Jump to content

Pitanje u vezi nove vozačke dozvole


Lucky

Recommended Posts

aj' da se ustekam ovde.. danas mi lik u teretani reche da ce se menjati zakon u vezi A kategorije.. konkretno, mocice da se voze motori do 150cc sa B kategorijom a sve preko toga ce morati da se polazhe za A.. u fazonu, 100% je siguran da ce biti to do sledeceg leta.. jel' chuo neko neshto o tome? :)

Link to comment
Share on other sites

Nece biti tako dragance, dzaba se nadas :P nego bolje idi tamo polazi ono sto sam ti poslao kontakt.

Uvesce cak obavezno polaganje na odgovarajucem motoru za svaku od novih kategorija znaci a1 a2 i a, i klinci koji poloze za a1 morace posle opet da polazu za a2 i posle opet za a kako sam ja cuo.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Moram ovde da vam hijackujem temu i napishem kako radi ruska policija i registracija automobila.

Da krenemo od toga da sam kupio kola. Poshto sam stranac i ne zelim da svakih 3 meseca registrujem kola (svaki put kada mi istiche tzv. registracija stranca u Moskvi), kupio sam kola na zenino ime (jer je ona, jelte, local). Kola vozim po smeshnom pismenom ovlascenju koje nigde nije overeno, a vozim ih po nashoj medjunarodnoj dozvoli (moram da imam i obichnu nashu dozvolu pri sebi kada pokazujem medjunarodnu inache medjunarodna ne vazi!).

LM. Nova kola. Izashao iz autosalona sa dokumentima, bez registracije i bez tehnichkog pregleda, ali imam obavezno i kasko osiguranje. Imam 5 radnih dana fore da odradim registraciju kola. Idem u policiju i predajem potrebne dokumente + uplatnice. Likovi tamo krecu da gledaju sve to (zena nema vozachku dozvolu, samo ja imam pravo da vozim kola po osiguranju). Posle 20 minuta izlazi jedan od njih i kaze ovako - "Mozete da registrujete kola (dobijete tablice), ali ne mozete da prodjete tehnichki pregled sa medjunarodnom dozvolom, mora da bude ruska vozachka dozvola". Moje lice, po ko zna koji put u Rusiji, slaze grimasu WTF!?!, posle chega idemo da registrujemo kola i dobijamo posle nekoliko sati tablice.

27 dana vozim kola bez tehnichkog pregleda (maksimalno dozvoljeno kod novih kola je 30 dana) i reshavam da u obavezno osiguranje upishem ortaka Rusa da bi mogao da prodjem tehnichki pregled (nisam mogao da nadjem drugachiji nachin, a nisam hteo da podmicujem nikoga). Upisujem choveka u osiguranje i idemo na najblizi tehnichki pregled. Dolazimo na tehnichki pregled - sedi pandur, kaze dajte dokumenta. Ja mu dajem dokumenta i vozachku ortaka koji je bio samnom (ja sam dodushe vozio kola). Pandur uzima dokumenta i kaze: "Daj mi tvoju dozvolu, ti si bio za volanom". Ja mu dajem sa prichom da nisam mogao da prodjem tehnichki pregled sa medjunarodnom dozvolom. Pandur me gleda belo i kaze "Pa ako mozesh da vozish sa njom, mozesh da prodjesh i tehnichki pregled". Posle 5 minuta dobijam potvrdu o tehnichkom pregledu. WTF!?!

U Rusiji je od 1 juna 2011 do 1 januara 2012, uveden moratorijum na tehnichki pregled - tj. sva kola koja treba da prodju teh. pregled u ovom periodu, ne moraju da ga prolaze! Tehnichki pregled mi je trajao bukvalno 5 minuta, lik nije gledao nishta, osim da li imam trougao, prvu pomoc i aparat za gashenje pozara.

Vozachka dozvola moze da se kupi u Moskvi za 1000 evra. Ne mora nishta da se polaze. Jedini problem je shto ako dobijem vozachku ovde, moram da je obnavljam svaki put kada mi istiche registracija u Moskvi, tj. svakih 3 meseca.

Josh jedna anegdota - proshle godine, da bi proshao tehnichki pregled na Suzukiju, moja zena (koja inache nikada nije vozila auto) je morala da prodje lekarski pregled. Gde je mozak?!?

Edited by ZerBah

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

U Rusiji je od 1 juna 2011 do 1 januara 2012, uveden moratorijum na tehnichki pregled - tj. sva kola koja treba da prodju teh. pregled u ovom periodu, ne moraju da ga prolaze! Tehnichki pregled mi je trajao bukvalno 5 minuta, lik nije gledao nishta, osim da li imam trougao, prvu pomoc i aparat za gashenje pozara.

