Jump to content

Stipendije za inostrane koledze


Recommended Posts

Nemoj nista da se brines nema tu sta svi idu kroz tu obuku, ja pohadjam LLM na engleskom iako sam isao na kurs Nemackog a trebalo bi jos da ga usavrsim, sto znaci da je svakako moguce da radis negde kao doktor i da pricas na engleskom zavisi od firme u kojoj radis, svakako njima lekari trebaju i pocetna plata ti je 4000 evra sto mislim da je sasvim lepa kinta za pocetak a ako se pokazes i daju ti specijalizaciju moras da ostanes 10 godina a za to vreme ce zaradis debele pare da se izvuces iz ovog blata od Srbije :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

cenis da to tako ide i sa lekarima...ipak nije to tehnicki faks pa da ti komuniciras sa kolegama na engleskom, jer ga svi znaju i nemas toliki kontakt sa ljudima kao lekar sa pacijentima...cini mi se da rekose se da je pocetna plata 3.5k bruto, e sad ne znam koliko bi to izaslo neto:)...al ako je obezbedjen smestaj kao sto kazu onda ne bi trebalo da bude frka...jos ako hoce da daju specijalizacije, sieg heil here I come:)...al da se ne lozim pre nego sto vidim o cemu se stvarno radi

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Одбијају до 40% ако живиш као самац. Одбијају пензионо ако радиш дуже од 50 дана у Немачкој. Имају свакакве порезе и између осталог плаћаш и Цркве, ако се не изјасниш ни за једну плаћаш све, тако да ту треба напоменути да си Атеиста. Ово за Цркве не знам да ли је на територији целе Немачке, знам да је сигурно у Фрајбургу, док ове две ставке важе за целу.

Плаћаш и неки порез за развој неразвијеног истока ако радиш у западној Немачкој..

Link to comment
Share on other sites

Matori pricam o neto plati bravar na ruke dobije 2k evra, lekari dobijaju na ruke po 4-5k evra sigurno mozda cak i vise. Takvo je stanje u Nemackoj za ostale zemlje EU ne znam ali mislim da Nemci imaju najbolje plate i radnicku politiku jer je potpuno nezamislivo da u Nemackoj dobijete otkaz, otkaz mozete dobiti samo ako nesto debelo zaserete a cak i onda moraju da vam pisu preporuku i posla uvek ima.

Link to comment
Share on other sites

Да зависи да ли си самац, и да ли и колико деце иамш, и ово остало не иде у тих 40%.

Kapiram da je ovo, na neki nachin stimulacija nataliteta, odnosno borba pored najgoreg odnosa mortaliteta i nataliteta u evropi. Ali mi je isto tako chudno da ovakvo pravilo postoji u drzavi u kojoj su ozakonjeni gej brakovi. A ovo za crkve i poreze mi je drskost najveca - da ja moram da se isjaznjavam da sam ateista ili ce neko da mi uzme pare za popove umesto da se ostavi to meni na odluku

btw kakvo je stanje sa gradjevinom - da li traze mlade arhitekte [8D] ?

Edited by iguana

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Moj cale je zavrsio fakultet u Svajcarskoj tipa bio je najbolji student (imao stipendiju) nije mogao tamo da se zaposli, iako je bio najbolji, na kraju je sam dosao do zakljucka da jedino zbog cega nece da ga prime je to da je stranac. Vratio se ovde i ovde se zaposlio, plata ovde nije nesto narocito, a tuzno je to sto je zavrsio 10 puta jaci fakultet od ovih nasih, a ovde su mu samo priznali srednju skolu (masinski inzenjer), ovo je bilo pre dosta godina kada je bilo mnogo se lakse zaposliti kada si stranac i lakse se dobijala radna dozvola. A sada je to mnogo teze. I da znao je jezik perfektno :).

Isto jedna devojka je zavrsila oksford dosla ovde da se zaposli priznata joj je visa skola i naravno plata je nikakva, pogadjajte opet nije mogla tamo da se zaposli iako je bila veoma dobar student. Sad je pogotovu kriza u inostranstvu ne zanosite se time da cete otici tamo i da ce samo vas cekati da vas zaposle posto to nije tako. Jedino da trazite neka deficitarna radna mesta, ali ako ne znas jezik neces se zaposliti u struci, moze kao vozac autobusa ili tako nesto :). Tamo ces dobiti posao samo ako si poseban :), a i koliko ce te placati u sred ove krize pitanje je :).

