Jump to content

Transfer neprijatnosti


Recommended Posts

da, to se zove transfer neprijatnosti:)

zbog istog ja nisam nijednom kliknuo na taj famozni video, od kad se pojavio, pa do danas. znam vec kolko ima sati, ne moram to i da prozivljavam:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

To na fazon da smo, gledajuci Kustine filmove, svi krezubi ganci isl? Sramota nas je da je ona iz "nase" Srbije?

a? ne, otkud ti to lol. guglaj, imas verovatno objasnjenje fenomena na netu. sam naziv govori dosta toga...

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

:) eto nesporazuma

Kontam ja sta je transfer neprijatnosti kao pojam. Nego pitam zasto bi nama, ili bilo kome, bilo neprijtno zbog nase misice koja nabada nesto na losem engleskom o smislu zivota i sl? Msm, nisu ni druge genijalci. To su MISISE, nisu akademici :D Nije da smo u rodu s njom...

Lepa teta :)

Nije poenta da te je blam sto ti je rod ili nesto slicno nego gledas nekog kako ispada jako glup sto bi trebalo da bude kao smesno a nije ti smesno nego ti je nekako muka.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ako tako gledas, trebalo bu da se smejes retradu a od muke ne mozes, onda ima smisla. Tu se slazem.

Ali da me je nesto kao sramota na nekom drugom nivou, i nije.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Transfer neprijatnosti nema nikakve veze sa konkretnom osobom koja ga prenosi, nego sa tobom samim. Na primer, vidiš misicu kako lupetara, osetis se neprijatno i zapitas "Zasto se tako osecam". Ako je odgovor "zato sto prica kao da je gluvonema" ili slicno, dakle objektno orijentisano, onda automatski znas da si pogresio. Sad imas dva pravca, ili da te zabole sto si pogresio i da gresku prihvatis kao resenje ili da se zapitas zasto si pogresio i kako je moguce da te potresa bilo sta sto drugi kaze (neracunajuci najbilize to je malo komplikovanije), narocito kada nema veze sa tobom licno. Na primer, validno je sledece - sramota me je da me tako neko glup predstavlja u svetu. Onda se zapitas, kako tebe licno neko zastupa i na osnovu cega si izveo takav zakljucak? Da li zato sto si se identifikovao sa svojom zemljom i automatski pojedince drugih zemalja identifikovao kao te zemlje ili nesto trece ili peto. Na kraju procesa skapiras da dolazis do apsurda jer ne postoji povezanost tebe i misice nego da si obicna sisica koja ne zna nista o samom sebi i onda opet se nalazis ispred dva izbora, da li ces da nastavis da budes sisica ili za tebe transfer neprijatnosti nikada vise nece postojati.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

overkind:

evo ovako, pokusacu primerom da objasnim, zamisli da si od likova kojima je lose kad gledaju da nekog ubijaju bejzbolkama. jednostavno im je lose, groze se nasilja, imaju organsku reakciju na krv, blabla pick your choice:) i sad pred tobom tako batinaju nekog lika do smrti i ti si u fazonu 'brate nije mi dobro', onda ti neko kaze 'taj lik je silovo/pljackao/krstio se u autobusu/sta god' i ti si odjednom u fazonu 'a, onda okej' i nastavljas da gledas scenu normalno? nisi, scena ne zavisi od aktera, ti reagujes na bazicnijem nivou.

ti si, kad su ti rekli da je on mozda i zasluzio to, na svesnom nivou zakljucio 'aha, znaci zasluzio je, dobro, udri ga', ali si ipak sklonio odatle i ne zelis to da gledas, dakle, ne radi se o tome da li je on misica ili akademik, ta vrsta dogadjaja sama po sebi ti nije prijatna. sad, da li je to neka empatija, projekcija ili nesto trece, nije bitno. stoga je pogresno postavljati racionalna pitanja koja se zasnivaju na svesnosti, kao sto si ti uradio kad si rekao 'one su misice, one uvek lupetaju itd'.

dakle, ti mozes reci 'ja nisam od tih, meni se to ne trigeruje' i to je to. a sigurno imas i neki primer za samog sebe, koji ne mora biti transfer neprijatnosti nego, eto, nesto kao sto sam ja opisao u svom primeru, pa onda probaj da povuces paralelu.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

evo ovako, pokusacu primerom da objasnim, zamisli da si od likova kojima je lose kad gledaju da nekog ubijaju bejzbolkama. jednostavno im je lose, groze se nasilja, imaju organsku reakciju na krv, blabla pick your choice:) i sad pred tobom tako batinaju nekog lika do smrti i ti si u fazonu 'brate nije mi dobro', onda ti neko kaze 'taj lik je silovo/pljackao/krstio se u autobusu/sta god' i ti si odjednom u fazonu 'a, onda okej' i nastavljas da gledas scenu normalno? nisi, scena ne zavisi od aktera, ti reagujes na bazicnijem nivou.

