Jump to content

Problem sa kompom


Paja

Recommended Posts

Stavicu ovaj topic ovde posto kapiram da je neki hardverski problem.

Daklem, komp mi vec par nedelja ne radi kako treba. Nije da mi pokazuje neke errore, ili da nece nesto da mi se startuje, ali mi se strasno usporio. Proverio sam na viruse (par antivirusa) i nasao je neke beznacajne viruscice, koje sam obrisao odmah. To nije pomoglo. Onda sam skenirao za adware/spyware sa 2-3 programa - nista. Onda sam mislio da mi je zbog natrpanog harda, pa sam obrisao neke gluposti, oslobodio jedno 50giga i pustio defrag - nista.

Simptomi:

- Sporo ucitavanje programa. Cak mi sporo otvara New Tab u IE :(

- Nekada sam WoW igrao na MAXIMUM settingsima i gurao negde oko 100fps, a sada jedva da predje 20 na MINIMUM settings. Takodje primetim dosta video "choking-a", gde mi secka kao da ga nesto gusi, a ne kao da nemam dobru graficku. Takodje sam primetio nesto sto kapiram da bi trebalo da objasni sta nije u redu - Kada igram WoW, i ukljucim Vent, igra postaje potpuno neigriva (FPS pada na ispod 3-4). To mi se do pre par nedelja nikada nije desavalo.

- Ponekad mi se desi da mi video klipovi seckaju (sto je nemoguce, cak i da imam najlosiju jebenu graficku mogucu).

E sad, zbog simptoma #2 sam pomislio da nije mozda graficka, ali ona je relativno nova, i nisam imao problema sa njom (uvek su mi apdejtovani drajveri). Ali zbog simptoma #3 sam poceo da razmisljam da nije mozda RAM. Mislim, dosta znam o kompovima, ali ovo je van mojih "moci" :).

Konfiguracija:

geforce 8800GT

2 giga rama

pentium d - 3.0ghz

200giga hard

ploca je neka intelova, ne znam tacno model, ali mogu da saznam

Hteo sam da uradim Format jer sam isprva mislio da je nesto softverski (virus koji nisam nasao; sta vec), ali sve mi je ociglednije da je hardverski problem. Samo nemam pojma sta se desava.

Pomoc molim vas iskusni hardverashi!

Zastava101Mala.jpg
Link to comment
Share on other sites

Stavicu ovaj topic ovde posto kapiram da je neki hardverski problem.

Daklem, komp mi vec par nedelja ne radi kako treba. Nije da mi pokazuje neke errore, ili da nece nesto da mi se startuje, ali mi se strasno usporio. Proverio sam na viruse (par antivirusa) i nasao je neke beznacajne viruscice, koje sam obrisao odmah. To nije pomoglo. Onda sam skenirao za adware/spyware sa 2-3 programa - nista. Onda sam mislio da mi je zbog natrpanog harda, pa sam obrisao neke gluposti, oslobodio jedno 50giga i pustio defrag - nista.

Simptomi:

- Sporo ucitavanje programa. Cak mi sporo otvara New Tab u IE :(

- Nekada sam WoW igrao na MAXIMUM settingsima i gurao negde oko 100fps, a sada jedva da predje 20 na MINIMUM settings. Takodje primetim dosta video "choking-a", gde mi secka kao da ga nesto gusi, a ne kao da nemam dobru graficku. Takodje sam primetio nesto sto kapiram da bi trebalo da objasni sta nije u redu - Kada igram WoW, i ukljucim Vent, igra postaje potpuno neigriva (FPS pada na ispod 3-4). To mi se do pre par nedelja nikada nije desavalo.

- Ponekad mi se desi da mi video klipovi seckaju (sto je nemoguce, cak i da imam najlosiju jebenu graficku mogucu).

E sad, zbog simptoma #2 sam pomislio da nije mozda graficka, ali ona je relativno nova, i nisam imao problema sa njom (uvek su mi apdejtovani drajveri). Ali zbog simptoma #3 sam poceo da razmisljam da nije mozda RAM. Mislim, dosta znam o kompovima, ali ovo je van mojih "moci" :).

Konfiguracija:

geforce 8800GT

2 giga rama

pentium d - 3.0ghz

200giga hard

ploca je neka intelova, ne znam tacno model, ali mogu da saznam

Hteo sam da uradim Format jer sam isprva mislio da je nesto softverski (virus koji nisam nasao; sta vec), ali sve mi je ociglednije da je hardverski problem. Samo nemam pojma sta se desava.

