Jump to content

NEEE !! NE SAMO TO NE !!!!!!!


Recommended Posts

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

OK vidim zapenili ste extra i pravite frku ja kontam niokochega. U catacomb-u imamo originalne windowse od prvog dana, jer smo magarci pa smo roknuli kinte do jaja a niko do sad nas nije proveravao. Elem. Da demistifikujem neke stvari.

Ti cenovnici koje sti vi postovali apsolutno ne vaze za Igraonice tj. ne vaze za Komercijalnu upotrebu software-a. Shto se igara tiche moraju se posebno platiti licence za svaku igru ponaosob i to po klijentu. To znachi za War3 npr. je potrebno izdvojiti oko 60e po mashini da bi mogli da "iznajmljujete" vreme igranja. Pomnozite to sa brojem rachunara i vi ste u apsolutno neisplativom poslu. Ona rachunica koju prochitah ranije u nechijem postu da rachunar u igraonici kao radi 12H dnevno je totalna debilana za vecinu igraona u Srbiji. Rachunar tj. iskorishcenost resursa u igraonicama neprelazi 40%, a i ta cifra se pojavljuje samo u BG igraonicama koje chine 10% ukupnog broja igraonica u SCG.

Iz prethodne priche mozete zakljuchiti da je kupovina chisto originalnih igara apsolutan gubitak novca jer se mora doplatiti i licenca. Neka rachunica u tom sluchaju bi bila da sat igranja mora biti bar 100din jer se u tu cifru moraju svakako rachunati i upgradeovi mashina. Ovo je neophodno zato shto evo stize i Source na CPL i Battlefield2 nam stize i mnoshtvo igara koje zahtevaju DX9 grafichke i minimum od 700 i kusur RAMa.

Zato rachunajte sami za sat mashine :

10 din - radnik (ili osoblje).. nek je dnevnica bednih 300 din = 30 radnih sati mashina za jednog radnika

15 din - komunalije (struja, voda itd.)... u nekim sluchajevima oko 1000e mesechno zajedno sa zakupom tj 80K dinara tj. 2285 sati neprekidnog "iznajmljenog" rada tj. 95 dana

20 din - zakup prostora

10 din - Windows .... pri chemu ti treba 750 radnih sati mashine za jednu kopiju windowsa tj 32 dana neprekidnog "iznajmljenog" rada tj 120e za Windoze

20 din - Originalne igre ... npr samo CS i War3 licencirani shto je oko 120e isto to je josh 16 DANA neprekidnog "iznajmljenog" rada

15 din - Amortizacija hardware-a i eventualni kvarovi ... ovde rachunajte upgrade mashina na svakih 8 meseci

Eto otprilike smo nakupili neku cifru od 90 din po satu igranja, BEZ ZARADE.

Ovo je naravno neki osrednji primer jer neki lokali imaju mnogo vece troshkove a neki mnogo manje. Po ovoj rachunici igraonice ne bi mogle da rade ako nebi pokrivale troshkove sa dodatnim sranjima tipa sokovi, hrana itd.

U sve ovo naravno nisam rachunao Pristup Netu jer se cifre za to strahovito razlikuju od mesta do mesta.

Eto vam kratki elaborat muke svakog vlasnika Igraonice. Ovo je realno stanje u sluchaju legalizacije I IGARA. Moze neko da kenja kako sam se isprdeo ovde al je stanje zaista tako.

Cheers !!

!! Lepra Has SPoken !!

Link to comment
Share on other sites

Generalno shto se legalizacije tiche ja sam u principu skroz ZA. Jebem li ga neko tamo je shljakao kao konj sa josh 100 ljudi da bi mi seli za komp i pikali nam omiljenu igru. Ja kontam to treba da se plati. Ako nemash da platish onda ne igrash, nebi tebalo da bude drugachije.

Sve ostalo nije prirodno.

Link to comment
Share on other sites

mrzi me da quotujem....=]

elem, ja ne znam nijednu igraonicu koja radi upgrade svakih 8 meseci, pre bih to pomnozio sa 2, ili, cak mozda sa 3.

Drugo, jedan kompjuter ne kosta 600 evra, tj ja ne znam, osim par chasnih izuzetaka, koja igraonica ima kompjutere ove vrednosti.

12 sati iliti 50% iskoriscenosti se i nije odnosilo na igraonice van Vukovog spomenika, a tamo, osim par raspad igraonica, iskoriscenost nije sigurno manja, potpisujem.

Ja ovo stvarno ne govorim napamet, jedan od najboljih drugova mi je drzao igraonicu dugo vremena.

E da, izvinjavam se za ono spominjanje majke, preterao sam.

Popuni chitko i shtampanim slovima.

