Jump to content

Nanotehnologija


Dule_smor

Recommended Posts

Za sad se radi samo o eksperimentu u laboratoriji, ali nije daleko od prakticne primene.Evo o chemu se radi.Ubacili su mikroskopske sinteticke stapice u celije kancera i propustili infracrvenu svetlost kroz njih.Nanotubuli su prihvatili i usmerili zracenje zagrevajuci se do temperature koja je dovoljna da ubije celiju.Normalne celije nisu bile ostecene.Time se reshava jedan od glavnih problema terapije kancera, a to je unistavanje zdravih celija pri terapiji.Inace svetlost ovih talasnih duzina je neskodljiva za ljudski organizam.Ostaje da se vidi da li je ovo primenljivo u organizmu i da se usavrse metode ubacivanja nanotubula samo u celije kancera(obelezavanje nanotubula antitelima specificnim za receptore na kancerskoj celiji bi trebalo da reshi ovaj problem).

http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/4734507.stm

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

pa to je i glavni problem u borbi protiv raka!!!

Kako da lek deluje samo na celije raka a ne na zdrave a dali ces ti da ubacujes stapice ili lek to je nebitno.

Vec sad postoje vrlo dobri lekovi protiv razlicitih vrsta kancera ali je problem sto su neselektivni tj. brisu sve pred sobom :(

A moje licno misljenje je da je to pogresan nacin borbe protiv kacera jer je vrlo tesko da nadjes nacin da nesto udje u loshu a da ne udje u zdravu celiju ipak su to celije relativno "iste gradje". Pre ce se naci lek proucavanjem DNK i razloga zato zdrava celija prelazi u kancer celiju.

Edited by phantomq

((((Q))))

SRBI su najgluplji narod na svetu!!!

Link to comment
Share on other sites

pa to je i glavni problem u borbi protiv raka!!!

Kako da lek deluje samo na celije raka a ne na zdrave a dali ces ti da ubacujes stapice ili lek to je nebitno.

Vec sad postoje vrlo dobri lekovi protiv razlicitih vrsta kancera ali je problem sto su neselektivni tj. brisu sve pred sobom :(

A moje licno misljenje je da je to pogresan nacin borbe protiv kacera jer je vrlo tesko da nadjes nacin da nesto udje u loshu a da ne udje u zdravu celiju ipak su to celije relativno "iste gradje". Pre ce se naci lek proucavanjem DNK i razloga zato zdrava celija prelazi u kancer celiju.

Uglavnom se slazem sa kolegom:).Genska terapija bi sigurno bila najefikasnija u borbi protiv kancera, ali mislim je najmanje ostvarljiva sa trenutnom tehnologijom.Moje skromno misljenje je da ce se najvishe orijentisati na imunoloske aspekte i na taj nacin pokusavati da postignu sto vecu selektivnost terapije.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...