Jump to content

Za drugare koji misle da ce da idu na brod


Recommended Posts

@zerox

Nisam se tebi obracao, i nemoj tako iskljucivo da gledas)

@mohi

Odlicno, znaci naucio si kako stvari funkcionisu, kolegijalnost, nova kultura, novi ljudi, i jos hiljadu stvari. Nemoj da izvlacis stvari iz konteksta i da kazes kako je to moglo i ovde, moze naravno , ali ne sve.

Botomtops, hoces da kazes da za tih 6 meseci nisi nista naucio i unapredio sebe kao coveka? Ili se jednostavno nisi snasao i skapirao stvari na pravi nacin, posto realno 20 i 30 godina ne mozes da poredis.

Link to comment
Share on other sites

Jebote, sta se pravite glupi vi koji pljujete taj brod?

Nije bitno sta si naucio na tom brodu, nego KAKO si naucio. Ono kao... nije toliko vazan cilj nego put do cilja i te fore. Ako treba u zivotu da naucim da budem usluzan prema ljudima na primer... pa jebote, logicnije mi je da mi je bolji izbor da odem na brod, vidim pola sveta, i naucim to, nego da se zaposlim u maksiju na kasi.

I na kraju krajeva, nije svakome cilj da sa 21,23,XY godine krene da radi, kako je mohi to nazvao "posao koji vodi nechemu". Nije svima cilj u zivotu da rade, da budu vrhunski profesionalci itd. Mozda neko hoce jednostavno da se zajebava, da uziva uz minimum utrosenog rada i maksimum zadovoljstva kolko moze.

Jbg poredis brod i kasu maxija

@Biss : ok nego si mene quoteovao pa sam tako skapirao.

~~

Link to comment
Share on other sites

Jebote, sta se pravite glupi vi koji pljujete taj brod?

Nije bitno sta si naucio na tom brodu, nego KAKO si naucio. Ono kao... nije toliko vazan cilj nego put do cilja i te fore. Ako treba u zivotu da naucim da budem usluzan prema ljudima na primer... pa jebote, logicnije mi je da mi je bolji izbor da odem na brod, vidim pola sveta, i naucim to, nego da se zaposlim u maksiju na kasi.

I na kraju krajeva, nije svakome cilj da sa 21,23,XY godine krene da radi, kako je mohi to nazvao "posao koji vodi nechemu". Nije svima cilj u zivotu da rade, da budu vrhunski profesionalci itd. Mozda neko hoce jednostavno da se zajebava, da uziva uz minimum utrosenog rada i maksimum zadovoljstva kolko moze.

Znaci moras raditi kao konobar ili kasirka u maksiju da se naucis da budes usluzan?

To se uci?

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Samo sam dao primer. I da, biti usluzan se uci, ne u smislu da ti sad treba neki veliki skil, nego vise kao iskustvo neko.

Na primer, ti ces u IT sektoru mozda nauciti da budes usluzan, ali ti svakako to nije primarni skil koji ces dobiti, nego neki sasvim sekundarni koji ces pokupiti usput, dok ako obavljas bilo koji posao vrste konbar/radnik na pumpi/kasirka sta znam, negde gde neposredno stojis izmedju musterije i usluge koju kupuje, onda jebiga... biti usluzan je nekako najvazniji skil.

Ovde nije ni poenta da ti moras da ides na brod da bi naucio da budes usluzan, nego je poenta da je brod bolja alternativa od mnogih alternativa u Srbiji.

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

@zerox

Nisam se tebi obracao, i nemoj tako iskljucivo da gledas)

@mohi

Odlicno, znaci naucio si kako stvari funkcionisu, kolegijalnost, nova kultura, novi ljudi, i jos hiljadu stvari. Nemoj da izvlacis stvari iz konteksta i da kazes kako je to moglo i ovde, moze naravno , ali ne sve.

