Jump to content

Najavljen referendum


Referendum o buducnosti  

131 members have voted

  1. 1. EU ili Kosmet?

    • EU
      31
    • Kosovo i Metohija
      75
    • Necu glasati
      25


Recommended Posts

Ja sam na liniji ovih što smatraju da je potencijalni referdum podmetačina vlasti i da ga treba bojkotovati.Ivica i Vučić hoće vlast, a moraju nešto da rade, to je očigledno.Ovako skidaju odgovornost za svoje postupke i prabacuju ih na sve koji izađu na referendum.

Po meni, osnovni motiv obog referenduma jeste čisto sebična želja ostanka na vlasti.A takvo ponašanje je izuzetno štetno za sve nas.I predstavlja samo nastavak populističih programa u poslednjih 20+ godina.

Kosovo je ozbiljan problem kao i potencijalne EU integracije.

Meni referendum deluje kao banalizovanje naše teške političke situacije i jeftin trik ove vlasti.

Bojkot!

:)

Link to comment
Share on other sites

Бирократије имамо довољно: централна власт и власт локалних самоуправа.

Зарад личне промоције и уграђивања, у склопу са феудалним начином размишљања, војвођански властодршци су изумислили аутономију. Аутономија је можда имала неку логику, и то само у културном смислу, тамо за време Тита, али се од тада значајно променила демографска слика исте.

Тако да Војвођани имају још један додатни, непотребни, ниво власти, који их музе једнако као и централа - Београд. То и јесте једина разлика између нпр Новог Сада и Ужица. Нама овде нема нико да нас убеђује да је добро да имамо и трећу администрацију за нпр Ужичку републику.

Ако би се ојачала позиција локалне власти, не видим потребу за аутономном покрајином. Ок, видим да би новосадски властодршци желели да Нови Сад за целу Војводину буде што и Београд за целу Србију, али то није из неких "виших" идеала, нити "историјски основано", већ само из најобичније похлепе и ретардираности.

Најјачи сте ми ви који се рпимате на причу о аутономији и како је то решење за "децентрализацију" и односе са Београдом. У исто време ђипите ко Дамљанов зеленко чим се помене да би нпр Срем требао да буде посебна целина, или да се Војводина "издели" на регије - Срем, Бачку и Банат, или нпр на иначе постојеће локалне самоуправе.

Иначе, она прича око фолксдојчера и Мађарчина, који су као истерани са своје земље - Будимпешта је врвела пре од Срба, док остали нису хтели да се акају, као и управо та Војводина и цео тај део тадашње Угарске. Где су ти Срби сад? Па истерани, само што су враћени натраг једино онде где смо успели да повратимо земљу - управо у Војводини.

meni samo nije jasno kako silne drzhave funkcionishu sa gomilom pokrajni, republika i ostalih podela. mora da se nemachka jako bori sa birokratijom i verovatno ce zbog nje bankrotirati za koju godinu?? nekako uvek ispadne problem to shto neko ima previshe autonomije, a ne to shto smo narod koji je pun ljudi koji ne rade a hoce leba da jedu, shto nam je vrh pun politichara koji gledaju samo svoje dzhepove da napune a mi smo ih tamo stavili, to shto smo svadjalachki nastrojeni i prema svojim najblizhim...

čekaj, ti stvarno misliš da do tih otcepljenja dolazi tako što ljudi skontaju da im je sranje pod vlašću beograda, pa se skupe (u poslednje vreme preko tvitera) i urade nešto po tom pitanju? nemoj biti mali perica, jebo te

ne, drzhave se odcepe tako shto je sve super i niko ni ne razmishlja u tom pravcu i op! odjednom se odcepe :D

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

Упоређивање са Немачком по овом питању је неозбиљно.

Верујем да не морам да ти напомињем како се код нас "планира" бирократија... ил сад хоћете да говорите бирокрација (господарство или шта већ)... По истом кључу се примала и у задњих четири године, те погледајте крај себе "ди су начи новци". Можда вам онда падне на памет да најурите те вуцибатине из канцеларија и да им увалите лопате, па нек очисте ДТД ручно. За годину ће тако ручно да одраде једно 50так пута више но Мрка аутопутева механизацијом. Не смао што је Мрка спор, но што и нове администрације има и више него довољно.

Цела прича, од стране било кога српског порекла, о аутономији Војводине је у оваквој, а и иначе, ситуацији безобразна, и на нивоу ноторне или похлепе или глупости или мањка било какве промоћурности.

Као неко ко живи у граду где није било нити једне једине инвестиције од октобарске револуције на овамо, могу да серем о децентрализацији, нашим новцима и Београду много више но нпр неко из НСа, ако ћемо тако.

