Jump to content

Procesor


themilann

Recommended Posts

Imam neki stari komp (10 godina star), i manje-više dobro radi osim što se usporio poslednjih godina, a to je zbog toga što mi procesor radi na manje herca nego što bi trebalo. E sad, želeo bih da nađem negde na netu neki polovan, ali bolji od mog, ali ne znam kakav model da tražim.

Ovo je moja konfiguracija

Operating System

Windows XP Professional ‎()‎ Service Pack 2
System install date: 8/1/2014  

Processor

AMD Athlon XP clocked at
Number of cores: 1 physical, 1 logical
Processor socket: Socket A (462)
 

Motherboard

nVidia-nForce
Bios version: 6.00 PG
Date: 2/11/2004
 

Chipset

Northbridge : NVIDIA nForce2 Ultra 400
Revision ID: C1
Southbridge : NVIDIA nForce2 MCP-T
Revision ID: A4  

Memory

768 MB total memory type DDR
Memory chip from 256 MB
Maximum frequency: 200 MHz
Max bandwidth: PC3200

Memory chip from 256 MB
Maximum frequency: 200 MHz
Max bandwidth: PC3200

Memory chip from 256 MB
Maximum frequency: 200 MHz
Max bandwidth: PC3200
 

Harddrive

Harddrive Maxtor 6 Y080L0 SCSI Disk Device from 76.33 GB
 

CD-ROM

HL-DT-ST DVD-ROM GDR8163B
Event type: DVD-ROM
Firmware version: 0L23

PIONEER DVD-RW DVR-111D
Event type: DVD+R/DL Recorder
Firmware version: 1.23
 

Network

NVIDIA nForce MCP Networking Controller
Adapter type: ethernet
MS TCP Loopback interface
Adapter type: Loopback  

Multimedia cards

NVIDIA Corporation nForce Audio Processing Unit
NVIDIA Corporation nForce2 AC97 Audio Controler (MCP)
 

Screen(s)

SyncMaster
Manufacturer: Samsung
Maximum resolution: 1024 x 768
Screen size: 15.2" (31 cm x 23 cm)
Manufacture date: 6/30/2004
Aspect ratio: 4:3
Video input type: Reserved Analog Signal
 

USB peripheral

Pixart Imaging, Inc. Optical Mouse (USB OPTICAL MOUSE)
Supported USB version: 1.10

 

Kažite gde da tražim i šta da tražim, ako uopšte postoje takvi stari procesori koji su pritom u dobrom stanju...

Edited by Милан

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster, for when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you." - Friedrich Nietzsche

Link to comment
Share on other sites

ne isplati se sem ako ti neko ne pokloni bolji procesor, a opet, mislim ali nisam siguran, da za taj slot ima fazon AMD Duron i Sempron i da su oba gora od XP verzije. 

 

Bilo koji procesor novije generacije, tipa najgori model, će ti raditi bolje od toga. Ne znam koliko para imaš na raspolaganju ali fazon neki sadašnji AMD AM3 ili FM2 slot procesor od 30€, ploča isto toliko, 4GB DDR3 isto 30€ i imaćeš deset puta bolji komp za 90€. Eventualno neka grafika dodatna tipa R7 250 za 60€ ili R7 240 za 47€.

 

A možeš prosto da otvoriš komp, očistiš sve, resetuješ BIOS da radi normalno sve, poteraš GlaryUtilities (ili CCleaner), Windows Disk Cleanup, The Ultimate Troubleshooter, msconfig i pogasiš svo nepotrebno smeće u startapu ili preskočiš to sve i eventualno reinstaliraš Windows (Linux?!?!) 

Edited by CheighLee

pljk!

