Jump to content

Paradajz


Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

polako, polako, svi ste u pravu:)

fazon je u tripu kulinarska vs botanicarska podela

Botanically speaking a tomato is the ovary, together with its seeds, of a flowering plant, i.e. a fruit. However, from a culinary perspective the tomato is typically served as a meal, or part of a main course of a meal, meaning that it would be considered a vegetable (a culinary term which has no botanical meaning). This argument has led to actual legal implications in the United States. In 1887, U.S. tariff laws which imposed a duty on vegetables but not on fruits caused the tomato's status to become a matter of legal importance. The U.S. Supreme Court settled this controversy in 1893, declaring that the tomato is a vegetable, along with cucumbers, squashes, beans, and peas, using the popular definition which classifies vegetables by use, that they are generally served with dinner and not dessert. The case is known as Nix v. Hedden.

dakle, u botanici, sve sto ima semenke mu dodje voce, dok u kulinarstvu i u kolokvijalnom tripu (lol slatko je voce, a ono sto jedem uz has je povrce sisajte mi kurac) nije bas tako i ima cak i trip da je ono sa drveta voce, a ono na zemlji povrce.

To really figure out if a tomato is a fruit or vegetable, you need to know what makes a fruit a fruit, and a vegetable a vegetable. The big question to ask is, DOES IT HAVE SEEDS? If the answer is yes, then technically, (botanically) you have a FRUIT. This, of course, makes your tomato a fruit. It also makes cucumbers, squash, green beans and walnuts all fruits as well. Along with the fruit from a plant or tree, we can often eat the leaves (lettuce,) stems (celery,) roots (carrots,) and flowers (broccoli.) Many of these other parts of the plant are typically referred to as VEGETABLES. Now don't go looking for tomatoes next to the oranges in your grocery stores; fruits like tomatoes and green beans are usually (alas, incorrectly) referred to as "vegetables" in most grocery stores and cookbooks.

tako da, odgovor je - zavisi sa koje strane prilazis pitanju:) i tako ces naci i po netu svuda, to je to, nemas unifikaciju. ako pitas botanicara, voce je, ako pitas karapandzu, povrce je.

evo jos nesto na tu temu

Any botanist worth his salt will tell you that watermelons are fruit, and believe it or not, they actually are placed in the “berry” subset of fruit. Here’s why: a fruit is any part of a plant that is the result of fertilization. That is, a flower bloomed, was pollinated and produced a fruit that contains seeds to produce more plants. Under that strict definition, even beans and cucumbers are fruit! Berries are any fruit that has one or more seeds and entirely edible flesh, with no core. Tomatoes, bananas and papaya are also technically berries.

izgleda da je sve sto je plod - voce. povrce ispada da nije botanicarska kategorija, a voce jeste - tj, ono sto spada u povrce moze biti list, koren, stablo, kurac, palac, a voce mu dodje plod. ono, fruits of my labor - plodovi mog rada. e sad, mozda je to fazon sa engleskim, pa je kod njih voce nesto drugacije definisano nego kod nas, ali mi ne deluje tako, ipak oni dele na fruits i vegetables i imaju iste tripove sa lubenicama i paradajzevima.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

endzi mendzi:

pa ja sam kolokvijalni pajser, meni je povrce jer ga stavljam u pljeku na dafu. isto tako sam ucio da su lubenica i dinja povrce u osnovnoj, pa cu ih staviti u vocnu salatu, a ne u povrcnu i meni su one voce jer ih tako jedem. to je kulinarska specifikacija i ja se rukovodim njome jer sam ipak vise kulinar nego botanicar, kao uostalom i svi ljudi na svetu koji nisu botanicari. i u tome je trip sa tim kulinarskim akcijama - neki tamo kinezi ili ko vec, sto prave dzem od paradajza (regular dzem sto mazes na leba i sladak je), verovatno im je voce i krste se kad im neko kaze da je povrce.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

evo jos jedan trip, sa vikipedije, ali opet, ne zna se koliko je zvanican ili cija i kakva je ta nomenklatura, ali ovako nesto sam i ja ucio u skolama:

Postoje mnoge zablude da je lubenica voće, jer se koristi najčešće kao poslastica i veoma je slatka. Jednostavno pravilo koje govori da se radi o povrću je to što se radi o plodu jednogodišnje biljke, što je pravilo povrća.[citat potreban] Svi plodovi koji se koriste kao hrana i koji se moraju saditi svake godine su povrće. Voće je plod višegodišnjih biljaka, koje se ne mora saditi svake godine. To je elementarna razlika između voća i povrća, uz činjenicu da je lubenica samo jedna vrsta tikve koja je u svakom slučaju povrće.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

kolko sam ja shvatio iz sveg ovog ludila, povrce izgleda ne postoji u 'naukama', vec je sve to voce (ima semenke, tj predstavlja plod, a ne koren - npr luk). a taj plod moze biti gotivan za dezert i onda je voce, a ako je gotivan za has, onda je povrce :tf:

ili oni imaju jednu rec za voce i plod, al onda opet ostaje trip sta je povrce :tf:

ili jednostavno ne postoji nikakav standard:)

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

[roflmao]

Ako praviš podelu logično je da je praviš u modelu u kojem podela postoji, kako "povrće" ne postoji u botanici, podelu možeš da vršiš samo u kulinarstvu, problem? :tf:

ostaje nepoznato da li je trip samo u engleskom jeziku (fruit = plod, a kod nas voce nije jednako plod... ili jeste?:) )

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

pa lepo si gore napisao "povrće" ne postoji botanički, nebitno je onda za šta je "fruit" termin, jeste bilo koji plod, ali "povrće" nije ništa, kad pitaš jel paradajz voće ili povrće u botaničkom smislu to je kao da pitaš da li je paradajz lokomotiva ili odevni predmet - does not apply.

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

znam sta ti pricas sve vreme, al ono, otkud znam, mozda u nasoj botanici postoji voce i povrce, a u anglikanskoj ne :tf:

mozda se voce i povrce ne prevodi kao fruts and vegetables strucno:)

mozda su to neki razliciti pojmovi u nas i u nj. mislim, ne znam sto iz biologije ucimo onda o vocu i povrcu i tome da je lubenica povrce jer knori kad je uberes itd.

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Lol, sad kad Dulio napisa ovo, setih se prokletog pudinga u Engleskoj :)

"You're the first of the official death squads to whom we've been formally introduced... How do you do?"

 

"By my deeds I honour him, V8."

 

Link to comment
Share on other sites

Pa ako se naša klasifikacija biljaka utoliko razlikuje od anglikanske onda kul, sigurno je samo da je paradajz povrće, juče sam ga jeo, mogu da posvedočim!11

Edited by Shekk

jebote, smorio si sa kukanjem vise :D

Link to comment
Share on other sites

Pa ako se naša klasifikacija biljaka utoliko razlikuje od anglikanske

ali ne znamo ni to!11

zakljucak je da nista ne znamo, tako da ako nas savata srpski botanicar sa nozekanjom i zahteva od nas da imenujemo paradajz, imamo fifti fifti sanse da prezivimo!

brate sto ti ne smuvas miu? realno 5 min da provede sa tobom bila bi ready za guraj-vadi. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...