Jump to content

Prelazim na C


Sd D1ablo

Recommended Posts

Vec sam nauchio dosta od pascala i malo rada u flashu, sada me canim programski jezik C. Tachnije nisam siguran sha da uchim C# ili C++, koji je bolji, shta ce mi vishe koristiti i shta mi je osnova. Planiram uskoro da kupim knjigu o uchenju osnova iz C# ili C++-a, koju mi preporuchujete?

Hoes before NGOes

Link to comment
Share on other sites

C++ je dobar ako ćeš se baviti ikakvim programiranjem koje zavisi od mašine, ili gde su performanse kritične, ili treba da radi na raznim operativnim sistemima, ili treba da radi na Windowsu bez .NET frameworka, ili ako hoćeš da se osećaš kao h4x0r.

C# je dobar za praktično sve vrste desktop programa, primene gde performanse nisu kritične, i Windows programiranje. Po sintaksi liči na mešavinu C++-a i Jave, i generalno prilično je lep "na oko". A i na stvaranju je učestvovao čovek koji je otac Delphija (objektno-orijentisanog Paskala), verovatno najboljeg jezika i okruženja za programiranje desktop programa ikad. Uglavnom, C# je nešto najbolje što je izašlo iz Microsofta.

Preporučujem C#. Lagan, temeljna dokumentacija, gomila primera na netu itd. Neko će sigurno reći da radiš Javu ali nemoj. Java smrdi :)

Dakle treba ti Visual C# 2005 Express Edition koji je besplatan, i dobar je za 90% primena. Postoje komercijalne verzije koje se plaćaju al to ti sad ne treba (razlike vidi ovde). Trebaće ti i Service Pack 1 za Visual C# 2005, a ako radiš sa SQL-om, onda i SQL server. Za izvršavanje programa pisanog u Visual C# 2005 na kompjuteru mora biti instaliran .NET Framework 2.0 ili noviji.

Od knjiga korisno je imati Microsoftovu "Visual C# 2005 Step by Step", ne znam koliko košta u prodaji ali je možeš dobiti džabe ako se prijaviš za Microsoftovo rukopisanije.

Tablet PC tehnologija omogućava upotrebu računara u novim socijalnim i poslovnim okruženjima. Na Tablet PC-ju korisnik može da unosi tekst u aplikacije pomoću digitalne olovke, hvatajući beleške slobodnom rukom. Ključna komponenta u ovom procesu je prepoznavač, koji unete beleške pretvara u štampani tekst.

Svi koji su zainteresovani da ostave uzorak svog rukopisa i na taj način učestvuju u definisanju standarda za buduće korisnike Tablet PC-ja treba da se jave Microsoft Call Centru na 0700 300 300 da bi zakazali posetu našoj laboratoriji. Laboratorija za prikupljanje uzoraka rukopisa u Dobračinoj 46/I je otvorena svakim radnim danom od 12 do 20 časova. Davaoci uzoraka moraju da imaju solidno poznavanje bar srednjoškolske matematike. Studenti i zaposleni koji redovno koriste matematiku su posebno dobrodošli. Svaki davalac će biti nagrađen vrednim poklonom u znak pažnje za jedan sat utrošenog vremena.

Link to comment
Share on other sites

1. U principu možeš ali nije preporučljivo. Postoje značajne razlike: u C++-u sve pršti od pokazivača, ti se brineš o zauzimanju i oslobađanju memorije, moraš znati kada barataš vrednošću a kad referencom, dok u C#-u to sve radi kompajler i interpreter a pokazivači su dobro zamaskirani. Odluči se za jedan jezik i drži se njega (C# će ti bolje leći sigurno).

2. Može se sa bilo kog jezika preći na C#, s tim što je paskal proceduralni a C++/Java/C# objektni, i pre nego što kreneš da radiš u C#, prelistaj bilo kakvu knjigu koja se bavi objektno-orijentisanim programiranjem (otprilike svaka C++ knjiga ima jedno poglavlje pri početku koje objašnjava OOP principe) čisto da usvojiš tu filozofiju.