Jos jedna prica koju sam cuo od jednog coveka, covek bruka inzinjer razbija kako radi, imao 4 ponude i najveca plata bila iz nemacke 20k $ mesecno, dolazi covek iz kanade kod njega i kaze plata 30k dogovoreno, i odma ga vodi u Kanadu, pa ti vidi koje taj pare zaradjuje u startu, ako se pokaze odlican dobice i povisicu, 30k dolara mesecno, toliko Amerikanci zarade godisnje, a fakultet je zavrsio kod nas.

A da dobijes sigurno stipendiju moras da imas rezultate sa takmicenja, decko je bio drzavni prvak iz matematike 8 puta za redom (max je 7, ali on je negde ucestvovao na 2 takmicenja jedne godine, valjda jedno za mladje drugo za starije) i naravno on kao i neki od njegovih drugara iz Mat. gimnazije mogu da biraju gde ce da idu, primaju ih svuda na prvu, a ako si obican vukovac tesko ces dobiti stipendiju :).

I da tamo mora da se dobro radi :), za razliku kod nas :).

@De1 zar stvarno mislis da u Nemackoj mozes da zivis sa 2000 evra mesecno, to ti je neki min. kao u Bg-u plata do max 40k dok platis stanarinu dazbine, nesto potrosis na sebe i to je to, ne ostaje ti nista. Nesto sam nacuo na TV-u da u ovim skandinavskim zemljama fali lekara, ali ako na isto mesto konkurise neko iz Madjarske i ti, sta mislis koga ce pre da prime :).

Sorry ovo je bas dug post :).

Edited by gile23
Link to comment
Share on other sites

Pa primiće nas jer će Mađari samo da se prcaju!

Da kad bi se gadjali tramvajima, Madjari EU, ako si ti zavrsio ovde a madjar u madjarskoj, opet bolje skolstvo u Madjarskoj za njih, a ako si i ti zavrsio fakultet u inostranstvu, opet Madjar ima prednost jer je iz EU i naravno njega ce primiti. Mada za jedno mesto ne konkurise 1 nego mnogo njih :).

Link to comment
Share on other sites

U kom smislu su to toj devojci ovde sa Oksforda "priznali srednju školu"?

U smislu daljeg školovanja ili u smislu da je dobila posao u državnoj firmi pa joj određuju platu na osnovu školske spreme?

Mislim, ti sa gotovim faksom napolju ovde konkurišeš tako što u svom CV-u navodiš šta si završio. Nema budući poslodavac šta tebi da priznaje ili ne priznaje fax. Mislim da čak ni za prijavu nema više veze to do kog si stepena došao sa time koliki ti je minimalac.

Jos jedna prica koju sam cuo od jednog coveka, covek bruka inzinjer razbija kako radi, imao 4 ponude i najveca plata bila iz nemacke 20k $ mesecno, dolazi covek iz kanade kod njega i kaze plata 30k dogovoreno, i odma ga vodi u Kanadu, pa ti vidi koje taj pare zaradjuje u startu, ako se pokaze odlican dobice i povisicu, 30k dolara mesecno, toliko Amerikanci zarade godisnje, a fakultet je zavrsio kod nas.

Ovo je priča za čoveka koji je jedan u milion i koji sigurno ovu ponudu nije dobio zbog faxa.

Link to comment
Share on other sites

A i verovatno su price rekla kazala, nhf.

4000 eura je realna plata (bruto) u nemackoj. Pripazite, bruto.

Dule recimo u svabiji od 4000 bruto ostajace ti ~ 2500 minimalno neto. Potrosis 600 max za stan sa komunalijama, klopu i ostalo jos nesto... realno je da ti ostane barem 700 mesecno. Mislim nece ti ostajati nista, cak ce ti i faliti za kazne, odvikavanje i da namiris crtu u lokalnoj schnapps-plazi, ali dobro de!

