Jump to content

put u srediste zemlje


phantomq

Recommended Posts

nesto sam razmisljao zamislite da covek moze da prokopa tunel kroz zemlju od severa ka jugu

i da kroz taj tunel baci kamen sta bi se desilo sa njim

cinjenica da ne bi izasao na drugu stranu ali

dal bi se zaustavio u sredistu zemlje i ako bi se zaustavio, kako?

ja mislim da bi se ponasao kao jo-jo prolazeci stalno kroz srediste zemlje i gubeci sve vise i vise kineticke enegije dok se na kraju ne bi sam od sebe polako zaustavio

((((Q))))

SRBI su najgluplji narod na svetu!!!

Link to comment
Share on other sites

u idealnom slučaju bi na suprotnom kraju izašao tačno na visinu tvoje ruke u trenutku izbačaja, pa bi se vratio, i tako doveka

ali pošto bi se ta rupa popunila vazduhom, ne bi mogao da ubrza preko krajnje brzine (brzina pri kojoj su gravitaciona sila i otpor sredine u ravnoteži, ne znam dal sam baš dobar termin upotrebio) pa ne bi na drugoj strani otišao daleko od centra..

Link to comment
Share on other sites

mozda misli na to da gravitacija vuce sve ka centru Zemlje. U slucaju da se prokopa tunel kroz centar Zemlje, centar ne bi postojao a time ni gravitacija :)

Does sponsors helping to you and your team or?

-Yes he support us at all but it was really tough to for him and because there is no sponsors.

kole ce prevesti.u redu je...

Link to comment
Share on other sites

mozda misli na to da gravitacija vuce sve ka centru Zemlje. U slucaju da se prokopa tunel kroz centar Zemlje, centar ne bi postojao a time ni gravitacija :)

A???

sta bre vi pricate?

Link to comment
Share on other sites

svaka čestica koja sačinjava zemlju privlači svaku česticu koja sačinjava kamen, i rezultanta svih tih sila privlači centar kamena centru zemlje. ako bi tunel bio prokopan precizno, rezultanta se ne bi promenila.

ako ste shvatili, ale; ako niste, možda pokušam ponovo da vam objasnim :)

Link to comment
Share on other sites

iz mog ubogog znanja fizike

gravitacija zavisi od mase, tako da je tvrdnja

potpuno netacna. mislim da bi se kamen brzo zaustavio u centru, jer bi gravitacija, sto kamen vise napreduje prema sredistu, usporavala brzinu kretanja...

gravitacija bi samo ubrzavala na putu do centra, jer je u pitanju klasichni slobodni pad. sta bi se desilo nakon prolaska kroz centar ne znam. pretpostavljam da ne bi otishla skroz do drugog kraja tunela jer nakon prolaska centra, protiv kuglice rade i gravitacija i otpor sredine (vazduh npr)

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

naravno da se smanjuje. mi uzimamo da je je gravitaciono ubrzanje g=9.81 m/s^2 na povrshini i u njenoj blizini(tipa na visinama od par km, koje su zanemarljive u odnosu na poluprechnik zemlje) ali, to je samo aproksimacija. pun obrazac glasi g = GM/r^2, gde je M masa zemlje, G(obicno se oznacava kao gama) grvitaciona konstnta eksperimentalno utvrdjena, a r udaljenost od centra zemlje. zaboravih da dodam, M=ro*4*pi*r^3/3, pa je na kraju g=G*ro*4*pi*r/3, sho znachi da je g srazmerno r tj. sa smanjenjem r se smanjuje. ro je gustina zemlje

Edited by KalElen_

My koong-foo is the best

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...