Link to comment
Share on other sites

Srbija povrsina 88.361 km² broj stanovnika 7.498.001

Nemacka 349,223 km² 82,060,609.Ovo ti je neko vec i rekao ali ti ne citas sta pisu ljudi ;) I naravno EU je za "decentralizaciju" Srbije zbog njenog "napretka" a u isto vreme je za centralizaciju BIH zbog republike srpske :)

Edited by Kal1mero

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

Srbija povrsina 88.361 km² broj stanovnika 7.498.001

Nemacka 349,223 km² 82,060,609.Ovo ti je neko vec i rekao ali ti ne citas sta pisu ljudi ;) I naravno EU je za "decentralizaciju" Srbije zbog njenog "napretka" a u isto vreme je za centralizaciju BIH zbog republike srpske :)

kolika je bila jugoslavija?

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

pa upravo je u tom poenta. onda i da se odcepi vojvodina neće biti ništa bolje, jer se ništa nije promenilo u suštini, načinu funkcionisanja te države. dulići će ostati u subotici, i cela ta ekipa, bili mi centralistička zemlja ili konfederacija

imaš i centralističke države, i federacije, i monarhije koje funkcionišu dobro jer su sređene zemlje. znači ne zbog svog uređenja, nego zbog toga što su sređene. zvučiš mi ko monarhisti koji kažu BRITANIJE JE KRALJEVINA VIDITE KAKO JE NJIMA DO JAJA

opet ne pricham o samom funkcionisanju drzhave. pricham o tome da je centralizovan sistem dobro tle za shirenje separatistichkih pricha, tj ubrzava proces odcepljenja. i onda dodje neko iz bg-a koji kao najbolje reshenje predstavi josh drastichniju centralizaciju...

pricham o tome kako ljudi vide stvari, a bez podrshke vecine ljudi ne mozhesh se odcepljivati.

Edited by LaG

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

ја баш видим да је нерационална децентрализација узрок распада. другим речима, ако се скривене сепаратистичке тежње хране непрекидним уступцима, на крају долази до одцепљења, јер свака власт тежи да се увећа и да постане независна од више власти. то је просто природа власти. територијалне аутономије у овако малој земљи и са оваквим сиромаштвом су само пут за пропаст.

најбоље је даопштине имају још веће надлежности него сад, а да република има мање надлежнсоти које се тичу свакодневних "малих проблема грађана, али да те смањене надлежности република далеко озбиљније и тврђе спроводи.

verujem da tako to izgleda iz bg-a...

из Београда изгледа да је најлакше оптужити Београд за све и да се тиме скрива права суштина ствари. уосталом, ја као Београђанин, могу да кажем да је сам Београд узурпиран дођошима који су на врху и градске и републичке власти и да нас пљачкају и пљачкају и пљачкају. али то не води никуда.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

pricham o tome da je centralizovan sistem dobro tle za shirenje separatistichkih pricha, tj ubrzava proces odcepljenja. i onda dodje neko iz bg-a koji kao najbolje reshenje predstavi josh drastichniju centralizaciju...

i uprkos svezhe-istorijskim primerima, ne samo u pitanju juge, ljudi i dalje ovo tvrde. meni to nejasno zaista

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

а желели су да исцртају границе да ограде свој малени феуд, а сад трче да бришу границе под капом Брисела. мислим... па нисмо телетабиси, одавно је позната германска доктрина "Европе региона", слабашни малени феуди под влашћу Брисела (Берлина). то ли желимо?

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

Види се да ти је нејасно, зато и заступаш становиште које ти је наметнуто да би неки локални феудалац из НСа черупао управо то за шта се залаже.

Прави сепаратизам у Војводини постоји само код дела националних мањина, које користе лажни сепаратизам приглупих и/или необавештених и/или изманипулисаних (извини, али је тако) или покварених (Чанак и екипа... повећа екипа).

Као што Београд не може да "осети" проблеме Кикинде, НЕ МОЖЕ ни Нови Сад, ма колико нека свиња убеђивала народ да то није тако и да би шатро НС био пун разумевања. Зато и постоји локална власт. зато и требају да постоје само и искључиво централна републичка власт и локалне самоуправе, уз могућност међуопштинских споразума у погледу одређених пројеката. Такође, требало би да постоје само одређене регионалне институције, сачињене управо од администрације локалних самоуправа које би спроводиле те споразуме, а и контролисале неке нпр делове централних институција.

Link to comment
Share on other sites

imao sam ovaj pogled na centralizaciju i pre ovog jakog pokreta separatizma, i pre donoshenja ustava... i kada je donet ustav rekoh da ce se opet odcepljivati stvari, i otishla je crna gora, uskoro ce verovatno i vojvodina. da ima nekog dela srbije koji iole vredi verovatno bi se i oni odcepljivali, ali dobro... nadjite vi sto i jedan drugi razlog za to shta se deshava :) im out

neka osoba glupak hehe

Link to comment
Share on other sites

imao sam ovaj pogled na centralizaciju i pre ovog jakog pokreta separatizma, i pre donoshenja ustava... i kada je donet ustav rekoh da ce se opet odcepljivati stvari, i otishla je crna gora, uskoro ce verovatno i vojvodina. da ima nekog dela srbije koji iole vredi verovatno bi se i oni odcepljivali, ali dobro... nadjite vi sto i jedan drugi razlog za to shta se deshava :) im out

Kada se kaze "veca ovlascenja lokalnih samouprava i skidanje tih obaveza sa republickog nivoa" zapravo se misli na decentralizaciju onako kako ona treba da se sprovede, onako kako je sprovedena i u nemackoj koju pominjes, a ne da na taj nivo dodas jos dva nivoa, pa da onda podelis vojvodinu na banat backu i srem i da svakoj onda das parlament itd itd ...

