Jump to content

DNS/OpenDNS/Fejsbuk problem


Slađan

Recommended Posts

Imam problem sa DNS-om neko vreme. Već jedno mesec dana mi se Fb otvara po minut i to se jedva učita, u bilo kom brauzeru. Henguje, loaduje u nedogled, učita strane po pola, slike nekad ni ne učita, itd. Pa sam ja prvo čekirao plaginove, esktenzije, jave, flešove i ostala sranja i sve ne pomaže kad se disejbluje. Tako da sam skontao da nije tu problem već u mreži. 

 

Tu sam flushovao dns ali nema leba.

 

Onda sam rešio da probam OpenDNS i sve radi kul ali nisam pametan koliko je dobro koristiti OpenDNS? Jel neko koristi, šta je dobro, a šta loše? Navodno sam skontao da kolje dl i slično.

 

Ili još bolje, jel ima neko drugo rešenje?

 

Bezveze mi je što mi se ovaj problem bukvalno javio sam od sebe i odjednom i izgleda da mi jebe samo Fejsbuk.

 

 

 

 

Edited by CheighLee

pljk!

Link to comment
Share on other sites

Orion, i stoji mi na Win7 automatic dns. Ono, mogao bih da ih zvrcnem i pitam realno wtf? Ali redovno budem tipa 19-i na čekanju i onda blejim tako 45 minuta dok dođem na red :P

 

Nisam to nikad radio ali možda, daj neki savet koji program da probam?

pljk!

Link to comment
Share on other sites

kad smo kod dns-a, 7 godina sam bio ubedjen da kada kreiras DNS u okviru kompanije (enterprajz!!) da je dobro definisati forwardere ka  DNS-u ISP-a za razresavanje imena van organizacije.

 

Kada sam usao u svet linuxasa i pravih poznavaoca materije, bio sam stunovan, kada sam shvatio kolika je to greska i pravi nacin rada dns servisa (pravog) i root dns servera...



Čili, vidi sa provajderom. možda si žrtva labanskih hakera!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

ptobaj ovako nesto http://www.grc.com/dns/benchmark.htm

nema

Koliko ja znam CDNovi rade po principu lociranja DNSa koji koristis, tj CDN ce ti serve-ovati data iz svog datacentra koji je najblizi DNSu koji koristis. Facebook kao i mnogi drugi servisi koji barataju velikim kolicinama podataka koriste CDN da bi rasteretili svoje linkove i obezbedili brzi prenos podataka do krajnjeg klijenta.

Programer 1 : IT ekspert 0

  • Upvote (+1) 1
Link to comment
Share on other sites

jeste, i opendns ima servere u tri pičke materine, zato i pitam oko brzine. Ali sam probao sa njim, pošto mi google nisu šljakali. I posle nekoliko sati sam skontao da mi nije rešilo problem sa fejsbukom ali sam takođe čekirao brzinu i bila je sasvim ok sa opendnsom.

 

E sad, u svetlu ovog što je trpylica napisao, jedino da je fb rešio da otkaže sve servere u regionu što mi je bilo glupo i nerealno, pa izgleda da ipak nije to problem i na kraju sam bukvalno (sramotni deo priče sledi) resetovao podešavanja na adsl ruteru/modemu na fabrička, sve podesio ponovo od nule i sad radi normalno!

 

Tako da je ispala glupost na kraju, do modema :S Ali mi je drago što sam naučio par stvari ovde o dnsu :D

Edited by CheighLee

pljk!

Link to comment
Share on other sites

downside?

 

Pa jedina razlika za ovog lika koji je pitao ima li razlike je taj "downside" da nece dobijati geolocirani sadrzaj. Pitanje je koliko je to downside.

Kul, posto nista nisam razumeo sta si napisao

 

wat? :|

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

nisam rayumeo sta je trpsi napisao tj ne vidim dowside

 

"Koliko ja znam CDNovi rade po principu lociranja DNSa koji koristis, tj CDN ce ti serve-ovati data iz svog datacentra koji je najblizi DNSu koji koristis. "

 

ono sta je tu downside, sta je ovo i gde se nalazim. Neki CDN vidi da koristim SBB server koji su u kragujevcu i onda mi da svoje podatke iz datacentra najblizeg kragujevcu. Sta je tu downside ako CDN radi bolje nego kragujevacki DNS sbb-a?

 

Plus sto ne vidim kakve veze ima CDN sa DNS-om, tj CDN sluzi za brzu i visokodostupnu uslugu servsa od kojih dns nije primarni.

 

kazem, ne razumem se bas hardkor u ovo pa razmisljam naglas.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

kad smo kod dns-a, 7 godina sam bio ubedjen da kada kreiras DNS u okviru kompanije (enterprajz!!) da je dobro definisati forwardere ka  DNS-u ISP-a za razresavanje imena van organizacije.

 

Kada sam usao u svet linuxasa i pravih poznavaoca materije, bio sam stunovan, kada sam shvatio kolika je to greska i pravi nacin rada dns servisa (pravog) i root dns servera...

Čili, vidi sa provajderom. možda si žrtva labanskih hakera!

kolko ja znam, ti možeš da podigneš AD sa DNS-om i da uopšte ne definišeš forwardere, i sve će da fercera kul što se tiče razrešivanja eksternih zona

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Pa dosta njih geolocira korisnika po dnsu.

 

Znaci ako je u ime korisnika sbbov dns pitao za facebook.com on mu odgovori sa adresom facebook.com-a u srbiji ili regionu, a ako korisnik koristi neki dns koji je u americi dobice adresu nekog facebook.com-a u nekom datacentru u americi.

 

Downside je sto u ovom slucaju ides preko pola sveta po informaciju, samo sto ja karikiram pa to nije toliki downside.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

@Igor:

pa dobro, best practice se menja od verzije do verzije. Eto ja sam skoro završavao i MCSE i MCITP:EA i ispiti/study materijali za dizajn koji obuhvataju DNS imaju potpuno drugačije pristupe.

Slično je i za CS, gde se uopšte više ne priča o tome da ent root CA bude offline, etc

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Ja ne razumem kako se menja najbolja praksa u zavisnosti od verzije za nesto ciji je nacin funkcionisanja isti vec ihaj godina i ne menja se.

to je Microsoft, jednostavno. A svi opet nameštaju na način kako su prvi put videli da fercera. Ja npr forwardere na AD i DNS-u nisam namestio nikad na ko zna koliko podignutih domena

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

pa da ali recimo kad sam ja to polagao )win2003) best practice je bilo da se uvek forarderi namestaju, cak su bila i ispitna pitanja :=)

 

A to prosto nije tako.

 

@trpi ok sad kapiram.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...