Link to comment
Share on other sites

Zavisi sta smatras za upgrade.

Vecina igraonica koja radi duze od 2-3 godine radi delimicni upgrade na 6 meseci (tipa graficke ili cpu).

Ovo oko 600 eura racunara....sad kad zbrkam u glavi neki komp trenutni za igraonicu da nije vrh, ali da je ok...400 eura ode na plocu, cpu, vga, hdd. Monitor 150,samo mish je oko 45...pa vidi.

Uostalom ceo ovaj koncept igraonica je ispao los...

Obrni okreni legalizaciju windowsa je mogao svako da uradi i ne bi je osetio po dzepu preterano. Oko igara je vec drugi problem, tu nije ni priblizno tako prosto.

P.S Najzanimljivije je videti kako se kod srbske omladine javlja sindrom "da komsiji crkne krava" jos pre kraja puberteta :)

Link to comment
Share on other sites

Igraonica osim placjanja zakupa i tekucjih troskova(slusalice,mishevi,tastature,podloge) nema nikakvih velikih troshkova(radnici su uglanom bedno placjeni).Jedan kompjuter trosi struje kao maximalno 3 sijalice:), a internet je zadnjih par meseci znacajno pojeftinio, sa tendencijom ogromnog pada cena(zbog nadolazecjeg ukidanja monopola Telekomu).

Ajde bre ne lupaj(te) kad nemas pojma upustas se u raspravu o kojoj nemas veze...

Samo licenca OS+dobar MX= 130 evra i o cemu ti to pricas da je vrednost racunara manja od 600 evra, smesno...

www.polovniracunari.rs

Link to comment
Share on other sites

Da se razumemo sijalica mnogo struje troshi. Ne znam ko od vas je upucen ali tako stoje stvari.

Sto se tice igrica neko je pustio buvu kako ce sad inspekcija da proverava i to. To nije tacno. Drugo kolko ja znam, a to je 100% tacno da je gospodin Djelic pricao o toj legalizaciji josh u oktobru 2002. da ce krenuti sa ciscenjem u januaru 2003. Dosao januar nista od toga. Pa onda opet krece prica, januar 2004. Nista od toga. Nzn meni ovo izgleda kao jos jedno pusto obecanje. U svakom slucaju videcemo za par dana dal je sve to istina ili to samo nekom koristi. Elem sto se tice legalizacije i cele ove price, izvlacim sledeci zakljucak.

KADA PARE TREBA DA SE DAJU(ulozhe, fakin sta god) ONDA SVI KUKAJU, A KADA SE ZARADJUJE I IDE KESHIC ONDA SVI CUTE.

V

Link to comment
Share on other sites

KADA PARE TREBA DA SE DAJU(ulozhe, fakin sta god) ONDA SVI KUKAJU, A KADA SE ZARADJUJE I IDE KESHIC ONDA SVI CUTE.

Kod nas je proble sto kukamo da nema para i kad ima.......a da su se vlasnici igraonica natukli para do treba da bude svima jasno., ja sam licno imao igraonicu do pre 2 meseca ,a otvorio sam je pre 2 god otplatio kompove za 7-8 meseci (650e po komadu sam dao u startu), nisam uradio nijedan upgrade od tada ziveo 2 godine opusteno ,sad zatvorio igraonicu prodo te kompove i kupio sebi 1 dobar,................................................................................znaci mogu da zamislim samo koliko su para tukili u igraonicama u gradovima.....i kao nemaju kesa daaaaa.!!

KURACCCCCCCCCCCCC

Link to comment
Share on other sites

Necu nishta da komentarishem jer po starom pravilu u Srbiji svi sve znaju najbolje kako vidim.

Ja sam vama naveo princim NORMALNOG vodjenja jednog posla kao shto je igraonica, i formiranje cene na osnovu te logike. Svaki drugi nachin je kratkog daha i totalno se poklapa sa mentalitetom ovog nasheg nam naroda shto se posla tiche. Pod ovim podrazumevam logiku "daj shto pre shto vishe para". Tom logikom odradjivanja i planiranja posla, igraonica kao posao iliti lokal, nema veci rok trajanja od 2-3 godine, shto je po nekim normalnim standardima u najmanju ruku suludo i pochinjati.

Drugo kod nas igraonice uglavnom otvaraju bivshi taxisti i zidari i to uglavnom sa nekim u dilu. Tako da se svaka zarada josh pride i deli na pola.

Sve ovo vam pricham kao lik koji ovo radi vec 9 godina po raznim lokalima. Konstantno pokushavam da pobegnem od koncepta "fliperane" i napravim pravu igraonicu, ili daj boze e-sportski klub, ali nema teorije kad ovde ljudi jednostavno nisu navikli da kad vec placaju plate kvalitet, nego se uvek gleda kvantitet (kolichina). Tako da je u Srbiji veoma moguc scenario da loshija ali mnogo jeftinija igraonica ugrozi ili chak ugasi mnogo valitetniji skuplju igraonicu.