Botomtops, hoces da kazes da za tih 6 meseci nisi nista naucio i unapredio sebe kao coveka? Ili se jednostavno nisi snasao i skapirao stvari na pravi nacin, posto realno 20 i 30 godina ne mozes da poredis.

Nisam naucio nista od navedenih stvari tamo vec sam ih naucio sam na osnovu nekog vaspitanja koje sam doneo iz kuce i nadogradio ga na par poslova koje sam radio KOD NAS pre tog odlaska u sloveniju. U sloveniji sam se samo strucno unapredio radeci te projekte, a to bi se desilo i da sam ih radio na severnom polu sam u igalu.

Kategorije o kojima ti pricas su univerzalne (dodao si kulturu i nove ljude sto ne pripada prvobitnoj raspravi i one se ne uce nego upoznaju) i svaki covek ce ih sam raziviti onako kako misli da treba ili u slucaju da nije sposoban sam to da uradi onda ce ga posao/okruzenje ukalupiti.

Dakle to sto je tebe neko u rusiji naucio poslovnosti, kolegijalnosti, odnosima medju ljudima ne znaci da se to moze nauciti samo u inostranstvu nego da ti nisi imao neki dobar uvid u to jos od mladosti i da te je definisalo okruzenje, u srbiji lose (batice vlasnici klubova ili koja vec), u rusiji malo bolje (verovatno isto batice ali mnogo ozbiljnije od srpskih piljara).

Ovde nije ni poenta da ti moras da ides na brod da bi naucio da budes usluzan, nego je poenta da je brod bolja alternativa od mnogih alternativa u Srbiji.

Evo srocicu ja to bolje umesto tebe.

Brod je najbolja od losih alternativa.

Pritom je i to pod znakom pitanja jer nekome ko nema ni kuceta ni maceta je verovatno najbolja, nekome ko mora da napusti dosta ljudi ovde nije.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Najbolji drugar mi se vratio sa broda pre 2 nedelje.Radio je na najlepsem brodu u floti ali sa najzajebanijim supervizorima.

Radio je 5 i po meseci i doneo kuci oko 4k dolara. Plata mu je bila 1300 dolara mesecno, razliku je potrosio tamo.

Radnici ne smeju da jedu hranu za putnike osim ako kradu pa jedu krisom po WC, sto je drugar i radio.Ili ako imas nekog svoj u kuhinji pa da pravite neki deal.Cega isto ima jako puno.A hrana za radnike je 6 dana krsh i jedan dan bude cool.I tako.

Radi se 14 sati dnevno bez slobodnog dana ceo period.Od tih 14 sati imas tri pauze, dve od po pola sata za klopu i jednu od sat vremena za tusiranje,presvlacenje i mali odmor.Nekad se desavalo da po 3-4 nedelje ne izlazi sa broda.Prva tri meseca su cool, sve novo sve super, ljudi, more, zemlje.. na na na.. ali 4ti pocinje kriza i jedva izdrzavas.Drugar je sjebao sjajnu vezu, dosao preumoran, sedam dana se odmarao i jos je osamucen.. sad ima osecaj da je bio samo na vikend tamo.Sama pomisao na sve to ponovo mu u ovom trenutku stvara mucninu :) Ali opet perspektiva ovde.. mozda ode ponovo.. i dalje razmislja.

Njegov komentar u par reci je "imas pare i nista vise", zivota bez , ali jedno veliko iskustvo.

Prvi ugovar btw.Dobio je unapredjenje i povisicu na 1500 dolara mesecno ako se vrati i unapred kupljenu avionsku kartu.Sad preskace sve agencije ovde i direktno kontaktira kompaniju.Usteda 600+ evra odmah u startu plus 200 dolara vise mesecno.

Nije prica iz prve ruke ali slusam vec 2 nedelje svaki dan o tome pa eto da napisem nesto..

edit.

Sve u svemu izuzetno tezak i naporan posao.Jaaako puno ljudi odustaje i vraca se kuci.

Edited by HitCrit
Link to comment
Share on other sites

Evo srocicu ja to bolje umesto tebe.

