Jump to content

Da li prepoznajete sebe u ovom textu?


jenky

Recommended Posts

IGRICA KAO KOKAIN!

Video-igrica „World of Warcraft" može izazvati zavisnost kao droga, pa su i u Srbiji zabeleženi ekstremni primeri: dečaci koji ne idu u školu, reže na roditelje i ne napuštaju svoje sobe

Igranje video-igrice „World of Warcraft" (WOW) može izazvati jednaku zavisnost kao kokain! To je zaključak studije o učešću ove igre u životima mladih, koju je uradila institucija „Švedska organizacija mladih", čije nalaze potvrđuje i naš psiholog Milan Radovanović.

U Srbiji 30.000 sajber-zavisnika

Smatra se da deset odsto svetske populacije koja koristi internet pati od nekog oblika zavisnosti. Prema nekim istraživanjima, kod nas je reč o dva-tri odsto korisnika, ali ne postoje precizni podaci koliko ljudi koristi internet u Srbiji. Radovanovićeva pretpostavka je da oko 30.000 građana Srbije ima neku vrstu sajber zavisnosti.

- Uvek sam povlačio paralelu između internet zavisnosti i zavisnosti od psihoaktivnih supstanci - kaže Radovanović za Press nedelje naš prvi sajber psiholog.

- Imali smo slučajeve koji su bili toliko teški da su zahtevali hospitalizaciju. Kod momaka kod kojih je došlo do nevoljnog prekida upotrebe kompjutera izazvana je teška apstinencijalna kriza. Mi radimo kao savetovalište i ne možemo da primamo takve slučajeve. Sećam se da je jedan roditelj rekao za svoje dete: „Bolje bi bilo da je narkoman, bar bih imao gde da ga lečim". Sada već i u bolnicama leče internet zavisnike - svedoči Radovanović.

Ugroženo 10 miliona ljudi

Bilo je mnogo teških slučajeva. Jedan momak više od godinu dana nije izašao iz kuće zbog WOW-a. Drugi bukvalno mesecima nije izlazio iz sobe. To se završilo tako što je počeo da reži na roditelje.

- Oni nalaze alternativu u svetu igara, gde su dobri, najbolji, ali izgube kontakte s ljudima izvan sobe. Imao sam slučaj dečka koji je prestao da ide u školu, a skoro tri godine se nije čuo ni sa jednim drugarom - kaže Radovanović.

Ljudi se toliko navuku na WOW da postaju tzv. nolajferi (beživotni). Pravi život zamene igricom, jer ona ima toliko nivoa i zadataka da se često igra mesecima, pa i godinama. A u igri su gejmeri iz celog sveta, koji se međusobno takmiče, prave svoje čete, osvajaju teritorije, dobijaju zadatke...

I on je bio gejmer... Psiholog Milan Radovanović sada vodi savetovalište koje pomaže zavisnicima da se „skinu" sa igrica i interneta

- Kraj ne postoji i zato je igrica zarazna. Igra ima takozvane rejdove, bitke ili zadatke. Igrač preko dana mora osvajati poene, da bi učestvovao u rejdovima. Jedan moj pacijent je imao sve što njegov lik može imati i završio je sve zadatke koje je trebalo da izvrši. Ali, igra je takva da se jednom nedeljno resetuje, kada se dobijaju novi zadaci - svedoči psiholog.

Kriziraju i „fejsbukeri"

Poslednji podatak koji on ima je da WOW u svetu igra oko deset miliona ljudi, bez Kine. U Kini je najzastupljenije „farmovanje". To je kada igrači osvajaju nivoe i prave jak nalog koji posle prodaju. U Kini postoje firme koje se bave time, gde ljudi imaju radno vreme, a posao im je da igraju WOW. Prave lik i kada dostigne određeni nivo, prodaje se juzer i pasvord. Solidan nalog, koji se može napraviti za dva meseca igranja, košta oko 350 evra. Jedan Radovanovićev pacijent imao je „akaunt" koji vredi nekoliko hiljada evra. Pojavio se neki Arapin koji je hteo da ga kupi za 4.000 evra, a on nije hteo da ga proda, pošto je bio zavisnik.

Kompanija kao narko-diler

„Blizard", kompanija koja je osnovala WOW, ponaša se kao klasičan diler. Oni imaju takozvane ekspanzije, kada s vremena na vreme proširuju igru novim mapama i rasama ljudi. Nakon jedne ekspanzije odlučili su da povećaju broj igrača, iako im je samo ta ekspanzija za nekoliko dana donela dva miliona novih korisnika. Dali su vikend popust za sve bivše igrače. Svako ko je nekad imao nalog u WOW-u, ima mogućnost da ukuca svoju staru šifru i da igra. Kao kad diler uhvati narkomana koji se nekoliko meseci nije drogirao i kaže mu: „Stigla je nova roba, probaj". Igrači, inače, kupuju pripejd dopune na svaka tri meseca, što košta oko 40 dolara. „Blizard" zarađuje više para od bilo koje filmske industrije.

