Jump to content

pomoć oko izbora matične ploče


Recommended Posts

ploca je k8n asus. zasto? iskreno trenutno ne vredi kupovati 64-bitnu masinu. koliko ima softvera koji ga lepo podrzava i izvlaci barem 30% performanse iz nje? sta, da kupim monster truck a nemam gde da ga vozim. zadovoljicu se ove godine sa monster pick-up-om da malo osetim i opipam 64-ku, malo cu da se ustekam sacekacu sledecu godinu da se rese sudski procesi koji koce razvoj obe firme (amd i intel)...

care, ne znam koliko si para namislio da potrosis ali racunaj ispod 300eura (ploca, ram, grafika) da ne ides kako god okrenes :) racunaj +100eur minimum ako se odlucis za intel :) ne znaci da ces i dobiti razliku u performansi ;)

mislim da ste se malo zaukali za pricu "amd vs. intel"

realno stanje je da intel kaska 1,5 godinu za razvojem amd-a

s tim sto mislim da te dve kompanije _uopste_ ne mogu da se uporedjuju:

amd fura low intensity high performance cpu-e, za razliku od intela koji voli big muscular high speed trucks. ko sta voli taj ce to i da brani :)

preferiram licno amd - puka ekonomija: dobijes ukupno istu performansu za manje pare.

ne zaboravite da je 80% softvera optimizovano za intel i da je u toku sudski proces koji ce vodi protiv monopola intela i njegovih vendora. izgubice ga do kraja godine, kao sto je mikrosoft izgubio monopol u prosloj godini. pad akcija i javno mnjenje iskazano u manjoj kupovini i napustanju ili prekidanju ugovora sa intelom i njegovim pulenima to govore. za pocetak dell i hp napustaju brend platforme bazirane na intelu, samim tim i chipsetovi i ram ce se promeniti ...

tako da: kupite amd plocu i vozite se zadovoljni u zalazak.

Never underestimate the power of human stupidity. Robert A. Heinlein

God is subtle but he is not malicious. Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Yevode, druze, nismo svi bas ovde kompjuterski nepismeni.

64 bitne masine su realnost iz prostog razloga jer kod dobavljaca nema vise 32 bitnih procesora :)

Amd vise nije "low intensity high performance" (sta uopste znaci nizak intenzitet visoke performanse???)

Imaju oni i opterone i FX seriju....

U ovom trenutki (koji mozdfa potraje 15 dana a mozda i duze) Intel je isplativiji zbog jeftinijih (daleko) DC procesora.

"ne zaboravite da je 80% softvera optimizovano za intel " - bah....

"za pocetak dell i hp napustaju brend platforme bazirane na intelu" LoL.!

To sto je dell kupio alienware pa ima amd procesore, ne znaci da ce napustiti intela. Sem toga u svetu je poceo trend veceg broja prodatih prenosnih racunara nego desktop racunara. A na tom trzistu i dalje intel dominira

P.S Millanche je vec sve to odradio, tj kupio je :)

Edited by pER tU aMOR
Link to comment
Share on other sites

Pored toga shto je povoljan DC intel, imash i josh povoljniju plochu koja radi sa pomenutim, a ima agp i podrshku za ddr1 memoriju.

ASUS P5P800-SE [stari 865 chipset, sa lga 775 koji podrzava 8xx, 9xx serije intelovih procesora]

Koshta 70e i moze fino da se klokne intel na njoj.

Znachi za 220e upgrade-a, imash upgrade koji jede venice ili bilo kog semprona. Best buy

Link to comment
Share on other sites

Yevode, druze, nismo svi bas ovde kompjuterski nepismeni.

nisam ni mislio :) odgovarao sam coveku, ne mislim da potcenjujem, ali imam tendenciju za krecem pricu od kulina bana 0:)

(sta uopste znaci nizak intenzitet visoke performanse???)

pa kao amd i intell rade na istim busevima. ali ne i na istim frekvencijama, amd radi na nizim frekvencijama a daju istu ili bolju performansu od intela.

"ne zaboravite da je 80% softvera optimizovano za intel " - bah....

bah ili ne, sve sto je optimizovano za nvidiu, automatski je optimizovano i za intel, itd

"za pocetak dell i hp napustaju brend platforme bazirane na intelu" LoL.!

procitaj vesti - dell ugovara sa amd-om i atijem :)

A na tom trzistu i dalje intel dominira

realno je da je termalna disipacija oduvek karala amd-a sve do bartona. ali ne i posle toga.

