Jump to content

tesla hrvat


Recommended Posts

I део - Постање

Од како је свијет постануо,

Није већег чуда настануло,

Ни настало, ни се ђегођ чуло,

Што казује чудо у Смиљану!

Смиљан село личко Стражилово,

Да је Бранко сад у доба ово,

Он би њега у звијездице ково!

У некаква Милутина попа

У сред ноћи док муње сјеваше,

И док сахат бијаше баш поноћ,

Кочијама светога Илије,

дође на свет Никола геније!

Хвала Боже те, српство дочека,

Међу свијем, највећег човека!

Zanimljiwo, weoma zanimljiwo! Swaka chast!!!

Code Realms

Evo je, bice nevolje...

Unutar svake normalne osobe postoji ludak koji se bori da izbije na povrsinu. Niko ne poludi brze od potpuno normalne osobe.

One... Two... Freddy's coming for you...

Three... Four... Better lock the door...

Five... Six... Grab a crucifix...

Seven... Eight... Gonna stay up late...

Nine... Ten... Never sleep again!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Evo jedne Zmajeve pesme:

POZDRAV NIKOLI TESLI

pri dolasku mu u Beograd 1892

Ne znam šta je, je l' suština

il' to čini samo miso,

čim smo čuli:dolaziš nam,

odmah si nas elektriso.

Našto žice sprovodnice!

Elektrika juri širom,

vazduhom ce biti spoja

(posle možda i etirom).

Stoji stablo, stoji srpstvo,

majka svakom listu-sinu;

najsvežiji list mu trepnu

pa odlete u daljinu.

Ti nam, Tesla, ti vrlice,

ode letom jače struje,

u daleku Kolumbiju,

da ti umlje kolumbuje.

I ti Tesla, u kome se

ispolinske misli roje,

tebe vraća ne odolje

da poljubiš stablo svoje.

Ljubni stablo, Dojčine mu,

sisni dojku, sine vrli:

svaka grana srpskog stabla,

Tesli tepa, Teslu grli.

Beograd je danas srećan,

rukujuć se s' srpskom dikom,

i otkriva srce svoje

pred Srbinom velebnikom.

Nu ti moraš opet natrag,

sastanak nam kratko traja,

al' toplotu nosi sobom

bratinskoga zagrljaja.

Ostvarena j' miso tvoja

miso divna i golema:

među nama biće veze,

a daljine nema, nema.

Razumeće listak sveži

svaku žilu svojeg stabla,

spajaće nas elektrika

-elektrika naših srca-

i bez žica i bez kabla.

Ali stihovi:

Ti nam, Tesla, ti vrlice,

ode LETOM JAČE STRUJE,

u daleku Kolumbiju,

da ti UMLJE KOLUMBUJE.

stvarno su me oduševili... Inače, u iščekivanju nastavka guslanja da kažem Guslaru da mi se čini da je ovom pesmom o Tesli iskoračio iz sfere forumske lude, zaista mi se svidelo... Posebno ono:

Кочијама светога Илије,

дође на свет Никола геније!

Sad, ja sam opsednut Teslom, pa mi se možda čini... [8D]

Edited by Klinac Balavac

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

hteo biH da pitam da li mi neko moze dati link za prevod ovog filma sto je Virtus.pro > Sa1Nt ostavio :D , skinuo sam film a ne znam pod kojim nazivom da trazim prevod , hvala u napred.

маракана дал је пуна ил смо само ми,

наша ће те песма увек звездо носити,

не жалимо наша грла нити дланове,

а ти само храбро бори се.

http://www.sk-gaming.com/member/stepa-/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

pa pricali su da ce nesto nasi organizovati,al kako to ide kod nas samo ce na tome i ostati.. nego sto je meni bilo zanimljivo je to sto nema ni jedan snimak tesle,ni snimak glasa ni nista... iako su uveliko postojale i kamere.cak je on imao nekoliko patenata u akustici..

