Jump to content

P2P vs F2P (split)


Recommended Posts

ahahaha bojim se da će mi tako i biti. xD

ali dok sam radio neke questove, svi na zone su to raspravljali i pričali o tom famoznom prelasku na f2p jer nema poentu da se plaća mesečna preplata, dok drugi tvrde da bi bilo previše lopovski da igra pređe na f2p jer su mnogi uzeli collectors edition + preplata što je bila. ja sam bio od onih za f2p, eto priznajem! xD

Granice mogućeg možemo odrediti samo onda, ako ih pređemo odlaskom u nemoguće.

76561198022439373.png

Link to comment
Share on other sites

Ama bas nikakve vrednosti kao argument nema taj collectors izdanje, LOTRO je imao dozivotnu preplatu pa je presao na f2p, SWOTR je imao to izdanje pa je f2p sad. Wildstar i ESO kao biznis model guraju relikviju proslosti koja je neodrziva u danasnjim trendovima. Svetla tacka je sto je WIldstar preuzeo PLEX sistem iz EvE Online, gde u igri mozes da zaradis timecard. Stoga su se "spasli" ako imaju sadrzaj vredan ulaganja vremena. ESO pojma nemam sta smatra da moze da ponudi a da vec neko ne nudi za manje pare. Fransiza i slep fanboy-izam tesko da mogu da izguraju igru na svojim ledjima.

  • Upvote (+1) 1

Ljudi se dele na optimiste i one koji znaju bolje.

Link to comment
Share on other sites

Naravno. Ne znam cemu tolika averzija prema pretplatama. Pa brate kad Ultima Online i dalje ima pretplatu posle sto godina, FFXI isto posle 50 godina, EVE Online posle 20. Svi oni imaju svoju populaciju koja ce ostati u igri dok god igra valja, koliko god malo ljudi ostalo. Kljucno je ovo da igra mora da valja.

 

Sta sad meni znaci sto cu ja da "sacekam da igra ode F2P" da bih je igrao, kad to u sustini znaci da je igra sranje postala i da su prebacili model u F2P da bi izmuzli sto vise od sto manje igraca.

 

Daklem, F2P ne znaci automatski dobro, niti P2P znaci da je automatski lose. U isto vreme, zasto gubiti vreme na (ispod)prosecnoj igri samo zato sto je "free", ako mozemo da igramo kvalitetan pretplatnicki MMO.

Link to comment
Share on other sites

Samo sto ovo nije kvalitetan pretplatnicki MMO.Ovde pricamo o ESO a neki ljudi su procenili iz onog sto su videli da ova igra ne vredi placanja sa druge strane ako bude F2P onda mozda probaju da se upuste u gejm sa ublazenim ocekivanjima jer ih nista ne kosta da probaju.
Ja za sad sto sam video,igra me ne privlaci ni kao P2P ni kao F2P,sacekacu review final release-a

Link to comment
Share on other sites

sa druge strane ako bude F2P onda mozda probaju da se upuste u gejm sa ublazenim ocekivanjima jer ih nista ne kosta da probaju.

Znaci u sustini snizavamo nase standarde jer mozemo dzabalebaroski da se igramo.

 

P2P - mora igra da bude super sjajna da bi platili pretplatu

F2P - kakva god da je, igrace se jer je free

 

Naravno ima izuzetaka, ali to je to. Moje misljenje je da je F2P snizio standarde igrama proslim i buducim, jer nam podvaljuju pod nos nizerazredne produkte posto znaju da ce se igrati - jer je naravno dzabe. I sta to znaci? Svaki Joe Developer ce sada da napravi yet-another bljutavi klon samo da bi se pokupile pare iz shopa a ne na duge staze kao sa pretplatom.

Link to comment
Share on other sites

Ne mora znaciti da ce se igrati ako je F2P.ja sam samo rekao da ce ljudi probati jer ih nista ne kosta.Sem toga i Tera,Rift i NeverWinter nemaju neku sjajnu armiju igraca iako su F2P.I ne znam odakle toliki strah od In Game shopa kada se zna da sve igre koje odu u P2W automatski propadnu.Ovim ne smatram P2W neke igre koje prodaju skinove i neke sitnice koje nikako ne mogu biti P2W.

 

Sve sto si rekao za F2P sistem moze automatski da se primeni i na P2P.Samo zato sto je ESO P2P sad bi mi svi trebali da budemo u hajpu.A u stvari se jasno vidi lenjost i nekreativnost developera a ipak zelja da "izmuzu" igrace jakim cenama i mesecnom pretplatom.

