Jump to content

Бити или не бити?


Recommended Posts

Граница са глупошћу је моменат кад прекршиш принципе. :) Већина људи је инертна без икаквих принципа и управо то је разлог из којег је јахање могуће. Да постоји икакав осећај социјалне солидарности, колективизма и заједништва, овакве ствари се никада не би догађале.

a jos veca glupost, je kada postoje principijalni idioti, kojima manjka obzirnosti prema drugima :) mislim da su nam takvi ljudi na vlasti

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

Rebele, posto ne mozes da shvatis drugacije probacu ovako da ti objasnim. Pitanje placanja BusPlus-a je ekomonske prirode. Neko meni, preko tog sistema, krade pare, ubedjujuci me da dajem novac drzavi putem koga ona obnavlja vozni park, sipa gorivo itd. Ja ne zelim da obnavljam racun nekog debila koji koristi drzavu da krade. Kao i u drugim poljima, drzava reketira narod isto kao sto rade kriminalci, samo na drugi nacin. Imas za to i primer u literaturi, koji kaze da je reket umetnost cerupanja kokoske, tako da je ocerupas maksimalno, uz sto manje krika. Znaci cedice te gde god mogu.

Ako je glupost sto putem krsenja tih principa, ja necu da dam novac onome koji je lopov, onda te razumem potpuno, samo nisam trebao da ulazim u pricu sa tobom od pocetka. To bi bilo kao da uplatis neku svotu na racun "Obnove Hilandara" a on iz godine u godinu u sve gorem stanju, a oni koji reklamiraju isti voze najnovijeg Kajena.

I da, znaci hoces da kazes da je ok da se svi skupimo i srusimo Bus Plus sistem, a nije ok kad neko, eto kako-tako, doprinosi tome na isti nacin kao i svi ljudi u toj, potencijalnoj gomili?

Edited by Zerok

~~

Link to comment
Share on other sites

@marko

nisam uvređen, jer ja tu ne vidim nikakvu sisičavost. prosto, niti sam u situaciji niti sam u tom socijalnom modu, pored stvari koje su mi zaista bitnije, da bih se cimao oko toga; ne smeta mi toliko, drugim rečima. ali s druge strane, sigurno ima i više nego dovoljno ljudi kojima je to dosta bliže srcu i novčaniku (ili ne znam kom parametru) koji bi, ako bi nešto ozbiljnije preduzeli, dobili moj glas, potpis, otkud znam, šta je već potrebno. socijalna svest je možda nešto što možemo da kažemo da još i nekako postoji ovde, ali delovanje ne.

ako i ti ne planiraš da uradiš išta povodom ovoga takođe, onda možemo lepo, ko dve sisice, da odemo na pivo!

jebote, sve sami alkosi ovde

:*** uvek! :D

nego, imas vec klince koji se skupljaju i lupaju u serpe i lonce i ja, kadkad, se udruzim... ali uzalud :)

Samo mislim da se ni ti ne znas da mi definises sta je to "ozbiljnije". Isto kao kad su se studenti zalili na visinu skolarina, koje su hilerious. :)

Kapiram da bi svima to ozbiljnije izgledalo kada bi ti ljudi izasli naoruzani kalasnjikovima, ovako ce vecno biti "neozbiljno".

Ako je glupost sto putem krsenja tih principa, ja necu da dam novac onome koji je lopov, onda te razumem potpuno, samo nisam trebao da ulazim u pricu sa tobom od pocetka. To bi bilo kao da uplatis neku svotu na racun "Obnove Hilandara" a on iz godine u godinu u sve gorem stanju, a oni koji reklamiraju isti voze najnovijeg Kajena.

ne mesaj se u PUTEVE BOZIJE !

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

Ništa lično, ali mi to zvuči kao jeftino life-coach jedenje govana. Treba biti principijelan, ali treba obratiti pažnju i na savete ljudi oko sebe, jer uvek postoji astronomski mala šansa da je i neko drugi u pravu.

