Jump to content

Par mojih radova...


Recommended Posts

Elem... uspeh da skeniram 2 crtezha grafitom... dimenzije su u real life-u 50 x 35 cm....

ja bih ih predstavio ovako (u negativu, posto mi se vise svidjaju tako)...:

http://img.photobucket.com/albums/v398/EL_...ika1-invert.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v398/EL_...can2-invert.jpg

a evo ih ovde u originalu, sto se kaze crno na belo....

http://img.photobucket.com/albums/v398/EL_...or/slika1-1.jpg

http://img.photobucket.com/albums/v398/EL_Condor/scan2-1.jpg

ovo je samo malo bezhanje od svakodnevnog tehnickog crtanja/smaranja....

P.S: Kacim na klejbezable posto stvarno ne znam gde bih mogo ovo....

hf

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

pajsad vako, ja sam isto kacio crteze po forumima i bilo mi je kul kad mi kazu da su dobri. e onda su me isprozivali jednom i ja sam skontao da je to do jaja i otiso lepo kod gospon slikara da ucim da crtam/slikam i izvalio sam da ne znam nista i da sto vise znam, vise znam da ne znam nista:)))

tako da cu da probam da te posavjetujem i da te ne falim nista, a ti nemo pogresno da shvatis:)

prva slika - anatomija ti ne valja, i to prilicno. gud sajd je sto neku bejzik anatomiju mos da skontas relativno brzo und lako ako imas talenta. ali za profi anatomiju ti ostaje smaranje i smaranje:) imas prilicno grube anatomske greske, smeo bih da kazem da to nije zato sto ne znas anatomiju toliko nego iz jednog drugog razloga koji cu kasnije navesti.

druga slika - ovo mi se vise svidja, imas malo razradjenije tonove i bolji odnos svetlo-tamno. kompozijski je isto bolje.

generalno:

talenta imas u finom amauntu, ali nemas strucno znanje. ako si se nedje obucavo, obucavo si se pogresno:) a uspeh je 10% talenat i 90% rad und znanje und exp.

ono sto sam rekao za prvu sliku i anatomiju da elaboriram; znaci, pretpostavljam da nisi isao od velikog ka malom nego onako okolo naokolo, sto je dovelo do cudnog polozaja i velicina nekih delova tela. prvo krenes od velikih oblika i povrsina i suzavas, time izbegavas da se zajebes, jer vec u pocetku resavas anomalije koje i nastaju zbog klasicnog 'krenuo sam od noge' pristupa:) znaci, naznacis prvo celog lika (pritom gledas da sve predstavljas geometrijskim oblicima) vrlo grubo, tipa nacrtas pravougaonik ili trougao ili stajaznam. to ti daje neku predstavu o dimenzijama, mestu, polozaju itd. u okviru toga suzavas dalje i ne moze da ti se desi da ti nesto pobegne ili podivlja. konstantno ispravljaj dok radis i imaj na umu ispravljanje gresaka. onda ces raditi mnogo slobodnije i neces imati sindrom stegnutosti - 'ovo mora da ispadne dobro'. znaci brzo i lako, ako pogresis, a ti ispravi. time izbegavas 'seckave linije' i nesigurne poteze. takodje, gledaj da predstavljas stvari sudarima povrsina razlicitih tonova, a ne linijama, npr, leva ortakova ruka ne treba da ima onu jaku liniju koja je razdvaja od grudi, treba skoro da se utopi. verovatno si hteo da izbegnes da se ruka i grudi spoje, ali ako dobro uradis, nece niko tripovati da su spojeni:)

sad bih ja mogao da serem ovako do prekosutra i da nista ne kazem:) sad mi je bas smor sto mi nije skener pri ruci, pa da i nacrtam to sto sam rekao u vise etapa, ali gledacu da ga prikopcam narednih dana, pa mogu da ti saljem na mejl ili na topik, posto kontam da ovako ne mejkujem nikakav sens:)

u svakom slucaju, ako hoces ozbiljnije da se tripujes, mogu da te uputim na neke knjige ili cak skole (al vidi da me pitas prvo, posto ima dosta skola koje ce te sjebati i onda ces morati da ispravljas krive drine, sto je zajebanije nego da ucis od pocetka)...

evo, gledacu koliko danas-sutra da okacim neke tutorijal crteze, moze i ovo sto si ti crtao da probam postepeno da predstavim step baj step...

evo za kraj, postavljanje crteza je najbitnije u celoj prici, to pod jedan, a pod dva, svi kad crtaju hoce da odmah izgleda lepo, a to je greska. u fazi postavke, crtez i treba da izgleda ko da nema veze sa zivotom, a posle se to lepo svodi. mislim da je u principu najteze da se covek odlepi od tog sindroma stegnutosti, evo ja se obucavam vec dosta, pa se uhvatim vrlo cesto kako crtam kao i pre kad nista nisam znao...

elem, srecno crtkanje, samo nastavi, sad si i mene primio, bas cu da ukacim skener:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ma brate.. kao sto rekoh, ovo je samo odmaranje od lenjira. Mada za razliku od tebe, jedna slikarka sa akademije umetnosti u Barseloni je nahvalila crtezhe, meni nisu nesto posebno.

Ne pretendujem da crtam bog zna sta dobro, vise se bavim drugim vizuelnim stvarima.

btw... ako ti neko kaze da od previse (makar i pogresnog) crtanja, mozes da crtash loshije... taj te je veoma zajebao...

/edit/ Da, na hameru je ovo...

Edited by Pesma-mrtve-dece

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Aj mi reci iskreno jel' si ovo nacrtao za 10 min? :)

edit: paz jako mi se svidja kako si reshio ramena i mishitje na gornjoj podlaktici ali mogao si malo da obratish paznju za shaku, kao i listove na nogama. Poshto zbog tih nesuglasica izgleda ko neuhranjeni bilder :)

Kod druge si lepo reshio, ali pravo da ti kazem ne znam kakve prave proporcije ima zmaj tako da tu ne mogu da ti dam neki dodatni komentar, ali samu poentu si dobro ubo :)

PS: Umetnici su kuchke, uvek ce bolje bolje primetiti tudju greshku nego svoju :P

Edited by stalja
Link to comment
Share on other sites

btw... ako ti neko kaze da od previse (makar i pogresnog) crtanja, mozes da crtash loshije... taj te je veoma zajebao...

naravno da mozes, krenes u pogresno, stignes donekle i onda ti treba 600 godina da bi se ispravio, kao i sa drugim stvarima. mozes dostici neki nivo, ali to je hiljaditi deo od moguceg potencijala...a i video sam mnogo primera licno...

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...