Jump to content

Podvodni warp drive


tomkeus

Recommended Posts

Dosadno mi, pa ću malo da smaram:

Da li ste nekada probali da trčite dok stojite do pojasa u vodi? Ako jeste onda verovatno znate da cela stvar te

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Kako je kul topik, svaka cast.

Pitanje : Ok, Skval je dosta brzi al ima manji domet, standaran torpedo spori al ima veci domet.Koji torpedo bi brze stigao do cilja?Onaj koji ima manji domet i brzi je ili onaj koji ima veci domet a sporiji je.Jel vidim da skval ima domet 10km a standaran 30km , razlika je dosta velika i to jos u podvodnim uslovima [ ako ne racunamo projekat Pacificke flote iz 1998. godine ]

Zasto to pitam?, npr obe podmornice u isto vreme lansiraju torpeda.

Primer. Podmornica 1 lanisira torpedo 1 i podmornica 2 lansira torpedo 2 , i recimo torpedo 1 brze stigne do cilja, podmornica 2 je unistena i sta se desava sa njenim torpedom koji je predhodno lansiran? Jel ce nastaviti da se krece dalje ka cilju ili ce da stane?

-npr. kada je podmornica napadnuta lansira

Link to comment
Share on other sites

1.Ne postoji drugi način komuniciranja na daljinu pod vodom. Ako pokušaš radio putem (ili bilo kojim drugim elektromagnetnim talasima) signali se jako brzo izgube pri prolasku kroz sredinu koja je 1000 puta gušća od vazduha. Možeš, doduše da koristiš zvučne talase, ali oni su za te namene previše spori.

2.Nema potrebe da znaju. Na sonaru mogu da prate kretanje torpeda i da vide da se brzo kreće.

pa nisam mislio ni da ih navode iz podmornice vec se torpeda sama navode

stvarno nisam ekspert ali mislim da danasnja torpeda su po principu samonavodjenih raketa samo sto ne jure toplotni izvor vec zvucni ili nesto slicno tako da nema potrebe za kablom

a sto se tice shkvala veruj mi rusi odavno nemaju finansije da razvijaju nova oruzija tako da ako su to ranije napravili amerikanci bi za to znali mnogo mnogo ranije

((((Q))))

SRBI su najgluplji narod na svetu!!!

Link to comment
Share on other sites

Torpeda se ne navode sama zato što je oprema previše velika i teška da bi mogli da je nose, a i sam torpedo je jako bučan dok se kreće tako da je to dodatna otežavajuća okolnost.

Razvoj Škvala je počeo 60-ih godina. Do 1995. godine Ameri to ili nisu znali, ili se i dan danas prave da nisu znali. Svi izvori na internetu to isto tvrde, uključujući i špijunsku aferu iz 2000. godine kada je američki "biznismen" uhapšen sa tehničkim crtežima škvala i uplatnicama za nekoliko ruskih inžinjera koji su radili na razvoju.

cekaj oces da mi kazes da je samo navodjenje dovoljno lako za rakete a tesko za torpedo e to mi je tesko za poverovati, a drugo pa sta ako sam torpedo bucan pa nece da loacira samog sebe ;)

a za ovo drugo moguce je ali cisto sumnjam

((((Q))))

SRBI su najgluplji narod na svetu!!!

Link to comment
Share on other sites

ja nisam struchnjak iz ove oblasti ali chitajuci ovo ne mogu a da ne stanem na stranu phantomq-a... mislim da NEKA od torpeda imaju samonavodjenje...

mislim da to ide neshto na zvuk...znate bar ono iz filmova kad se ispaljuju kontra mere ili se gasi propeler...torpeda jesu dovoljno buchna zato se i koriste kao neki vid zashtite... zamo moje neko logichno razmisljanje... :)

Naposletku ti si dobro znala ko sam ja...

Forum Grada Nisa

Link to comment
Share on other sites

cekaj oces da mi kazes da je samo navodjenje dovoljno lako za rakete a tesko za torpedo e to mi je tesko za poverovati, a drugo pa sta ako sam torpedo bucan pa nece da loacira samog sebe ;)

Oprema za navođenje na raketama koristi elektromagnetne talase. Sonar koristi zvučne talase. Oprema za to nije ista. Postoje torpeda sa samonavođenjem, ali koliko sam video, sva su namenjena za napad na povr

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

a sto se tice navodjenja torpeda mogu da se kladim da su samonavodjena 100% u sta oces

kako se navode ne znam tacno al znam da nije preko kabla

mislim da je preko sonara (to mi je najlogicnije)

a i ovo za skval mi je isto sumljivo i iz razloga sto su se ameri i rusi vec godinama spijunirali medjusobno nisu mogli da izvedu ni jednu vezbu a da ne dodje do bar nekog manjeg incidenta tako da cisto sumnjam da bi nekakvo takvo napredno oruzije proslo ne primeceno

((((Q))))

SRBI su najgluplji narod na svetu!!!

Link to comment
Share on other sites

Podvodna raketa "Shkval" ima onboard kompjuter koji se programira do pushtanja rakete - tj. zadaje se cilj, kurs i dubina. Kada se raketa pushta ona ide brzinom 200 chvorova/370 km/h (najbrza podmornica kao npr "Gepard" ne moze da ide brze od 55 chvorova/100 km/h) i nema shanse da promashi cilj ako je pravilno programirana... Aktivnog navodjenja nema, kao i kabla (poshto bi kabl kochio raketu).

Edited by ZerBah

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pa navode se Bluetoothom [:D]

Cimam se.

Torpeda nemaju sistem za navodjenje, a podmornice vecih klasa ne mogu da reaguju dovoljno brzo pri velikim dubinama, tako da nema potrebe za alteriranjem pravca kretanja torpeda. Mnogo je teze odbiti uticaj inercije u vodi (tomkeuse, ispravi me ako gresim, izgovor mi je isti ko prosli put : teorija "etra" [:I] ), tako da je lako predvideti putanju otkrivene podmornice i torpeda ne treba da konstantno pronalaze metu.

Ovim ne podrazumevam Shkval torbeda, nego ona standardna, be*z*kablovska.

Edited by XCain

I PITTY DA FOO

Link to comment
Share on other sites

Inercija je ista u vodi, vazduhu i vakuumu. Otpor sredine je 1000 puta veći u vodi tako da će se telo po inerciji kretati 1000 (ovo dodu

Edited by tomkeus

You're all gonna die. Then you'll be dead for way longer than you're alive; like, that's mostly what you're ever gonna be. You're just dead people that didn't die yet...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...