Jump to content

Ajkule...


noodle

Recommended Posts

ajkule se kresu(pare) samo pri maximalnoj brzini krstarenja! i samo kad vertikalno od dole na gore i dok svrsavaju iskacu iz vode na visinu od 8-12 m,zavisi od dubine sa koje su pocele da se zalecu,karaju se u proseku nekih 35metara sto je ravno 1.2 sec uzvodnog penjanja...ovo vam kazem u poverenju rekao mi jedan jako pouzdan strucnjak.

Link to comment
Share on other sites

Zapravo, o ajkulama se jako malo zna, pogotovo o njihovom parenju. Jedan od retkih snimaka toga je onaj u kom se jedna mala vrsta ajkula pari u plićaku. To sa lešom kita je bilo na Animal TV-u, kada su se velike bele toliko prežderale da su postale potpuno dezorijentisane, kao pijane. Izgledalo je kao da će da se pare, ali se nije ništa desilo. Ajkule, inače, rađaju žive mladunce, a u materici se mladunci međusobno pojedu, tako da samo najjači izađu (jedan ili dva, uglavnom).

Za dva polna organa - samo pogledajte slike, nije to ništa nepoznato :) A i gledao sam na TV-u i "Sharks!" CD-u, dok sam znao gde mi je taj CD...

Everything's just fine.

Link to comment
Share on other sites

znam za sluchaj gde se lik spasao tako shto je napenalio ajkulu u njushku.

Fora je shto ajkule kad su radoznale pridju i pokushaju da lagano zagrizu. Tip koji je napenalio ajkulu je bio ultra srecan i to ne treba nikako raditi.

inache gledao sam dokumentarac gde su utvrdili da ajkule privlachi metal (trenutak pre kontakta sa mesom koje su bacali ajkula je skretala i napadala metalne shipke kaveza, kao i druge metalne objekte koji su bili blizu mesa)

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice gluposti o ajkulama, nepobediv je "duboko plavo more". Kada ajkula zagrabi ono crnju za nogu i vucara ga pod vodom, a on joj zlatnim krstom izbije oko, te ga ona pusti. Ko god je gledao snimak kako ajkula hvata i cereci foku u jednom skoku (<-heh, rima [:)]), ne bi mogao da poveruje u ajkulu koja pokusava da udavi coveka pre nego sto ga pojede.

I PITTY DA FOO

Link to comment
Share on other sites

neke ajkule ne radjaju zive mladunce nego izbacuju jaja (ne bash kao ptichja, nego vishe nalik na duguljaste paketice), koja su se na zapadu nazivala sireninim jajima

jel mislis na ona spiralna cuda? crno,jako lepo izgleda ? ili ovo na sta je mislim uopste nema veze sa ajkulom ^^

The thing's hollow — it goes on forever — and — oh my God — it's full of stars!

Link to comment
Share on other sites

neke ajkule ne radjaju zive mladunce nego izbacuju jaja (ne bash kao ptichja, nego vishe nalik na duguljaste paketice), koja su se na zapadu nazivala sireninim jajima

tachno, ne znam za oblik jaja ali znam da ne radjaju sve ajkule zive mladunce. btw gledao sam tu emisiju o kit-ajkulama; super je sho animal planet emituje toliko normalnih emisija o ajkulama, gde ih prate i prouchavaju, nasuprot gluposti tipa "napad misteriozne ajkule" koja je bila emitovana na b92 a koja spada u zutu nauku(da je tako blago okarakterishem)

My koong-foo is the best

Link to comment
Share on other sites

Najgora stvar u "Jaws" je sto od ajkule prave monstruma u istom stilu u kojem baron Rotsild od prirodnih dobara Afrike pravi potencijalne trofeje. Mislim : ako postoji neka kolosalna, unikatna velika bela ajkula, ona MORA biti zla i opasna i MORA biti unistena samo zato sto je po prirodi grabljivac.

I PITTY DA FOO

Link to comment
Share on other sites

Inace, u Jawsu ima jedna nevidjena glupost. Serif puni JHP tipove metaka 357 magnum po jednom kapljicom sodijum cijanida, a potom ih zakiva voskom kako bi upucao ajkulu kad je ugleda. Neverovatno bolesna stvar jeste da ne samo da zrno JHP tipa kalibra 357 ispaljeno iz revolvera :

1. Ne bi moglo da zaroni dovoljno duboko da udari ajkulu, vec ,i da se to desi, od naglog gubitka brzine ono ne bi moglo da joj probije kozu.