Ti si, kad su ti rekli da je on mozda i zasluzio to, na svesnom nivou zakljucio 'aha, znaci zasluzio je, dobro, udri ga', ali si ipak sklonio odatle i ne zelis to da gledas, dakle, ne radi se o tome da li je on misica ili akademik, ta vrsta dogadjaja sama po sebi ti nije prijatna. sad, da li je to neka empatija, projekcija ili nesto trece, nije bitno. stoga je pogresno postavljati racionalna pitanja koja se zasnivaju na svesnosti, kao sto si ti uradio kad si rekao 'one su misice, one uvek lupetaju itd'.

Dakle, ti mozes reci 'ja nisam od tih, meni se to ne trigeruje' i to je to. a sigurno imas i neki primer za samog sebe, koji ne mora biti transfer neprijatnosti nego, eto, nesto kao sto sam ja opisao u svom primeru, pa onda probaj da povuces paralelu.

Prva dva pasusa stoje 100% ali mislim da si otisao u ektrman primer. Ni ja ne volim nasilje i ni meni ne prija da gledam kako nekome razbijau glavu. Gledao sam jednog klinca kako se zalece i razbija sutobusku stanicu na Zelenjaku i baca neka sranja u izlog Meka na istoj lokaciji. Gadilo mi se. Doslo mi da upucam degena, toliko o mom pacifizmu [:)].

Moja opaska se odnosila na to da je nekome neprijatno jer nasa misica prica gluposti. Cuo sam od nekog i da je pocrveneo slusajuci neke nase spikere kako govre engleski - kako majko moja oni rade na TV-u! Da se nadovezem na Boleta, zasto bi meni zbog toga bilo neprijanto? Da li sam ih ja ucio stranom jeziku, preporucio nekome ili sl?

Ne radi mi savest - tudja glupost ili nije okidac da mi proradi savest. Prebijanje nekoga vec i jeste. Ali opet osecanje nije neprijatno mi je.

Mozda se nismo razumeli. Ja sam rec "neprijatno" shavtio iskljucivo kao "sramota me je". Ne prevrce mi stomak ili sl. Mene licno nase misice nije sram. Niti bih bio ponosan da je akademik. Njena stvar kako i sta govori i kako se ponasa. Moze i da se sroci kao ja nism od tih. Ne u ovom slucaju.

Slicno ovme kad su ubili Tatona nisam bio ravnodusan ili stava "Ma ko ga jebe, neka je crk'o!", ali fraze "Sramota me je sto sam Srbin, ili sto sam iz Srbije" su malo preterane. Ispadi pojedinaca, makr nas i predstavljali tamo negde, ne izazivaju sramotu zbog toga ko sam i sta sam.

Usudjem se da kazem da ni masa nasih sportista ne satavlja Sekspirove recenice, Stojakoic recimo nikakve - ali kad osvoje nesto masa ih ceka ispred skupstine. Ponosni smo do neba. Ok, sport nije bas uporediv sa izborom za miss, stoji, ali jbg i da ona bude Miss Univ niko nece da kaze "Nase gore list".

