Jump to content

genetski inzinjering


Dule_smor

Recommended Posts

vidim da su svi digli prasinu oko saopstenja americke grupe naucnika da su uspeli da stvore celiju sa vestacki produkovanim dnk materijalom...ovo jeste znacajno otkrice, ali licno smatram da uopste nije toliki "breakthrough" kao sto se predstavlja...kasnije cu i objasniti zasto, mrzi me da se raspisujem sad

http://news.bbc.co.uk/2/hi/science_and_environment/10132762.stm

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

elem, svi naslovi govore o "vestackoj celiji" i "vestackom zivotu"...prvo to je glupost, jer je samo genom (genetski materijal, tj dnk) vestacki sintetisan i ubacen u celiju, dok je ceo ostatak celije sasvim "prirodan"...ubacivanje celog genoma u neku celiju nije nista novo, ali ovo je prvi put da je taj genom potpuno vestacki sintetisan...znaci svi bazni parovi su dodavani i hemijskim reakcijama spajani u dnk lanac, a nisu uzimani delovi vec postojece dnk...ali ovo ne otvara toliko novih mogucnosti kao sto izgleda na prvi pogled...naime do sada je uz pomoc raznih prirodnih enzima bilo moguce iseci bilo koji lanac dnk na bilo kom mestu i spojiti ga sa bilo kojim drugim opet na bilo kom mestu...tako da sto se tice rekombinacija ova tehnika ne donosi bas mnogo novina...jedino sto ce mozda ova tehnologija ubrzati te procese i olaksati stvaranje novih genoma...naravno, mogucnosti genetskog inzinjeringa su ogromne, od stvaranja bakterija koje bi preciscavale atmosferu recimo, preko lecenja mnogih bolesti, pa do bioloskog rata...videcemo sta ce biti od ovoga:)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Licno bilo bi divno da se napravi bakterija koja vodu pretvara u kajsijevacu

"Sveti Dule, pomozi, suša nam ubi kajsije a muharike šljivu"

"Evo djeco moja...puf!...hik"

"Hvala sveti Dule"

No sad ozbiljno kako to "da se napravi bakterija koja preciscava atmosferu"?

To meni zvuci kao da neko nauci da nabada misem i kuca ipconfig, i da se kaze "on ce mozda napraviti novi OS"

Brljaju, brljaju...verovatno nista od ovoga korisno

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

igore ti si car i debil, nesto kao car debila:)...pa ne da preciscava u bukvalnom smislu, ali da vezuje recimo stetne hemikalije iz atmosfere...mada sve je to sranje, vec postoje bakterije i alge koje vezuju C02, pa nesto ne vidim da ih koriste za sprecavanje efekta staklene baste...a da ne pominjem druge moguce probleme, tipa uvodjenja nove jedinke u ekosistem, kao kad su se zecevi namnozili u australiji...ali moram priznati da mi se svidja ideja za kajsiju!

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ono sto car debila saljivo oce da kaze je da imaju nesto, ali da nemaju jos tehniku da to kontrolisu.

Kontrolisana proizvodnja bilo korisinih bilo stetnih "zivih organizama" je daleko onoliko koliko je i moderni motor daleko od parnog kotla i klipnjace. Princip je isti

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

pa zavisi sta podrazumevas pod proizvodnjom...ako je to da od cisto neorganskih supstanci sintetises celiju onda si u pravu, to je daleko...ali ako je to menjanje postojecih mikroorganizama i njihove dnk i na taj nacin stvaranje novih organizama koji posle mogu sami da se umnozavaju onda je to sasvim izvodljivo i vec se radi...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ako sam dobro razumeo tekst mislim da je ovo prvi put da je 1. u potpunosti vestacki generisan DNK 2.u potpunosti preuzeo kontrolu nad celijom.Da ga je celija prihvatila.I da je to u stvari veliki proboj.

To jeste veliki korak.Do sada su uspevali da da kreiraju membrane , neke organele ali niko nije uspeo da primora celiju da prihvati strani DNK.

Edited by HitCrit
Link to comment
Share on other sites

Ako sam dobro razumeo tekst mislim da je ovo prvi put da je 1. u potpunosti vestacki generisan DNK 2.u potpunosti preuzeo kontrolu nad celijom.Da ga je celija prihvatila.I da je to u stvari veliki proboj.

To jeste veliki korak.Do sada su uspevali da da kreiraju membrane , neke organele ali niko nije uspeo da primora celiju da prihvati strani DNK.

za ovo prvo si u pravu, to jeste poptpuno vestacki generisan dnk...ali nije tacno da do sada niko nije uspeo da primora celiju da u potpunosti prihvati strani dnk...to se radi svaki put kod kloniranja celija recimo, ubacivanje strane dnk u tudju celiju...u mnogim istrazivanjima vezanim se ubacuju delovi strane dnk ili cela dnk u druge celije...tako da to jeste vazno otkrice, ali nije tako revolucionarno

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zar razlika izmedju stranog DNKa koji je vestacki i onog koji je prirodan ali isto strani , upravo osnovni proboj ovog projekta?

Ovde je rec o takvom stepenu izgradnje vestackog DNKa da je on sam proradio , ili kako bi rekli "primio" se u telu celije.

Jedno je uzeti DNKa jedne bakterije i staviti genetski materijal u telo druge slicne bakterije ili pak iste bakterije a potpuno druga stvar je vestacki napraviti DNKa koji radi.

Ali dobro mediji uvek malo dramatizuju i daju neprimerene ocene.

Link to comment
Share on other sites

Zar razlika izmedju stranog DNKa koji je vestacki i onog koji je prirodan ali isto strani , upravo osnovni proboj ovog projekta?

upravo tako

Jedno je uzeti DNKa jedne bakterije i staviti genetski materijal u telo druge slicne bakterije ili pak iste bakterije a potpuno druga stvar je vestacki napraviti DNKa koji radi.

to mozda deluje kao nebo i zemlja, ali principi su isti...uz pomoc PCR metode moze se napraviti bilo koja sekvenca dnk kao sto sam rekao u postu gore...

ne umanjujem ja znacaj ovoga, al ko sto kazes mediji vole da kenjaju malo

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Kolko skontah stvorili su neki jako prost genom.

Ono kao idi u levo i gledaj bolji zivot komande. Mada realno i prvi programi su bili tako jednostavni [mada ne tako depresivni] i

pogle ih danas, programi kao shto su adobe, corel i ona plastika u browseru koja pucketa kad kliknesh, bubble wrap ona, piz*arija stvar.

Kontam da je mali korak ka ono necem vecem sigurno :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...