Jump to content

Genijalna deca obaraju rekorde


Buda_

Recommended Posts

Mamu im genijalnu!

Marč Tjan Boedihardžo nema ni deset godina, a već studira matematiku na Baptističkom univerzitetu u Hongkongu. Akrit Džasval sa 14 već već leči ljude i iza sebe ima uspešnu operaciju koju je izveo kada mu je bilo svega sedam godina. Oni su malobrojna deca genijalci, klinci koji pre 11 godine, pa i znatno ranije pokazuju neobičnu nadarenost za jednu ili više oblasti, dostižući i čak premašujući u tome odrasle.

Akrit Džasval

Operisao sa sedam godina

Ima ih širom sveta, poreklom su iz raznih socijalnih kategorija, mada češće iz porodica intelektualaca, a obično završavaju kao predavači na univerzitetima ili kao vrhunski umetnici, ali im nije zagarantovan visok status u društvu, a još manje dobra zarada.

Marč Tjan je dečak kinesko-indonežanskog porekla, koji odmalena barata brojevima, pa mu nije bio nikakav problem da položi matematičke i statističke testove nad kojima se satima preznojavaju mnogo stariji studenti. Međutim, više univerziteta u njegovom rodnom Hongkongu nije moglo da ga primi, jer nisu imali odgovarajući program za malog Ajnštajna. Na kraju je Baptistički univerzitet specijalno za njega napravio petogodišnji program studiranja.

Tatagat Tulsi

Magistrirao sa 12 godina

Da Marč ima dobar genetski potencijal za genijalnost govori i podatak da se njegov brat Horacio sa 13 godina upisao na Univerzitet Oksford, instituciju koja obično prima mlade od 16 do 18 godina.

Slična Marčovoj jeste sudbina malog korejskog fizičara Song Ju Geuna, koji je 2005. sa osam godina postao najmlađi student na Univerzitetu Inha. U martu prošle godine dobio je sertifikat za komjutersku obradu podataka koji obično stiču profesionalni inženjeri stari između 20 i 30 godina. Ju Geun je pre više godina napustio školu za nadarenu decu, jer mu, kako je objasnio, nije pružala dovoljno akademskog izazova.

Marč Tjan

Student matematike,

a još mu nije ni 10 godina

Akrit Džasval se u Indiji već proslavio kao lekar, iako nije završio medicinsku školu. Njegova majka Rakša Kumari priča da je dete odmalena pokazivalo genijalnost. Rano je prohodao, a progovorio je sa 10 meseci. Čitao je u petoj godini, a kad mu je bilo sedam, uspešno je izveo operaciju na osmogodišnjoj devojčici, kojoj su prsti ostali slepljeni u požaru.

Dečak pohađa Univerzitet u Pendžabu kao najmlađi student u Indiji, a u stanju je da satima proučava knjige iz medicine. On tvrdi da već nekoliko godina radi na leku za rak.

Mnogim talentima je obdaren Šo Jano, 17-godišnjak za kojeg je rano procenjeno da mu je koeficijent inteligencije preko 200. Jano, čiji je otac Japanac, a majka Korejka, svirao je Šopena u trećoj godini. U devetoj je upisao Univerzitet Lojola u Čikagu, koji je diplomirao sa 12, a sada pohađa Prickerov medicinski fakultet na Univerzitetu u Čikagu, po programu koji će završiti kao doktor nauka.

Genije za Ginisa

Tatagat Avatar Tulsi stekao je planetarnu slavu i ušao u Ginisovu knjigu rekorda. Ovaj sada već 20-godišnji momak iz Patne, u Indiji, koji spada u najmlađe naučnike u svetu, sa šest godina je izvodio brze proračune, pa su ga još tada lokalni mediji prozvali matematičkim čudom od deteta. Sa 10 je završio fakultet, sa 12 magistrirao. Doktorska disertacija, na kojoj već više godina radi u Indijskom institutu nauke u Bangaloru, bavi se kvantnim kompjuterima, a o toj temi je sa 17 godina napisao rad koji mu je obezbedio poziv iz američkih laboratorija „Bel“ da zajednički radi sa pronalazačem Lovom Groverom.

NAJMLAĐI U SVOJOJ BRANŠI

Edrijen Brodi

„Oskar“ za glavnu mušku ulogu (7 godina)

Marli Matlin

„Oskar“ za glavnu žensku ulogu (8 godina)

Timoti Haton

„Oskar“ za sporednu mušku ulogu (9 godina)

Tejtum O’Nil

„Oskar“ za sporednu žensku ulogu (10 godina)

Stiven Soderberg

najmlađi dobitnik „Zlatne palme“ (25 godina)

Stivi Vonder

na američkoj top-listi pop muzike (16 godina)

Sergej Brin

najmlađi milijarder postao svojom zaslugom (17 godina)

Albert II, princ od Turn i Taksisa

najmlađi nasledni milijarder (21 godina)

Radjard Kipling

Nobelova nagrada za književnost (28 godina)

Teodor Ruzvelt

predsednik SAD (42 godine)

Džo Klark

premijer Kanade (33 godine)

Link to comment
Share on other sites

super klinci svaka im chast...ovo za dobitnike oskara je nesto opasno pogresheno...

mislim, marli metlin je ona gluvonema glumica koja je dobila oskara za onaj tezhak film sa wilom hurtom...brody za pijanistu (i sumnjam da je dobio za ista ranije ;o)) tim haton za nesto kad isto nije bio vishe tinejdzher =o)...kako sve ovo znamo...zato sto osoba sa liste iza njih - tejtum o'nil - je najmladja osoba ikada koja je osvojila oskara (ne dobila, osvojila ;o)) tako da zasto su osecali potrebu da stave 3 choveka ispred nje nemam ideju....

still big up za sve klince =o)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...