Jump to content

Zabrana pušenja u zatvorenim objektima - da ili ne?


Recommended Posts

Pre neki dan videh ovo:

I dalje jedini u okruženju uvozimo Euro 3 automobile

Osim što smo na dnu lestvice po prosečnoj starosti voznog parka (preko 17 godina), jedina smo država u regionu koja i dalje dopušta uvoz polovnjaka koji su proizvedeni do 2010. godine. U Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Albaniji... Svuda je odavno na snazi norma Euro 5.

Kad smo već kod ovog standarda, kratko pojašnjenje. Euro 5 standard na scenu stupa septembra 2009. godine, ali neki Euro 5 automobili proizvodili su se i ranije. Dakle, kada novi propisi konačno stupe na snagu, moći će u inostranstvu da se nađu i polovni automobili iz 2007. i 2008. godine koji ispunjavaju Euro 5 standard. To će u praksi značiti da će i dalje biti moguće da se uveze deceniju i po star Euro 5 polovnjak.

a juče ovo:

Bez cigareta u zatvorenim javnim prostorima – Srbija jedina evropska zemlja sa zadimljenim restoranima
Pušenje je vodeći uzrok nastanka hroničnih nezaraznih bolesti, koji je najlakše eliminisati. U Srbiji, puši više od trećine stanovnika, i po tome je u svetskom vrhu. Ove godine se očekuje usvajanje zakona kojim se zabranjuje pušenje u svim zatvorenim javnim prostorima, uključujući ugostiteljske objekte. Mnogi se već pripremaju za to.

Kao da nekog ciljano baš briga za zdravlje ljudi :)) 

Ajde ok mi je da se ne poredimo sa ŠveCkom ili Holandijom ali je baš bedak da su BiH i Albanija ispred po ovim pitanjima 🙂

Link to comment
Share on other sites

iako se usmrdim, i ne pušim, ja sam protiv tih zabrana, jer bukvalno, svi u mom okruženju puše, i ono, mislim da je to retardirano da jebeš ljude kad im već godinama prodaješ cigare i navukao si ih. Ne bih npr voleo da mi se desi to sa alkoholom (kao što npr imaju u Švedskoj), da si me pustio da pijem 20 godina plus, a onda me jebeš. Zato sam protiv tih zabrana, treba da više upregnu gazde lokala za poštenu ventilaciju i slično, ne ovako da ih podele da je jedan sto nepušački, a drugi pušački, a oni su jedan do drugog, ali mislim da se to neće desiti, i onda im je ovo kao rešenje. Što je po meni poprilično bezveze

  • Downvote (-1) 1

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Bolja je zabrana na osnovu mog iskustva iz zemalja sa zabranom. Ne postoji te ventilacija koja može da odvuče dimčinu kada krene ljudi da puše u izlasku.

Pušač sam decenijama ali ipak smatram da bi to bilo korisno za sve.

  • Like +1 1
  • Upvote (+1) 1

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Highl1 said:

iako se usmrdim, i ne pušim, ja sam protiv tih zabrana, jer bukvalno, svi u mom okruženju puše, i ono, mislim da je to retardirano da jebeš ljude kad im već godinama prodaješ cigare i navukao si ih. Ne bih npr voleo da mi se desi to sa alkoholom (kao što npr imaju u Švedskoj), da si me pustio da pijem 20 godina plus, a onda me jebeš. Zato sam protiv tih zabrana, treba da više upregnu gazde lokala za poštenu ventilaciju i slično, ne ovako da ih podele da je jedan sto nepušački, a drugi pušački, a oni su jedan do drugog, ali mislim da se to neće desiti, i onda im je ovo kao rešenje. Što je po meni poprilično bezveze

Nemam nikakav problem sa zabranom ali ne bih imao ni sa ispravnom podelom na pušački i nepušački deo ako već treba tako i pušači ne mogu da prežive. Ali ne to kao što ti kažeš da su deo jedne prostorije pušački i nepušački stolovi (što je mega glupo) ili pak odvoje 88 stolova za pušački deo a nepušački budu dva u odvojenoj prostoriji koju su napravili od špajza.

Nisam video to rešeno podelom izuzev u Hrvatskoj (možda ima još negde) ali tamo lepo imaš fizički odvojene delove od kojih svaki ima solidan broj stolova pa nek ljudi biraju gde će, ako je već totalna zabrana teška za izvesti, ali ne bih rekao da jeste.