Brod je najbolja od losih alternativa.

Pritom je i to pod znakom pitanja jer nekome ko nema ni kuceta ni maceta je verovatno najbolja, nekome ko mora da napusti dosta ljudi ovde nije.

Ne znam kako mozes da uopste nesto tako subjektivno okarakterises da je "najbolja od losih alternativa". Mislim, ajde sad... podrazumeva se valjda da ako imas porodicu, decu itd.. da neces da odes tako nesto da radis, nego ces otici ako si mlad, pun zivota, da odes malo da oladis mozak sta znam. Ono... ne vidim nista lose u tome, mozes jednostavno da gledas na to kao na vrstu raspusta od svega na 6 meseci. Drugim recima, ako neko to zeli da uradi, u slucaju da radi svojom voljom i zna u sta se upusta... onda je to prilicno dobro iskustvo za njega.

Ali eto, cisto me zanima, ako kazes da je ovo najbolja od losih alternativa, sta su ostale lose alternative, i vaznije, sta je tu dobra alternativa onda ?

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Vaistinu se mogu nauciti jedinstveni skilovi. Ako mi ikada bude trebalo da na indonezanskom zavrsim sebi rucak dobro ce doci!

Ne znam kako mozes da uopste nesto tako subjektivno okarakterises da je "najbolja od losih alternativa". Mislim, ajde sad... podrazumeva se valjda da ako imas porodicu, decu itd.. da neces da odes tako nesto da radis, nego ces otici ako si mlad, pun zivota, da odes malo da oladis mozak sta znam. Ono... ne vidim nista lose u tome, mozes jednostavno da gledas na to kao na vrstu raspusta od svega na 6 meseci. Drugim recima, ako neko to zeli da uradi, u slucaju da radi svojom voljom i zna u sta se upusta... onda je to prilicno dobro iskustvo za njega.

Ali eto, cisto me zanima, ako kazes da je ovo najbolja od losih alternativa, sta su ostale lose alternative, i vaznije, sta je tu dobra alternativa onda ?

Bilo sta perspektivno.

Jel treba da definisem perspektivno? Nesto sa cime posle 6 meseci nisi na istom mestu (ne finansijski nego planski).

Ako treba u zivotu da naucim da budem usluzan prema ljudima na primer... pa jebote, logicnije mi je da mi je bolji izbor da odem na brod, vidim pola sveta, i naucim to, nego da se zaposlim u maksiju na kasi.

Jel ti dosta 6 meseci na brodu da naucis to ili bi ti trebalo dva odlaska mozda?

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li si svestan koliko je tesko u Srbiji (a kapiram i u svetu, mada u to nisam siguran) naci bilo sta perspektivno trenutno? Znaci ti radis u IT-u, i to je jedan od sektora za koji mogu da kazem da ima posla da se nadje (sad to iskljucivo pricam kad gledam po oglasima, a gledam redovno i detaljno). Sta da radi neko ko nije u IT-u? Nije programer, webdeveloper, neki linux administrator itd. (nalupao sam se sad), taj jedva prezivljava, a da ne pricam o nekoj perspektivi.

Da ne pricam o nekom ko nema fakultet zavrsen pa jos plus nije iz IT-a.

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

Ne vredi ubedjivati nekoga ko te ne slusha...

Iskreno da kazem, da mi je neko predlozio u mojoj 24-oj godini da idem na brod, otishao bih bez razmishljanja. Chak bih i razmislio da li bi ishao u Rusiju da radim kao dizajner ili na brod kao mornar. Volim avanture, volim da vidim svet i brod je za mene i dan danas neshto shto bih probao da nemam porodicu.

Ponekad mi je zao shto sam vezan za jedno mesto, pichio bih po svetu samo tako.

Edited by ZerBah

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Neka onda upise falkutet. Neka se uci nekom poslu. Bolje je da jebeno uci da bude obucar nego da bude 6 meseci na brodu i vrati se na isto.