Ovo ne kapiram uopšte :) Zbog čega postoji ovakva odluka, šta im ovo znači, čemu služi a uz to i ne radi? :)

Josh jedna anekdota - proshle godine, da bi proshao tehnichki pregled na Suzukiju, moja zena (koja inache nikada nije vozila auto) je morala da prodje lekarski pregled. Gde je mozak?!?

kod nas je anegdota, čisto za početak :) a za kasnije - haha, pa ti su luđi nego ovi kod nas. Plus ako sam te dobro skapirao, u Rusiji tehnički radi pandur? Tj. nema ovako tehničkih pregleda kao kod nas, nego samo specijalno određenih mesta sa pandurima?

Link to comment
Share on other sites

Pa ta Rusija je obećana zemlja! :))

Ovde tehničke može da radi praktično ko god hoće, samo mu treba par mašina za to, što pomaže da one Zastave iz pedes' druge lakše prođu :) A ako se ne varam, po novom bi čak registracija trebalo da može da se produži na mestu gde radiš tehnički, samo to još nije počelo, a i verovatno će malo pooštriti ko će smeti da radi tehnički u skladu sa tim.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dakle nisam sve citao mozda ti neko odg ali...

Pre 4 god sam polozio za A. Imam onu crevnu (staru) dozvolu, i sad pre mesec dana polozim za C kat. U auto skoli mi rekli da ce mi u staru upiisatu B kategoriju , a C cu dobiti u martu kada napunim 21.god. Uplatim ona sranja i sve i odem da predam i dobijem probnu B kategoriju. Sad znaci 2 dozvole imam...Znaci sledece godine kad istekne probna vadim novu dozvolu i sve ce biti u jednoj... Tako ces i ti ako polozis za A. Inace zar nije glupo da npr ja ne smem da vozim auto posle 11h a smem da vozim motor od 1000 kubika koji je 10x opasniji ???! A sto se tice A kategorije, cuo sam da ce biti odredjeno po kw motora i za ove jace ce morati valjda 24 god da imas da bi imao pravo da vozis.

Link to comment
Share on other sites

E evo mene sa svežim informacijama!

Pre svega, mini-digresija:

- pandur je hteo da obori nekog lika jer mu na lekarskom u zaglavlju piše da je za B kategoriju, a dole na dnu zaokruženo da je za A. Ovaj lik kao "brate, nisam ja pisao lekarsko, ja sam ga samo uzeo od lekara, nemoj me zezati". A jedan drugi je pao na standardnu glupost tako što je napisao za jedan od znakova 5 sa tipa nekom crticom na desno, što je zvanično greška a ne sme da se ništa podebljava i menja. Smarači.

Sad na temu ... tako se ja zaputim do Ljermontove samo da pokupim informacije oko toga šta treba i koliko da se plati, kad ono - nema skoro nikoga da čeka da preda (!). Uveče oko 18h je to bilo. I ja lepo popunim te tri uplatnice ("Dopisivanje kategorije") _iako_ imam staru vozačku a trebalo bi da dobijem novu (znači nije samo dopisivanje već generalno zamena). Ukupan iznos oko 1400 dinara je za te tri takse.

Ono što je bitno da znaju svi koji idu jeste da PRVO morate da idete u "Fotoboks" odnosno da vas ufotkaju pa onda dalje, što NIGDE NE PIŠE pa da ne čekate u redu ko mentoli odma' to odradite. To fotkanje ne traje duže od 30 sec po čoveku, ne znam šta im je da budu tako brzi :)

I onda sa uplaćenim uplatnicama i završenim "fotoboksom" idete na jedan od šaltera i tamo predajete sve. Trebaju vam trenutna vozačka, lična karta na uvid (ali to zapravo samo u Fotoboksu traže), uplaćene uplatnice, lekarsko uverenje (koje vam vrati nazad auto škola kad položite) i naravno potvrda iz auto škole da ste položili za neku kategoriju. Onda se tamo "digitalno potpišete" ova vam pokupi podatke, nađe vaš fajl kad ste uzimali prošlu vozačku (koji blast from the past kad je izvukla moju dokumentaciju iz 2004., čoveče), tamo nešto ispotpisujete, dobijete onu potvrdu da ste predali za vozačku i to je to.

A kao direktni odgovor meni samom je:

a) Nema produžavanja B dozvole već ona traje do kad je trajala stara.

b) Upisuje se B u novu plastičnu dozvolu sa svojim vremenom trajanja, a A se upisuje sa svojim. Pa kad istekne B ide zamena vozačke, pa za A opet i tako u krug.

b1) Što će reći ako neko ima na primer i C kategoriju negde između A i B, može da se desi da na svake tri godine ide da menja vozačku :)

I desetak dana traje izrada vozačke, i kad odem po novu, donosim i onu roze da je ponište.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...