Jump to content

Šta je zapravo tank destroyer?


Recommended Posts

I ja sam mislio da je nešto ovako otprilike, ali slažem se sa tvojom zbunjenošću :D

 

Wiki:
tank destroyer is a type of armored fighting vehicle armed with a gun or missile launcher, and is designed specifically to engage enemy armored vehicles. Tanks are generally armoured fighting vehicles designed for front-line combat which combines operational mobility and tactical offensive and defensive capabilities and perform all primary tasks of the armoured troops on the battlefield; the tank destroyer on the other hand is specifically designed mainly for taking on enemy armour.[1]Many have been based on a tracked tank chassis, while others are wheeled.

Link to comment
Share on other sites

Prvo - M3 Lee je klasicni tenk sa kupolom koja ima top od 37mm. Problem je sto bi kao takav bio jako dosadan u WoT-u jer je top u kupoli preslab, ali on ima i top u trupu koji je 75mm, a posto u WoT-u moze da se kontrolise samo jedan top oni su se odlucili da naprave od njega vise kao TD i da koristis samo taj donji top. U stvarno zivotu je koristio oba bez problema, ovaj gore potpuno kao klasicni tenk.

 

A sad sto je same TD dileme tice - lovci na tenkove su nastali tako sto su ljudi hteli da stave one stare protivtenkovske topove koje su vukli konji i druga vozila na sasiju tenka. Problem s tim topovima je sto su znacajno veci od oni koji se ugradjuju u kupole tenkova i sto imaju znacajno jaci trzaj (recoil). U tom smislu ima dve skole misljenja - ili top uopste ne stavljati u kupolu, vec ga fiksirati u vozilo ili napraviti otvorenu kupolu koja ce moci da izdrzi da recoil od topa zapravo ide van gabarita vozila. U sustini su skoro svi prihvatili ovu prvu ideju, osim amera koji su mislili da ta vozila moraju da budu znacajno mobilnija po cenu manjeg topa, sto su promenili negde tamo krajem rata kad su poceli s razvojem T28 i T95 TD-ova. S druge strane pred kraj rata su Nemci razmisljali o americkom pristupu razvojem planova za waffentragere, odnosno za sasije na koje bi mogle da se stavljaju modularni topovi, cak i sa rotirajucom kupolom, otud isti u WoT-u.

 

E drugi problem jakog recoila je osim gabarita tenka i sila kojom on deluje na tenk. Waffentrageri u WoT-u su skoro potpuno izmisljeni pa oni ne pate od tog problema, ali bi teoretski moglo da se desi da ako se stavi dovoljno jak top, a komandir vozila okrene kupolu pod 90 stepeni u odnosu na tenk bi mogao prosto da ga prevrne prilikom pucanja. Sa druge strane su kod FV215b 183 koji je sustinski baziran na Conqueror tenku stavili top od 183mm i ogranicili ga na kretnju kupole u radijusu od samo 45 stepeni, jer je logika da bi takav recoil zasigurno prevrnuo tenk pod vecim uglom od 22.5 stepeni sa svake strane. Konstrukciono gledano engleski FV215b 183 TD i FV215 HT bi trebalo da su potpuno isti (po planovima su i bili), osim veceg topa na TD-u, samo su zato ogranicili kretanje kupole.

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Pa T30 ni po cemu nije TD osim sto ga je WG stavio u tu kategoriju :) http://en.wikipedia.org/wiki/T30_Heavy_Tank T30 je razvijan u isto vreme kad i T29 i sustinski su svi na istoj sasiji. T29 je imao top od 105mm, njegova varijanta T34 je imao top od 120mm i najjaca varijanta T30 je imala top od 155mm, jedan od najvecih koje je americka vojska ikada stavila na tenk, verovatno ga je zato WG i klasifikovao kao TD, a verovatno im i falilo :)

 

Edit: zanimljivost vezano za T30 "The notably high, rounded edge, turret was needed to accommodate the standing loader and large gun mount. Even then the gun could only be loaded at limited elevations." Dakle da bi ubacili granatu u top su morali da top postave u odredjeni polozaj :)

 

Isto po americkim spefikacijama i T28/T95, koji su po svim karakteristikama TD-ovi, se vode kao Super heavy tank, a ne kao TD. I oni su zaseravali :)

 

Primer toga je i serija T110 prototipova od kojih ce u realnosti nastati prototip T95 medium tenka u americi krajem 50ih. T110e3, T110e4 i T110e5 su sve prototipovi istog vozila sa razlicitim kupolama. E3 je imao fiksiranu kupolu pa ga je WG stavio u TD liniju, E4 ima opet top od 155mm (nepoznato zasto), pa je zato TD, a e5 je prosto ostao kao heavy tenk :)

 

Sustinski gledano nema tu jasne granice, osim da su TD namenski razvijani da vode borbu iskljucivo s oklopnim jedinicama, dok su tenkovi za sve namene. Kada su 60ih razvijene protiv-tenkovske rakete i helikopteri ulogu TD-ova su preuzela mala i mobilna vozila i helikopteri koji su mogli da napadaju tenkove, zato vise kao takvi kakvi su bili u WW2 i ne postoje.

Edited by Zwerko
  • Upvote (+1) 1

Heghlu'meH QaQ jajvam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...