2. Vosak bi se rasprsnuo vec pri udaru u vodu i sav cijanid bi otisao dodjavola

3. JHP zrno je dizajnirano tako da se lako deformise pri udaru u telo. Ako bi zveknulo vodu, olovo na vrhu zrna bi se deformisalo i istisnulo cijanid i vosak napolje.

4. Kineticka energija 357 na ustima cevi je 700 J. Poredjenja radi : za obaranje divljeg vepra od 100 kg potrebno je oko 1000 J (osim ako zrno nije od tundstema). Znaci da ispalite 357 u vodu sa 30 metara razdaljine, ne biste postigli nista.

I PITTY DA FOO

Link to comment
Share on other sites

nije su li tvoji postovi off-topic, protiv kojeg se ti borish, filmske greshke su na drugom topiku

glavni razlog nestajanja ajkula su kinezi koji ih ubijaju desetine hiljada ajkula zarad pravljanje supe od peraja ajkula koju smatraju afrodizijakom. kinezi inache izgleda smatraju delove tela svih ugrozenih zivotinja afrodizijakom

My koong-foo is the best

Link to comment
Share on other sites

Inace, u Jawsu ima jedna nevidjena glupost. Serif puni JHP tipove metaka 357 magnum po jednom kapljicom sodijum cijanida, a potom ih zakiva voskom kako bi upucao ajkulu kad je ugleda. Neverovatno bolesna stvar jeste da ne samo da zrno JHP tipa kalibra 357 ispaljeno iz revolvera :

1. Ne bi moglo da zaroni dovoljno duboko da udari ajkulu, vec ,i da se to desi, od naglog gubitka brzine ono ne bi moglo da joj probije kozu.

2. Vosak bi se rasprsnuo vec pri udaru u vodu i sav cijanid bi otisao dodjavola

3. JHP zrno je dizajnirano tako da se lako deformise pri udaru u telo. Ako bi zveknulo vodu, olovo na vrhu zrna bi se deformisalo i istisnulo cijanid i vosak napolje.

4. Kineticka energija 357 na ustima cevi je 700 J. Poredjenja radi : za obaranje divljeg vepra od 100 kg potrebno je oko 1000 J (osim ako zrno nije od tundstema). Znaci da ispalite 357 u vodu sa 30 metara razdaljine, ne biste postigli nista.

nisam hejter ja sam treehugger; ne vidim sha u ovom postu odgovara temi. mesto mu je na topiku o holivudskoj fizici

odgledah juche emisiju o nauchnicima koji se bave prouchavanjem ajkula u australiji("u cilju boljeg razumevanja tih fascinantnih stvorenja"). ono sho im rade nije normalno, sa takvim prijateljima kome trebaju neprijatelji.

My koong-foo is the best

Link to comment
Share on other sites

da stvarno ,malo je glupo komentarisati "filmske ajkule"...

inache gledo sam na discovery-u kako se prilazi ajkulama bez ikakvog kaveza.

imaju neku spravicu koja odashilje neku frekvenciju koja tera ajkule(ti ,toliko osecajni senzori na njushci)tako da mogu na miru da snimaju izbliza.

nisam siguran kolko je to tachno.kale razbijachumitova ?:)

salt wat fish fresh wat fish?

Link to comment
Share on other sites

i ja sam negde chitao o tako nekoj spravici, ali ne znam dokle se stiglo sa testiranjem, koliko ja znam ne postoji univerzalna naprava koja shtiti od ajkula shto znachi da barem josh uvek nije ushla u shiroku upotrebu. da li je to teoretski mogutje, pojma nemam

koliko znam niko normalan nije pokushao da pliva medju velikim belim ajkulama van kaveza. teshko da njih nesho moze odbiti jer su ogromne i snazne i elktrichni shokovi i slichne stvari nisu dovoljno jaki da ih odbiju. vetjina vrsta je radoznala ne napadaju odmah vetj prilaze da ispitaju potencijalni plen te ako ih tu preplashish(udaranjem u shkrge ili ochi) verovatno netje napasti, mada ti zapravo nemash nikakvu pravu zashtitu

Edited by KalElen_

My koong-foo is the best

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...