Jump to content

Srpski je fucked up?


Recommended Posts

@Lex

stejdz nije samo bina nego je pre svega pozornica

"All the world's a stage,

And all the men and women merely players..."

As You Like It - William Shakespeare

Izvinjavam se na blagom offu kao i pisanju Shekspirovog imena na engleskom, ali kako nisam mogao da nadjem original na srpskom, a kao poenta je bitnije na engleskom, morao sam da budem dosledan do kraja.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dreamweaver je snovo-tkač. Tkanje je mašinska radnja, a pletenje ručna, pa je zato pletisanka prisnija, ličnija reč, ali ne sporim da je to nabolji mogući prevod. A inače, ta reč ne postoji u engleskom, to je namenska reč za ime programa.

Fit je zdrav, zgodan i (pre svega) fizichki spreman. Zashto cela rechenica za neshto shto se mozhe retji jednom rechju?

Pa nije cela rečenica nego jedna reč, zdrav, ostatak su joj nakačili domaći Dr. Feel Good filozofi.

Banovati, u kontekstu foruma - udaljiti sa foruma, zabraniti pristup forumu. Opet, zashto cela rechenica za neshto shto se mozhe retji jednom rechju?

Opet netačno, ban na engleskom znači "zabraniti pristup forumu", aha... sve to? Tu se radi opet o dadatom značenju koje smo koristeći je u forumskom konekstu dodali stranoj, mesto svojoj reči.

Bekstejdzh nije zapozorje, poshto ni stejdzh u sluchaju u kom se koristi nije pozornica nego bina. Izabinlje? ;)

Opet silovana poenta, suština tog pojma se nalazi i u zapozorju, poenta je da je to prostor iza scenografije, nedostupan široj publici, zar ne? Inače stejdž je i pozornica.

A i gilda je prepev, kao i marka koju dole pominjesh, ne vidim kako su gilda i marka zasluzhile da ih prihvatish u svoj jezik, a fit i ban ne?

Iz istog razloga iz koga je engleski primio više od 50% iz latinskog. To su duboko prihvaćene, i da tako kažem, srbizovane reči. To se računa ka o srpski, isto ko više od 50% engleskog kao engleski a ne latinski!

Zashto je toliki greh prihvatiti u svoj jezik neshto shto nije rogobatno, do tada nije postojalo, zna se shta znachi i preciznije je od domatje alternative? Bekstejdzh bih menjao od 3 gore navedena. Fit i Ban mi uopshte ne smetaju.

Sve ovo si napisao ne koristetji mozak uopshte? :)

Greh je jer ima potpuno odgovarajuća reč u srpskom, a vezano za nove pojmove, ponavljam, ako su oni mogli da je izmisle u svom jeziku, što ne bi i mi? Pritom, nisam ni malo isključiv, ne treba recimo prevoditi tzv planetarne reči, kao npr. internet.

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

O njima i pričam [:D]

1. Kad se priča o Blajnd Gardijanu, da ustane

[13:00] <GM`JessicaBiel> neko drzi blokce sa pikovima i banovima a neko sa kevama

[23:11] <srs[razer]Baja> ne volim da me neko gleda

[23:11] <srs[razer]Baja> dok jebem

[01:40] <@Xeo|Baja> ko da ti ja kazem pitaj mareta kako mu cale suri odbojku

[01:40] <@Xeo|Baja> i on ti kaze moj cale nema ruke

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je gloopo raspravljati o nechemu shto ne mozemo da promenimo. Ipak, srpski jezik je zvanicni jezik nashe drzave, iako ga 80% pripadnika nacionalnih manjina sa prebivalishtem u nashoj zemlji ili ne znaju ili ne koriste. Cirilica se polako ali sigurno zaboravlja. Vecina dnevnih novina, chasopisa, knjig i sl. se shtampa upravo na latinici. Chak i ovaj forum je na latinici [:D] i tastatura na kompu (a Kinezi imaju svoje ''znakove'' na njihovim:)

.......

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je gloopo raspravljati o nechemu shto ne mozemo da promenimo. Ipak, srpski jezik je zvanicni jezik nashe drzave, iako ga 80% pripadnika nacionalnih manjina sa prebivalishtem u nashoj zemlji  ili ne znaju ili ne koriste. Cirilica se polako ali sigurno zaboravlja. Vecina dnevnih novina, chasopisa, knjig i sl. se shtampa upravo na latinici. Chak i ovaj forum je na latinici [:D]  i tastatura na kompu (a Kinezi imaju svoje ''znakove'' na njihovim:)

.......

I tako cela nacija "Pa bole me kurac, cirilica se koristi vise" i ode najsavrsenije pismo na svetu gde?

.... u kurac.

