Jump to content

kupovina automobila na dinarski kredit


oddball

Recommended Posts

I kako ide placanje, koliki je depozit i kako idu rate? Kako ide placanje uopste, preko banke mesecno sa tekuceg racuna ili neka druga prica (lizing, kredit...)?

Batali lizing. Sada banke daju dinasrske kredite koji drze malo veci procenat ali kako evro raste tako tebi rata pada (stoji u odnosu na dinar). Lizing se vezuje za evro so do the math. Auto kucama je sve jedno opsto su one svakako u obavezi da prodaju automobilie/motocikle/kamione/kombajne/mesalice za beton za dinare. na tebi je da se odlucis sta ti je povoljnije.

to funkcionise na sledeci nacin:

- ti kada se odlucis koji auto hoces da kupis odes u tu auto kucu i oni ti daju fakturu za taj auto i jos par papira koje nosis u banku.

- udjes u prethodno odabranu banku*kuc-kuc* "dobar dan"

- u banci uradis kalkulaciju koja je najbolja za tebe a koju oni preliminarno odobre. posle to ide na zvanicno odobravanje u centralu te banke gde neke nepoznate debele cike i opake ribetine trkeljisu po finansijskom zivotu kakav si platisa bio, kolika ti je plata, da li prije i poslije jela kreces ruke prati, da li imas oba bubrega (just in case...), da li imas jos nekih kredita itd.

- odobren kredit! jeeej! u svakoj banci imas + nekih sitnih troskova koji na kraju izadju oko ~50-100 evra (zavisi od banke), menice, te ovo te ono. u te troskove racunam i odlazak u opstinu na kojoj zivis da overis cuvenu "vinkulaciju" (objasnice ti u banci, to je pod "must do"). i ,naravno, otvaras kod nji' tekuci racun.

- kada se ova jurnjava oko kredita zavrsi banka pusta auto kuci novcana sredstva (aka - pare) i ti sto se tice placanja vezan si iskljucivo za banku. - e, onda seva kasko. i to je uslov kod banaka kao obezbedjenje kredita, protiv kradje itd ~ 9k dinara kvartalno (uplata svaka tri meseca). za nov auto se isplati uzeti kasko, recimo, retrovizor za SX4 je ~200evra (elektromotor, grejaci, defufne itd).

- kada se sva ta papirologija zavrsi ti ides u agenciju za registraciju ili mozes i sam u MUP po tablice. tu te ceka blejanje u stanici murije cca 4 sata. mozda manje, mozda vise. ja sam dosao na red posle svega 2 sata ali sam za salterom proveo jos sat i 1/2 dok ljubazna i ekspeditivna sluzbenica ministarstva unutrasnjih poslova vrenosno nije odradila svoj posao. cak i ako ti sredjuju ovi spekulanti iz agencije moraces da i ti dodjes do murije posto moras da budes prisutan licno zato sto je prva registracija novog automobila i moras potpisati nekoliko izjava (interpol, ovo-ono). tablice (bi trebalo) da dobijes cim sve to zavrsis.

- tek sa saobracajnom dozvolom vruce popunjenom na pisacoj masini najnovije generacije iz '05 godine (ali dvadesetog veka) i registrarskim tablicama u rukama ides ponovo u auto kucu gde oni provere saobracajnu (da li je dobro napisan broj motora, sasije, i registracija). naravno oni ti kace tablice na auto, i posle kratke obuke na automobilu daju ti kljuceve i ti odlazis u pravcu zalazeceg sunca put otvorenog puta u nove avanture. samo usput svrati i do pumpe da sunes malo corbe posto ti auto daju na rezervi.

celo rkanje traje oko nedelju-dve. zavisi i od tebe i od guzvi tamo-ovamo. najbitnije je da obices sve banke i vidis na odredjenoj fiksnoj cifri koja banka sta nudi. do skora najbolja varijanta za kupovinu aVta bila je Volksbanka posto su u tom trenutku oni jedini bili koji su baratali dinarskim auto kreditima. od januara dinar je oslabio approx 15 din sto znaci da je cena aVta od 10k evra skocila za 150k dinara sto je approx 1,4 (LX FreshTurboGSI) evra. pa ti vidi.

Edited by oddball

postoje samo dve istine na ovom svetu:

1). djape je najbolji frajer

2). zemlja je plocha

Link to comment
Share on other sites

ali je to lizing, nije kredit

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...