Edited by Go4Fun

„Bolje čitav zivot biti bogatas,nego jedan dan sirotinja.”

Link to comment
Share on other sites

gledao sam ja emisiju i snimio sam da je Tesla pisao (i verovatno govorio) srBski :O

Nisam gledao emisiju pa ne razumem, šta si hteo da kažeš?

Moji profesori fizike dobili od Hrvata kalendar sa Nikolom Teslom kad su bili na seminaru u Zagrebu. Vazhno da nashi nishta nisu uradili povodom Tesline godine.... [:(]

Meni je malo truleks sad da se takmičimo ko seljaci-gastrabajteri, ko će da napravi veću kuću...

Oni imaju potrebu da ga svojataju jer nije njihov, pa se trude na svakom koraku. Ja očekujem da će biti nekih dešavanja posle njegovog rođendana pa na dalje...

Bio je (po meni) dobar predlog, da umesto Avalskog tornja izgradimo 1:1 kopiju Wardenclif tornja koji su Amerikanci srušili.

d8047-3.jpg

I ideja bi bila da to bude i svojevrsni mauzolej Tesle, jer definitivni je malo glupo da mu pepeo stoji u muzeju, u jednom ćošku. Jeste da je taj ćošak adekvatno uređen i da pristojno izgleda ali opet...

A ovo za njegov glas, nemam pojma, ne znam kako stvari stoje sa ostalim poznatim ljudima tog vremena i njihovim snimcima? Znam da ima snimljenog Ajnštajna, ali ne znam ima li Marka Tvena npr.?

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

@klinac

hteo sam da kazhem da je lik pisao i govorio (verovatno) srBski a ne srpski. iz telegrama koji je poslao Macheku lepo sam prochitao neshto u fazonu "ponosim se srbskim poreklom... blabla"

shto se tiche tonskog zapisa... to je jako intrigantno shto ga nema. bila je recimo televizijska ekipa pred smrt i odradila neki prilog sa njim i to jednostavno ne postoji nigde. dalje, Tesla j jako dobro promovisao sebe, unajmljivao je najpoznatije fotografe vremena itd... nekako chudno da nije svoj glas on sam snimio nijednom. verovano zapisi postoje negde ali kao shto reche neki baja u emisiji, chuvaju se u privatnim kolekcijama.

Link to comment
Share on other sites

Uh Uh...

pa dobro... svashta je naprichano o chika Tesli, no niko recimo nije pomenuo njegovu neverovatnu afekciju prema golubovima... npr.

A poshto radim u NBS na mikrofilmu imao sam sjajnu priliku da mikrofilmujem i vidim blueprinte Teslinih samonavodjenih torpeda... Eto ko nam je poslao tomahavke... ;) Elem.. svako dobro vuche sa sobom josh malo zla... To je valjda shta znachi biti chovek.

Elem, cela pricha o Tesli i chiji je on bio... on je bio sam svoj. Prisvojiti ga je greh. Mogao je da se rodi bilo gde i bilo kad. To nije bitno. Po meni je chudno shto eto svako sa ponosom pricha, Tesla, nash je bio i ostao, a nigde zvanichno nema nikakav konkretan primer ljublja prema Tesli. To govorim sa stanke prema vladi Srbadije(eto i ja sam zloupotrebijo taj ozloglasheni izraz hohoho) i ostalog.

No pocheo sam i ja da njamke.. to ti je kada previshe upadnesh u tematiku... Elem. Tesla je bio ql lik... uh... Ql Chovek (bash kao onaj iz If-a shto se pominje) i lepe je stvari osmislio i uchinio. Ali takodje i neke zastrashujutje. Ipak, spada u onaj mali broj ljudi zbog kojih je svet promenjen naglo. Zato ne mozhesh da ga ne cenish.

Voleo bih da ima medju nama neko ko nije toliko licemeran i egoistichan i neko (taj isti:) koji bi uneo svoje vijuge, volju i snagu na kreiranje necheg novog i pametnog (ili poboljshanju starog i loshijeg) a ne da svi baljezgaju po ceo dan ovaj ovo ovaj ono... to je ono gde smo mi danas dogurali... Niko nishta konkretno ne radi... samo se komentarishe i pushta da bude sve loshije...

