Jump to content

Servis hard disk? :(


Lucky

Recommended Posts

Imam neki WD eksterni hard disk za koji se ispostavlja da je samo Samsung HD204UI običan hard u eksternom kućištu.

Sve je šljakalo fino međutim jednog dana naizgled bez razloga je prestao da radi. Nije bilo udara struje groma itd. Sam case radi (ima struju, svetli) ali se hard disk više ne vidi. Uzmem izvadim ga dizvinete iz casea i povežem normalno na komp, ne radi. Rekao bih da je elektronika jer je kompletno mrtav, nikakve zvuke ne proizvodi.

Probao sam i na drugom pa i trećem kompu, ista priča - doduše priznajem, nisam išao tako daleko da kopam nešto po nekim softverima itd ali disk management npr iz windowsa ga uopšte ne vidi ni ne nudi opciju da ga inicijalizuje itd, naravno nema ga ni u BIOS-u.

Pitanje je tj. dva:

  • a. jel sam propustio nešto u kućnoj radinosti da probam da uradim još
  • b. jel ima neko nekog proverenog spasioca podataka ili servisera ako je već elektronika u pitanju.

Nisu mi previše važni podaci sa tog harda, voleo bih da ih spasim ako može ali ne bih ni dao 1000 evra za to 🙂

Dal' da jurim možda isti takav kod nekoga pa samo da zamenim elektroniku?

 

Link to comment
Share on other sites

Pogledaj SATA power pinove, da se nije neki iskrivio ili polomio skroz, pogledaj isto ulaz za struju na spoljnom kucistu, od adaptera il kako god vec ide.

Mimo toga, ako ga BIOS ne vidi kao butabilan drajv jbg

34$ + skills to pay the bills xd
https://www.harddriveparts.com/hd204ui-samsung-pcb-circuit-board-bf4100314a-p-1162.html

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Shale said:

Pogledaj SATA power pinove, da se nije neki iskrivio ili polomio skroz, pogledaj isto ulaz za struju na spoljnom kucistu, od adaptera il kako god vec ide.

Mimo toga, ako ga BIOS ne vidi kao butabilan drajv jbg

34$ + skills to pay the bills xd
https://www.harddriveparts.com/hd204ui-samsung-pcb-circuit-board-bf4100314a-p-1162.html

 

pa znaš šta, pala mi je napamet slična stvar, osim što sam išao na varijantu da u lokalu nađem na KP i slično polovan isti takav pa da mu zamenim elektroniku, što će i biti opcija, jer je možda nešto brže nego ove porudžbine.

ako baš ne bude bilo kod nas (mada videh da ima neki lik) onda ću def da poručim sa neta.

za same pinove i struju sve deluje intact, dosta normalno čak bih rekao i prilično "novo" 🙂 ali jbg, ne šljaka 🙂

Link to comment
Share on other sites

imaj u vidu da BIOS chip treba prebaciti sa stare ploce na novu (ukoliko je kvar uopste na ploci, mozda je crko elektromotor ili neka druga mehanicka komponenta u kom slucaju cena popravke verovatno premasuje cenu kupovine novog hdd-a xd)

vise ovde:

https://www.harddriveparts.com/samsung_pcb_board_replacement.html

Kapiram da ima smisla odsrafiti plocu i pregledati da li je spaljena 

Edited by Shale
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...