Jump to content

Shuttle se uskoro vraca


Recommended Posts

A sta bi sa onim ruskim shatlom? Buran, kako bese ime? Veci i moze vise da ponese od USA pandana? Jedino sam cuo kao da nije isplativ, mada opet, to sam cuo/video na nekim zapadnim sajtovima, a i nisam se nesto preterano interesovao, zna neko nesto vise, smore?

Link to comment
Share on other sites

A sta bi sa onim ruskim shatlom? Buran, kako bese ime? Veci i moze vise da ponese od USA pandana? Jedino sam cuo kao da nije isplativ, mada opet, to sam cuo/video na nekim zapadnim sajtovima, a i nisam se nesto preterano interesovao, zna neko nesto vise, smore?

Orbiter trenutno trune na nekom otpadu. Kao

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Ipak je to bilo vreme hladnog rata, pa su rusi morali/hteli da imaju odgovar na sve sa zapada. Sem Burana nije se proslavavio ni TU144, konkurent Konkoru, 4 leta je svega imao cini mi se. Kao ni AN225, najveci transportni avion, koliko ih sada ima, 1-2-3?

EDIT: e to za velicinu, sta znam, ono mogao je vise da ponese, sad sam proverio, nekih 5 tona vise od US shatla

http://en.wikipedia.org/wiki/Shuttle_Buran

a evo i jedna slika, skoro su isti, mislim bar onaj sredisnji deo gde je teret

BURAN-US.JPG

Link to comment
Share on other sites

antonov 225 se bogami namlatio para, našao ga neki ruski bizmismen na otpadu, remontovao i sada drži kargo kompaniju.. bio dokumentarac pre nekog vremena.

to je valjda jedini primerak koji je u letnom stanju, a lik razmišlja da uzme i drugi..

Link to comment
Share on other sites

e jebi ga, davno sam gledao i zaboravio, ali sećam se da je reč bila o najvećem teretnom avionu ikad napravljenom, i da je lik uspešan baš zahvaljujući tome što može da preveze stvari koje bi se inače transportovale brodom..

Link to comment
Share on other sites

antonov 225 , mrija, je napravljen samo u jednom primerku koliko ja znam a i dalje je vlasnistvo kompanije antonov koja ima u svom opisu delatnosti i transportnu kompaniju gde i koriste ovaj ogroman avion.

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Da, an225 postoji samo jedan i on je bio napravljen za prevoz burana.

Shto se tiche Burana, Rusi nisu imali para da zavrshe taj projekat...

A TU144 nije bio promashaj - bio je skoro po svim karakteristikama bolji od Konkorda. Problem je bio u tome shto je jedan od prototipova TU144 pao u La Burzeu (kazu da je to bila sabotaza). A inache od pochetka 70-ih do sredine 80-ih TU144 je regularno leteo na liniji Moskva-Almati (ili Alma-ata, tadashnji glavni grad republike Kazahstan). Kao i Konkord, TU144 je bio jako skup i tezak za odrzavanje...

Inache ne znam da li znate o novim dostizenjima ruske avijacije - http://www.mchs.gov.ru/tech.php?fid=106499...054795855870492

prvi mlazni avion amfibija.

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

stvarno zanimljivo.. mada, nešto im ne verujem da ima iste letne karakteristike kao "suvi" avion istog tipa, ali dobro :)

što se tiče antonova, skontao sam zašto sam se istripovao.. pre godinu i nešto sam gledao u kratkom razmaku dva dokumentarca vezana za ruse i avione, jedan je bio o antonovu a drugi o nekom novopečenom ruskom bogatašu koji je osnovao kargo kompaniju, pa mi se to malo pomešalo :)

edit: srbo, kako se zove onaj helikopter sa dva koaksijalna glavna rotora? i jel MČS ono famozno ministarstvo za vanredne situacije? :)

Link to comment
Share on other sites

U principu svi helikopteri Kamov koji se danas proizvode su sa dva koaxijalna rotora:

KA-28

KA-32

KA-226

KA-29

KA-31

mislim da ovaj svi znaju - KA-50 Hokum ili "Crna Ajkula" kako ga zovu Rusi

KA-52 Aligator unapredjena verzija Hokuma

koga interesuju ostali helikopteri Kamova neka pogleda spisak "proizvoda":

http://www.kamov.ru/market/prod/prona.htm

[:D]

Ah da, MCHS je rusko ministarstvo za vanredne situacije ("ministerstvo cherezvichaynih situaciy" u translitu) i imaju tehniku do bola.

PS interesantne chinjenice - KA-50 Hokuma je proizvedeno ukupno 15 komada, a Aligator je samo jedan [8D]

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

mislim da ovaj svi znaju - KA-50 Hokum ili "Crna Ajkula" kako ga zovu Rusi

KA-52 Aligator unapredjena verzija Hokuma

na ovo sam mislio.. gledao sam svojevremeno predstavljanje u onoj vojnoj emisiji na bk.

a pre par dana je na diskaveriju bila emisija o vojnim helikopterima, i za najbolji su proglasili neki britanski.. kapiram da ga ka-52 jede za doručak..

sećam se da ka-50 može da izvede luping (ili kako se već zove ono kad krene nosem gore i okrene se za 180), i da je valjda jedini helikopter koji to može.

Link to comment
Share on other sites

Znam samo jedno - Hokum i Aligator imaju priglushivache zvuka koje nema nijedan drugi helikopter u svetu, a Aligator je napravljen od kompozitnih materijala koji mu daju stealth karakteristike + koristi novu elektroniku (koja kod Hokuma bila najslabija tachka). E sad, u poslednje vreme prichaju da Putin ulaze mnogo para u vojsku od kako je cena nafte skochila (poshto je nafta glavni izvor para u Rusiji) i nadam se da ce ovi helishi da se pojave u vecim kolichinama.

Elem da se vratimo na temu - da li neko ima neki info o novim varijantama Shuttla?

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

nove varijante shatla? ako mislish na promene koje je doziveo sadasnji satl nakon poslednje katastrofe, one nisu velike, uglavnom elektronika i poboljsano vezivanje plocica za termozastitu. verovatno ima josh nekih poboljsanja mehanicke prirode, ali onaj najproblematichniji deo - termozastita nije promenjena znacajno u smislu odbacivanja plocica u korist neceg modernijeg.

Nasa nema para da ulaze u projekat koji ce biti okoncan 2010, mada ce isti taj nedostatak para dovede do zakasnjenja zamene shatla pa program bude produzen.

BTW kad smo vec kod helisha da li ste culi da su amerikanci odustali od masovne kupovine komancha, u smislu da njime totalno zamene apach ili kobru

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...