Link to comment
Share on other sites

skroz sam zaboravio, može da kupi 5.25 fijoku za to koja konvertuje ata u sata ili da se ne zajebava i uzme tipa 500GB - http://itsvet.com/proizvod/seagate-500gb-16mb-7k-sata-stshd502hi/comp_comp_hdd/27/2835 ili 320Gb za deset evra manje http://itsvet.com/proizvod/seagate-320gb-16mb-7k-sata300-st320dm001/comp_comp_hdd/27/2505


... ali ja bih prvo krenuo od čišćenja/reinstalacije.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Pazite, ovaj komp mi prvenstveno treba poslužiti za surfovanje internetom i pojedinim radnjama koje nisu tako zahtevne. Međutim, trenutno stanje kompa mi ne dozvoljava da otvaram video na yt i još neki tab a da ne dođe do naglog kočenja... Samo jedan od simptoma. Imao sam problem sa baterijom matične ploče, što je dovelo i do overklokovanja i vraćanja performansi na difolt. E sad, ja sam kupio novu tu baterijicu i ne javlja problem (checksum error - defaults loaded), ali su mi performanse procesora ostale iste. Reinstalirao sam sistem (dark lite xp sp2), ali procesor mi je ostao isti. Onda mi ortak provalio šemu, pa je otišao u bios i povećao herce (što Ivan reče), ali nije to to. Rekao mi da instaliram sp3 i da instaliram Chrome jer sp2 ga ne podržava (:D), i da yt mnogo bolje radi na Hromu... Međutim, ne mogu da očekujem sad da i posle ponovne reinstalacije komp radi kao bomba, zato i želim da promenim procesor, 1000-1500 dinara da izdvojim. Pošto je matična ploča stara, ne mogu ovi novi procesori da se uklope s njom, a ja baš ne znam kako to ide zato vas i pitam za pomoć.

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster, for when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you." - Friedrich Nietzsche

Link to comment
Share on other sites

Pa eto, rekao sam ti. Ti za taj slot već imaš najbolji procesor, jedino gore ne piše koja je verzija istog. Pa u najboljem slučaju, ti imaš neki slabiji Athlon XP pa da iskopaš neki jači. Proveri preko CPU-Z ili PCWizarda koji je tačno model u pitanju, taj koji imaš i vidi gde se nalazi na ovoj listi - http://cpu-data.info/index.php?gr=8

 

Pa shodno tome pogledaj šta ima na kupindu/limundu, kupujemprodajem, itd.


I da, instaliraj XP SP3, a pogasi sve nepotrebne procese i gutače resursa. To konkretno možeš da uradiš sa msconfigom za startap gluposti (tu realno da ostaviš samo esencijalno, tipa anitivirus i slično, zavisno šta imaš tu) i The Utlimate Troubleshooterom za ostale nebitne procese koji nisu toliko očigledni.

 

A procesor ako nađeš, ne bih davao više od 1000 din nikako.

pljk!

Link to comment
Share on other sites

A da li da instaliram drajvere koje imam na disku još kad sam kupovao komp, ili da skinem ove novije? Šta mi je pouzdanije? Evo ovde mi javlja da ima neki noviji drajveri za moje komponente, ali ne znam da li je bolje koristiti ove starije koji su išli uz komp.

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster, for when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you." - Friedrich Nietzsche

Link to comment
Share on other sites

Koji god da je to athlon XP, radiće on posao za elementarne stvari, pošto mu sigurno provališ pravi FSB (133 ili 166 MHz) i postaviš u BIOSU. Pošto se još uvek, nažalost, srećem sa takvim računarima, znam da kažem da je njima usko grlo za performanse pre svega mala količina, a možda donekle i brzina rama, i sporost starih ATA hardova, naročito kad se nakalemi neka novija verzija antivurs i antimalware programa koji nisu ni predviđeni da rade sa tako ograničenim resursima. Grafika je takođe često usko grlo, čak i moderni sajtovi umeju da budu prejak zalogaj za sve agp grafike ispod, recimo, radeona 9550/gforce6200 sa manje od 256mb rama... O youtube-u da ne govorimo!

