Jump to content

MBA Studije


Recommended Posts

Radi se o Master of Bussiness Administration, odnosno master studije, ostalo mi je jos jedna godina da zavrsim fax pa sad gledam neke faxove da vidim gde cu da upisem master studije.

Idem na fakultet za turisticki i hotelijerski menadzment univerzitet singidunum, potpuno smo prihvatili bolonju, tako da sto se toga tice nema problema.

sta me interesuje?

UEM MBA in Hospitality (Marketing or Finance)

* Hold a Bachelor's degree from an accredited institution of higher learning in any field

* GMAT (upon advice) Code number 7159

* Two letters of reference (one academic, one professional)

* English language proficiency

sta je GMAT?

moj fax traje 4 godine. sad po zapadnom sistemu fakultet traje 3 godine a master studije 2 godine. tako i pise na ovom sajtu koji posmatram www.lesroches.edu i cena je napisana za dve godine master studija. da li ce se m

eni priznati to sto sam isao na fax 4 godine pa cu moci da idem samo jednu godinu na mba studije ili cu morati na obe godine, ja sam se nesto raspitivao i na faxu o tome a oni su mi rekli sledece "ako si zavrsio visu skolu ides na 2 godine master studija, ako si zavrsio fakultet od 4 godine imas godinu dana master studija", kako to funkcionise tacno?

sta je TOEFL? ima neke veze sa engleskim. treba mi 550 na obicnom testu, 213 na testu na kompu i 80 na testu preko interneta, koliko je to procenata od ukupnog?

koliko je kurseva neophodno da bi dobio Cambridge first certificate class B.

Sta je Bachelor of Business Administration? da li to znaci zavrsen fax ili sta? posto vidim da pise da moram da imam taj papir da bi konkurisao za MBA

edit: znam da je malo konfuzno napisano ali sta cu :)

edit2: e da pomoglo bi mi dosta i pokoji savet kako da dobijem stipendiju/studentski kredit, da ne moram da pljunem tolike pare, tj jedini nacin da upisem taj fax je da prodam stan... sto mi se ne radi :)

edit3: http://www.lesroches.edu/graduate/lr_campus_mba.asp tek mi sad nista nije jasno, na jednom mestu pise da traje cetiri semestra odnosno 2 godine, ovde pise da traje godinu dana... da li su obavezni svi moduli da se zavrse ili mogu izborno jedan?

Edited by Jokerman

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

Odma da ti bude jasno. MBA studije je nemoguce upisati bez x godina (necu da lupam koliko) radnog iskustva.

Sto se tice finansija, svaki fakultet uglavnom ima finansijsku pomoc. Ona moze biti u vidu pune stipendije, jednog dela stipendije...itd. U americi je na primer mozes da dobijes posao na faksu (na primer posao asistenta ili da pomazes na raznim projektima kod nekih profana) pa si onda oslobodjen placanja skolarine potpuno, ili delimicno pa onda iz plate nadopunis... Mislim sve ti zavisi od konkretnog slucaja. Treba da ih konktiras i pitas za uslove dobijanja stipendije. Naravno, mi iz ovakve zemlje cesto i lako dobijamo fin. pomoc zahvaljujuci CNN i SKY NEWS koji su iz svih mogucih uglova prikazivali rusenje nasih mostova... :)

GMAT ti se sastoji iz nekoliko delova... To je zapravo test u kojem se ocenjuju tvoje analiticke/verbalne/matematicke sposobnosti.

Link to comment
Share on other sites

Bachelor je stepen obrazovanja.... mislim da se to sad dobija kod nas kad se zavrsi visa skola. Kod nas su faksevi sada bachelor + master (na primer arhitektura je 3 godine bachelor tj. osnovnih studija i onda se pravi konkurs za jos 2 godine master studija).

Toefel je ispit iz engleskog jezika napravljen za ljude kojima engleski nije maternji jezik. Ima chini mi se 4 dela od kojih su 3 gramatima a 4. je esej koji je i najzajebaniji deo.

GMAT je neki test opstih sposobnosti ili obrazovanja, nisam siguran (http://www.mba.com/mba/TaketheGMAT)

Get smart or die dumb!

Link to comment
Share on other sites

sta je TOEFL?