Pomoc molim vas iskusni hardverashi!

ja sam svoj wow problem resio, kao sto sam napisao, zamenio sam hdd

sad dal je stari otkazivao ili ne ne znam, ali bi;o je do diska :)

tj poslusaj vuvua, preveri swap file size, defrag, i ako ne da rez reinstall/novi disk

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

start > run > devmgmt.msc, nađi IDE/ATA granu na kojoj je hard disk, desno dugme properties, vidi u kom režimu radi ("advanced" kartica).

Ako je u PIO modu, deinstaliraj celu granu i restartuj.

Ako sam dobro pratio to sto si mi rekao, radi u Ultra DMA Mode 5.

Ako sam potpuno omasio to sto si mi rekao, reci mi opet ali na human language :).

Zastava101Mala.jpg
Link to comment
Share on other sites

možda se procesor pregreva pa obori takt da ne bi crk'o. proveri temperature i obrtaje kulera. al ja kontam da je ipak softverski problem.

kontam da bi manje vremena izgubio na reinstalaciju sistema nego na ovo nagađanje.

Link to comment
Share on other sites

Nazalost je kod ovakih situacija najlakse i najbolje uraditi kompletan reinstall... sad da li ti zabada ffdshow ili crkao jedan bit na memoriji ili se uzjebao XP ili imas IRQ konflikt...

Mnogo ce se lakse ustanoviti stvarni problem ako elminises softverski tj OS problem.

Tako da backup ---> format c: ---> friska instalacija XP-a.

Andjeo smrti spusti buktinju i s' njom ugasi se jadno bice moje.

Link to comment
Share on other sites

Nesto razmisljam, 'di mi je glava bre!? Ima jedna opcija pre reinstall-a:

Langa Letter: XP's No-Reformat, Nondestructive Total-Rebuild Option

shows you how to completely rebuild, repair, or refresh an existing XP installation without losing data, and without having to reinstall user software, reformat, or otherwise destructively alter the setup.

http://www.informationweek.com/shared/prin...cleID=189400897

Ovo je repair opcija, samo prekopira sistemske fajlove sa cd na tvoju vec postojecu instalaciju. Drugim recima, svi podaci, sifre, igre, programi, pathovi - ostanu na svom mestu!

Ako bi ti reinstalacija sa backupom oduzela ceo jedan dan, ovo ce ti oduzeti sat vremena max.

Procitaj ceo guide, malo je zavucena ova opcija (jebo Micro&soft), uglavnom se koristi ako ti neki virus pokarabasi neke sistemske fajlove, a ne reinstalira ti se ceo OS iz pocetka.

Poz

Andjeo smrti spusti buktinju i s' njom ugasi se jadno bice moje.

Link to comment
Share on other sites

Loopy, 80 stepeni je mnogo za procesor chak iako je Pentium D u pitanju - proveri da ti se nije cooler otkachio od ploche i da li je pasta ok (nemoj samo da stavish kilo paste na procesor). Ako ti se spusti temperatura procesora i bude i dalje zezao komp, znachi mora da padne format + OS reinstall...

edit: Bahamut, ta opcija nece pomoci ako je XP vec "zagadjen" gomilom malih programskih sranja...

@bleja: ako je 15 dana radilo, a onda prestalo da radi, znachi da si instalirao neshto shto je krenulo da ga kochi... Ako nisi nishta instalirao (u shta chisto sumnjam...) onda ti verovatno riknjava hard.

@Starbak: simptomi su skoro 100% povezani sa memorijom... Ako ti na memtestu bude pucala mashina, moracesh u bios-u da se poigrash podeshavanjima dok ne nadjesh kombinaciju koja ce proci ceo memtest (mislim da ima 8 ciklova) bar jedanput. Kod mene je bila ista situacija i nekoliko sati sam se zajebavao sa tim dok nisam nashao podeshavanja koja rade...

Edited by ZerBah

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Loopy, 80 stepeni je mnogo za procesor chak iako je Pentium D u pitanju - proveri da ti se nije cooler otkachio od ploche i da li je pasta ok (nemoj samo da stavish kilo paste na procesor). Ako ti se spusti temperatura procesora i bude i dalje zezao komp, znachi mora da padne format + OS reinstall...

E vidis, sad bas gledam po netu, i svuda se slazu da je 70+ temperatura na pentiumu D previsoka.... Ionako sam razmisljao da uzmem water cooling.. aj bas cu da probam pa javljam.

Zastava101Mala.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...