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

igore :*

elem, posto ne znam gde mogu da dobijem zvanican indžo o tom konkursku idem sledece nedelje jedan dan do nemacke ambasade da se raspitam

[:0]

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

U kom smislu su to toj devojci ovde sa Oksforda "priznali srednju školu"?

U smislu daljeg školovanja ili u smislu da je dobila posao u državnoj firmi pa joj određuju platu na osnovu školske spreme?

Mislim, ti sa gotovim faksom napolju ovde konkurišeš tako što u svom CV-u navodiš šta si završio. Nema budući poslodavac šta tebi da priznaje ili ne priznaje fax. Mislim da čak ni za prijavu nema više veze to do kog si stepena došao sa time koliki ti je minimalac.

Ovo je priča za čoveka koji je jedan u milion i koji sigurno ovu ponudu nije dobio zbog faxa.

Sorry nisam imao vremena da proverim, visu skolu su joj priznali ovde, i na kraju se zaposlila u drzavnoj sluzbi i naravno nema neku platu koliko je ucila, jer je isti posao mogla da dobije sa nekim nasim fakultetom. Prirodno je nadaren za tu oblast i naravno da ce dobro proci, ali opet da bi postao tako cenjen morao je negde da stekne znanje :). Ima jos jedan covek blizu mene koji je ovde zavrsio fakultet (neke informacione tehnologije ali dok je to jos bilo u povoju pre nekih 20+ god.) i otisao kod Nemaca, sad je postao diler za celu istocnu Evropu za neku veliku Nemacku firmu i taj zgrce velike pare, ali opet on je negde morao da stekne znanje, a to je bilo na fakultetu, a kasnije se sigurno sam usavrsavao i isao u korak sa tehnologijom.

@f4ts0 Inace sve price su 100% istinite, a sve kad se oduzme imas 2 izbora od kesa koji ti ostane, da ga potrosis na izlazak ili da ga cuvas, btw. neki ok stan je 700+ evra.

Link to comment
Share on other sites

Znaci sta ovde gile pokusava da kaze, ako odes napolje to ti je sigurno minus i imaces ekvivalent srednjoj/visoj ovde, dok ako zavrsis ovde neki renomirani fax posao na zapadu zagarantovan!

Statisticki podaci kazu da do 2020. EU ce trebati 40% fakultetski obrazovanog stanovnistva i cak i sada uvoze strane strucnjake.

Boze sto volim kad neko dodje sa individualnim primerima da prica o nekom pravilu.

Link to comment
Share on other sites

@f4ts0 Inace sve price su 100% istinite, a sve kad se oduzme imas 2 izbora od kesa koji ti ostane, da ga potrosis na izlazak ili da ga cuvas, btw. neki ok stan je 700+ evra.

Definisi gde i definisi ok stan. Mislim znam otprilike situaciju, jer postoji mogucnost ako prelomim da odem i ja, pa prilicno sam upucen u cene/plate/uslove.

Kada se sve sabere i oduzme, ispadne tamo zivot skoro isto ko u bgd po cenama, a ipak su vece plate.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Ispadne naravno ali svakako zavisi gde, Berlin je na primer jako skup ali ako zivite u Hamburgu, Bremenu, Hanoveru tamo su stanovi dosta jeftiniji tako da mozete za 600 evra da prodjete sa svim racunima za komunalije, trebalo bi vam jos oko 400 evra za hranu sto znaci oko 1000 evra vam ide na zivot a ako vam je neto plata preko 2000 evra to znaci da stedite svaki mesec 1000 evra sto uopste nije lose. Svakako to je mnogo bolje nego da zivite u Beogradu a do Berlina vozom imate sat ipo kad god pozelite da izlazite :)

A i ta prica riba zavrsi Oxford i kao ovde joj priznaju visu te price ne piju vodu, a i meni ne ide u glavu kako neko ko zavrsi Oxford ne moze da nadje posle posao, pa upravo je to i poenta da kad odete na takav univerzitet stvorite kontakte koji vam kasnije mogu obezbediti posao.