 

Da sam na tvom mestu, uradio bih sledeće

 

1. Proveri tačno model proca, i setuj u biosu pravi FSB (već objašnjeno kako);

2. Obezbedi bar 768, još bolje 1 GB rama;

3. Testiraj hard u, recimo, HD tune-u, nekad hoće na tim pločama da pobrljavi... nešto... da hard zaglavi u PIO modu, što mu redukuje brzinu čitanja i upisa oko 10 puta... Taj hard treba da ima read time negde oko 40-60 MB/s tokom testa - moderni, WIN7/Win8 friendly hardovi piče preko 100, 120, recimo;

4. Backup podataka, format, reinstall windowsa, gašenje neportebnih servisa, reinstall drivera i programa

 

Ili najbolje, mani se tog krša, proveri Limundo/Kupujemprodajem, ima sempron/seleron+1 ili više GB ddr2 sa SATA hardovima i pristojnim intergušama za smešne pare, tipa, 40-60 eura to ide... Apsolutno se time obesmišljava (obesmišljuje? :-) ulaganje čak i vremena na sređivanje takvog kompa, a kamoli novca za kupovinu tog starog hardvera...

 

Edit - pročitah tvoj poslednji post - nikada ti na tome neće raditi youtube kako treba, mani se ćorava posla :-) I normalan WinXP SP3 instaliraj, ništa dark/lite/black/last pičke materine...

Edited by milanche

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

@milanche

1) Overklokovao sam procesor u bios-u i sad radi na 166, 1.84. Pokušao sam da ga stavim na 182, 2.01 ali je komp non-stop izbacivao error-e, a i cs 1.6 nije mogao da pokrene i odmah se restartuje. Za sad se bolje pokazao pre nego što je overklokovan.

2) Imam 768 RAM.

3) Kako se ovo radi?
4) Odrađeno sinoć. :)

 

Pazi, ne daju mi se te pare iz razloga što ću ja ovaj komp da koristim samo do oktobra dok sam kod kuće dok ne krene fakultetska godina.

 

@Komek

Razmišljao sam o tome, ali videh da je mnogo komplikovana procedura, pa sam odustao... :D Znaš li neki prostiji način?

Edited by Милан

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster, for when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you." - Friedrich Nietzsche

Link to comment
Share on other sites

1) Ako je sve stabilno na 166, drži na 166.

2) Bez antivirusa i sličnih zahtevnih aktivnih aplikacija sa 768 rama bi trebalo da sve radi kako treba

3) http://www.hdtune.com/download.html skini free verziju, ne pro, drmni test brzine, i pogledaj ima li u SMARTU žutih ili crvenih redova, pa javi šta je bilo

4) Samo normalan Windows... Ne znam koji čipset imaš... Ako je nforce, nemoj instalirati nvidia IDE ili Storage driver, to je umelo da jebe... Koja je grafika, nisam izvalio?

 

Da ti nije hard povezan sa pločom 40-žilnim ata kablom, umesto sa 80-žilnim?

Edited by milanche

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

 

3) Kako se ovo radi?

 

 

@Komek

Razmišljao sam o tome, ali videh da je mnogo komplikovana procedura, pa sam odustao... :D Znaš li neki prostiji način?

 

 

3. Uradi Error Scan takođe sa HDTuneom, nikad ne škodi da vidiš detaljan health diska, a ako nisi skorije, defragmentuj ceo HDD (može i Win default defragment, mada ja uvek preporučujem O&O Defragmenter)

 

 

Za Linux Ubuntu bukvalno ispratiš ovako kako piše, pre instalacje možeš da direktno butuješ sa diska/USB-a i vidiš jel to tvoj cup of tea uopšte (Steam radi i na Linuxu, kao i CS):

 

http://www.ubuntu.com/download/desktop/install-ubuntu-desktop

pljk!

Link to comment
Share on other sites

1) Ako je sve stabilno na 166, drži na 166.

2) Bez antivirusa i sličnih zahtevnih aktivnih aplikacija sa 768 rama bi trebalo da sve radi kako treba

3) http://www.hdtune.com/download.html skini free verziju, ne pro, drmni test brzine, i pogledaj ima li u SMARTU žutih ili crvenih redova, pa javi šta je bilo

4) Samo normalan Windows... Ne znam koji čipset imaš... Ako je nforce, nemoj instalirati nvidia IDE ili Storage driver, to je umelo da jebe... Koja je grafika, nisam izvalio?

 

Da ti nije hard povezan sa pločom 40-žilnim ata kablom, umesto sa 80-žilnim?

