Jump to content

Zasto su slike iz svemira crno bele?


Ste

Recommended Posts

dobro ti je pitanje kad malo bolje razmislish, pa sam se malo raspitao

sateliti ne rade kao obichni fotoaparati.

ljudsko oko mozhe da detektuje samo neke talasne duzhine, u ovom sluchaju crvenu, plavu i zelenu. Satelit (npr. Landsat 7) kada slika neki objekat, pored ove tri talasne duzhine odvojeno slika josh 4 slike iz IR spektra. Tih sedam slika se chuvaju odvojeno, i njihovim kombinovanjem se dolazi do razlichitih informacija.

Ukoliko zhelimo da vidimo klasichnu fotku u boji, kombinovacemo tri slike. Crno-bele slike R, G i B talasnih duzhina provlachimo kroz filtere koje odgovaraju njihovim bojama, i iskombinovacemo ih. Rezultat je kolor fotografija.

Nisam bash najjasnije objasnio [|)]

Tutorijal o talasima

btw kolor fotografija postoji josh u chetrdesetim godinama, zato sam se i iscimao da proverim ovu tematiku jer mi bilo chudno da im 30 godina nije dovoljno da poshalju kolor fotografiju u svemir [:D]

Link to comment
Share on other sites

Citao sam i ja malo o tome i shvatio da je sve zato sto valjda sociva od standardnog fotoaparata koji funkcionise na zemlji ne moze isto da radi i u kosmosu zbog uticaja gravitacije, raznih gama zracenja i ko zna jos cega.

U sustini stvarno je tesko objasniti nekome ko se ne razume u to.

edit: i jos teze objasnjava onaj koji se ne razume u to :)

Edited by Ste
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

hm, nije mi bas jasno to o socivima koja rade ovde ali ne i "tamo" ...

zar nisu neke fotke astronauta sa meseca u boji, jete da oni imaju bela odela i da je jebeni mesec siv, ali zar nije vizir zlatne boje ? ...

i znam par onih sto "lebde" u svemiru iznad zemlje ...

cisto sumnjam da se razlikuje "svemir" iz geocentricne orbite (citaj prilicno nisko) i "svemir" iz "svemira" ... ala sam ga objasnio svaka mi cast :D

Never underestimate the power of human stupidity. Robert A. Heinlein

God is subtle but he is not malicious. Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...