Osim ako si Mohi i Draško, u tom slučaju se peta dimenzija krivi oko tvojih stavova i rekonstruiše preostale četiri dimenzije po tvom nahođenju [:D]

Pogresno si me protumacio. Treba slusati ljude oko sebe i na taj nacin graditi svoj stav, nije covek kamen pa da se ne menja, ali ne treba olako gaziti preko izgradjenog stava. Npr. ja imam stav da su narkomani olos i govna. Bez obzira koliko se neko trudi da me navuce na gudru, nece mu uspeti, jer imam svoj stav oko tog pitanja. Zbog toga mozda ispadam outsider u drustvu, ali bas me zabole sta takvo junkie-centric drustvo misli o meni. To je poenta price. Ili situacija gde sam par puta uhvatio likove koji bacaju kese sa djubretom u sumu, pa posto imam stav o tome, na licu mesta im "objasnim" zasto ce to da pokupe, odmah! [;)] Posle mogu da pricaju po komsiluku sta god hoce, zabole me patka, kad su retardi...

Link to comment
Share on other sites

pa zapravo i ne bih znao, ali upravo i zato ne bih ni pokretao ništa od toga ja, "zbog čega sam sisica".

međutim, kad neko drugi bi, neko ko je sposoban za to, onda bih ja to verovatno prepoznao i dao mu svoj "sisica approves" bedž!

Evo, ja te pozivam na prestanak placanja prevoza zbog mene :) i siguran sam da bi uzivo, uz to pivo, uspeo da ti prenesem barem delic gneva koji ja imam kao gradjanin nekog treceg, petog, kog vec reda... i bas se cela ova rasprava vodi oko tih stvari, kao sto je govorio cika krishamurti, "nije kriza u finansijama, kriza je u svesti". Razliciti svetovi, manjak zainteresovanosti za onu drugu jedinku. Realno, sto bi tebe boleo kurac sto neko nema da plati nesto, kada ti imas novca da to platis.

I to je ono sto je dule pisao. Zone komfora... Ti si trenutno u svojoj konfort zoni, i nemas potrebu da izigravas idiota u autobusu zarad nekog drugog, sto je i normalno. Sa druge strane, ti isto mene mozes da pitas, sto ja ne izadjem iz svog konfort zouna, i krenem da radim jos koji dodatni posao da bi sebi mogao da priustim kartu, rucak u kafani, itd. A meni se, eto, ne radi od jutra do sutra, vec zelim da imam i zivot pored postojeceg posla. :)

Sad mi ti reci. Jesam li ja razmazen? Ili sta?

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

Јеботе, измислили сте целу науку из мог примера о аутобусу. То је био баналан пример, и поновићу суштину.

Ако ја платим карту, ја сам своју дужност обавио и намирио своја начела јер на томе потенцирам, ја сам остао чист, а да ли структура изнад мене (администрација) краде и сакупља кајмак, то се мене у овом случају не тиче. Ја сам остао доследан себи.

Понављам, нико од нас не би смео да има права да сере о нечему ако то он у пракси обавља! То је суштина, али ви изгледа да се с временом огуглали на то.

Edited by PROTOSS-
Link to comment
Share on other sites

@marko, pa super bismo se izjadali, i ti meni i ja tebi, ali sta onda? niko to nije dovodio u pitanje.

i ne mislim da si razmazen, zapravo sad ne kontam sta se desava vise, pa ti si mene prozivao konto toga, ne ja tebe :D

apropo "sto bi mene boleo kurac...", to vec zalazi u drugi deo price, po meni, vise vezan za empatiju i zajedno sa diskusijom o stanjima svesti "ti meni danas, ja tebi sutra", al ne bih kretao u tom smeru jer bi se diskusija rasirila previse na sve strane.

:-)

Link to comment
Share on other sites

dulio, ne slažem se, jerbo po toj logici bi gsp do sad bio zilion puta reformisan, pošto to preduzeće živi u deficitu dugi niz godina, i to očigledno nikome previše ne smeta. grubo rečeno, to je kao da imaš preduzeće koje normalno funkcioniše a onda niko ne plaća prevoz i ono zapadne u deficit.

uzimaš potpuno druge države i njihove aparate sa potpuno drugačijim nivoima korupcije, i onda uzmeš primere iz takvih ekonomija i staviš znak ekvivalencije između njih i nas. ne kažem da se ne trebaju povlačiti paralele, ali kažem da znak "=" nema tu šta da traži.

i ako sam izvrtao, nije mi bila namera. zašto sam rekao kasnije "ekvivalentno, kad bi svako prestao da plaća"? pa upravo da bih i dozvolio, šire gledano, i taj scenario, tj. da ne budem isključiv. no i dalje mislim da to ne bi upalilo u srbiji, na šta sam mislio u svom prvom postu.