Ali nemam ništa protiv ni totalne zabrane i mislim da je stvar navike. Gledam ove ruse kod nas što su otvorili lokale, iako bi mogli da puše unutra, prosto to ne rade, svi izlaze napolje na cigaru jer su navikli i/ili prosto nisu znali "za bolje" od rođenja. Ali opet, lako bi se privikli no očigledno neće, nemaju želju, respektuju druge, šta li.

Ja nekim čudom imam ekipu ljudi od kojih skoro niko ne puši, i to bogami solidan broj rodbine i prijatelja i nemam pojma kako se ta anomalija desila. Ovih nekoliko što su pušači su svi prešli na iqos koji iako još gore smrdi makar se kao nešto ne usmrdiš od njega kao od standardnih cigara.

32 minutes ago, Highl1 said:

i ono, mislim da je to retardirano da jebeš ljude kad im već godinama prodaješ cigare i navukao si ih.

a i ovo je ono večito pitanje, dal' tu samo rešavamo pitanje tih što su navučeni ili i tebe koji nisi pušač ali zapravo jesi 🙂 iskreno ja nemam ništa protiv pušača i toga šta će oni da rade sa sobom, ali ne mogu da kažem da sam ok sa tim da i ja budem pušač zbog njih - jer eto baš zajedno volimo da pijemo taj mokaćino u vračar historikalu u cegeru!

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Dule_smor said:

Nisam ja birao mesto, organizovao drugar sa faksa iz BGa. Jbga kad Beogradjani nece da dodju u SD da ih lepo vodim kod Makija u kafanu sa kariranim stolnjacima!

ma taj neki nema pojma! 

ja sam uvek za kafanu sa kariranim stolnjacima!

sledeći put svrati do nas, nemamo karirane stolnjake ali imamo rakiju!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lucky said:

Nemam nikakav problem sa zabranom ali ne bih imao ni sa ispravnom podelom na pušački i nepušački deo ako već treba tako i pušači ne mogu da prežive. Ali ne to kao što ti kažeš da su deo jedne prostorije pušački i nepušački stolovi (što je mega glupo) ili pak odvoje 88 stolova za pušački deo a nepušački budu dva u odvojenoj prostoriji koju su napravili od špajza.

Nisam video to rešeno podelom izuzev u Hrvatskoj (možda ima još negde) ali tamo lepo imaš fizički odvojene delove od kojih svaki ima solidan broj stolova pa nek ljudi biraju gde će, ako je već totalna zabrana teška za izvesti, ali ne bih rekao da jeste.

Ali nemam ništa protiv ni totalne zabrane i mislim da je stvar navike. Gledam ove ruse kod nas što su otvorili lokale, iako bi mogli da puše unutra, prosto to ne rade, svi izlaze napolje na cigaru jer su navikli i/ili prosto nisu znali "za bolje" od rođenja. Ali opet, lako bi se privikli no očigledno neće, nemaju želju, respektuju druge, šta li.

Ja nekim čudom imam ekipu ljudi od kojih skoro niko ne puši, i to bogami solidan broj rodbine i prijatelja i nemam pojma kako se ta anomalija desila. Ovih nekoliko što su pušači su svi prešli na iqos koji iako još gore smrdi makar se kao nešto ne usmrdiš od njega kao od standardnih cigara.

a i ovo je ono večito pitanje, dal' tu samo rešavamo pitanje tih što su navučeni ili i tebe koji nisi pušač ali zapravo jesi 🙂 iskreno ja nemam ništa protiv pušača i toga šta će oni da rade sa sobom, ali ne mogu da kažem da sam ok sa tim da i ja budem pušač zbog njih - jer eto baš zajedno volimo da pijemo taj mokaćino u vračar historikalu u cegeru!

posle zabrane pušenja, ide sigurno neko ograničavanje konzumacije alkohola, onda imamo ovo sranje sa veštačkim mesom, pa carpooling, ne znam, nisam ni za kakve zabrane, koje su kvazi za naše dobro, jer će na kraju da nam otmu te neke stvari koje gotivimo. A ja ne želim da me neko smara gde / šta mogu da popijem ili pojedem, kad hoću da vodim svoj auto i slično

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Све се слажем са тобом,  али ми се чини да си пре 3 године био заговорник тога? Или је тад било оправдано, јер "смртоносни вирус" и све је то за наше добро? 🙂