 

Ja sam siguran da ljudima ne bi smetala pretplata kada bi videli nesto stvarno dobro.No tvoja logika govori da bi mi svi trebali da se drzimo P2P sistema cak iako su igre krs samo da developeri ne bi masovno presli na F2P gde svaki Joe Developer moze da napravi bljutavi klon samo da bi se pokupile pare is shopa.Mislim,mozda si ti i u pravu ali ja necu da placam pretplatu za nesto sto lici na izmodovani Morrowind sa elementima MMO-a pa makar to znacilo propast MMO industrije.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam siguran da ljudima ne bi smetala pretplata kada bi videli nesto stvarno dobro.No tvoja logika govori da bi mi svi trebali da se drzimo P2P sistema cak iako su igre krs samo da developeri ne bi masovno presli na F2P gde svaki Joe Developer moze da napravi bljutavi klon samo da bi se pokupile pare is shopa.Mislim,mozda si ti i u pravu ali ja necu da placam pretplatu za nesto sto lici na izmodovani Morrowind sa elementima MMO-a pa makar to znacilo propast MMO industrije.

Pazi, prvo da se razumemo, meni se ESO ne svidja. Grafika mi je ruznjikava, nisam nikada bio neki veliki fan Elder Scrollsa (ukljucujuci Skyrim), i ne nameravam da probam igru ako potencijalno predje u F2P. Jednostavno mi ne lezi, i to sam spomenuo vec na ovom topicu.

 

Meni je vise zanimljiva diskusija P2P vs F2P i zasto igraci zele i navijaju da igra predje u F2P. Mislim da bi mozda bilo pametnije da napravimo split da ne gusimo suvise ovaj topic.

Link to comment
Share on other sites

Pa ja mislim da ljudi ne navijaju nego govore svoje misljenje.Ja takodje mislim da ce ESO u roku od godinu dana biti f2p i tu je totalno nebitno dali ja navijam za f2p ili ne.Znaci videli smo sta igra nudi i procenili smo da igra nece opstati kao p2p duze od recimo godinu dana.A postoji i druga grupa ljudi koji su jako razocarani ovom igrom pa navijaju za f2p a potom i propast igre,valjda kontaju da bi se tako developeri naucili pameti.

 

btw,ja sam ljubitelj ES igara od Morrowinda,svaki deo sam igrao dugo vremena i voleo.I uprkos tome ne nalazim da je ESO dobra igra.

Link to comment
Share on other sites

lineage2, Aion, Tera su bile p2p igre koje su postale dosadne zbog malog broja igraca, kad su presle na f2p bukvalno su dobile nov zivot

puni serveri, mnogo novih igraca, akcije na sve strane.

 

Meni je populacija servera mnogo bitna stavka jer kod velikog broja igraca udjem u igru i znam da sta god hteo da radim to mogu da radim odma

dungeon grupe, pvp sta god sve je dostupno bez mnogo cekanja.

 

isto tako f2p modeli su otvoreniji prema casual igracima jer niko nece da placa pretplatu ako igra po par sati nedeljno.

 

Koji god da je sistem f2p ili p2p uvek ce oni sa lovom imati prednost nad ostalima

Link to comment
Share on other sites

Oprostite na romanu ali...

 

Da ne bude zabune, Loopy je samo izdvojio jedan deo konverzacije iz ESO'a i napravio novu temu f2p vs p2p. :)

 

Free to play sistem mi je ok baš zbog ovog iznad razloga. Ako sam u mogućnosti da pružim jako malo vremena igri, ne mora da se pretvara u obavezu kao sa pay to play, gde si striktno vezan vremenski i u vremenskom roku od mesec dana moraš da se igraš, što je složićete se, za ljude sa obavezama krajnje neprihvatljivo i frustrirajuće pored svega.

 

Moje mišljenje za strance, da je lako nekom studentu, učeniku, da se igra jer em što ne plaća tu istu igru možda, em ima mnogo više vremena za istu i može da bude zadovoljan tim sistemom koji meni lično ne odgovara jer neću da plaćam punu cenu nečega što ne mogu u potpunosti da iskoristim u smislu vremena jer neću da se obavežem za neki THEME PARK naslov koji nije poput sandboxa Eve online rešio da unutar same igre možeš da platiš mesečnu preplatu. Oprostite što se već ko zna koji put nadovezujem na ovaj primer, ali meni je to savršeno! Nisam lenj niti seljak da sada za 2 sata igre tražim brdo itema, brdo levela, daleko od toga, ali nemam taj opušten osećaj koji je potreban za jednu igru ako znam da ne moram da platim sledeći mesec da bi mogao opušteno da se igram. 