edit: ma ko opravdava išta, jebo ga ti, pa ja isto ne plaćam jer mi je prosto previše. samo sam se osvrnuo na način na koji bi se to rešilo, stvarno nisam zainteresovan za kukanje na režim. i čemu taj bezobrazni ton :(

i samo ću da dodam još malo detaljnije zašto mislim da "neplaćanje" ne bi uspelo; kada sam zamislio scenario gde svi plaćaju, zamislio sam to tako jer bi u tom slučaju gnev građana, koji se osećaju prevareno, možda izazvao iskru koja bi prerasla u nešto ozbiljnije i delotvornije. scenario gde niko ne plaća traži još veću, izgrađeniju, društvenu svest, gde ljudi prosto kažu "ne" i drže se toga. to je sjajno, ali problem je što je i ovaj prvi scenario potpuno iluzoran, a ti čak ideš dalje i zamišljaš ovaj drugi kao nešto realno. iza oba se krije organizovani društveni poduhvat, i mislim da je to neophodno.

u srbiji može da se desi da niko ne plaća jer se svi potpuno švercuju (uopšte ne ulazim u razloge zašto), bez da se iko buni išta. onda mogu samo da zamislim da se, kao jat, kad-tad gsp raspadne van svake granice veštačkog održavanja i da se privatizuje ceo, ili da se razbije na manja preduzeća, ili da se vrate privatnici sa kondukterima, kako god.

u jedno sam uveren, a to je da se ne bi desilo to što ti misliš da bi.

@marko

nisam uvređen, jer ja tu ne vidim nikakvu sisičavost. prosto, niti sam u situaciji niti sam u tom socijalnom modu, pored stvari koje su mi zaista bitnije, da bih se cimao oko toga; ne smeta mi toliko, drugim rečima. ali s druge strane, sigurno ima i više nego dovoljno ljudi kojima je to dosta bliže srcu i novčaniku (ili ne znam kom parametru) koji bi, ako bi nešto ozbiljnije preduzeli, dobili moj glas, potpis, otkud znam, šta je već potrebno. socijalna svest je možda nešto što možemo da kažemo da još i nekako postoji ovde, ali delovanje ne.

ako i ti ne planiraš da uradiš išta povodom ovoga takođe, onda možemo lepo, ko dve sisice, da odemo na pivo!

Ја мислим да ти мене ниси скапиро:)

Нисам теби причао да оправдаваш бусплус, само сам рекао да по мени нема никакве дискусије о томе да ли тако нешто треба трпети, у преводу, бити послушан, савестан итд. поводом тога. Ерго, нек се цео свемир распадне и нек експлодирају сви аутобуси. Нељудски је, по мени, уопште кретати у било ком правцу ван ''брате, а што би мене неко третирао као стоку'' када се прича о бусплусу. Нељудски према било ком човеку који се вози тим превозом. Зато кажем да се не може никакво више добро правдати неким самотерањем у обор. Мислим, све је то релативно, али оволики безобразлук је претеран. И ако могу да избегнем да платим, урадићу то.

Исто тако, радо бих плаћао да је кул и то не мора да буде ни кул, него ето, нек буде кул у релативном смислу, тј. у складу са нашим могућностима. Нисам лик који ће сад нон стоп да се шверцује јер му је у генима да зајебе турчина и да му не да десетак:) Па ено, пазарио сам торчлајт два, иако нема разлике ако узмеш пирата, само зато што сам био у фазону тај рад момци само терајте.

Друго, мислим да си ти у старту мене сконтао некако погрешно. Ја сам се ухватио за твоју једну формулацију, која је у основи значила ''не ваља ако нико не плаћа'', јер то није тачно. Јер ако НИКО не плаћа (битна ствар, нико - значи, не три лика да плаћају него нико), то ти је одмах стејтмент, организован или не, није битно, резултат је исти. Нисам улазио у то да ли је МОГУЋЕ то код нас у пракси. И мислим да није. Само сам се ухватио за механизам за који сматраш да не ради, да кажем како ради. Ја сам причао о социјалној математици, ти си кренуо у разматрање могућности сценарија.

Треће, да нико не плаћа, неко би реко ''брате ладно нико не плаћа'' и онда би увели, не знам, кондуктере који седе и наплаћују карте или неки удобнији систем наплате или би нам можда и пушили курац мало неким љепшим увјетима како бисмо опет постали муштерије. Овај срамотни третман је могућ само и једино зато што га људи трпе. То је оно што сам хтео да кажем.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Треће, да нико не плаћа, неко би реко ''брате ладно нико не плаћа'' и онда би увели, не знам, кондуктере који седе и наплаћују карте или неки удобнији систем наплате

Verovatno konduktere koji sede i naplacuju karte. E mene sada zanima, kad bi tad jos vise digli cenu karte, da li bi ovom naradu isto trebalo 400 godina da se pobuni, ili bi mozda ranije to uradili?