Perspektiva se ne odnosi na trenutno stanje nego na tvoje vidjenje sebe u buducnosti i rad na tome. Mozda ti se to sto ces nauciti da radis nece sad epski isplatiti ali jednog dana moze da se razvije u nesto bolje.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Neka onda upise falkutet. Neka se uci nekom poslu. Bolje je da jebeno uci da bude obucar nego da bude 6 meseci na brodu i vrati se na isto.

Perspektiva se ne odnosi na trenutno stanje nego na tvoje vidjenje sebe u buducnosti i rad na tome. Mozda ti se to sto ces nauciti da radis nece sad epski isplatiti ali jednog dana moze da se razvije u nesto bolje.

Pa ja rekao vec.

A jel ti mozes da zamislis prosecnog Srbina sa mentalitetom "mozda jednog dana nekad u buducnosti" koji poredi to sa "idem da radim 6 meseci na brodu i da se vratim sa par hiljada evra u dzepu i vidim pola sveta". To je njegov izbor, s jedne strane ima nesto sto je mozda i neizvesno, s druge strane vec vidi slike po fejsbuku sa 3 razlicita kontinenta i 10 razlcitih drzava + pare u dzepu.

Ja sam sa Srbom, tih 6 meseci sto bi neko proveo na brodu svakako ne bih gledao kao izgubljeno vreme, nego jednostavno kao iskustvo.

Druga stvar... nije istina da nema perspektive u tim poslovima. Upoznao sam naseg coveka, kad sam bio na letovanju u Tunisu, koji radi kao kuvar na brodovima neceg sto se zove "Disney Cruise Line" negde po karibima uglavnom. Tj. ne radi kao kuvar vise, nego je shef kuhinje , a poceo je kao kuvar. Sad, to mozda ne zvuci mnogo, ali covek je napredovao na svom poslu, ubija se od para i radi ono sto voli, sta znam.

Kapiram da i u drugim zanimanjima ima mesta za napredak. Sad.. to sto nije na jednom mestu, nego je na brodu koji nonstop putuje... to je vise neki zivotni mentalitet coveka koji to radi. Ja ne znam da li bih mogao tako, verovatno ne, ali postoje ljudi koji bi.

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

ok bicu direktan i bezobrazan, zato sam rekao da mi je muka cim sam mohija video na ovoj temi jer je dosao naravno kao i uvek da je usere...

mohi, ti si jedan slepac neopevani... imam jos par takvih oko sebe, ovako irl su carevi nikad veci ali u tim online raspravama totalni bilmezi, bas kao i ti...

ja sam inace odavde otisao sa ok radnog mesta, totalno iznad proseka, a ipak nedovoljno dobrog da bi se necemu nadao. sto se tice obilazaka mesta koja ti, jebiga, nikada u zivotu neces videti, niti ces moci da vidis, ali ces naravno izjaviti kako te i boli kurac za neki barbados koji jebeno poredis sa new yorkom... kretenu... ti dodjes u luku i ostanes tamo tipa 4-7 sati, slobodnog vremena, zavisi od pozicije koju radis naravno. e, onda, pajsercino, dodjes jos 2/3 puta na isto mesto jer zamisli, brodovi se vrte u krug, pa u novi krug, pa u novu krug i tako u KRUG! osim toga imas ljude na brodu sa kojima radis i pricas, koji mogu da ti pomognu da obidjes mesto kao sto ti pomogne vodic iz tog mesta ako ga platis, i zamisli ta mesta obicno imaju 10k ljudi a ne 8 ipo milki kao new york...

i jos jedna stvar, kako mozes da poredis sloveniju sa brodom? na moom brodu je u crew bilo 110 nacionalnosti, a u sloveniji ima balkan plus 3 crnca?

poz!