  • Downvote (-1) 1

Naposletku ti si navek znala da sam svirac,brosic sto se tesko pribada,da me moze oduvati najblazi nemirac,da cu u po reci stati,da se necu osvrtati nikada...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Highl1 said:

posle zabrane pušenja, ide sigurno neko ograničavanje konzumacije alkohola, onda imamo ovo sranje sa veštačkim mesom, pa carpooling, ne znam, nisam ni za kakve zabrane, koje su kvazi za naše dobro, jer će na kraju da nam otmu te neke stvari koje gotivimo. A ja ne želim da me neko smara gde / šta mogu da popijem ili pojedem, kad hoću da vodim svoj auto i slično

vidim "odakle to dolazi" što bi rekli ovi sa zapada što ih ne volimo, i mogu donekle da razumem, ali nisam primetio toliko ograničenje alkohola i carpoolinga po Evropi u kojoj se ne puši u restoranima već 30 godina ako ne i više.

a i opet imamo pitanje gde se povlači linija? jel ok pušenje u restoranu ali nije u tržnom centru ili je i tamo ok i na primer u avionu i autobusu? siguran sam da bi dosta pušača volelo da šeta tržnim centrom po radnjama i puši dok razgleda odeću 🙂 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Elvis J. Kurtovic said:

Све се слажем са тобом,  али ми се чини да си пре 3 године био заговорник тога? Или је тад било оправдано, јер "смртоносни вирус" и све је то за наше добро? 🙂

pazi, nisam bio zagovornik svih zabrana, tako da na veoma Vučićev fazon si ubacio ovu demagogiju. Ali, pošto ti nije prvi put, navikli smo.
Kod vakcina, i dalje mislim da je ona učinila više dobra nego zla, jer imaš gomilu ovih ugroženih kategorija koja bi umirala još više ili teže oboljevala da nije vakcine. To što su je primili svi, ili je traljavo uradjeno sve to sa više vrsta, to je druga priča, ali overall sam daleko više na strani moderne medicine nego nadrilekara.

13 hours ago, Lucky said:

vidim "odakle to dolazi" što bi rekli ovi sa zapada što ih ne volimo, i mogu donekle da razumem, ali nisam primetio toliko ograničenje alkohola i carpoolinga po Evropi u kojoj se ne puši u restoranima već 30 godina ako ne i više.

a i opet imamo pitanje gde se povlači linija? jel ok pušenje u restoranu ali nije u tržnom centru ili je i tamo ok i na primer u avionu i autobusu? siguran sam da bi dosta pušača volelo da šeta tržnim centrom po radnjama i puši dok razgleda odeću 🙂 

negde granica mora da se podvuče, ja bih podvukao liniju da je pušenje dozvoljeno gde imaš sedenje i služenje hrane / pića, pod određenim uslovima (ja ne znam koji su ti uslovi, ali valjda bi neko pametan mogao da ih napiše). Definitivno ne treba da bude svugde i da se umire u dimu u svakom zatvorenom prostoru (avion, autobus, metro, nikako)

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Highl1 said:

negde granica mora da se podvuče, ja bih podvukao liniju da je pušenje dozvoljeno gde imaš sedenje i služenje hrane / pića, pod određenim uslovima (ja ne znam koji su ti uslovi, ali valjda bi neko pametan mogao da ih napiše). Definitivno ne treba da bude svugde i da se umire u dimu u svakom zatvorenom prostoru (avion, autobus, metro, nikako)

Pa ok, može, ali kao što rekoh pod istim uslovima za obe strane pa neka biraju. Pošto je to pitanje ventilacije verovatno "nemoguće" rešiti (kapiram zavisi i od tipa objekta, lokala, pozicije a ne samo dal gazda hoće da da 10k eur) onda lepo pod jednakim uslovima dva dela za pušače i nepušače. A i kad bi se mogla rešiti ventilacija, prvo je pitanje da li bi stvarno radial tako dobro i da li bi je držali uključenu jer "troši struju" pa bi više bila samo kao dekor ili da ujutru kad dođe radnik u smenu upali da "produva".

Jer i tu što se klope tiče npr, nije ugodno jesti hranu ako si u dimu prosto ti nije prijatno da jedeš, a valjda jedenje u restoranu ipak treba da ima i neki "gastro ugođaj" lol. Ne tripujem se ono kao "hrana ima drugačiji ukus ako je zadimljena prostorija" nego više ovako što ne mož' da dišeš 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

U Švedskoj nema alkohola u lokalima gde se ne služi hrana (pivo od 2% ne računam kao alkohol, koje možeš da dobiješ u kafiću). I ta hrana mora da bude topla, tj da ne bude da si dobio čips. Takođe, nema kupovine alkohola u regularnim supermarketima i prodavnicama (ima ta brlja sa manje od 3.5%), već samo u Systembolaget lancu (koji kontroliše država), i tu imaš karticu na kojoj se loguje koliko kupuješ. Može Zola da me ispravi ako grešim

