i da se, daleko bilo, meni dogodi nesto pa da ostanem biljka, bio bih za to da iskljuce aparate za odrzavanje u zivotu.

@zerbah

samo je jedan nacin da otkrijes sta znaci smrt i sta se desava posle, ako se uopste i desava nesto :)

Link to comment
Share on other sites

suvise kompleskno pitanje...lako je reci ja sam za ili protiv zbog toga i toga...kada bi stvarno morali da odlucite o necijem zivotu to bi bila sasvim druga stvar

upravo tako - zamislite da ste ubili nekoga zato shto vas je molio da ga ubijete. Da li ce vas posle toga muchiti savest?

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Da, ali ti koji mole da ubiju, znaci da su dovoljno svesni da i mogu samo da se ubiju, samo im treba pomoc, tj postaviti im sve kako treba, da oni samo pritisnu dugme ili nesto slicno i da se ubiju. Problem su oni koji nisu svesni, tj mozda i jesu svesni ali mi to ne znamo, ili mozda mozak tada stvara neki svoj svet?

Bas kad sam ovo spomenuo, setio sam se filma sa festa pre jedno dve-tri-cetiri godine, mislim da se zvao Moguci svetovi, ima neke slicna prica, neki dokotor glavnom liku odrazava mozak u zivotu, samo mozak, koji pravi nekoliko razlicitih paralelnih svetova, sa razlicitim a opet istim vezama, koje prozivljava u isto vreme. http://www.imdb.com/title/tt0222293/

Da se vratim na temu, savest je zajebana, za one koji je imaju, ali kada pogledas, da li ce te muciti savest i ako ta osoba koju poznajes/volis zivi taj 'zivot', mada koliko bi se i moglo reci zivi, mozda bi bolje isto zivotari, u nekoj muci, agoniji... i da ce da umre ovako ili onako, zasto joj ne ponuditi dostojanstvenu smrt, ako takva smrt uopste i postoji?

Recimo, spot i pesma One od Metalike, pogledajte ko nije, pa recite sta dalje? Ne znam, nezgodno pitanje

edit: odnosio se prvi deo posta na zerbahov post, dok sam pisao ch1zra se ubacio

Link to comment
Share on other sites

Treba doneti zakon o eutanaziji. Ja stvarno ne znam da li bi mogao nekoga da ubijem.

Ljudi koji su kao "biljke", nemaju nista od toga sto leze i svako jutro se bude i dozivljavaju mrvicu onoga sto je normalno za prosecan zivot. Znaci to je po meni obicno mucenje.

Sto se tice kome, to je skroz druga prica. Covek u komi nije ni svestan onoga sto mu se desava, a i ne oseca nikakav bol. Tako da ljude u komi po meni treba ostaviti u zivotu, pa im se mozda jednoga dana ukaze prilika za bolji zivot.

Link to comment
Share on other sites

vidi?, meni pitanje nikad nije bilo ?ta bih uradio da me neko moli da ga ubijem.. samo bih gledao da to uradim tako da me ne uhvate ;)

ove druge varijante su mnogo zajebanije, kada ne zna? definitivno ?ta pacijent ?eli.

nezavisno od toga da li te moli ili ne, TI si taj koji mu je oduzeo zivot, ili mu pomogao da se ubije.

to je po meni kljucno moralno pitanje oko eutanazije.

inace, mislim da je eutanazija trik psiholosko pitanje, tj. nema pravog odgovora. sve se svodi na to kakav odnos ko ima prema zivotu, patnji i smrti.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Sad me interesuje, da vam se neko u porodici (ne daj boze, nikome ne zlim zlo...) dajem kao primer, nadje u takvom vegetativnom stanju i na vama je da odlucite, ta osoba nema shanse za oporavak vec ce ceo svoj "zivot" provesti kao biljka (na samu pomisao na to mi se zavrti u glavi)... shta bi uradili?

da li bi posecivali tu osobu svaki dan, u nadi da ce se nekako oporaviti, iako su doktori rekli da je nemoguce (nije u komi)... ili...?

( [;)] )...