  • Upvote (+1) 1

www.500px.com/chegster26

Link to comment
Share on other sites

ok bicu direktan i bezobrazan, zato sam rekao da mi je muka cim sam mohija video na ovoj temi jer je dosao naravno kao i uvek da je usere...

mohi, ti si jedan slepac neopevani... imam jos par takvih oko sebe, ovako irl su carevi nikad veci ali u tim online raspravama totalni bilmezi, bas kao i ti...

ja sam inace odavde otisao sa ok radnog mesta, totalno iznad proseka, a ipak nedovoljno dobrog da bi se necemu nadao. sto se tice obilazaka mesta koja ti, jebiga, nikada u zivotu neces videti, niti ces moci da vidis, ali ces naravno izjaviti kako te i boli kurac za neki barbados koji jebeno poredis sa new yorkom... kretenu... ti dodjes u luku i ostanes tamo tipa 4-7 sati, slobodnog vremena, zavisi od pozicije koju radis naravno. e, onda, pajsercino, dodjes jos 2/3 puta na isto mesto jer zamisli, brodovi se vrte u krug, pa u novi krug, pa u novu krug i tako u KRUG! osim toga imas ljude na brodu sa kojima radis i pricas, koji mogu da ti pomognu da obidjes mesto kao sto ti pomogne vodic iz tog mesta ako ga platis, i zamisli ta mesta obicno imaju 10k ljudi a ne 8 ipo milki kao new york...

i jos jedna stvar, kako mozes da poredis sloveniju sa brodom? na moom brodu je u crew bilo 110 nacionalnosti, a u sloveniji ima balkan plus 3 crnca?

poz!

Htedoh smisleno da odgovorim ali nema poente.

Oh velike li zabave. Non stop u krug radis po 14sati dnevno da bi 5-6 na svakih nekoliko dana kad brod pristane izblejao na nekom tropskom mestu. Ali kad bolje pogledas kad nemas nista i kurac je nesto tako da ga sisaj do mile volje.

A i nauci da citas jer sam sloveniju pomenuo biss-u kad je istripovao da je stekao posebno iskustvo konobarisuci po rusiji.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

@dulio

Mogao si i napisati sta je taj efekat, ali sam skontao iz koncepta sta bi mogao da bude i to apsolutno veze nema sa brodom i bolje bi bilo kad bi taj efekat mogao da postignes i bez odlazenja u mornare jer je to jelte easy way out tj neki vid bezanja i apsolutno ni priblizno ne garantuje da ce ti se to desiti jer sa stavom da ides tamo da izblejis jer nemas sta pametnije neces postici efekat o kome ti pricas.

Ја овде немам шта да ти напишем осим да ниси у праву. Мислим, сад да бих ти пејстовао трипове од хиљаду страна или вотово толико, то не могу ни ја. Просто схвати као да ти рецимо објашњавам (или боље рећи ''говорим'') сликање. Мислим, знам да је готивно доносити закључке сам и те форе, али стварно сам МНОГО у тој материји и просто се на том трипу те ствари узимају здраво за готово, тј. није ствар мишљења, давно је тај воз прошао, обишао сто кругова и опет прошао. То што теби ту нешто ''смрди'', то је зато што ниси информисан, тј. погледао си само са неког површног аспекта мини анализице и ''мишљења својом главом''. Што је негде океј, а негде није, рецимо ако оперишеш слепо црево није океј јер ћеш убити човека, већ треба да примениш оно што јесте и што треба, па макар ти било и нелогично нпр. Тако је и овде. Мислим, ако се негде уживо сретнемо (кад тад!) могу да ти натенане излистам цео трип, онда ће ти вероватно бити логично. Овако ћемо само да дрвимо јер та ствар је давно стављена ван дискусије.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Nisi nigde ni rekao koji je to trip, a i sam si u ranijem postu rekao da odlazenje na brod ne podrazumeva dolazenje do tog tripa. Tako da ne znam sta da ti odgovorim na ovo. Mislis da nisam u pravu za sta? Da je bolje taj trip proci nekako drugacije nego odlazenjem na brod? Mozda uopste ne pricamo o istom tripu posto nisi rekao sta je isti.

