Jump to content

Pirotski jezik


GOKU

Recommended Posts

Neznam gde ovo da stavim, pa mi nekako najlogicnije pod kulturu. Ovo je nastavak sa dota foruma.

Da, pirotski jezik postoji ali vi toga niste ni svesni.[:)] Samo malo da vas uputim u pricu.

Davno 18 i neke kada je matica srpska birala na kojem govoru ce da se bazira i gradi gramatika pravilnog i knjizevnog srpskog jezeka pirotski je izgubio samo za par glasa. Sve do 1945, mozda i malo kasnije Pirot zadrzava svoju "nezavisnost" po pitanju govora. Kada komunisti dolaza na vlast posto je postojala jeli zelja da se sve unifikuje i svi budemo Sloveni dolazi do gubitka mnogih kulturnih osobenosti kako u Pirotu tako i sirom tadasnje Jugoslavije. Ubrzo se medju gradjanstvom stice misljenje da pirotski jezik predstavlja ostavstinu seljastva i nekulture pa gubi potporu i u samom pirotskom okrugu. Nepriznavanje njegove osobenosti i unikatnosti u vladi dolazi do toga da se u pirotskim skolama uci samo srpski dok se pirotski svrtava pod "govorno podrucije" od 1974 kada se menja ustav i vrsi revizija knjizevnog jezika (ispravite me ako gresim ali mislim da je to ta godina). Podsetimo tada nastaje hrvatski, slovenacki i bosanski jezik.

Raspadom Jugoslavije dogadjaju se mnoge stvari, ali jedna bitnija za pirot je svest da jezik umire i da se pod hitno nesto mora uraditi. Zbog mnogih dogadjaja s' tim projektom se dosta kasni i on je od skora poceo da zazivljava.

Jer na posletku gramatika srpskog jezika u se u 80% slucajeva ne moze primeniti na pirotski, a i za svaku rec u srpskom ima najmanje jedna rec na pirotskom koja se koristi samo ovamo i nikud vise. Vise se pirotski razlikuje od srpskog nego hrvatsi.

Jos samo da kazem da pirotski predstyavlja bogatu mesavinu turcizma, latinizma i nekih starih jezika uoblicenih u duhu ovog kraja i prekrojenih po nasoj meri.

Neznam zasto sam vam ovo ispricao ali u svakom slucaju ne skodi... [:)]

Link to comment
Share on other sites

Pirotski jezik ne priznaje padeze jer ometaju u pravilnom, brzom i razumljivom govoru.

To si ti rekao...

Sta seres bre...kakvo ometanje.Pa padezi i jesu tu da doprinesu razumljivosti.smetaju brzini jedino ako si kreten pa kad pricas sa ortakom govoris ovako:"E znas,juce sa dao neki disk [mislish]marija,marije,mariji...aha mariji[/prestajesh da mislish posle 10 sekundi] Mariji....sta si ti radio?" A ovo za pravila je totalni apsurd.

A ovo sam ti ja odgovorio...

E aj sad lock :)

Mrzi me...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...