Edited by De1
Link to comment
Share on other sites

Ajmo redom :) :

@pobedar ja hocu da kazem ako tamo zavrsis fax i ne nadjes posao, onda se vracas ovde naravno ovde ti priznaju nizu skolu i radi ces za platu kao neko ko je zavrsio u Bg-u fakultet sa nekom srednjom ocenom. Ali pazi tebi mozda ne priznaju fakultet nego visu i ti si onda manje kvalifikovan od njega i mozes imati manju platu, a ucio si mnogo vise i mnogo vise znas :).

@frtso evo ja cu ti kazem koje su cene u Svajcarskoj / Francuska u Mac-u ti hamburger kosta 7 - 8 fr to je oko 350 - 400 dinara (to onaj najmanji), a kod nas je taj najmanji 90 dinara, jel to isto ? Cokolada od 100 g kosta oko 100-150 dinara, to je neznatno skuplje nego kod nas, revije su jako skupe vecina kosta oko 7 chf, a kolika je cena kod nas 100 - 150 dinara ?

Ovo sam pre nesto gledao, mozda pre god. dana jednog mog drugara zanimale cene svega i svacega tamo i dodje vreme na objekte :), u Svajcarskoj (u vecim gradovima) ok stan, znaci nekih 70-80 kv2 ti je mesecno 1000-1200 chf (ja koliko se secam bez icega je :)) i ima tendenciju da raste, sracunaj pa vidi koliko je to E :), naravno u nekim manjim mestima je to verovatno jeftinije, ali u tim manjim mestima shodno time bi trebalo da budu manje plate zar ne :). A cene kuca i stanova su astronomske, slucajno sam bapnuo na takav neki sajt 1 000 000 E je neka ok vikendica, a zemlja za vikendice je od nekoliko stotina hiljada E do milion, stanovi oko 500 000 E + u nekoj drugoj zoni ( i to 80 - 100 kv i to jos starija gradnja ), automobili imaju jako slicne cene nasima, ali ih vecina kupuje na lizing, tehnicka oprema isto ima jako slicne cene kao mi dok je u Nemackoj tehnicka roba dosta jeftinija :), Zivot je jako skup pogotovu u velikim gradovima.

Jedan covek iz mog grada je imao nekog rodjaka u Kanadi, i on pre nekih 3 god. pokusa nesto i dobije dozvolu nije placao nista, rodjak mu je sve obezbedjivao, ovaj je radio tamo neko vreme (fizicki poslovi pre svega) i posle kada je istekla ta dozvola dosao je ovde, ni $ nije tamo potrosio, mozda neki poklon i to je to :), takva neka kombinacija je jako dobra :). Ali sa tim kesom mozes da zapocnes neki svoj biznis i mozes nesto da uradis :).

Licno mislim da moze da se zaradi u inostranstvu, pogotovu ako si u nekom manjem gradu, ali se dobro raspitaj pre nego sto krenes, a ako nemas papire koji su potrebni i ako kupis kartu i odes tamo na aerodromu ima kontrola provale te, kaze dalje neces moci i prvim avionom ides natrag :), to ne bi zeleo da ti se desi zar ne :). Vremenom ces napredovati u poslu imaces sigurno vecu zaradu nego u pocetku i imaces vise kesa u steci. I jos jedan bitan aspekt je porodica, kad odes tamo izgubices veze sa rodnim gradom (valjda Bg) imaces online kontakt, ali vremenom ce taj kontakt dosta oslabiti, doci ces u neke godine kada ces trebati da zasnujes porodicu, a to pogotovu strancu u inostranstvu nije tako lako :), , mada danas ima pogotovu kod nas sponzorusa koliko hoces :). I da jos jedna bitna stvar moras jezik dobro da znas, jer ne govore svi engleski, pogotovu Nemci i Francuzi oni mrze Engleski jezik :), to je mnogim ljudima predstavljalo problem :).

