Jump to content

SBB fiber internet


blejdinho

Recommended Posts

Pa pitao je covek za iskustva sa fiber netom kod SBB-a i ping na istom, a svi su mu odgovorili iskustvo s kablovskim koje ima i on sam :) Ne mora ping biti bolji samo zato sto je optika umesto kabla. Pritom ping na kablovskom SBB-u bas dosta zavisi od lokacije.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pa pitao je covek za iskustva sa fiber netom kod SBB-a i ping na istom, a svi su mu odgovorili iskustvo s kablovskim koje ima i on sam :) Ne mora ping biti bolji samo zato sto je optika umesto kabla. Pritom ping na kablovskom SBB-u bas dosta zavisi od lokacije.

 

Nego od cega zavisi ping?

 

Ne stavljaju optiku da bi mogli da kazu da su stavili optiku ...

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

sve si u pravu, ali ajde sad teorijski.

da li ce dva uredjaja spojena kablom duzine 10 m biti isti ping kada su vezani optikom i koaksijalnim kablom?

ping je odlazak paketa do odredista i povratak, tako da je strogo teorijski (okrugla kokos u vakumu) samo zavisan od rastojanja. a upraksi ce ga najvise skenjati jedan preopterecen ruter....

da razradim dalje, ako ti ides preko sbb kablom, verovatno ce i fiberom ici veci deo puta paket isto. tj ne verujem da je za kabl kompletno menjana infrastruktura vec samo za neki krajnji deo puta (strogo gledano od tvog modem do provajderovog "modema"

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Da razradimo dalje, preko kabla sa modulacijom i demodulacijom preko koaksialne mreze imas fazon 15ms do sedista sbb-a.

Taj deo koji ce paket ici istim putem kao i sto ide kablovskom je vec na optici jer im je verovatno ceo core infrastrukture na optici (cvorista su povezana optikom) tako da je jedino usko grlo taj budjavi koaksialni kabl koji visi sa tvoje zgrade.

 

Nije ne znam kakav gain za gaming jer ces i dalje ici preko pola evrope do nekog nemackog servera ali ne moze nikako biti losiji od kabla koji je i sam odlican za gaming, vec moze biti samo mnogo bolji.



Evo ti ga ping sa orionove na sbb-ovu optiku kroz 7 rutera.

 

64 bytes from x.x.x.x icmp_req=1 ttl=61 time=1.58 ms
64 bytes from x.x.x.x icmp_req=2 ttl=61 time=1.58 ms
64 bytes from x.x.x.x icmp_req=3 ttl=61 time=1.61 ms
64 bytes from x.x.x.x icmp_req=4 ttl=61 time=1.59 ms
64 bytes from x.x.x.x icmp_req=5 ttl=61 time=1.53 ms

 

Kablovska nije utp kabl pa da ovde pricamo o efektivnosti izmedju optike i bakra na malim rastojanjima.



Pritom je ova orion lokacija na cukarickoj padini, orion je u blokovima, a ova sbb lokacija u beogradjanci, cisto da ubacimo i to "rastojanje".

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

dakle u prevodu ako ti dobro radi kabl, optika ce ti bolje raditi za onoliko koliko ce ti bolje raditi optika od koaksijlaca na rastojanju ti-provajder.

iliti po srpski, ako lose radi kabl, verovatno ce lose raditi i optika, i obrnuto.

evo iskustvo, kablovski sbb je super. dakle optika moze biti samo malo supernija

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

dakle u prevodu ako ti dobro radi kabl, optika ce ti bolje raditi za onoliko koliko ce ti bolje raditi optika od koaksijlaca na rastojanju ti-provajder.

iliti po srpski, ako lose radi kabl, verovatno ce lose raditi i optika, i obrnuto.

evo iskustvo, kablovski sbb je super. dakle optika moze biti samo malo supernija

 

Ne ...

 

Gro problema sa kablovskom je upravo taj koaksialni deo koji resavas optikom.

 

I zar zaista moram ovoliko TEBI da objasnjavam ovo?

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

ma sto bi to bio gro jebo ga ja?

ajde da kazemo da od mog modema do sbb modema nema nekih zagusenja, da ide direkt od mog kabla do sbb kabla. nema rutera izmedju, kurceva palceva. jeboga, necu na par splitera i sklopki izgubiti ping.

objasni mi slobodno, necu se uvrediti. osim ako ne znas iz prve ruke da taj put od mene do sbb prolazi kroz sodomu i gomoru?

mislim da ni teorijski brzina svetlosti nije ista kroz sve materijale, i da signal fizički brže putuje kroz optički nego kroz bakarni kabl

kroz bakar putuje elektron, kroz optiku foton, tj kroz bakar je su 0 i 1 ( ipak osnov svakog paketa) informacije ima struje/ nema struje ( tj posto ne moze bas ni tako, uzimaju se odredjene vrednosti "ispod" neke granice za nulu, a "iznad" za 1)

dakako da kroz optiku brze putuje, ali nije bas toliko merljivo na kratkom radtojanjima. kroz optiku nema gubitaka i daleko moze dalje da dobaci, to je sve istina, ali ono sto ja pokusavam da razlučim ovde je da li je moguće da je taj kratki put ja-provajder toliko zagovnan

da doam kroz optiku su informacije bukvalno 0i 1 u smislu ima svetla/nema svetla tj full je "digitalno" pa je i zato bolji prenos tj pouzdaniji.

ali opet, kolko je to merljivo za gejming lol

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Ti problemi koje ljudi imaju sa sbb-om su problemi sa signalom. Znam jer se i meni to desava. Signal koji ide od KONCENTRATORA do TVOG I MOG MODEMA. Signal koji ide preko koaksialnih kablova koji vise izmedju zgrada i slicno.