Nije bitno da je velik, bitno je da je lep...
Link to comment
Share on other sites

Da malo trolnem. Ja tri meseca nisam placao u Cirihu kartu jer sam kontao "Sta da im dajem 10 soma dingera mesecno, iovako su prebogati! Sta da se na meni sirotinji bogate!". Svako nadje svoj izgovor da ne placa :tf:

Brate kad te navataju najebo si :) u Nemackoj za neplacanje karte kazna je 60 evra nije zezanje i kontrola je koliko-toliko redovna, ovo govorim za metro. Vozovi su zato do jaja, Hanover ima mozda i najbolji metro koji sam video, Berlin na primer ima one stare vozove tj stare kabine ali imaju do jaja dobar smek.

Ovo je na primer metro u Hanoveru

2488122742_2d6e52421e_b.jpg

Inace moj deda je radio na zeleznici i bio direktor iste(rodjaci lol), radjen je nacrt za metro u Beogradu jos tada u komunizmu ali ga nisu napravili, ta prica se toliko oduzila jer su svi gledali da uzmu sto vise para na tom projektu, ceo projekat se nije realizovao ponajvise zbog toga sto je previse gladnih koji ocekuju da dobiju pare zato se tako nesto gradi.

Resenje za BG je jebeni metro, sva ova sranja sa autobusima su tezak kurac.

A sto se tice tog busplusa ne bi im platio nikad, normalno ne zato sto sam cicija i zato sto hocu nekog da zajebem vec zato sto ne zelim da placam tu torturu. Da se razumemo gradjani Srbije taj prevoz vec placaju iz svog dzepa, a te bezobrazne dilove Djilasa i nekih fantomskih firmi necu uopste da komentarisem. NIsu uspeli ni da naprave kartu koja vazi odredjeno vreme to nema jebeno nigde. Pa u jebenom Berlinu i dalje imate onaj fazon da kupite kartu na automatu i onda otkucate na onom aparatu koji ubaci vreme kad ste otkucali karticu. Bitno je da su kod nas uveli smart kartice a to sto se prevoz raspada to nema nikakve veze, valjda je prevashodno najbitnije da imas kvalitetnu uslugu prevoza a tek onda neki luksuz u naplati, kod nas je sve obrnuto.

Link to comment
Share on other sites

Skrenuli ste sa teme sa tim autobuskim prevozom, baš. Momak je u fazi karakternog sazrevanja i nije baš siguran kojim putem bi trebalo poći, a vremena su teška i ljudi su čudni. Živeti iskreno prema sebi i drugima je postao veliki izazov u današnje vreme.

Načela nisu stavovi, u redu je nekad ih i prekršiti i ne osuđivati sebe zbog toga (podrazumeva se da druge uopšte ne treba da osuđuješ).

Malo si teatralan sa tim stopiti se ili ostati svoj (iskreno, ne znam ni šta ti znači ostati svoj), pasivnošću i borbom protiv sistema. Ne možeš se ni stopiti ni ostati u potpunosti svoj. Koegzistiraš sa drugim bićima i zajedno činite deo sistema, ergo ne možete se boriti protiv samih sebe. Niko ne može da menja svet, samo sebe.

Na kraju eventualno izgubiš vreme za razmišljanje o tome i budeš kakav moraš da budeš da bi opstao. Ili ne.

edit: smorili ste sa jebenim gradskim prevozom.

Edited by Kung Lao
  • Upvote (+1) 2

Don't think of understanding as a 'mental process' at all. Rather ask yourself: in what kind of case, under what circumstances do we say "now i can go on".

fUS165

kWcQcwQpf9Dedwp8ic

Link to comment
Share on other sites

Brate kad te navataju najebo si :) u Nemackoj za neplacanje karte kazna je 60 evra nije zezanje i kontrola je koliko-toliko redovna, ovo govorim za metro.

Ma poceo sam i ja kad sam video da znaju da udju u autobus, tram :D Prva kazna je 80 franaka, pa svaki sledeci put sve vise.

I da, platio sam vec dve :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...