[13:00] <GM`JessicaBiel> neko drzi blokce sa pikovima i banovima a neko sa kevama

[23:11] <srs[razer]Baja> ne volim da me neko gleda

[23:11] <srs[razer]Baja> dok jebem

[01:40] <@Xeo|Baja> ko da ti ja kazem pitaj mareta kako mu cale suri odbojku

[01:40] <@Xeo|Baja> i on ti kaze moj cale nema ruke

Link to comment
Share on other sites

To je samo konstatacija. Kao da ti neshto preduzimash povodom opstanka tjirilice...ne...tako sam i mislila

Ja cinim ono sto mogu, u skoli pisem cirilicom.

[13:00] <GM`JessicaBiel> neko drzi blokce sa pikovima i banovima a neko sa kevama

[23:11] <srs[razer]Baja> ne volim da me neko gleda

[23:11] <srs[razer]Baja> dok jebem

[01:40] <@Xeo|Baja> ko da ti ja kazem pitaj mareta kako mu cale suri odbojku

[01:40] <@Xeo|Baja> i on ti kaze moj cale nema ruke

Link to comment
Share on other sites

srpski jezik je zvanicni jezik nashe drzave, iako ga 80% pripadnika nacionalnih manjina sa prebivalishtem u nashoj zemlji  ili ne znaju ili ne koriste.

ja sam mala plavušica, živim u novom sadu i u životu sam videla tri mađara. pri tom, ne znam gde je novi pazar (jedino što o njemu znam je da tamo ima mnogo šiptara i da prave farmerke). dimitrovgrad je u makedoniji, a u bačkom petrovcu žive muslimani. ona tri mađara s početka priče nisu htela sa mnom da pričaju na srpskom, tako da sigurno nijedan drugi mađar ne zna taj jezik.

izvini za HEJT, nisam mogao da odolim.

Link to comment
Share on other sites

1. Vazi....

2. Znam, a takodje znam vise o death metalu nego sto ces ti ikada znati. Sam sam ga slusao u vise navrata i jako dugo.

3. Stagod.

4. Dobro de Miljkovic, u svakom slucaju sestra smara svaki dan za neki koncert njen...

5. To sto si ti citao nase romanticare koji su pisali od 50-tih do 80-ih godina, pre pojave Vojislava Ilica i pre nase moderne(ne knjizevnosti, nego pravac moderna), to ako procitas 90% bilo kojih kritika je bilo vreme kada su svi kopirali jedni druge, kada se od "ljubavi pravilo bolest, a od zena nakarade" inace to ti je Manifest realizma... Ja ti najvise preporucujem da procitas Jovana Ducica, koji stvara tu misaonu poeziju, gde moras da imas neko predznanje da bi shvatio poentu pesme.

I ne, narodne pesme u desetercu nikada nece biti vrhunac nase poezije, mogu samo biti inspiracija i nista vise.

1. E, tako. :)

2. I ja sam ga slu

Edited by voodoo^nbgd
Link to comment
Share on other sites

kao drugo, lepo je sto se interesujes pa mi jos gledas profil i odakle sam i koliko imam godina- pitam se zasto.

Kazu neki:

Pedofilija, bolest najmilija.

[13:00] <GM`JessicaBiel> neko drzi blokce sa pikovima i banovima a neko sa kevama

[23:11] <srs[razer]Baja> ne volim da me neko gleda

[23:11] <srs[razer]Baja> dok jebem

[01:40] <@Xeo|Baja> ko da ti ja kazem pitaj mareta kako mu cale suri odbojku

[01:40] <@Xeo|Baja> i on ti kaze moj cale nema ruke

Link to comment
Share on other sites

jebote ala svi njakite neshto... mrzi me da citam tako da sam stao kod 2. strane ono

shta i kod kujca imate protiv serbskog :D  jezika

!!!

btw. srbi nisu bedan jadan tralalla narod, samo nismo imali srece...

a da, i veoma uspeshno savladavamo druge jezike... tako da STFU!

( [;)] )...

vidi se da nisi procitao ceo topic [;)]

[13:00] <GM`JessicaBiel> neko drzi blokce sa pikovima i banovima a neko sa kevama

[23:11] <srs[razer]Baja> ne volim da me neko gleda

[23:11] <srs[razer]Baja> dok jebem

[01:40] <@Xeo|Baja> ko da ti ja kazem pitaj mareta kako mu cale suri odbojku

[01:40] <@Xeo|Baja> i on ti kaze moj cale nema ruke

Link to comment
Share on other sites

@lex

svaka chast za postove *(post je post, poruka je poruka... poruka je previshe lichan pojam da bi mogao da zameni post, a oglas ili neshto slichno je ochigledno neprihvatljivo:)

@mare

tvoj profesor logike je nabedjeni srbenda kolko vidim iz tvog opisa. Itji u stranu zemlju i ochekivati da te lokalno stanovnishtvo razume je u najmanju ruku kretenski, koliko god se tvoj maternji jezik tebi chinio lakim.