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Не, он је завршио са нама... пошто је чврсто убеђен у то и није подлегао утицају обичних превараната.... побогу...

А оно за "да има иоле вредних делова Србије" немам коментар стварно. Почиње поново да се јавља онај осећај некакве више али угрожене вредности због шатро притиска из Београда... као што је у Црној Гори.

И онда имамо тотално смешну ситуацију. Ти исти сепаратисти су за ЕУ и причају како је прича о оцепљењу из тог разлога. ЕУ која је створена да буде што више централистичка и тежи томе, а поготово за брабоњце од "регија" и "државица". ЕУ која представља као уједињавање Европе.

И онда само за Србију треба да важи да се исцепка у што мање делова и онда да се уједињује под том ЕУ. Да ли ти исти сепаратисти виде кваку у томе ил су толико задрти у својим размишљањима?

Link to comment
Share on other sites

Koliko ja kontam Laga on kaze da je trenutni problem to sto Vojvodjani misle da Beograd previse kontrolise Vojvodinu (iako znamo da to nije istina jer Vojvodina ima svoju vlast) i da resenje nije ukidanje vojvodjanske vlasti jer bi to u ocima Vojvodjana znacilo JOS VISE vlasti za Beograd.

Druga stvar na koju on cilja je da drzava moze da funkcionise i sa tim medjunivoom vlasti kao sto je vojvodjanska jer imas drzave koje to lepo sprovode (tipa Svajcarske koja je manja od Srbije i ima manje stanovnika, a ima centralnu federalnu vlast i jos svaki od 23 kantona ima svoju vlast i vise autonomije nego sto Vojvodina u Srbiji ima. Takodje Austrija je mala, a ima nekoliko saveznih drzava u sebi, itd).

Edited by SIN
Link to comment
Share on other sites

Као неко ко није из БГа, ја не видим нити један једини разлог да постоји било која врста аутономије за Војводину. Чак ни културна. Оно мањина што је имало до 90тих се значајно умањило, из простог разлога јер су имали где да побегну од срања које се свима нама дешавало, а не што их је неко наменски протерао у хрватском стрилу.

Са друге стране, доста избеглица је дошло, али не зато што су бахати и воле да се издркавају, већ што су људи протерани са својих огњишта.

Разлика између нпр Ера и Сремаца, Банаћана или Бачана није ни мало већа од нпр нас и Пироћанаца, Нишлија итд. Тј разлике су минорне, поготово са даљим мешањем људи.

Тако да набијем на курац све оне који наглашавају те минорне разлике како би у некој будућности оне биле разлог било каквих подела.

Да ли је мени мука од Бга? Јесте. Али није ми мука од људи који живе ту, него од погрешно конципираног развоја државе, непостојања планског развоја, поготово ободних, граничних области итд итд итд. Исти би курац био да се на такав начин ради и да је било који други град у питању - НС, Кг, Ниш, Ужице... Житорађа...

Link to comment
Share on other sites

Ne vidim ni ja potrebu da postoji Bavarska vlada vec samo Nemacka, vlada Jute, Kalifornije vec samo SAD, vlada Tirola i Salcburga vec samo Austrijska, Ciriha, Lucerna vec samo Svajcarska, ali ti ljudi tamo vide. Vojvodjani isto vide, ne pitas se ti tu nista, oni se pitaju. Doduse, iskreno ja ne vidim potrebu za postojanjem drzava, nacija i sl vec bi bilo gotiva da postoje samo gradovi ali ko mene pita.

Edited by SIN
Link to comment
Share on other sites

Па вала питам се и ја, као и сви ми. Као целина ми заједно имамо одређене ресурсе који се надопуњују. Такође, микс становништва је такав да би било какве поделе биле бесмислене и покварене, са само једним циљем - лошим циљем.

Тако да не могу да останем миран и само кажем "нема везе нек им причају шта год хоће", јер никаква политика, размишљања о заједничком животу једне групације људи не настају спонтано одједном, већ неко треба да има идеју и да је пропагира. Е па идеја о Војводини ван Србије, како би била лакши залогај за нпр Угарску, је по мени веома лоша идеја.

Још једном - навођење и Немачке и САД и Швајцарске као примере је тако погрешно да ме мрзи да објашњавам.

Link to comment
Share on other sites

A sto je primer Austrije los koja ima 8 mil stanovnika i 7-8 DRZAVA unutar federacije?

I ja ne znam sta vlada Vojvodine kao POKRAJINE sprecava nadopunjavanje resursa koje pominjes? I kakva crna Ugarska? Mislis na Madjarsku? Nece Srbi u Madjarsku nikad. I shvati da smo ti i ja na istoj strani, samo ti predocavam isto sto i Lag, argumenti su ti glupi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...