sempron sux koliko i duron kad se pojavio. pa nije sve od amd-a zlatno :)))

probao sam na nekoliko masina razne kombinacije amd-ova i ploca i intela i ploca. nekako mi se cini da amd sve lakse obradjuje, pogotovo grafiku i sl. razne operativne sisteme nisam uporedjivao, ali recite nije li ocigledno da je optimizovan kod za intela kad uzmes da instaliras xp na racunaru sa intel i amd procesorima. sa amdom vreme do kraja instalacije nikad nije tacno i nikad ne tece linearno, nego stalno skace na sve manje i manje vrednosti (logicno ;), gde platforma sa intel procesorom maltene u sekund otkucava tacno vreme do kraja instalacije i tece linearno :)

Never underestimate the power of human stupidity. Robert A. Heinlein

God is subtle but he is not malicious. Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

procitaj vesti - dell ugovara sa amd-om i atijem :)

sempron sux koliko i duron kad se pojavio. pa nije sve od amd-a zlatno :)))

kad uzmes da instaliras xp na racunaru sa intel i amd procesorima. sa amdom vreme do kraja instalacije nikad nije tacno i nikad ne tece linearno, nego stalno skace na sve manje i manje vrednosti (logicno ;), gde platforma sa intel procesorom maltene u sekund otkucava tacno vreme do kraja instalacije i tece linearno :)

Dell je kupio allienware, koji opet u ponudi ima racunare sa AMD procesorima. To ne znaci da napusta Intel, vec prosto, nasli su nacin da imaju AMD racunare a da ne naljute Intel (koji im daje procesore budzasto).

Sempron ne da ne suxuje, nego razbija koliko je dobar procesor. Mislim na s754 64 bitne semprone. Razbija!

Ovo trece nemam pojma, mislim... :)

Link to comment
Share on other sites

Dell je kupio allienware, koji opet u ponudi ima racunare sa AMD procesorima. To ne znaci da napusta Intel, vec prosto, nasli su nacin da imaju AMD racunare a da ne naljute Intel (koji im daje procesore budzasto).

ne, ne, dell izjavio da razmislja o prelasku na ati chipsetove ... ili sam ja pogresno razumeo i to se odnosi na alienware. sumnjam.

Sempron ne da ne suxuje, nego razbija koliko je dobar procesor. Mislim na s754 64 bitne semprone. Razbija!

misljah na 32bit sempron. 64bit nemam zamerke 3000+ moze da se klokuje nenormalno, samo lepo da se oladi, pod uslovom da je otkljucam, jel ;)

Never underestimate the power of human stupidity. Robert A. Heinlein

God is subtle but he is not malicious. Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

pertu,moze li ova slika da se poredi sa onom tvojom ?

upaljeno:quake4,quake3,photoshop,winamp,divx,dvd ?

www.h3llgate.com/private/cpu.jpg [^]

Edited by AyS
Link to comment
Share on other sites

ne zaboravite da je 80% softvera optimizovano za intel

Mogu da potpisem da je ovo gore quotovano brutalna dezinformacija. Ako i dalje stois iza ovoga sto si reko uzmi neki program koj ima slobodan izvorni kod pa mi pokazi te specialne optimizacije za intel, bas bi voleo da ih vidim. I to ne jedan nego 80% programa!?! Potpisujem da je ovo nije tacno...

sve sto je optimizovano za nvidiu, automatski je optimizovano i za intel,

Bogati?? Aj elaboriraj kakve veze imaju imaju optimizacije za nVidia i intel, posto sam ja jelte neuk i ne mogu da vidim neku vezu imedju njih nikako. Cak sta vise danasnje arhitekture NV i ATI-a su nevidjeno slicne i jedino kako bi mogao da "optimizujes" neku igru za NV jeste da je uradis celu u OpenGL-u jer se ATI malo losije tu snalazi, ali to nema dodirnih tacaka sa CPU-om..

Link to comment
Share on other sites

Sad ce da se javi snejk i da nam kaze da se intel manje greje :)

Veza izmedju nVidie i Intela je....e pa ako ti to kazem moracu da te ubijem :)

Hint : Oba imaju po 6 slova (dobro intel 5, al ne kvari mi koncepciju!). imaju "I" zajednicko...jos uvek ne vidis vezu statore g33ku jedaN!

Link to comment
Share on other sites

pertu,moze li ova slika da se poredi sa onom tvojom ?

upaljeno:quake4,quake3,photoshop,winamp,divx,dvd  ?

www.h3llgate.com/private/cpu.jpg  [^]

Ma kao sto ti rekoh, tvoj procesor je daleko bolji.

Nego imas finu foru, recimo oces da igras q4, a u pozadini da kompresujes neki dvd->divx.

Na task manageru imas za svaki proces "set affinity" i tu dajes recimo q4 da koristi cpu0, a program za kompresiju cpu1.

Rece mi drugar da moze i za 2 igre al se graficka ne snalazi pa to brlja. Bas probaj ako imas vremena ovo prvo pa javi utiske.

I valjda ako sam dobro ukapirao divx trosi mnogo vise procesorske snage od DVD bas zbog enkodiranja, dok DVD maltene nije ni "presovan".