Kod nas se poslednjih meseci smanjio broj zavisnika od WOW-a. Od kada se pojavio „Fejsbuk", sve više ljudi se javlja za pomoć zbog njega. Sada je odnos „gejmera" i „fejbukera" izjednačen. Skoro svako ko koristi „Fejsbuk", a nije zavisnik, u jednom momentu prikazuje znake zavisnosti. Smatra se da je četiri do šest sati dnevno potrošeno na internet prvi oblik zavisnosti.

- Problem kod internet zavisnosti je što je ljudima koji se leče internet stalno dostupan, a najčešće im je i neophodan. Ako je nekom način života takav da mu ne treba internet, to je lako za lečenje. Međutim, mlađim ljudima će internet sigurno trebati u životu. To je mnogo nezgodno. Kako ograničiti upotrebu interneta na životne potrebe, a izbaciti igrice ili ono što okupira pacijenta - završava svoju priču ovaj sajber psiholog, ili kako su ga posle gostovanja u jednoj TV emisiji nazvali „zeldi psiholog koji zabranjuje deci da koriste kompjuter".

- Baš naprotiv. Kompjuter je neophodan. I ja sam bio gejmer, generacija sam koja je odrasla na video-igricama. Ali računar ne sme da nam promeni život - poručuje sajber psiholog.

Da cujem vase misljenje na ovu temu [:D]

Edited by jenky

XXXX: nub kid...

YYYY: I'm a lot older than you think. I am 13

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

cista glupost ,i na kraju krajeva bolje da je neko otkinuo sa igricom neko za koksom jbt ,a i to su idioti koji dovode te dve stvari u poredjenje :S

bolje da si na koksu nego na wowu evo ja se drogiram vec 4godinu i nista mi nije! a od woa umres za 48 sati igranja

XXXX: nub kid...

YYYY: I'm a lot older than you think. I am 13

Link to comment
Share on other sites

nisam citao ceo text ali sam skontao o cemu se radi. Kenjaju malo. Ja licno igram wow dosta dugo i jako puno. Ali dolazio sam par puta u situaciju kada mi istekne preplata ili mi iskljuce net i mirno sam to dozivljavao. Iskuliram se dok ne dodjem do neke love i to je to. A svi znamo sta su u stanju narkomani da urade kada kriziraju. Tako da mislim da je to kao wow narkomanija cista glupost. Ima debila koji se odvale od igranja po 30 sati bez prekida i sl i naravno da ce da dobiju neku bolestinu ili da dumru.

"U dresu Redzi Millera idem do svog dilera, vutre puna kesa al' ost'o sam bez dresa"

Link to comment
Share on other sites

Da da i one fore tipa lik umro posle 2 dana igranja WoW-a , epilepticni napad i tako to ... 4-5 dana sam igrao WoW bez prestanka osim da odem po klopu, guaranu ili skuvam kafu i WC ostalo cista igra bez spavanja i nije mi nista i dalje sam ziv :)

A nikada nisam krizirao ako ne igram WoW ako igram mogu 24/7 ako ne igram nadjem neku drugu zanimaciju koja ne ukljucuje komp i to je to ovo je klasicno prolupavanje nekog psihijatra...

Edited by Manowar84
Link to comment
Share on other sites

Meni je WoW posao i zabava, dok je nekom igra. I ne vidim sta je tu problem da neko provede 8 sati igrajuci WoW, radi jedne vrste zabave. Ako ti psiholozi misle da je to loshe, onda zabraniti dalju proizvodnju racunara i igrica, i ugasiti facebook.

E sad posto je to droga, kako oni kazu vidim kokain se vise ne smrce ? :)

Pa jebiga polemiku da vodimo oko ovoga je retardirano, moj tata je 8 sati provodio u bilijar klubu i sta, on se sad drogira bilijarom ? :)

Joj da mi je jedan dan sa tim tesko zamisljenim mislima :)

rur-1.jpgrur-2.jpg
Link to comment
Share on other sites

wow jeste malo zarazan, da nije ne bih igrao 4 godine :/ ali nije gudra! e sad da o ovome polemishu ljudi koji igraju wow sa ljudima koji ne igraju a nazivaju se struchnjacima imalo bi neke logike prochitati i razmisliti. Ovako neko ko nema pojma ni shta je internet uzme da tupi kako je to ovisno, pri chemu ne shvata da se ceo svet vrti oko tog istog interneta! to ne mogu da chitam pun mi je q takvih izjava. Izmedju ostalog irl primer, keva mi je kenjala stalno za wow, ja sam preko wowa dobio stalni posao koji sam radio 2 godine u jednoj jachoj it firmi domacoj, neki znaju, nije ni bitno, a posle toga sam preko iste igrice i iskustva podeljenog sa ljudima iz svih zemalja evrope, otishao na prekookeanski cruise ship da radim kao fotograf. PA PSIHOLOZI serem vam se u struku!

www.500px.com/chegster26

Link to comment
Share on other sites

igrao sam jednom 48 sati bez spavanja, ziveo sam na vodi i trik grisinama... jesam umro? nisam.