Test engleskog jezika, koliko sam opazio, slichan Cambridge-ovom po sastavu testa (znachi writing, reading, listening, speaking). Razlika se ogleda u tome shto u TOEFL je na foru bodova. Ovaj test se uglavnom trazhi kada se zheli proveriti trenutno znanje engleskog jezika i ima rok vazhenja (mislim da je 6 meseci), nakon kojeg ga mozhesh baciti tj. nije kao Cambridge-ov da ti vazhi za ceo zhivot. I da, ovu vrstu testiranja uglavnom trazhe u Americi. Ukoliko imash neki od Cambridge-ovih sertifikata (PET, FCE, CAE ili CPE) kod odredjenih konkursa kazhu da je taj i taj nivo u Cambridge sertifikata jednak toliko bodova u TOEFL.

FCE je relativno lak test i sa malo chitanja i radjenja testova, i ukoliko si dobar sa engleskim (znash da chitash, razumesh, prichash, analizirash tekst) mislim da mozhesh bez ikakvih problema da prodjesh sa class b. U velikom broju shkola daju i testove za navedene segmente (writing, reading, listening) tako da mozhesh jedno mesec dana ranije da se spremish.

E da, Cambridge testovi se pozazhu dvaput godishnje, bar bilo dok sam ja bio u tim tokovima (jun i decembar).

Edited by banman
Link to comment
Share on other sites

glavni razlog zbog cega mi se ovaj fax svidja jeste taj da sa diplomom mastera les roches fakulteta sva vrata u hotelijerstvu ti se instantno otvaraju

jedino sto me brine je ovo:

* Total number of students: 1059

* On Campus: 770

* Male Students: 369

* Female Students: 401

* On Internship: 289

* Service: 98

* Kitchen: 105

* Management: 72

* Exempted: 14

Age Group:

* 17-20 years old: 364 students

* 21-23 years old: 263

* 24-26 years old: 107

* 27+ years old:41

znaci jao koliko malo studenata, tu mora da se ima vrh prosek(imam dosta dobar) i pakleno dobre preporuke... :(

za to da moram da imam x godina radnog staza, pa znam da treba da imam preporuke ali nije potrebno nesto posebno puno, potrebno je samo da bude dosta jaka preporuka, a mislim da bi to mogao dobiti.

Edited by Jokerman

If there's some higher power that controls my fate, i would like to meet him, shake his hand, then crack open his ribcage and tear out his heart.

Link to comment
Share on other sites

Evo ovako pa da pocnemo:

Da bi upisao master studije moras da imas dobar GPA ili ti prosek, da uradis jako dobro GMAT ako si se odlucio za business master. U principu zavisi koji test moras da uzimas za razlicite master studije jelte. Sto bolji rezultat to vece sanse da dobijes stipendiju. Gledaj neke skole koje su manje sa manje djaka bolje ces da prodjes mnogo bolje. I za posao i za administrativne stvari i za sve drugo. Treba lepo sve da uradis, da posaljes i originale i prevod od sudskog tumaca, uverenje o polozenim ispitima ili ti transkript, plan i program svih ispita koje si polagao na Singidunumu, svedocanstva iz srednje skole i diplomu srednje.

TOEFL je lak ali smara zato sto je dugacak, kao i SAT i GMAT i svi ti taki testovi de oni moraju da vidi koji si ti level u engleskom i matematici i da vide na kraju krajeva da li ti mozes da imas nastavu na engleskom. TOEFL IBT kod imas samo internet based ili ti online polazes 4 sata traje max bodova ti je 120. Sve skole u principu traze do 79-80 bodova pa nadalje. Ja nista nisam ucio i dobio sam 80 bodova stim sto sam ja pri kraju ustao jer nisam mogao da izdrzim vise mislio sam da cu da se userem u gace. Ne znam kako znas engleski ali ja sam imao popravni posle i dobio sam 115. znaci stvarno je lako, dok nema matematike super je.

U principu ti je to to, e da i samo da znas ako razmisljas o tome racunaj barem pola godine do godinu dana ranije da krenes da se pripremas. Velik je to projekat i dobro razmisli jer nije uopste lako...

Ako ti treba jos neki info napisi ovde rado cu ti reci...

pozdr

V

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...