Zakljucak : Mozes da pokusas tamo, ali se prvo dobro informisi, ne obaziri se previse na ove moje price i iskustva, vec sam dobro razmisli, sta gubis, a sta dobijas :), i pazi se agencija pre je bilo na Tv-u oni uplatili nekima iz neke agencije kazu imate 100% posao u Holandiji, ovi uzeli avion otisli tamo sve lepo i kada su stigli do te firme kazu gde ste krenuli niko to nama nije rekao da vi imate posao kod nas itd. itd. pa se sam snalazi i placaj kartu i sibaj kuci :). Bila je pre luda kuca (sa onim dejanom stankovicem xd) bas ovako o radu u inostranstvu i prica jedna devojka kakvi su tamo uslovi mozda ima na youtube nesto, pa mozda nesto iz toga izvuces, znam da je neozbiljna emisija.

@De1 ti si tamo znas vise nego svi mi ovde kako je, ali pogotovu zbog ove krize sad nije tako lako zaposliti se pogotovu tamo :). Isto 100% prica tacna, devojka zivi u Londonu (naravno nije centar Londona) i radi u Londonu, i ona kaze radim ovde vec 3 god. i nemam uopste ustedjevine, a da hocu da se vratim u Srbiju ne mogu jer imam kredite da otplacujem :), ali dobro London je skup grad :).

Cisto da napomenem ovo mi prenose neki drugari tamo i to je to.

Link to comment
Share on other sites

Ajmo redom :) :

@pobedar ja hocu da kazem ako tamo zavrsis fax i ne nadjes posao, onda se vracas ovde naravno ovde ti priznaju nizu skolu i radi ces za platu kao neko ko je zavrsio u Bg-u fakultet sa nekom srednjom ocenom. Ali pazi tebi mozda ne priznaju fakultet nego visu i ti si onda manje kvalifikovan od njega i mozes imati manju platu, a ucio si mnogo vise i mnogo vise znas :).

necu ni da citam dalje lupetanje. zavrsio bachelor u srbiji, nemackoj ili gruziji svejedno je ako je fakultet akreditovan po bolonjskoj konvenciji. znaci zavrsi bacelor/master u eu vredece kao da si bilo gde zavrsio, a poslodavac ce cak i vise ceniti. za doktorat da ne pricam koliko to tek vazi.

ALI ZNAM JA LIKA ZAVRSIO JE DOKTORAT IZ FIZIKE U NEMACKOJ OVDE SU MU PRIZNALI SREDNJU ELEKTRO.

btw ovo je dei+mohi sa brojem rodjaka i prijatelja

Link to comment
Share on other sites

70-80 kvm stan za 1200 svajcaraca je izuzetno povoljno jer je to 750-900 eura.

Sad, sta je kome ok stan to je za diskusiju :)

Moj cale je tuzakao drzavu jer zamislite, dobio je stan od 72 kvm.

Meni stan od 70-80 kvm sad predstavlja vilu :)

Dakle to si potrefio, jos neke stvari jesi, ostatak si izmasio, ali generalno iz ovoga :

--

Licno mislim da moze da se zaradi u inostranstvu, pogotovu ako si u nekom manjem gradu, ali se dobro raspitaj pre nego sto krenes, a ako nemas papire koji su potrebni i ako kupis kartu i odes tamo na aerodromu ima kontrola provale te, kaze dalje neces moci i prvim avionom ides natrag :), to ne bi zeleo da ti se desi zar ne :). Vremenom ces napredovati u poslu imaces sigurno vecu zaradu nego u pocetku i imaces vise kesa u steci. I jos jedan bitan aspekt je porodica, kad odes tamo izgubices veze sa rodnim gradom (valjda Bg) imaces online kontakt, ali vremenom ce taj kontakt dosta oslabiti, doci ces u neke godine kada ces trebati da zasnujes porodicu, a to pogotovu strancu u inostranstvu nije tako lako :), , mada danas ima pogotovu kod nas sponzorusa koliko hoces :). I da jos jedna bitna stvar moras jezik dobro da znas, jer ne govore svi engleski, pogotovu Nemci i Francuzi oni mrze Engleski jezik :), to je mnogim ljudima predstavljalo problem :).

--

vidim da bas i ne znas sta u stvari ti pricas, jer ako neko krene preko i kupi kartu a nema papire (????!!!???) onda je u mom svetu to kretard ili krimos

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...