Jump to content

geografske pitalice


Dule_smor

Recommended Posts

alfa canis majoris, sirius iliti pasja zvezda, magnitude oko -1.5, u sazvedju veliki pas, orionov pojas otrpilike pokazuje na nju...kuriozitet mi ne pada na pamet:)

Tacno i nepotpuno zbog mog lose postavljenog pitanja - dogadjaj nije vezan za zvezdu - vec zvezda je sastavni deo price o tome dogadjaju :)

Elem - pored navedenih imena Sirijus je poznat i kao "Zvezda sa istoka". Po hriscanskoj mitologiji predskazala je rodjenje Isusa, a tri mudraca su pratila tu zvezdu da bi videli Mesiju i doneli mu poklone.

E sad - ko je gledao Zeitgeist ne mora da cita dalje, a ko nije mozda ce mu biti zanimljivo:

U pravu si Dule - tri zvezde Orionovog pojasa pokazuju na Sirijus - tj tacke su na istoj zamisljenoj pravi. Prava preseca horizont tacno na mestu gde Sunce zalazi 22gog decembra - na zimsku kratkodnevnicu. Medjutim Sunce tri dana zalazi u ISTOJ tacki , dok se 4tog dana penje tacno jedan stepen severno i uzdize se u smeru prema sazvezdju koje se zove Crux - ili (Juzni) Krst.

Tako da - Sunce je "umrlo", tri dana je mrtvo na (ispod) Krsta - a 4ti dan se uzdize (vaskrsava) iz mrtvih. Inace tri mudraca ranije spomenuta je traljav prevod - posto rec zaista znaci kralj. Tako da su u stvari tri kralja pratila Zvezdu sa istoka koja ih vodi do Mesije.

A da - tri zvezde Orion-ovog pojasa su poznatije u ljudskoj istoriji kao tri kralja. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Koje su 3 geoloske ere u nasem eonu 'fanerozoik' (u rastucem redosledu)?

mislio sam da je ovo lako.

paleozoik, mezozoik, kenozoik.

mezozoik se sastoji od 3 perioda, trijas, jura i kreda. i u ovoj eri su ziveli dinosaurusi. (jura i kreda - nestali su na kraju krede kada je poceo kenozoik).

mi zivimo u kenozoiku (idoli - kenozoik nije za tebe [:D]) koji je poceo pre 65 miliona godina i sad zivimo u epohi koja se zove holocen.

nadam se da je nekog interesovalo

Edited by milutin_mica
Link to comment
Share on other sites

gledao sam zeit i iznervirao me je taj deo na pocetku gde hejtujtu religiju, ima dosta gluposti...i ovo za krst nisam siguran koliko je tacno, posto je crux sazvezdje juzne hemisfere i ne verujem da se vidi severno od povratnika

wat?

Crux is easily visible from the southern hemisphere at practically any time of year. It is also visible near the horizon from tropical latitudes of the northern hemisphere for a few hours every night during the northern winter and spring.

Link to comment
Share on other sites

os ti postaviti pitanje

fail

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Crux is easily visible from the southern hemisphere at practically any time of year. It is also visible near the horizon from tropical latitudes of the northern hemisphere for a few hours every night during the northern winter and spring.

pa kazem ti, oko severnog povratnika se vidi, izrael je ipak oko 30 i nekog stepena...al evo gledam sad, zbog precesije se pre par hiljada godina video i severnije, do atine, tako da pije vodu prica ipak:)

hint, ovaj objekat je jedna galaksija u sazvedju andromede

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

brate, nemam sta da menjam misljenje, rekao sam da je moguca prica iz zeita posto se u to vreme crux video i u atini, a sad se ne vidi iznad 25 stepena sirine...jedino ako na nesto drugo mislis

Mislio sam na to sto kazes da te je iznervirao jer je pun nekih gluposti - pa sad mozda promenis misljenje i pogledas ga opet. A pritom ne prica samo o religiji - ima tu mnogo stosta da se vidi zanimljivo :)

Link to comment
Share on other sites

necemo sad o tome, ima ondaj drugi topik pa mozemo tamo da diskutujemo:)...a znam o cemu se sve govori, gledao sam sva tri...btw, ovo moje pitanje je izgleda malo teze, a bio sam ubedjen da ljudi znaju odgovor

Ja sam mislio da se misli na man-made dok nisi dao hint a onda mi je palo na pamet da je mozda neki pulsar u pitanju :) Ali posto ne znam - cutim :D

Link to comment
Share on other sites

jbga, mislio sam da ce barem posle hinta neko znati...u pitanju je M31 poznatija kao galaksija andromeda, po sazvezdju u kome se nalazi...to je inace najbliza spiralna galaksija nasem mlecnom putu, nesto preko 2.5 miliona svetlosnih godina...ima relativnu magnitudu oko +3.5 sto je na granici vidljivosti golim okom...inace je malo veca od mlecnog puta i ima cak tri puta veci broj zvezda...zanimljivo je da se krece prema nama i da ce doci u kontakt/sudar sa mlecnim putem za oko 5 milijardi godina...next please

http://en.wikipedia.org/wiki/Andromeda_Galaxy

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Već kad si rekao sudar galaksija da samo kažem da se galaksije često sudaraju, a zvezde gotovo nikad. Meni je to saznanje bilo zanimljivo jer mi je nekako bilo fascinantnije da se sudaraju zvezde, kad ono, ništa od toga.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

mislis, kad se sudare same od sebe, prirodnom gravitacijskom putanjom?

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Znam da su za konkord, koji je leteo na visini 17-18 kilometara, putnici govorili da je nebo dosta tamno plavo, vec na prelazu u crno...

Tako da bi na Everestu trebalo idalje plavo da bude, mozda za neku nijansu tamnije, ali ipak ne crno.

How long will this last, this delicious feeling of being alive, of having penetrated the veil which hides beauty and the wonders of celestial vistas?
It doesn't matter, as there can be nothing but gratitude for even a glimpse of what exists for those who can become open to it.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...