3. Ne mislim na Service Pack za Windows, nego za Visual C# :) to ti je običan patch koji ispravlja neke bagove, al ga oni zovu Service Pack :)

Link to comment
Share on other sites

Ok, pokupio sam ja poneke stvari o objektno orijentisanom programiranju, nauchicu josh. Ok, drzacu se C#, nemoram da pravim novi Windows, dovoljni su mi desktop programi. Hwala na pomoci. Pronacicu neku dobru knjigu o C#, lakshe mi je kada polako vezbam sa knjigom, navikao sam tako [:D]

Hoes before NGOes

Link to comment
Share on other sites

Odredjivanje programskog jezika zavisi od toga sta zelis da pravis ako zelis neke unixolike server-side aplikacije bez C-a ne mozes da mrdnes, ako zelis neke gui aplikacije onda c++, doduse ako zelis neke net aplikacije sa za win onda c#, svaki programski jezik ima svoje dobre i lose strane sve zavisi sta zelis i zasta zelis tacno da se opredelis. Ako naspram toga zelis da radis neke net aplikacije za sve OSove onda Java, e da bitno je da pocnes od C/ASM ako stvarno zelis da naucis programiranje to je esencija, ja sam se tako zeznuo pa sam poceo sa Javom jos kad je Java bila u nekom prvom periodu i kada je obecavala kule i gradove, zbog Jave meni je promaklo sve sto ima veze sa pointerima i ostalim bitnim elementima programiranja, tako da ako stvarno zelis da naucis programiranje prvo nauci C a mozes i win32 ASM ako zelis win programiranje.

Edited by kolac u tiganju?NEMOGUCE!
SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

Ako radiš GUI sa C++, tačno možeš da se ubiješ sad. Microsoft je dropovao podršku za MFC, jedino da se mlatiš sa custom bibliotekama što je realno horor. A i pre C#-a, za ovu namenu je Delphi bio daleko bolje rešenje.

C# nije jezik samo za web, najnormalnije se prave obični programi, i što je najbitnije nije uopšte poželjno znati C od ranije. Dakle, sa programiranje bilo kakvih Windows programa koje ne zadiru u hardver -> C#. Može čak i DirectX iz njega, ako zatreba.

http://en.wikipedia.org/wiki/.NET_Framework

To .NET je, cenim, čisto marketinške prirode i nije strogo vezano za net. .NET je jako slično što i Java virtuelna mašina.

Link to comment
Share on other sites

Ako radiš GUI sa C++, tačno možeš da se ubiješ sad. Microsoft je dropovao podršku za MFC, jedino da se mlatiš sa custom bibliotekama što je realno horor. A i pre C#-a, za ovu namenu je Delphi bio daleko bolje rešenje.

C# nije jezik samo za web, najnormalnije se prave obični programi, i što je najbitnije nije uopšte poželjno znati C od ranije. Dakle, sa programiranje bilo kakvih Windows programa koje ne zadiru u hardver -> C#. Može čak i DirectX iz njega, ako zatreba.

http://en.wikipedia.org/wiki/.NET_Framework

To .NET je, cenim, čisto marketinške prirode i nije strogo vezano za net. .NET je jako slično što i Java virtuelna mašina.

Jebiga jeste horor ali to je programiranje a ne lepljenje komponenti iz Delphija, to moze i moja baba da radi, zavisi sta hoces da pravis, Delphi je jako mocan programski jezik ali ima svoje nedostatke, znam da C# nije jezik samo za web jer sam i u njemu radio mnoge stvari pre par godina ali zavisi sta hoces da radis i zavisi da li hoces da naucis da programiras ili da radis u c#, da ti pravo kazem ja bih uvek pre uzeo Delphi nego C# :)

Moje prve GUI aplikacije su bile u Javi, da ti pravo kazem i to je sex naspram Delphija gde nalepis sta ti treba, gde ti treba i zavrsis pricu, ovde dok se snadjes u onom gridbaglayoutu umres.

Edited by kolac u tiganju?NEMOGUCE!
SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

Pa upravo je poenta da imaš jezik sa okruženjem koji je istovremeno i moćno i lako za upotrebu. Mada ruku na srce, i u NetBeansu imaš crtkanje formi i lepljenje komponenata po prozoru.

Qt, ako mislimo na isto ;). Mada ja preferiram Gtk :P

Pardon, Qt :) Nisam davno palio Linux :) Ali GTK jeste dosta lepši, bar ove novije verzije.

Link to comment
Share on other sites

Kada bih birao izmedju Delphia i C#, shta bi mi preporuchili? Shta ce mi biti za osnovno programiranje, a shta ce mi pomoci za buduce programiranje u zivotu?

