Jump to content

Servant of the Empire


Recommended Posts

Servant of the Empire

Pisci: Raymond Feist, Janny Wurts

Ovo je druga knjiga iz sage (prva je daughter of the empire, a treca je mistress of the empire). Slucajno sam nabasao na ovu knjigu, na engleskom, inace je mala sansa da bih uzeo da citam. Svejedno, dao sam joj sansu.

Ovo je fantasy zanr. Nisam neki fan, cak ne znam da li sam jednu celu fantasy knjigu procitao (LoTR samo prvu i polovinu druge knjige). Ne znam zasto kada vise u sustini volim fantasy nego SF (a SF-a sam pocitao vise nego sto je trebalo).

Glavni junak je zapravo junakinja Mara (izgleda iz nasih krajeva), ona je shef jedne od 5 velikih kuca u imperiji. Naravno jedna od kuca zeli da je unisti, a ona se ne da, pa im onda svima smesti. Kako mi se cini, po naslovu poslednje knjige na kraju ce da bude i carica. Radnja je puna politickih spetki sa scenama borbi i nesto romanse.

A sad hejt.

Ljudi moji koliko je ovo lose i potpuno bez ikakve kreativnosti da ja ne mogu da verujem. Izgleda da su ovo dvoje pisaca poznati (citajuci review-e i koliko su knjiga napisali) u fantasy svetu. Mislio sam u pocetku, ok, ljudi seli, napravili svoj svet, a onda sam shvatio koliko je to debilno. Ceo taj svet je zapravo mesavina stare Japanske kulture, sa primesama Indijske mitologije. Zapleti su smesni, a likovi relativno slabo razradjeni. Knjiga je krcata kliseima (tipa: bitka se dobija pre nego sto se ispali prva strela, a ima ovakvih primera mali milion), ne samo oko tipskih likova, vec i oko zapleta i twistova u prici. Jednostavno ne mogu da shvatim kako je moguce da za ovakvu knjigu neko moze da kaze da je dobra. Mogu jedino da razumem, sto je potpuno tacno, da je knjga zabavna, ali nema nikakve razlike u kvalitetu ovog ostvarenja kao recimo u filmovima tipa Fantastic 4. Razocaran sam, jer knjiga ima vise od 800 strana (ovo moje izdanje), na kojima nema niceg vrednog spomena, cak mislim da je bolje igrati neku igricu nego bacati svoje vreme na ovo (nisam siguran cak da se dobija nesto citanjem na engleskom). Da knjiga ima 300-350 strana pa covek da razume, ali ovako, zaista besmisleno. Ziveli!

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

josh 68me sam se zareko nikad raymond fiest, nikad david eddings, nikad bilo koji retard koji pishe cikluser od 9 knjiga za po 1200 strana komad...verovatno sam propustio nesto...ali to nesto je like 1.3% od materijala koji treba prochitati tako da ne boli me nesto srce zbog toga =o))

jedini zbog koga se isplati uzeti full kilazhu (tj 30ak puta po ~350 strana) je pratchet =o) ali njegove knjige nisu povezane i (skoro) sve mogu da se chitaju samostalno = dodagtni plus...

sve u svemu bole - sam si se zayebo =o)

*edit kao sto cesh se zajebati u bacanju deviznih para na harisa plotera and the who gives a fuck already...

Link to comment
Share on other sites

@Kole

Shish, dobro sam prosao, sad mi je lakse, reko' sad kad me ocrni, kad ono. Dobro je... Sto se Harija tice, J.K. bar zna da pise na engleskom, ovaj baja je katastrofa, a i nisu devizne pare, nego strana valuta, al' ne bih da ulazim u detalje.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

ako hocete da bacate pare, uzimajte dzordana - dobar pochetak, ali od trece knjige krece gushenje..

George R.R. Martin s druge strane je shmele (Feast for Crows izlazi u novembru [^] )

Link to comment
Share on other sites

George R.R. Martin

+1 glas za Dzordza :).

omw "Laguna" ajde vishe prevedi najnoviji nastavak knjige ne cita mi se na engleskom :P.

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

chijegod mishljenje da cenim - kazhe mi da ne chitam fiesta

neki krenu i da preprichavaju pa ih zaustavljam :)

Gari [:p], nije lepo da onako osthro pljujesh, a nisi prochitao nishta od choveka... ja sam se svashta lepo naslushao o pomenutom Dzordanu (od ljudi chije mishljenje cenim) pa sam se opet strashno razocharao. Takodje, ljudi koji cene moje mishljenje (a nisu chitali) su me posle pitali shta mislim, ja napljuvah, oni ipak uzeli i eto, svidelo mi se.

Naravno, ne ubedjujem te da chitash, your loss ako mene pitash, samo pokushavam da malo odbranim choveka chije knjige gotivim od bezochnih, pod okriljem noci uvreda. [:)]

Poshalji mi G.R.Martin-a POSHTO LUCKY NIKAKO DA VRATI STICKY TOPIC-E [:D], a ja sam zaboravio koji je server za bw. [b)]

josh 68me sam se zareko nikad raymond fiest, nikad david eddings, nikad bilo koji retard koji pishe cikluser od 9 knjiga za po 1200 strana komad...verovatno sam propustio nesto...ali to nesto je like 1.3% od materijala koji treba prochitati tako da ne boli me nesto srce zbog toga =o))

Mmmmm... ti mladicu ono beshe sa velikim zarom chitash velikog Salvatore-a? [:D] Njegovi ciklusi su isti ili duzi od Feist-ovih.

edit - Hihihihihihihihihi... prvi put da nekom kazem gari! [:D] Gaaaaaariiii... garisha... kako li je to nastalo...

Edited by Wulfgar

Vulfi sam kroji svoju odecu od kozhe ubijenih protivnika.

Pr0 wifebeaters know.

Never give up. Never give in.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...