Shto se tiche Chika Tesle...

Slava Mu...

Ujaaa greemmmliiineeee...

Oh no! We're all gonna die!!

WE'RE SAVED!!!I'm screw'd!

"Mi smo uvek tu - RUR Gerila"

Link to comment
Share on other sites

I na kraju niko ne odgovori da li je gledao predstavu? Ja pre neki dan gledao, inace vec ranije downloadovao ovaj filmic o kome pricate i lepo je odradjen. Inace sam Tesla je i inace, a posebno posle kradje njegovog materijala i pozara u radionici, mnoge od svojih pronalazaka cuvao u glavi, jednostavno nije mu bilo neophodno da sve to stavi na papir. Inace kod nas niko nije imao sluha da ga zadrzi (malo sam zaboravio jer sam bio klinac kad sam isao u muzej, al nesto su tamo rekli kako je valjda konkurisao kod nas za faks ali su mu rekli da nije dovoljno dobar, tako nesto nisam sasvim siguran). Srecu nije pronasao ni Austrougarskoj, a nemojte reci da se usrecio u Americi.... Naravno on je tamo svoja najveca dela i postigao ali sa kojim naporom?? Covek je bio nipodastavan od jednog od najvecih umova tog vremena Edisona, smestali su mu svi i svakvi finansijski mocnici ne bi li se jos malo obogatili na njemu. Krali ga, kako papire, tako i patente a i sve moguce zasluge.... Sta danas znaci sto prepravljaju enciklopedije i unose njegovo ime umesto Markoni-a... tada je to bilo vazno... I sve to govori da se ni on sam nije uzbudjivao mnogo oko toga, znao je da su ljudi cesto halapljivi i da ne razumeju coveka ispred svog vremena i znao je da pored svega toga treba da se bori da ostavi nesto svetu sto govori o nadnacionalnoj ljubavi prema svetu a ne prema nekoj posebnoj naciji. Inace u samom filmu se isto spominje da je u ratu zelevsi da nam pomogne predlozio nasoj vladi pomoc ali su ga ovi jos jednom odbili, ovog puta kao senilnog starca koji ne zna o cemu prica... Interesantno i jeste to sto se odrekao seksualnog zivota (na ovaj ili onaj nacin) jer bi mu to moglo odvuci paznju, a svu svoju paznju posvetio nauci zarad opsteg dobra (jer sama nauka moze da bude sa pozitivnim i negativnim ciljem, a njegov je bio iskljucivo plemenit)

Pored toga samo da dodam komentar na jedan segment ove rasprave ovde. Dakle govorilo se kako covek moze biti dobar u jednoj oblasti ali ne i u vise njih. Evo poslednje mi pada na pamet ovaj lik koji je osvojio Dakar reli, a nekoliko sezona pre toga bio skijaski sampion.... A nije bas usamljen slucaj.... Al ako covek ovlada jednom oblascu, on jednostavno mora da ima stova i za neku drugu... Sad Tesla nije mnogo pisao i nije to najbitniji segment njegove karijere, al da je citao citao je, i da je imao sta da kaze imao je. A nije ni cudo onda da je za jednog od boljih prijatelja imao Marka Tvena.

Link to comment
Share on other sites

Pa ja sam rekao da sam gledao na barem dva mesta:

Pre neki dan je neki soroševac kenjao kako se preteruje o značaju Tesle, kako skoro sve njegove velike ideje ne bi bile korisne da nije bilo armije vrednih naučnika koje su posle radile na tome, kako je on više bio neki proka pronalazač a ne naučnik... Mislim strašno! Neki prosto ne mogu da dozvole sebi i pomisao da išta što ima ikakve primese srpskog može da bude nešto dobro i svetsk značajno...

This post has been edited by Klinac Balavac

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...