Uzevshi sve ovo u obzir mi ovde mlatimo praznu slamu jer dok se vecinska svest ne izmeni u smislu trosenja para na kvalitetnije a ne masovnije, nijedan posao, a posebno igraonice, nece biti kako treba.

!! Lepra Has Spoken !!

Link to comment
Share on other sites

probaj da tih 33% vremena koje si provodio u igraonici iskoristis za nesto pozitivnije npr. nadji devojku [8D]

ne pravi se pametan...te fore nadji ribu i slicno prosipaj nekom drugom...imam ribu

ne razumem odakle odma ideja..jao ovaj ide u igraonicu nema ribu ne jebe ??????

idem jel mi se ide i jel mi je lepo,jel mi je tamo strava ekipa...to sa ljubavnim i sexualnim zivotom brate nema nikakve veze :P

(od tih 33% koje provodim gajbi sigurno ne vezem goblene:)

UM CARUJE DOK SNAGA NE POPIZDI !!!

Link to comment
Share on other sites

Kod nas je proble sto kukamo da nema para i kad ima.......a da su se vlasnici igraonica natukli para do treba da bude svima jasno., ja sam licno imao igraonicu do pre 2 meseca ,a otvorio sam je pre 2 god otplatio kompove za 7-8 meseci (650e po komadu sam dao u startu), nisam uradio nijedan upgrade od tada ziveo 2 godine opusteno ,sad zatvorio igraonicu prodo te kompove i kupio sebi 1 dobar,................................................................................znaci mogu da zamislim samo koliko su para tukili u igraonicama u gradovima.....i kao nemaju kesa daaaaa.!!

Pa sto si onda zatvorio ako ti je tako dobro islo, a i morao si da zatvoris cim nisi uradio niti jedan upgrade za 2 godine.

www.polovniracunari.rs

Link to comment
Share on other sites

Pa vidite kgb recimo cesce menja komponente , koliko ja znam , jednom godisnje se renovira, kreci se, dodaje se nesto,truja ima mozda za te stvari , i jednostavno dobro posluje , i dobro ce poslovati , samo ako ne osedi previse od nerviranja hehe :)

U svakom slucaju , on nabavlja 3-4 igrice + win original

Koliko sam nacuo , mesecno mora za svaki cs da se placa 4 E .... A za win na godisnjem nivou ....

I to sam cuo iz veoma pouzdanih izvora

poz :p

Komitet Gosudarstvennoi Bezopasnosti
Link to comment
Share on other sites

Pa sto si onda zatvorio ako ti je tako dobro islo, a i morao si da zatvoris cim nisi uradio niti jedan upgrade za 2 godine.

Nisam ni imao u planu da radim upgrade i da ulazem Uzimao sam kes dok je moglo sad vise nemoze , a kad mi se igra odem u ns odigram 5 sati i miran sam.

( 1 dan) :)

KURACCCCCCCCCCCCC

Link to comment
Share on other sites

Dodatak za Hota, Svaki komp u Forumu ima orig Win. zasebno. Znachi koliko kompova toliko Windowsa, a ako treba za 24h će i sve igre biti 100 % originalne i licencirane i to je to. trudićemo se da ostanemo niski sa cenom kolikoj eto moguiće i to je to, nema mnogo matematike.

i treba svi da imaju samo orig. softver al se to ne radi na ovaj način mamu im jebem lopovsku. Trebali su ljudski svima da daju rok. Ja hvala bogu imam gde da nabavim koje god mi igre trebaju, ali ljudi sad i da hoće da kupe nemaju gde, tj nikad nisu ni imali.

Aj

Link to comment
Share on other sites

A zasto niko nije spomenuo neki od os-ova za koje nije potrebna licenca.Linux na primer.Kako ce ti zatvoriti igraonu ako imas linux?

Znam da je malo teze raditi sa linuxom,ali tu je i Lindows i td....

Kasnije kad skupis kintu,i kad dodje vreme orig. igara uzmes njih i to je to.

Prekrati ti troskove poprilicno.........

Link to comment
Share on other sites

Mislim ono sta reeeeeeeeci :)) pa i na novom beogradu ima igraonica pored net+-a koja ima sve licence za windowse a imaju oko 35 kompova !!!

Morali su da izbrisu neke microsoft igrice kao sto su rise of nation itd...

Server za mrezu je linux i chuka vremena je 40 kinti ;)

Tako da cu tu lepo da se zabodem dok se ne otvore igraone i sve bude ok :)

..::BaXuz

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...