 

3) Nešto jebe ovaj programčić... Kao da ne prepoznaje HDD...

2cwoso.jpg

1zgc0ep.jpg

4) Čipset:

Northbridge : NVIDIA nForce2 Ultra 400

Revision ID: C1

Southbridge : NVIDIA nForce2 MCP-T

Revision ID: A4

Već sam instalirao te drajvere, ali mogu da ih reinstaliram... Imam problem sa tim kablom. Kad se butuje sistem, kaže "Secondary IDE channel no 80 conductor cable installed". Kako si znao? Grafička je ATI Radeon HD 2400 AGP.

 

@Čili Eo sad odrađujem error scan...

EDIT: Evo ga rezultat

ru5qnk.jpg

 

I da, kažite koje sve addon-ove da instaliram kako bih ubrzao pretraživanje i blokirao nepotrebni sadržaj. Inače, i dalje mi javlja da komp ne ispunjuje Google Chrome zahteve.

Izvinjavam se što vas kinjim, ali sam slab dosta s poznavanjem hardvera... Mada, dosta sam naučio u prethodnih nekoliko dana. :)

Edited by Милан

"He who fights with monsters should look to it that he himself does not become a monster, for when you gaze long into the abyss the abyss also gazes into you." - Friedrich Nietzsche

Link to comment
Share on other sites

@v00dilica: ja sam terao Ubuntu 12.04 na nekom baš kršu (512MB i neki Celeron raspad i neka integruša - noname ploča nije imala AGP ni PCIE slot pa ti vidi) pre godinu i kusur, ono, radilo je :D Ništa ga ne košta da proba live sa usb-a/diska pa vidi dal ima leba.

 

@problem i ostalo: vidi da nađeš 80 pinski kabl, izgleda isto tako kao 40 pinski samo su žice jelte tanje i zgusnutije, vidi se razlika. I ako si za avanturu, probaj obavezno ove laganije linukse. Ako ne, clean XP Sp3 pa kud te voda odnese.

 

Možeš da probaš beta Chrome za XP, 32bit - https://www.google.com/chrome/browser/beta.html?platform=win 

 

Isto je sranje, a možda ti proradi. Ako ne, probaj ovako - https://support.google.com/chrome/answer/126299

 

Error Scan ok, imaš jedan crveni kvadratić, najverovatnije bi full format diska (ili Zero erase u HDTuneu) to rešio ako ti nešto znači.

Edited by CheighLee

pljk!

Link to comment
Share on other sites

@Imenjak: Kako sam znao? :-) Pa napisah već da mi donose taj kršver na reinstalacije i popravke skoro svake nedelje i dalje :-) Tj. :-(

 

Obavezno nabavi 80-žilni ata kabl i nabodi ga na primarnu granu. Hard stavi na master poziciju na džamperu, ako deli kabl sa optikom, optika na slave. A najbolje, sam hard kao master na 80-žilni i primarnu, a optika sama kao master na 40-žilni i sekundarnu i ne brineš... Taj plavi grafikon na HT tune bi trebalo da bude malo ravnomerniji kod ful zdravog harda, majku mu... Poteraj ponovo kad staviš odgovarajući kabl.  Vidi u BIOSU uključi SMART, pa onda... stvarno, zero fill format bi trebalo roknuti, mada se meni hard ne sviđa sad, sve i da nema "crveni kvadratić" :-(

 

@Ostali - pa baš je pristojno jaka grafika 2400, što bi ga ona gušila? Zbog OGL?

 

Sa windowsom svakako nećeš imati problema sa ovom grafikom za elementarne potrebe, jebe te otprilike hard, ili kablovi, ili ploča/drajveri. Sećam se da su nvidia IDE/Storagae/ATA driveri umeli da opasno jebu na nForce 3 i 4, možda i na seriji 5, ali ne bih rekao na je to važilo na nForce 2... Ali ipak probaj bez njih kad uradiš reinstall i opičiš ostale drajvere...

Edited by milanche

OPTIMIZADO PARA EL NERVIO ÓPTICO HUMANO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...