@prevodjenje imena

neka imena stvarno nemaju odgovarajutji "prevod" jer normalno zvuche jedino kada se izgovore po pravilu po kojem ga taj narod chije je ime izgovori. Kad bi ishli do krajnosti i svako ime "prevodili" samo bi iskasapili originalnost tog imena. Mislim... neko je spomenuo Harry da tje da pishe kao Heri... to je najprostiji pimer i tu nema problema (mada se i ne izgovara chisto Heri vetj H(ae)ri koliko je meni poznato), ali shta kad imate ime Sherlock Holmes i prevedete ga kao Sherlok Holms... nije to to. Sh(e)rlok Ho(u)lms bi bilo verodostojnije :)

@reforma

kao shto rekoh, nisam ja kompetentan da sudim o njoj, i ne znam kako je zvuchao staroslovenski... ali je fakat da smo jezik korenito promenili i ja ne znam ni jedan drugi narod koji je to isto uradio (shto ne znachi da takav narod ne postoji vetj jednostavno da ja za njega ne znam ;)

i mishljenja sam da jezik ima jak uticaj na sam nachin zhivota.

@nacionalne manjine

ja inache mislim da manjine treba da se prilagodjavaju vetjini (pogotovo novopridoshle manjine a ne starosedeoci), nevezano za srbiju i njene nac. manjine. Ja ako odem u USA prichatju engleski... chak i ako sam u nekom graditju gde su srbi vetjina, opet tju prichati jebeni engleski, sem sa nekim matorcima koji su relativno kasno doshli da bi nauchili jezik.

Edited by Ramirez
Link to comment
Share on other sites

Oko Tesle sam se malo "hejtovao" [:)] sa Ivanom™, čovek se po ovoj temi nešto razlikuje od mog stava ali argumentovano, i što reče, ljudi, pričamo o jeziku, zajebite metalce, plavuše-novosađanke, Blajnd Gardijan i Šiptare koji prave farmerke, inače tema ode (da se izrazim srpski) u pi*ku lepu materinu... [:D]

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

e , mala ... ako si se primila na "muvanje" , pomisli samo na fnznbb koleginicu ... mala je ... opasna :))))

btw.... jednog dana svi vi koji konstantno pisete cirilicu a latinicu smatrate ustaskom , dobicete diplome ... da da .. prave diplome od nekog tamo Draze jer ste ocuvali jedno tako divno , tako savrseno , neprevazidjeno pismo....oh...

ovo gore je bila ironija btw....

treba da se pise sa oba pisma i da se nauci sto vise stranih jezika , jer u ovoj "divnoj ,slatkoj , romanticnoj,hrabroj itd." zemlji drugacije necemo uspeti :P ...

istina boli...

Edited by Sheyn

step in my transporter , so I can teleport ya,all around my heavenly body..

Link to comment
Share on other sites

treba da se pise sa oba pisma i da se nauci sto vise stranih jezika , jer u ovoj "divnoj ,slatkoj , romanticnoj,hrabroj itd." zemlji drugacije necemo uspeti :P ...

istina boli...

Treba učiti strane jezike i to što više njih, ali ne vidim kakve to ima veze sa uspevanjem u našoj zemlji? A o kojoj istini pričaš, i šta je povodom nje to bolno? I ono isto sa prostim rečenicama i jednostavnom gramatikom... Slabo povezuješ stvari, a?

Izgleda da ti logika nije baš jača strana?

A to što ideš u filološku i misliš da naša ćirilica nije savršena... to... to je... to je jednostavno tragično.

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

kao prvo, nisam mala, uostalom na sta se to odnosi -na godine ili visinu? ako je na visinu onda gresis jer sam 180cm ani 17 godina nije malo.

kao drugo, lepo je sto se interesujes pa mi jos gledas profil i odakle sam i koliko imam godina- pitam se zasto.

kao trece znam gde je novi pazar,a i gde su ostali navedeni gradovi- ipak sam djak gimnazije.

cetvrto, nije se odnosilo na madjare.

peto, nema zasto da se izvinjavas- ionako jedva cekas da nekog hejtujes pa zasto bi odoleo.

[:)]

u redu je bre, ne moraš da se braniš po stavkama, al kad već jesi..

ako si obrazovana (a verujem ti da jesi), kako onda možeš da napišeš da 80% nacionalnih manjina ne zna ili ne želi da govori srpski? to što živiš u sred vojvodine ti je dodatna otežavajuća okolnost..

ta rečenica je zvučala kao nešto što bi izgovorio tipični zatucani kvazinacionalista, ne dolikuje jednoj tako simpatičnoj devojčici :P

Link to comment
Share on other sites

a i vishe niej trip znati engleski vec min. dva strana jezika...

sem naravno ako zelite da budete shta ja znam djubretar, hmm vozac gspa il neshto u tom stilu... a verujem da svi imaju vece planove od tih...

Tačno, da tačnije ne može biti!

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...