Da ali opet gledaj i ovu stranu.... ti ces izgubiti svoj zivot ako budes morao da se brines o toj osobi koja nikada ne bih mogla ni da se oporavi tako da time mozes i svoj zivot da upropastis, naravno na drugaciji nacin, mnogo je tesko brinuti o tako nekome

Link to comment
Share on other sites

Da ali opet gledaj i ovu stranu.... ti ces izgubiti svoj zivot ako budes morao da se brines o toj osobi koja nikada ne bih mogla ni da se oporavi tako da time mozes i svoj zivot da upropastis, naravno na drugaciji nacin, mnogo je tesko brinuti o tako nekome

to je vec sebichan nachin da gledash na situaciju

Postavi se tako da je ta osoba neko koga zaista volish i duboko poshtujesh. Da li cesh se zadovoljiti time shto je fizichki deo tu iako je mentalno ta osoba mrtva? U tom stadijumu osoba koju poznajesh vishe ne postoji. Da li cesh prekratiti sebi muke i sachuvati uspomenu te osobe kao onakve kakvu si je poznavao pre nego shto joj se desilo shto joj sa desilo?

Malo je konfuzan sklop rechenice, ali nadam se da shvatash susthinu

Link to comment
Share on other sites

eutanazija nije trik psiholoshko pitanje nego pitanje o religijsko socioloshkim shvatanjima odnosno o tome koliko lsobode zhelish da dash pojedincu...

manje vishe imam isti stav kao sto je ivan rekao u svom prvom postu na pochetku topica, za klizne situacije takodje sam za to da svako treba da ima lepo napismeno da li zheli da mu se produzhava zhivot, vrshi reanimacija i da li treba da ga neko pusti da umre...

ono, lichno bih da me ozhivljavaju, ali ako vishe nisam na 90% - neka me puste da zavrshim...

takodje doktrina domace medicinske shkole je striktno protiv eutanazije jer "niko ne sme da odluchuje ko zhivi i ko umure, a trenutna medicina mozhe da otkloni svaku patnju putem lekova" e sad kakav je to zhivot kad si na toliko moerfijuma da na znash za sebe ali ne daju ti dovoljno da zavrshish da budesh teret onima oko sebe...

naravnos ve je ovo rapsrava za "medicinu bogatih" origuranja pustaju ljude da umru svakog dana bez ikakvih etichkih diskusija...

Link to comment
Share on other sites

drago mi je da je topik zaziveo i to sem par ispada prilichno ozbiljno se bavi postavljenim pitanjem

moj stav je(btw glasao sam za) je da zelim da mi bude dozvoljeno da izaberem smrt za sebe ako vishe ne vidim razloge za zivot(u sluchaju oduzetosti ili tako nechega ili vegetacije u kom sluchaju bi onaj dokument o kome ste prichali dobro doshao), ali takodje znam da ako bi se, ne daj Boze, nashao u situaciji da odluchujem o zivotu drage osobe nikada ne bih mogao da dozvolim eutanaziju(u situaciji kada je ta osoba ne svesna te ne moze da donese odluku). u svakom sluchaju nikada to ne bih uradio sam jer mislim da nisam osoba sposobna da ubije sem u samoodbrani.

da sumiram svako treba da ima pravo da odluchuje o sebi ako je u stanju, ali o drugima je lichno ne bih mogao da preduzmem odgovornost

My koong-foo is the best

Link to comment
Share on other sites

eutanazija nije trik psiholoshko pitanje nego pitanje o religijsko socioloshkim shvatanjima odnosno o tome koliko lsobode zhelish da dash pojedincu...

dobro, moze i tako da se predstavi

manje vishe imam isti stav kao sto je ivan rekao u svom prvom postu na pochetku topica, za klizne situacije* takodje sam za to da svako treba da ima lepo napismeno da li zheli da mu se produzhava zhivot, vrshi reanimacija i da li treba da ga neko pusti da umre...

ovo nije eutanazija

*priceless [:)]

"niko ne sme da odluchuje ko zhivi i ko umure, a trenutna medicina mozhe da otkloni svaku patnju putem lekova"

ovo je meni ligicno do jaja.

naravnos ve je ovo rapsrava za "medicinu bogatih" origuranja pustaju ljude da umru svakog dana bez ikakvih etichkih diskusija...

tacno, zato je to uzasan sistem.

ali takodje znam da ako bi se, ne daj Boze, nashao u situaciji da odluchujem o zivotu drage osobe nikada ne bih mogao da dozvolim eutanaziju(u situaciji kada je ta osoba ne svesna te ne moze da donese odluku)

osim ako ne bi ubio nekog na njegov zahtev, pitanje je jesi li onda ti stvarno za eutanaziju. doduse, ako ti ne bi ubio, nasli bi se drugi koji bi ubili, ali da li onda podrzavas ubistvo kao ideju iako ti ne bi ubio, i koliko je to onda ispravno.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...