 

Mana free to play sistema je ta da je support u velikoj većini slučajeva nikakav, sem ako nije sa modelom mikrotransakcija gde ipak ima kinte i gde bi neko radio za pare a ne iz ljubavi prema igri, i što u takvim istim sistemima ima gomila lenjosti od strane programera gde se jako dugo čeka na updateove bagova i samo poboljšanje igre kao i anticheat. Aion pored samog sistema sam prestao da igram i zbog gomile čitera na koje se cela zajednica žalila i dok nisu uveli mikrotransakcije, ništa radili nisu!

 

Pay to play nije loš sistem zbog razloga iznad a to je update svih mogućih stvari + ako je zajednica normalna i imaju pametne predloge i od te igre mogu da naprave neke ozbiljne i odlične stvari. Zatim, pay to play nema sistem mikrotransakcija koja povlači u velikom slučaju pay to win kao što imaju neke Free to play igre, jer bilo bi previše zaista ako si već kupio igru, mesečno je plaćaš a uz to možeš da kupuješ iteme koji te automatski dele od običnih smrtnika to se zove ne krađa nego organizovani kriminal!

 

Stoga uzeto u obzir i jedan i drugi sistem, i sa manama i sa vrlinama, smatram da je u prednosti trenutno F2P jer velika većina se gnuša od plaćanja igrice ako se ta igra svodi na sve prethodne da ne kažem jedno te isto. I ne govorim samo u svoje ime, već u ime velike većine koju ja poznajem i sa kojom se slažem dakle :

 

Ok kad je već mesečna preplata onda se potrudi oko te igre i da ti plaćam taj trud! Da ta igra odiše svežinom u OKEANIMA FANTAZIJSKIH ER PI DžIJEVA EJ BRE! Da ne bude linearno smeće koje deca u predškolskom mogu da pređu endgame na klikove levog miša i next next next konverzaciji. Hoću izazov, hoću pametne zadatke, hoću kvalitetan humor kad već IMATE POTREBU DA SE ŠALITE I STAVITE MI RETARDIRANOG NPCa, hoću da uživam kako u okolišu tako i u samom enginu jer smo stigli u to doba kada grafički skoro može sve da se dočara, da se ne nerviram oko gluposti i nerealnosti čak i ako se iznerviram da to bude zbog MOG dela gde sam svojim (ne)umećem a ne sistema i same igre koja mi skraćuje zabavu svojom pohlepom jer ih je mrzelo da prave još dungeone ili neki drugi content ili da neke isprave... Hoću samo da se ispoštuje kvalitet a ne kvantitet!

 

A ne da im služimo kao ovčurine za šišanje jer su ih tukli u školi kad su bili mali pa sad će da se osvete tako što će da naprave linearnu igru bez endgame'a sa kupovinom iste i mesečnom preplatom od samo 10-15 eura i kad se žalim na menjanje passworda jedan on njih će da mi traži serial key sa kutije u kojoj je igra kupljena pa kad je nađem u podrumu i kažem broj sa nje, onda će da mi uvali argument(kobas) da to nije ista adresa sa kreditne kartice na  kojoj je account prijavljen i on nema validnost da mi promeni password od accounta a ja se preselio...

Nisam besne prirode ljudi bio ranije, ne mrzim nikoga, ali mi se desio taj problem i u tom trenutku bi otišao gospodinu u kancelariju i spakovao ga u kutiju od RIfta koja je plaćena 150 eura + koliko je trajala mesečna preplata + mikrotransakcije koje ti služe kao i NIVO DOSTIGNUĆA da ne kažem pojeni na achivmentu. Npr. to može da se desi i sa ESO i sa gomilom drugih igrica koje će posle nekog vremena otići na F2P sistem i da sam sebi se sagneš jer nisi hteo da se strpiš par meseci jer pobogu nećeš da zaostaješ za drugim unknown igračima, jer ako ima šta da se igra, serveri nikad neće biti prazni i uvek će te čekati taj neki fantazijski kutak za tvoje podvige i interaktivno življenje!

 

Stoga, imam razlog da budem sumnjičav i skeptičan u P2P sistem jer ko se na mleko opeče i u jogurt duva, da ne bi bilo nešto drugo za duvanje.

 

Još jednom sry za roman.