 

To sto njima nekad rikne nesto na infrastrukturi pa im dan dva SVE radi lose nije neki faktor kod izbora izmedju kabla i optike vec kod izbora SBB ili NE-SBB ...

 

A kad je sve ok sa kablom radi ovako

PING sbb.rs (82.117.194.4): 56 data bytes
64 bytes from 82.117.194.4: icmp_seq=0 ttl=63 time=6.227 ms
64 bytes from 82.117.194.4: icmp_seq=1 ttl=63 time=10.648 ms
64 bytes from 82.117.194.4: icmp_seq=2 ttl=63 time=14.135 ms
64 bytes from 82.117.194.4: icmp_seq=3 ttl=63 time=6.559 ms
64 bytes from 82.117.194.4: icmp_seq=4 ttl=63 time=14.970 ms
64 bytes from 82.117.194.4: icmp_seq=5 ttl=63 time=11.288 ms
64 bytes from 82.117.194.4: icmp_seq=6 ttl=63 time=9.463 ms

 

Ove varijacije su zbog smetnji i zbog variranja u signala BAS ZBOG SKLOPKI I SPLITERA, a realno je odlican signal za kabl. Jel vidis razliku izmedju one optike odozgo koja ide u krug preko pola beograda i ovoga sto ide od mene do sbba? Jel shvatas koncept kvalitetnog i stabilnog linka?

Edited by mohican

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

ovo sto si ti naveo je za mene stabilan i kvalitetan link posebno za kucnu upotrebu. voleo bih. ja direktnu vezu optikom, ali zivot je surov.

.

shvatam ja jako dobro prednost optike u odnosu na bakar, potkovan sam i teorijom i praksom, ali mislim da preterujemo u trazenju dlake u jajetu.

tj overkill je traziti full optiku za cs :)

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

pa bolje je :)

ali eto ja sam odbio neki dan da predjem na sbb fiber za 400 din vise mesecno, jer koji ce mi kurac ping 8 umesto pinga 12 lol.

plus ako ti kazes da im je core na optici, meni dosta

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

pa bolje je :)

ali eto ja sam odbio neki dan da predjem na sbb fiber za 400 din vise mesecno, jer koji ce mi kurac ping 8 umesto pinga 12 lol.

plus ako ti kazes da im je core na optici, meni dosta

 

Pa kad si zidov i noga za multiplejer pa ti svejedno.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Mogao bih i ja da se ukljucim u ovu diskusiju oko elektrona, kablova, modulacije, demodulacije... :D

 

Inace mozda sam malo sturo objasnio na pocetku na sta sam mislio...

 

Stvar je da sam bio na kablovskom SBB ranije i kako su poceli da daju ona "cuvena" povecanja na 6Mb pa na 8... tako je net sve gore radio, i sami znate kako oni to rade (infrastruktura ista, pustaj sve vise korisnika i veci protok) :D

Tako da sam dosao do situacije da mi je ping bio katastrofa, tipa 60-120ms, nekada cak i 200ms u  casovima najveceg zagusenja tipa od 20-24h kada ljudi dodju jel`te sa posla, pa na net... tako da sam vrlo brzo prebacio na dobri stari ADSL i citava 4Mb, ali zato 8-12ms ping, pa je igranje igara postalo uzivanje...

 

E sad, hteo bih da uzmem neku dobru varijantu internet+neku kablovsku... pa se sa ekonomske strane namece se ili telekom-ov box ili sbb-ov taj neki duo mix paket... ali posto imam u gajbi 3 televizora nekako IPTV+net mislim da bi mi se manje isplatilo, plus sto nisam cuo neke pozitivne price o IPTV (ili neutralne kao ok ili lose)... tako da su mi se opcije svele na ili taj SBB duo mix (fiber) posto mi se nesto ne vraca na staro stanje ili da ostanem na ADSL i samo kablovsku televizuju (ova varijanta mi je malo bzv, jer ne dobijam nista od onih dodatnih kanala i tako to)...  U principu bio bih zadovoljan sa nekim malim pingom i da ne otkazuje svake dve nedelje nesto... Tako da me zbog toga najvise zanimalo da li je neko imao iskustva sa time... jer opet svi znamo kako oni rade, a pogotovu sto je ovo nova "cutting edge" tehnologija kod nas, mogu misliti kako ce to da bude u pocetku :D

 

hvala u svakom slucaju

Edited by blejdinho
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...