Jump to content

eutanazija da ili ne?


Da li smatrate da eutanazija treba da bude dozvoljena zakonom?  

67 members have voted

  1. 1. Da li smatrate da eutanazija treba da bude dozvoljena zakonom?

    • da
      38
    • ne
      11
    • ne znam(i ne zanima me topik otvaram samo da bih se posro na ozbilne stavove koje tje drugi izneti)
      3
    • ne znam(to je ozbiljno pitanje na koje u ovom trenutku nemam odgovor)
      12


Recommended Posts

Merkao sam pravu priliku da otvorim topik, pa budutji da je pitanje sad aktuelno zbog onih deshavanja u sad mozda bude i nekih ozbiljnih pricha na tu temu. Elem sha vi mislite o toj problematici, da li eutanaziju treba dozvoliti ili ne, ima li upshte chovek pravo da odluchuje o zivotu i smrti, kako svojim tako i drugih?

My koong-foo is the best

Link to comment
Share on other sites

Hmmm pitanje nije lako i ne mogu da odgovorim jednostavno ... ipak ako neko zivi kao biljka ... manje vishe ... za

Is the destiny of mankind controlled by some transcendental entity or law? Is it like the Hand of God hovering above? At least it is true that man has no control, even over his own will

Link to comment
Share on other sites

mislim da niko nema pravo da odlučuje o tuđem životu, ali važi i obrnuto - svako ima pravo da sa svojim životom radi šta mu je volja.

na taj fazon bih regulisao i pitanje eutanazije, svakom ko hoće da umre a nije u stanju da to uradi sam (kvadriplegičari npr) treba da bude omogućena pomoć..

u slučaju da osoba nije lucidna, nema šta ko da odlučuje o njenom životu, treba pustiti prirodu da odradi svoj posao.

Link to comment
Share on other sites

To moze lepo da se resi zakonom....ako hoces, potpises da u slucaju

da ti se nesto desi u zivotu i ostanes u vegetativnom stanju da te lepo

bocnu sa inekcijom koja ce ti na human nacin okoncati zivot

(koji i nije zivot, jel...)... I nema sta, ko je potpiso, on ima pravo da

ga saviju, ko nije nek se jebe i nek klija u saksiji do starosti...

Унутра је сигурно читава експлозија радости и магије!

Link to comment
Share on other sites

ramzes i zex: vujakliju u ruke, treći pasus mog posta se odnosi na te situacije..

nigger: takav neki dokument je i meni pao na pamet, ali opet, niko ne zna šta se dešava u mozgovima ljudi koji su u komi i niko ne može znati kako će se osećati ako padne u komu, pa samim tim ne može unapred da odluči šta će u toj situaciji želeti.

Link to comment
Share on other sites

Prosle godine spanski reditelj Alehandro Amenabar je snimio film The Sea Inside po istinitoj prichi, a Javier Bardem, u glavnoj roli igra zhivotnu prichu Ramona Sampedra, Spanca koji se 30 godina borio po svim spanskim sudovima da bi mu cak i Vrhovni sud kraljevine Spanije uskratio pravo da sebi oduzme zhivot, koji je bio sve samo ne zivot nakon motorciklisticke nesrece posle koje je bio oduzet od vrata na nize, iako je za 30 godina npr nauchio da pishe drzeci olovku usnama. Nakon sto ga je i Vrhovni sud odbio, sto i nije chudo znajuci da je Spanija zemlja sa snaznom katolickom kulturom u kojoj je samoubistvo jedan od najvecih grehova, Ramon je pred kamerama ispio chashu otrova i svu odgovornost preuzeo na sebe.

663192.jpg

Dakle u slucaju kada je covek svestan svog stanja, kada je razuman, kada mu mozak funkcionishe kako treba i kada u tom stanju odluchi da mu nije stalo do zivota koji je ispunjen samo neprekidnim mucenjem, onda JESAM za eutanaziju. ne vidim kako je zivot u konstantnom bolu ista razlicit ili bolji od zivota.

Sa druge strane, ameriku ovih dana potresa slucaj Teri Skiavo, 41-godisnje zene koja je od 1990. kada je dozivela srcani udar odnosno teze ostecenje mozga u konstantnom vegetativnom stanju, u kome po recima strucnjaka covek nije svestan samog sebe, kada nestaju vishe mozdane funkcije i jedino instinkti preostaju. Njen muz, koji je njen staratelj poslednjih 15 godina, je pretproslog petka naredio da se izvuce cevcica u podnozju jednjaka kojom je Teri hranjena, jer zeli da mu zena umre u dostajanstvu a ne da zivi kao kamen .

scholierenschiavo2.jpg

Njeni roditelji, sa druge strane poslednjih 15 dana pokusavaju da preko sudova vrate cevcicu i na taj nachin produze zivot svojoj cerki. U ovom slucaju nisam za eutanaziju jer nisam siguran koliko je svesti, samospoznaje ostalo u njenom mozgu.

dakle, za eutanaziju sam samo onda kada sam pacijent tako zeli. Zivot je pravo a ne obaveza.