P.S. Jel ima neko link za download Delphia 7 koji stvarno radi??

Edited by Sd D1ablo

Hoes before NGOes

Link to comment
Share on other sites

http://www.turboexplorer.com/delphi

Lično više volim Delphi, ali on se sve manje traži (traže ga firme koje održavaju starije bankarske programe). C# je uz Javu najviše "na glasu".

Ali eto, kao demonstracija mogućnosti jezika, npr. Total Commander je napisan u Delphiju.

Java je ispusila u trci sa C# mada je sun jako forsira pa i dalje se nekako drzi ali jako labavo, sve u svemu Delphi je jako mocno razvojno okruzenje za win cak u njega mozes da implementiras ASM kod veoma lako samo otvoris tagove za ASM kod i shibas ASM, ja bih ti preporucio Delphi jer si rekao da si radio pascal, ovo ce ti definitivno lakse pasti jer je mnogo lakse sa pascala preci na Delphi nego na C# koji ti je jako slican Javi na primer, tj. C# je skoro identican kao i Java samo se procedure zovu malo drugacije ali je sve na isti fazon.

SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

Pazi ovako, ide sajam knjiga, pa tu gledam da pokupim dokumentaciju. Josh uvek sam u dilemi... Da li da uzmem c# za win programiranje pa posle uspud da nauchim i javu, ili da furam c++ poshto cu se inache i u buducnosti baviti programiranjem, ne bi da se ogranichavam. Malo me plashi c++ shto nema integrisani GUI, i shto moram da se jebavam sa silnim bibliotekama, nemam ideju koliko je to teshko, i da li ce mi to koristiti u buducnosti i na faxu. Da li da se mozda orijentishem na Visual c++ i .net framework?

Hoes before NGOes

Link to comment
Share on other sites

Ima integrisani GUI ako uzmeš da radiš u Borland C++Builderu (s tim što je on na izdisaju), ili da radiš u prastarom Microsoft Visual C++ 6.0 (MFC aplikacije).

Visual C++.NET je jezik koji je po sintaksi C++ (ima nekih razlika, recimo definisanje operatora) ali je to jedna abominacija napravljena da bi se C++ programeri lakše prešaltali na .NET. Nit ima smisla niti poente time se zamajavati. Sve što može da se uradi u nekom .NET jeziku, može i u bilo kom drugom .NET jeziku (suština je da više ljudi može da radi jedan veliki .NET projekat u jezicima koji im najviše odgovaraju, s obzirom da se kompajliranjem dobija isti međukod), i prema tome najpametnije je da se odlučiš za jezik koji je najlepši i najlogičniji po sintaksi, a to je najverovatnije C#.

Ako hoćeš C++ sa GUI-jem, najlakši je C++Builder. Ali on nema budućnost, a i radi se o Delphiju koji ne koristi Paskal nego C++, tako da je u tom slučaju bolje da radiš Delphi. Mada kažem, to su sve okruženja na kraju života i popularnosti, drži se na C#-u a C++ uči taman toliko da ga znaš (znači sintaksa i osnovne stvari, klase, baratanje fajlovima itd) bez GUI-ja. GUI radi u C#.

Znači, C# je jezik koji je od početka smišljan s .NET-om na umu. Sve ostalo je krpljeno i prilagođavano .NET-u, manje ili više uspešno, uključujući Bejzik.NET i C++.NET. Ti danas praktično nemaš potrebu da koristiš C++ nizašta drugo osim za sistemsko i low-level programiranje (a ne verujem da ćeš pisati drajvere, 3D igre ili operativne sisteme). Naposletku, kad instaliraš Visual Studio .NET i otvoriš MSDN Help, svi primeri su dati i u C++.NET, C#.NET, Visual Basic.NET i J#.NET-u tako da odmah možeš da uporediš kako isti kod izgleda u različitim jezicima. Ali C++ i C++.NET nisu iste stvari, to treba odmah razdvojiti.

Za svaki slučaj pročitaj sledeće stranice pre daljeg razmišljanja:

http://en.wikipedia.org/wiki/C_Sharp

http://en.wikipedia.org/wiki/C++

http://en.wikipedia.org/wiki/Managed_Extensions_for_C++ ( <- ovo je C++.NET)

http://en.wikipedia.org/wiki/Borland_Delphi

http://en.wikipedia.org/wiki/C%2B%2B_Builder ( <- C++Builder)

Edited by voodoo_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...