Edited by twisted system
  • Upvote (+1) 2
  • Downvote (-1) 1

Granice mogućeg možemo odrediti samo onda, ako ih pređemo odlaskom u nemoguće.

76561198022439373.png

Link to comment
Share on other sites

Kad oces da treniras neki sport moras da platis clanarinu, kad oces u teretanu isto moras da platis, ako hoces da iznajmis sony moras da platis...za sve u zivotu moras da platis. Zasto bi igre bile besplatne? Napravite vi neki MMO tipa TESO, ulozite 2-3 godine truda, platite hosting servera i sve to i izdajte igru za dzabe. Ako neces da platis nemoj ni da igras jednostavno.

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

"Im the great Cornholio, I need TP for my bunghole!"

Link to comment
Share on other sites

Da li bi ti platio clanarinu za treniranje nekog sporta ako nemaju ama bas nista od rekkvizita nego vas odvedu na njivu i kazu "trenirajte ljudi",da li bi platio clanarinu u teretani ako bi tako imali 2 tega od blokova i betona i da li bi platio iznajmljivanje sonija ako bi ti uvalili tetris?

Niko ovde nije rekao da ESO treba da bude dzabe,mi ovde pricamo da ce ESO biti dzabe,znaci postoji razlika imadju "treba" i "bice" 

Link to comment
Share on other sites

Pa naravno da ne bi ali poenta price je bila da zivimo u materijalistickom svetu i da za sve sto zocemo u zivotu moramo da platimo, niko nista ne poklanja. Gejmeri su se razmazili pored toliko f2p igra od kojih su vecina krsevi i vecina od tih igara zivi tako sto samo pojredninci placaju za sve ostale Sta fali TESO-u?

"Im the great Cornholio, I need TP for my bunghole!"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

TESO aktivno igra par vrsta ljudi:

- hardkor ljubitelji serijala

- pocetnici u mmorpg igrama (povuceni SP serijalom) koji nemaju ni 2 kvalitetna naslova iza sebe

- ljudi koji nece da priznaju da du bacili pare na TESO

Igra je toliki fail da je to zaista tuzno. P2P model je prevazidjen odavno i da bi takav model opstao igra mora da bude besprekorna a TESO to nije. Da se ne lazemo i WoW da izadje sad tesko da bi bio vredan P2P a kamoli nesto drugo. U danasnjem moru mmorpg-ova zaista nije tesko naci neku igru u kojoj bi se moglo uzivati i to apsolutno besplatno samim tim nan to govori da igra koja bi izasla sa P2P modelom mora u najmanju ruku da bude nekoliko puta bolja od free varijante a ja takvu igru ne znam. Po meni najbolji model je B2P sa dozvoljenim mikrotransakcijama kao sto je slucaj u Gw2 recimo.

Nigde je nema glasine su tačne,

snaš'o sam se najzad, džaba ni da čačne

Meni želja, ortak hvali svoje seno

A šta ću, volim zeleno !

Link to comment
Share on other sites

Postoji grupa ljudi koji vole da stavljaju ljude u grupe:

 

- djolodjolo

 

 

Da nije izasao WildStar, i dalje bih igrao TESO. Nisam ljubitelj serijala, Skyrim sam iskljucio nakon par dana. Pocetnik definitivno nisam, a ne mogu da kazem da sam pare bacio ako mi se i dalje igra. Znas onaj osecaj kada si na poslu a razmisljas sta ces da uradis u igri, ili kako ces da uradis respec da bi uzeo ovaj skill ili promenio onaj ability - e to sam ja.

 

Znaci sve su ovo subjektivni dozivljaji igre - zato ne volim kad se generalise. TESO nije fail, niti je P2P sistem fail. Slazem se sa tim da je B2P ubedljivo najbolji model, ali sigurno nemam nameru da napustim igru ako nije kao GW2. EVE, FFXIV, WoW - sve su to visokokvalitetne igre koje i dalje uspesno guraju P2P sistem.

Link to comment
Share on other sites

Da ali ja pricam o nekom procentu ljudi a ne o pojedincu tj tebi. Realno gledano igra jeste fail tezak jer nije ispunila ocekivanja velike vecine populacije koja ju je ocekivala, gde svrstavam i sebe. Daleko od toga da mislim da si neki bot ili sta vec, meni je drago da si uzivao u igri i to je do jaja ali igra je neuspeh. Pogledaj broj pretplatnika u pocetku i pogledaj sad, citaj forume i misljenja o igri i videces da je "tresla se gora, rodio se mis" adekvatan opis TESO-a.