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

e bash smo pre neki dan pricali o tome u shkoli... o slucaju Teri Shajvo...

sad videh da je igz spomenuo taj slucaj... btw. doktori kazu da ima neke shanse za "oporavak"...

ja cu najverovatnije da sastavim neki dokument u svojoj 25`oj... da ako budem u takvom polozaju da cu ceo svoj zivot ziveti kao biljka... ubi me... to nije zivot..., cak i da imam neke shanse za "oporavak" (a pod oporavak mislim na normalan zivot) onda... verujem da bi se ja sam trudio da izadjem iz tog "mraka"... volja za normalnim zivotom...

dakle ako nema shanse za oporavak... za.

iskreno klimava je tema...

isto ko i smrtna kazna... (uf ala sam se jednom prlikom nasro na tu temu [:D] )

mada ja sam uzeo sebe kao primer... ( i iskreno ako mi se tako neshto desi, nadam se da nece... ko zna kako cu tad razmisljati, mozda cu naci nekakav mir, a mozda i necu... shta znam )

( [;)] )...

mrbean6hi.jpg
Link to comment
Share on other sites

ja sam protiv ubistva iz milosrdja, a da bih objasnio svoj stav morao bih da udjem u zesce objasnjavanje, za koje sad nemam bas volje.

ukratko, smatram da oduzeti nekom zivot na njegov zahtev nije moralno ispravno u situaciji kada postoje svi uslovi da se tom coveku omoguci da zivi (ne govorim o ekstremnim situacijama tipa rata ili neke druge nesrece). pogotovo ne lekari koji se zavetuju da ce se boriti za zivot u svim okolnostima. takodje ne smatram da bi trebalo nekome pomoci da izvrsi samoubistvo iako je to njegova izricita zelja, a ne moze sam to da izvede.

MORTALIS HOMO AURA PER KHARONE SERVA

Style over subsistence

Crown of Light. Keeper of The Yoda Chamber. I&I, Righteous Army of One.

Link to comment
Share on other sites

HM. Razmisljao sam o ovome. Ali ako organizam ne moze sam sebe da snabdeva onim sto je potrebno da bi ziveo normalno, onda ja mislim da tu jednostavno treba pustiti da se organizam ugasi. E sad dolazimo do veoma bitne stvari, a to je da svako od vas ko je glasao "DA", se slaze sa mnom ali kada bi ne daj boze dosli u tu situaciju da vi treba da odlucite da ili ne onda to veoma tesko i neodlucno. U svakom slucaju mislim da ne treba zakon o tome odlucivati jer ipak to je stvar koja jednostavno ne moze tek tako da se donese. A sto se tice svesnih ljudi koji zele da ih "ugase"(invalidi itd.) mislim da tu nema sta. Jednostvano ako covek ne zeli da nastavi da zivi u takvom stanju onda tu nema sile da se to spreci. Jer verujem da cak da ga i odvrate od toga biti sklon samoubistvu i da ce o tome veoma cesto razmisljati. Elem mislim da je najbolje ostaviti na tome da odlucuju oni sami o tome i porodice ljudi koji su na aparatima, a ne neki zakon.

V

Link to comment
Share on other sites

Ljudi koji boluju od terminalnih bolesti, paralitici, i ljudi koji su ostali bez kognitivnih sposobnosti se po meni kvalifikuju za opciju eutanazije.

Koma je skroz druga kategorija, deshavalo se da se ljudi posle 27 godina probude iz kome.

Link to comment
Share on other sites

E sad dolazimo do veoma bitne stvari, a to je da svako od vas ko je glasao "DA", se slaze sa mnom ali kada bi ne daj boze dosli u tu situaciju da vi treba da odlucite da ili ne onda to veoma tesko i neodlucno. U svakom slucaju mislim da ne treba zakon o tome odlucivati jer ipak to je stvar koja jednostavno ne moze tek tako da se donese.. Elem mislim da je najbolje ostaviti na tome da odlucuju oni sami o tome i porodice ljudi koji su na aparatima, a ne neki zakon.

Ako ne postoji zakon o eutanaziji, ne postoji ni izbor. Svako ko pomogne ide u zatvor u najmanju ruku zbog sauchesnishtva u ubistvu.

Zakon ne treba da odredjuje shta da se uradi, vec samo treba da ostavi eutanaziju kao opciju.

Ako ste gledali 'Million Dollar Baby' imate otprilike sliku kakav je problem..

Link to comment
Share on other sites

Sad me interesuje, da vam se neko u porodici (ne daj boze, nikome ne zlim zlo...) dajem kao primer, nadje u takvom vegetativnom stanju i na vama je da odlucite, ta osoba nema shanse za oporavak vec ce ceo svoj "zivot" provesti kao biljka (na samu pomisao na to mi se zavrti u glavi)... shta bi uradili?

da li bi posecivali tu osobu svaki dan, u nadi da ce se nekako oporaviti, iako su doktori rekli da je nemoguce (nije u komi)... ili...?

( [;)] )...

mrbean6hi.jpg
Link to comment
Share on other sites

jebo hipokrata.

Mislim nekad je treba pochiniti nekad ne sve zavisi od situacije...

Ako chovek trpi velike muke i male su shanse da ce prezhiveti i ako nema porodicu i ako je mator, shto da ne?

http://img67.imageshack.us/img67/1829/lol4thlk6.jpg kako pricati sa GM-om

Paladins are gay

Blizzard loves paladins

Therefore, Blizzard is gay

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...