Da svedem na jedno pitanje celu pricu. Zasto je nekga sramota da cuje nasu misicu? Nije ubila nikoga, nije ucinila zlo. Jbg, ne parla engleski tecno i nije elokventna, ali mora da ima drugih vrlina. [:)]

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

ali opet ides na racio i svesnost, a ne treba. upravo o tome pricam. ti objasnjavas racionalnim argumentima da tebe ne treba da bude blam zbog te misice. upravo je poenta da to ne treba raditi. kao da objasnjavas, ne znam, arahnofobicaru kako pauci nisu opasni. on zna da pauci nisu opasni i da moze da ih zgazi nogom, poznata mu je i biologija i hemija, ali se covek plasi pauka. ti bi verovatno postavljao pitanje "zasto se plasi pauka kad moze da ih zgazi kad hoce, to mene zanima" i slicno:)

dakle, to, i jos jedna stvar, a to je rekao i bole, iako je posle otisao u svoje 'sisica' argumente...nije bitno ko je u pitanju, dakle, izbrisi misica, akademik, blabla, to je licni, NESVESNI, NERACIONALNI osecaj. mislim, to sam sve i napisao, a ti i dalje ides u trip 'sto bi mene bilo sramota sto je ona debil?'. njena funkcija je nebitna, dakle SAM CIN stvara transfer neprijatnosti. ja znam da sramota nije isto sto i neprijatnost, ali je princip funkcionisanja i odgovora tvog organizma isti i moze se isto posmatrati. tebi je neprijatno kad gledas da sakate nekog najveceg ubicu, mozda bi ti voleo da mu jos vise jebu kevu, ali SAM DOGADJAJ izaziva u tebi neprijatnost. 90% tvog posta je analiza na racionalnom nivou da se ne treba osecati neprijatno ili se stideti kada se gleda trece lice od koga ne zavisi i sa kojim nisi u relaciji kako se blamira. racijom se ne mogu 'sredjivati' nesvesne ili organske reakcije. mogu pet puta da ti 'objasne racionalno' kako je taj sto ga batinaju najveci kriminalac, tebi je taj dogadjaj i dalje neprijatan, per se.

nije neprijatnost zbog te misice konkretna i usmerena, isto kao sto neprijatnost usled tog batinanja nije konkretna i usmerena jer nije bitno koga batinaju.

li fraze "Sramota me je sto sam Srbin, ili sto sam iz Srbije" su malo preterane. Ispadi pojedinaca, makr nas i predstavljali tamo negde, ne izazivaju sramotu zbog toga ko sam i sta sam.

eto, recimo, ovo je jasan svestan i racionalan nivo analitike. i tu se slazem. jer odluka 'sramota me je sto sam iz srbije' je svesna, osecanje je konkretno i izazvano konkretnim dogadjajem. isto tako i reakcija 'sta me boli kurac sta pojedinci rade' je svesna i osecanje je konkretno i izazvano konkretnim dogadjajem. informacija je racionalno i svesno obradjena, u miks smo dodali i pokoji nas stav i dobili smo rezultat da nas nije sramota sto smo srbi ili da nas jeste sramota sto smo srbi. transfer neprijatnosti je neodredjen, nesvestan, tj vise na 'organizmickom' nivou od stavova. ti osecas nedefinisanu neprijatnost ili sram, nemas mogucnost analize, a i da imas, ne bi pomoglo, kakav god bio zakljucak te analize (vratiti se na arahnofobicara).

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Transfer neprijatnosti je upravo stid/neprijatnost na tuđ račun. Ti se hteo ne hteo donekle stavljaš u poziciju onoga od koga dolazi transfer jer tako mozak procesira postupke drugih ljudi, a tebe bi realno bilo sramota da radiš ono što on radi znajući ono što ti znaš jer to ne možeš da isključiš. Dok ti stigneš do racionalizacije već ti je (bilo) neprijatno :) Kapiram da je ta "naš" aspekt tu pre zato što za nekoga koga smatraš "našim" tj sličnijem sebi lakše doživiš transfer a ne samo zbog percepcije da te neko predstavlja :)

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Transfer neprijatnosti je upravo stid/neprijatnost na tuđ račun. Ti se hteo ne hteo donekle stavljaš u poziciju onoga od koga dolazi transfer jer tako mozak procesira postupke drugih ljudi, a tebe bi realno bilo sramota da radiš ono što on radi znajući ono što ti znaš jer to ne možeš da isključiš. Dok ti stigneš do racionalizacije već ti je (bilo) neprijatno :) Kapiram da je ta "naš" aspekt tu pre zato što za nekoga koga smatraš "našim" tj sličnijem sebi lakše doživiš transfer a ne samo zbog percepcije da te neko predstavlja :)