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Highl1 said:

U Švedskoj nema alkohola u lokalima gde se ne služi hrana (pivo od 2% ne računam kao alkohol, koje možeš da dobiješ u kafiću). I ta hrana mora da bude topla, tj da ne bude da si dobio čips. Takođe, nema kupovine alkohola u regularnim supermarketima i prodavnicama (ima ta brlja sa manje od 3.5%), već samo u Systembolaget lancu (koji kontroliše država), i tu imaš karticu na kojoj se loguje koliko kupuješ. Može Zola da me ispravi ako grešim

Ovo drugo je sigurno tačno, znam da sam prvi put i ja tražio alkohol u radnji pa ga nigde nije bilo, dok nisam izguglao 🙂 i imaš taj systembolaget koji je pod upravom države i kupuješ tu i ima ih realno na svakom koraku ne mogu da kažem, ali ne znam za ovo da li ti se loguje koliko si kupio.

a ovo za restorane vidiš uopšte nisam obratio pažnju i realno nemam pojma, to bi značilo da nemaju "pabove" u tom nekom smislu, mada danas nije neki problem ubaciti "toplu hranu" (šta je topla hrana, instant nudle? pockets podgrejan u mikrotalasnoj) i tako zaobići to pravilo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Повећање цене производа од дувана истраживачи су означили као најефикасније средство за смањење броја пушача, па тако у Аустралији цена паклице иде и до 30 долара.

"Повећање акциза мора да иде изнад нивоа инфлације и нивоа процента повећања прихода становништва, да цигарете постану неприступачне, да буде сувише скупе. То је изузетно ефикасна мера. Државе се тога боје, али имамо податке Економског института из Београда, реч је о истраживању рађеном на нивоу Србије, који показују да ако се повећава цена цигарета кроз акциза и порезе, долази до пада пушача међу сиромашнима и младима, а држава не губи приходе", указује др Крстев.

Додаје да се у Србији ништа посебно не предузима како би се смањио број пушача – нема никакве медијске кампање на нивоу државе, скоро да нема служби за одвикавање од пушења, а цигарете су мање-више приступачне.

ali bukvalno se ništa ne radi 🙂 osamdesetih smo makar imali onu "pušenje ili zdravlje, odlučite sami", sad ima nula bilo kakvih kampanja ovog tipa. 

šta više ono na pakovanjima da je pušenje štetno kapiram su same duvanske kompanije bile na fazon "e ajd makar ovo da stavimo, nema smisla" :)) 

Link to comment
Share on other sites

On 1/20/2024 at 11:30 AM, Lucky said:

 

ali bukvalno se ništa ne radi 🙂 osamdesetih smo makar imali onu "pušenje ili zdravlje, odlučite sami", sad ima nula bilo kakvih kampanja ovog tipa. 

šta više ono na pakovanjima da je pušenje štetno kapiram su same duvanske kompanije bile na fazon "e ajd makar ovo da stavimo, nema smisla" :)) 

Preporuka za čitanje ovog odličnog teksta, o duvanskoj industriji i mnogo čemu drugom 

https://odiseja.rs/srce-tame/

Duvanska industrija je svoju bitku na kraju ipak izgubila. Naučni konsenzus, zajedno sa pritiskom i tužbama mnogobrojnih udruženja građana i zdravstvenih organizacija širom sveta, najzad je izdejstvovao i pobedu na američkom sudu, 1998. godine. Tada potpisani sporazum 46 američkih država sa duvanskom industrijom započeo je savremenu kontrolu proizvodnje, marketinga, prodaje i upotrebe cigareta širom sveta (SZO je zatim 2003. usvojila Okvirnu konvenciju o kontroli duvana, koju je do danas ratifikovala 181 zemlja).

 

Edited by fox m.
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fox m. said:

Preporuka za čitanje ovog odličnog teksta, o duvanskoj industriji i mnogo čemu drugom 

 

ne sumnjam ja da je tekst ok, ali nažalost apsolutno neprimenjiv kod nas. dok je SNS-a evidentno je da im na agendi nije zabrana pušenja i to može da dođe na dnevni red tek tamo ako smo mi kao u fazonu evo nas na vratima EU fali samo jedno poglavlje ili zakon da se reši, to će biti taj.

Deluje mi da će radije da usklade pravosuđe nego da iseku pušenje jer Mali tamo gleda brojke samo vidi dolare koji se vrte od prodaje duvana.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...