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Па мрзи ме сад да потанко објашњавам цео трип, мислим, могу укратко, али је фазон што онда неће бити довољно дефинисан, па ће да улети петсто ликова са триповима типа ''ааа челичење'' и ''аааа осамостаљивање'' или ''аааа суочавање'' и тако то... Можда није требало онда ни да кажем да је то тај трип кад сад не образлажем, ал јебига. У сваком случају, ради се о преласку из дечака у човека, који се код већине (значи већине лол) људи никад не деси и умру са деведесет година без тога. А то је један јако битан аспект и трип је што човек може да буде отац петнаесторо деце који је све изградио својим рукама и ризиковао триста пута, а да нема тај кврц.

Код примитивних племена је то решено разним (реално опасним/болним/шокантним) тестовима или алиенизацијом. И они имају ''стопостотан учинак'' у том сазревању. Код нас се то свело на формалности типа лична карта или женидба или ''сам зарађујем'' и тако те форе, што није довољно у великој већини случајева. Ово је НАЈКРАЋЕ МОГУЋЕ и још увек недефинисано колико треба.

Ниси у праву за то да је боље то проћи ''без брода'', јер управо тај аспект је јако важан, тј. ''скок у непознато'' - то му дође нешто као стручни термин:) Ко што је Дантес бачен са литице, рецимо, то је моменат у књизи који симболизује, ето, ''одлазак на брод'' или ''нешто што би могло да се деси на броду''. Јако мали проценат људи је у стању да то одради (јер је то посао несвесног, а не свесног дела мозга) без бродова, дављења бизона рукама и сличних фазона. Е сад, брод јесте ''танан'' јер не може да се пореди са, не знам ''иди закољи јагуара оловком или цркни у џунгли - а пре тога смо те тукли и дрогирали две недеље'', али може код неког да истригерује ту полугу. Фора је што се то не тригерује без зајебаног шока, тако да ''добио сам петоро деце, уозбиљио сам се, направио фирму за продају чачкалица и постао европски могул чачкалица и научио сам да смувам сваку рибу на жваку'' обично не даје резултат. Значи, погрешио си у томе да је тај брод бежање и линија мањег отпора. Можда и јесте за твој свесни мозак, али за твој организам је то мало другачије. Тако да ја у принципу подржавам сваку такву акцију, нико није пропао ако је ''изгубио'' пет година, а камоли једну. Па макар и ништа не било од тог брода. А свакако да је сам аспект брода то што тај посао одваја од келнерисања у Пастису, лупам.

Хтео сам да кажем да је тај догађај нешто вредније од милијарду долара, рибе снова, деце која те воле или било чега на свету. И ако ти брод нуди 3% шансе за тригер, а ''неброд'' ти нуди 0.4%, онда сам у фазону да свакако на тај брод иде ко жели, иако је тај брод далеко од гаранције било чега, фала богу.

Иначе, тај сегмент психолошког сазревања је јако интересантан и оно што је занимљиво је да доста људи трипује да је то мамбо џамбо или да није неопходно (мислим није, али није неопходно ни да имаш обе ноге фазон) или да су ту неки други механизми у питању. Дима није био психолог, али је подсвесно написао роман који приказује екстремно научно прецизан психолошки развој. То је просто ''генетска инструкција'' коју свако некако ''конта'' и иде ка њој, али наравно да нико заправо не зна ни како ни зашто се то ради. И то ме је екстра занимало и баш сам прочитао бар десет књига на ту тему и погледао типа четрдесет сати семинара и трипова и баш је мајнд бловинг.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Ово је краће од најкраћег могућег. Кратко је релативан појам и зависи од тога о чему се ради.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

sve ovo pada u vodu ako moze iz prvog odlaska da se ustedi 4k dolara za 5 meseci.

2 puta godisnje, 8 k ( a raste)

nema perspektivnijeg posla jebote za prosecnog coveka, dakle svi na broooood.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...