Nema tu nista vezano za nas mentalitet vec za mentalitet interneta i foruma gde je svako jak i svakome je pisa mnogo velika pa moze da se kurci jer zna da ga nece drmnuti neka pesnica iz monitora i sasuti mu sve zube niz grlo ( mlechne zube naravno ).

ovog dakija ovnuju svuda jebote
by Pesma-Mrtve-Dece
Link to comment
Share on other sites

Daelo.gif

1000 puta smo citali iste stvari. Koja je poenta vise ovog ? To je vest za one koj ne igraju wow a ne za nas koje igramo wow 100 godina, mi to vec znamo odavno. Copy pasta to negde drugde i promeni vise taj avatar.

I don't know who pegi is, but i'm glad she's 18.

Link to comment
Share on other sites

Popisam se po celom textu lepo i socno!!!

Mnogo jedu govna,wow da se poredi sa drogom? Pa dal su oni normalni,niko ne krizira kad mu istekne dopuna ili net,svako moze da izdrzi par dana ili nedelja,mozda si malo nervozan prva 2 sata,ali cim nadjes drugu zanimaciju sve je ok....

Wow moze da bude kao droga samo deci i ljudima kao u onom klipu de ono retardirano nemacko dete udara po tastaturi i histerise jer mu ne radi igrica,ali takvo dete se rodi kao debil ili su ga roditelji napravili debilom...stvar vaspitanja....

Nece dete da im ide u skolu i rezi na roditelje???????? Pa onda su roditelji debilcine kada dozvoljavaju tako nesto,pocupao bi mu sve kablove,a kad bi zarezao na mene puko bi ga po sred lobanje tastarurom,da mu svi dugmici ostanu u ustima! Pa da vidimo dal ce da bude zavisnik

Edited by Xerax
Link to comment
Share on other sites

slazem se sa Xeraxom...

cito sam u novinama kad su pisali

nije vredno nikakve rasprave uopste

neki delovi texta su tacni neki su glupost i preterivanje

sto je i u opisu posla psihijatara i novinara da izmishljaju toplu vodu da bi dobijali platu

Znas sta ja mislim?

NE MOZES DA PRICAS O NECEMU O CEMU NEMAS POJMA

E u toj recenici se mogu pronaci ti takvi kvazi-novinari i kvazi-psiholozi...

Lepo je milan tarot rekao, ko igra kanter ide u pakao... :))

Nema tu nista vezano za nas mentalitet vec za mentalitet interneta i foruma gde je svako jak i svakome je pisa mnogo velika pa moze da se kurci jer zna da ga nece drmnuti neka pesnica iz monitora i sasuti mu sve zube niz grlo ( mlechne zube naravno ).

ovog dakija ovnuju svuda jebote
by Pesma-Mrtve-Dece
Link to comment
Share on other sites

Daelo.gif

1000 puta smo citali iste stvari. Koja je poenta vise ovog ? To je vest za one koj ne igraju wow a ne za nas koje igramo wow 100 godina, mi to vec znamo odavno. Copy pasta to negde drugde i promeni vise taj avatar.

ghostcrawler.gifghostcrawler.gifghostcrawler.gifghostcrawler.gifghostcrawler.gifghostcrawler.gifghostcrawler.gifghostcrawler.gif

ghostcrawler.gifghostcrawler.gifghostcrawler.gifghostcrawler.gifghostcrawler.gifghostcrawler.gifghostcrawler.gifghostcrawler.gif

FEEL THE RAGE OF THE CRAWLER ARMY

majmune jedan /spit

:)

Edited by jenky

XXXX: nub kid...

YYYY: I'm a lot older than you think. I am 13

Link to comment
Share on other sites

a mozhda ne smemo da priznamo sami sebi?

scared.jpg

Jedan Radovanovićev pacijent imao je „akaunt" koji vredi nekoliko hiljada evra. Pojavio se neki Arapin koji je hteo da ga kupi za 4.000 evra, a on nije hteo da ga proda, pošto je bio zavisnik.

rofl... ko da postoji neko ko bi odbio 4k jevreja... a btw gde si nashao text?

aha http://www.pressonline.rs/page/stories/sr....&view=story

Edited by str4jo
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...