Nigde je nema glasine su tačne,

snaš'o sam se najzad, džaba ni da čačne

Meni želja, ortak hvali svoje seno

A šta ću, volim zeleno !

Link to comment
Share on other sites

"Tresla se gora, rodio se mis" je ispalo jer su ljudi ocekivali neki revolucionarni MMO... a TESO je "samo" standardan/kvalitetan MMO. Ajde da vidimo sta sve ima:

 

- Dinamicnu akciju bez sticky targettinga

- Prelepu grafiku (subjektivno misljenje naravno kao i u svim igrama)

- Sjajnu pricu, prepunu twist and turns, izdaja, iznenadjenja i ostalih faktora

- Full quest voiceover sa vise izbora koji uticu na tok kvesta

- Eksploraciju zarad kvestova/events/dungeona

- Detaljan skill sistem i customizaciju + netipicne kombinacije (mage tank sa macem, templar sa staffom, itd)

- Zanimljive instance sa dobro odradjenom tezinom

- Ogromnu PVP zonu sa siege oruzjem, zauzimanjem zamkova, i velikim bitkama a-la GW2

- Neogranicen crafting gde je svaka profesija dostupna svima

- Old school osecaj MMOa, minimalisticki UI

- Mount sistem - hranjenje mounta razlicitom hrane daje razne bonuse

 

 

A da vidimo na sta se ljudi zale:

 

- Nema AH - sva prodaja se radi preko trading guildi (kojih mozes imati 5)

- Losa animacija u borbi - relativno se slazem, mada sam se iskreno navikao da mi ne smeta

- Phasing i nestajanje "drugara" - problem koji dele sve igre koje se koncentrisu na phasing kao mehaniku za pricanje storyja (WoW, ToR)

- Zerg PVP bez arene - arena ce se izgleda dodati relativno brzo, na E3 su odradili demo

- Nisi niko ako nisi cookie cutter build - to je subjektivno, naravno da ces hteti da odradis najbolji build za craighorn timed run, ali za obicno igranje je nepotrebno

- Bagovi - slazem se, ispravljaju ih polako

- P2P - no comment

- Gold selling/botovi - ima ih u prvoj zoni za svaku frakciju, nakon toga su na minimumu. Radi se na banovima i boljem sistemu reportovanja

 

 

I zbog ovoga je igra "fail"? Fail u smislu da je u potpunosti promasaj i da nema nista zbog cega bi bilo privlacno bilo kome?

 

Ma ajde... Igracka populacija je dostigla kulminaciju razmazenosti.

Link to comment
Share on other sites

Ok, onda smo svi mi razmazeni. Videcemo koliko ce igraca da ima TESO za 6 meseci, a mogu da se kladim da ce ih biti jos manje. Nije to razmazenost vec ako dajem pare za nesto, i to ne male pare, imam prava da budem razmazen, kako ti to nazivas, do prekosutra. Ova igra NE VREDI TAJ NOVAC i to ces videti uskoro jer ce opasti broj igraca i onda ce u tom haosu da promene model poslovanja.

Mi ne pricamo o besplatnoj igri pa je uzmi ili ostavi, nije cak ni kupi i igraj vec je kupi i placaj pretplatu tj najgori model za nas igrace za igru koja ne donosi nista revolucionarno niti bilo sta oko cega bi se dizala fama. To je neuspeli pokusaj da se izvuku pare iz opasnog serijala i nista vise...

Edited by djolodjolo

Nigde je nema glasine su tačne,

snaš'o sam se najzad, džaba ni da čačne

Meni želja, ortak hvali svoje seno

A šta ću, volim zeleno !

Link to comment
Share on other sites

Nemoj pogresno da me shvatis - sasvim je ok da ti se ne svidja igra. Ali potpuno sasvim je to ok. I ne mora nista da ti se svidi od gore navedenih stvari - ali bas ni jedna. Grafika ti je ruzna, ne zanima te prica, PVP nije balansiran. Sve je to sasvim ok.

 

Ali to ne znaci da je igra fail.

 

To je cela poenta mog argumenta. 

 

 

Zakljucak:

 

1. Tebi (i puno drugih) se igra ne svidja - valid

2. Igra ne valja - invalid

3. P2P je fail koncept - invalid

4. B2P je najbolji koncept - valid

5. Igraci su se razmazili u poslednjih par godina zbog sve vise F2P igara u koje je lako uskociti, igrati par nedelja/meseci i preci na drugu bez davanja dinara - valid

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...