Edited by pER tU aMOR
Link to comment
Share on other sites

polako statore, nemoj se nerviras, strada srcka od sekiracije ...

Ako i dalje stois iza ovoga sto si reko uzmi neki program koj ima slobodan izvorni kod pa mi pokazi te specialne optimizacije za intel, bas bi voleo da ih vidim.

hm, izvorni kod ... vecina koja pise open source zna da bolje programira i ne radi za sebe samo. misljah na microsoft programe i na sudjenje koje se trenutno odvija izmedju intela i amd.

jel si cuo za windows pretorian? neki lik iz kragujevca je istumbao ceo xp, poubacivao gomilu svojeg koda, poizbacivao gomilu "nepotrebnog" i dodao kojekakve programe za administriranje i tako on kaze ... ne razumem se dovoljno u programiranje, ali kapiram da on da ...

Aj elaboriraj kakve veze imaju imaju optimizacije za nVidia i intel, posto sam ja jelte neuk i ne mogu da vidim neku vezu imedju njih nikako. Cak sta vise danasnje arhitekture NV i ATI-a su nevidjeno slicne i jedino kako bi mogao da "optimizujes" neku igru za NV jeste da je uradis celu u OpenGL-u jer se ATI malo losije tu snalazi, ali to nema dodirnih tacaka sa CPU-om..

paaa, ne znam da li si neuk ili doktor nauka ali, vendori stite jedni druge, kad si video da se brend masine fabricki isporucuju sa ati gpu/karticama? naravno da su jako slicne, samo ta tehnologija postoji. tehnologija je ogranicena znanjem i dostignucima na polju softvera i hardvera koji moze da je otelotvori ... od silicijuma do linija vizije u kodu ...

hm, cela polemika izmedju intel i amd, nvidia i ati se po meni svodi na to da tu nema zdrave konkurencije (za tako nesto je potrebno troje), i da ce uvek biti mahinacija sa monopolom i samim tim sitne linije koda koje ce malo da favorizuju vendore/kolege ... shtono bi reklo pravda u srbiji: sto ja s diplomom fakulteta ne mogu da se zaposlim, a tamo neki retardirani tatin i mamin sin se zaposli umesto mene i obogaljuje tamo neku firmu samim svojim prisustvom.

Never underestimate the power of human stupidity. Robert A. Heinlein

God is subtle but he is not malicious. Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

misljah na microsoft programe i na sudjenje koje se trenutno odvija izmedju intela i amd.

Trenutno nemamo izvorni kod ni jednog MS proizvoda. Ni ti ni ja a nemas flagove koji su koriscni za kompaliranje istog, tak da jelte pricas napamet...

jel si cuo za windows pretorian?

Jok, cuo sam za Praetorian Cooler Master kuciste :)

neki lik iz kragujevca je istumbao ceo xp, poubacivao gomilu svojeg koda, poizbacivao gomilu "nepotrebnog" i dodao kojekakve programe za administriranje i tako on kaze ... ne razumem se dovoljno u programiranje, ali kapiram da on da ...

Ono nemas osnovnog znanja, nemoguce je izbaciti kod iz kompaliranog programa. A ta prica o tom liku me podseca na Zeljka koji ima tastaturu gde naucis da kucas na slepo za 1 sat i nauci te c++ za 7 dana.. Aj mojne sa tim pricama

paaa, ne znam da li si neuk ili doktor nauka ali, vendori stite jedni druge, kad si video da se brend masine fabricki isporucuju sa ati gpu/karticama? naravno da su jako slicne, samo ta tehnologija postoji. tehnologija je ogranicena znanjem i dostignucima na polju softvera i hardvera koji moze da je otelotvori ... od silicijuma do linija vizije u kodu ...

O ne evo HP isporucuje kompove sa ATI GPU-ovima brzo im napisi mail da to ne smeju da rade!

shtono bi reklo pravda u srbiji: sto ja s diplomom fakulteta ne mogu da se zaposlim, a tamo neki retardirani tatin i mamin sin se zaposli umesto mene i obogaljuje tamo neku firmu samim svojim prisustvom.

Evo rasplakao si me... (Tuzna violina svira u pozadini)

violin.jpg

Rezime 80% programa NIJE optimizovano za Intelom.

Ne postojo teorija zavere sa NV i Intelom.

Link to comment
Share on other sites

Evo rasplakao si me... (Tuzna violina svira u pozadini

surovi, jel se samo osecas superiorno kad gazis :)))

trebao sam da skapiram da si ti intel cizma ;)

hipoteza, ne necija prica, da oznaci plasticno neke stvari ...

Edited by Yevod

Never underestimate the power of human stupidity. Robert A. Heinlein

God is subtle but he is not malicious. Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...