upravo. dakle, ako se blamira veverica na animal planetu, nema nista od transfera neprijatnosti. ako se blamira homo sapiens, tu je vec mnogo faktora slicnosti u igri. tada nastupa neka vrsta bazicne empatije (dakle NE [:)] na svesnom nivou mozga) i ti si vec gotov. upravo zato ti i pripada muka kad nekog sakate iako je on to mozda zasluzio. ta muka je na psiho nivou, ne na fizickom jer moze da nastupi i kada gledas snimak recimo. ti lako mozes racionalisati kako je on zasluzio, kako se to ne desava tebi, kako su krv, unutrasnji organi, kosti itd normalan sastavni deo nekog coveka i kako to nista nije gadno ili stresno, al dzabe, ko sto rece nemanja, kasno, dok ti stignes do racionalizacije, damage is done:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

mogu 'sredjivati' nesvesne ili organske reakcije. mogu pet puta da ti 'objasne racionalno' kako je taj sto ga batinaju najveci kriminalac, tebi je taj dogadjaj i dalje neprijatan, per se.

Mogu. Svakome ko počne da studira medicinu su gadne neke stvari a mnogim vrhunskim doktorima nisu. Čovek može da kultiviše apsolutno sve u sebi, da ne može bio bi samo jedna zverka koja urla na mesec. I arahnofobija može da se izleči.

Link to comment
Share on other sites

Ako celu pricu posmatras kroz prizmu nesvesnog ili podsvesnog, ispravite me ako se frljam pojmovima, onda moji argumneti ne pogadjaju metu bas u potpunosti. Ja nekako uvek naginjem raciju.

Ja spadam u manji deo forumasa koji nisu pocrveneli zbog nase lepotice. Ali, da, vase izlaganje ima smilsa. Samo sam ja djon-obraz [:D] pa to prolazi kroz mene.

...Од рођења спремна стоји, мене чека моја рака,
Да однесе све што имам у дубину у дубоку.

 

Link to comment
Share on other sites

Mogu. Svakome ko počne da studira medicinu su gadne neke stvari a mnogim vrhunskim doktorima nisu. Čovek može da kultiviše apsolutno sve u sebi, da ne može bio bi samo jedna zverka koja urla na mesec. I arahnofobija može da se izleči.

joj bre, pa nisam govorio o nekom dugorocnom tretiranju, naravno. mozes i da se 'odljubis' od zle ribe ako se kultivises, ali treba ti volja, jak racionalni momenat, kontrola, organizacija itd. mi pricamo o neposrednoj organskoj reakciji, ne o nekom radu na tome. ja ako budem hteo da oguglam na TN, ja cu to uspeti radom ili mozda cak i repeticijom, ali trenutno to nije slucaj, a i ne smara me toliko.

mislio sam da mu objasnjavaju pet puta na licu mesta, ne da ide na terapiju odvikavanja od podsvesne reakcije na batinanja:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Mene tn najvise hvata kad u nekom filmu neki lik je na sekundu od toga da se opasno izblamira pred nekomr ribom ili da ga izduva ili tako nesto slicno :D Tada pocinjem da se derem na njega da ne radi to :D

У једној старој књизи читао сам чудну причу; а враг би га знао откуд мени та књига из неког смешног времена, у коме је било много слободоумних закона, а нимало слободе; држали се говори и писале књиге о привреди, а нико ништа није сејао; цела земља претрпана моралним поукама, а морала није било; у свакој кући пун таван логика, али памети није било; на сваком кораку говорило се о штедњи, а расипало се на све стране, а сваки зеленаш и нитков могао је себи купити за неколико гроша титулу: велики народни родољуб. 
Радоје Домановић - "Страдија" 1902. -

Link to comment
Share on other sites

joj bre, pa nisam govorio o nekom dugorocnom tretiranju, naravno. mozes i da se 'odljubis' od zle ribe ako se kultivises, ali treba ti volja, jak racionalni momenat, kontrola, organizacija itd. mi pricamo o neposrednoj organskoj reakciji, ne o nekom radu na tome. ja ako budem hteo da oguglam na TN, ja cu to uspeti radom ili mozda cak i repeticijom, ali trenutno to nije slucaj, a i ne smara me toliko.

mislio sam da mu objasnjavaju pet puta na licu mesta, ne da ide na terapiju odvikavanja od podsvesne reakcije na batinanja:)

Ma moze i to samo je malo (mozda mnogo) teze. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...