Jump to content

Kako do posla u USA


Recommended Posts

Koliko znam USA je najtezi za tranziciju iz srpskog u americkog doktora. Osim tezine dobijanja zelenog kartona ili nekog stalnog boravka koji ti je potreban da bi uopste poceo rad na nostrifikovanju diplome, samo dobijanje americkog sertifikata traje godinama. To znaci da odmah u pocetku moras da imas oko 120.000 USD da bi ziveo tamo i spremao ispite jer ces tesko dobiti neki dovoljno placen posao dok radis na diplomi. Sve ovo vazi ako si sam samcijat i nemas porodicu o kojoj treba da brines a i nemas planova da ista drugo radis u zivotu 4 godine. Doduse - ako imas 120k dolara ne vidim sta koji moj ides u US.

 

Edit: ne znam zasto ne bi isli u Kanadu ili Australiju onda. Em je lakse dobiti papire, em je nostrifikacija laksa. Ako hocete samo da zivite normalno i Kanada ce vas zadovoljiti. Ako hocete da idete u US da bi bili bogati doktori onda znajte da je konkurencija tamo ogromna i sanse da budete jedan od bogatih americkih doktora je izuzetno niska, jer ako mislite da vas tamo rodjeni amerikanci koji su ulozili stotine hiljada dolara i 15 godina zivota da bi bili ti doktori sa platom od 10-20k pustiti ispred sebe, mislim da ste se zeznuli u startu. Verovatno cete zavrsiti u istom govnu u kom ste bili i ovde.

Edited by MikroStalja
Link to comment
Share on other sites

Koliko znam USA je najtezi za tranziciju iz srpskog u americkog doktora. Osim tezine dobijanja zelenog kartona ili nekog stalnog boravka koji ti je potreban da bi uopste poceo rad na nostrifikovanju diplome, samo dobijanje americkog sertifikata traje godinama. To znaci da odmah u pocetku moras da imas oko 120.000 USD da bi ziveo tamo i spremao ispite jer ces tesko dobiti neki dovoljno placen posao dok radis na diplomi. Sve ovo vazi ako si sam samcijat i nemas porodicu o kojoj treba da brines a i nemas planova da ista drugo radis u zivotu 4 godine. Doduse - ako imas 120k dolara ne vidim sta koji moj ides u US.

 

Edit: ne znam zasto ne bi isli u Kanadu ili Australiju onda. Em je lakse dobiti papire, em je nostrifikacija laksa. Ako hocete samo da zivite normalno i Kanada ce vas zadovoljiti. Ako hocete da idete u US da bi bili bogati doktori onda znajte da je konkurencija tamo ogromna i sanse da budete jedan od bogatih americkih doktora je izuzetno niska, jer ako mislite da vas tamo rodjeni amerikanci koji su ulozili stotine hiljada dolara i 15 godina zivota da bi bili ti doktori sa platom od 10-20k pustiti ispred sebe, mislim da ste se zeznuli u startu. Verovatno cete zavrsiti u istom govnu u kom ste bili i ovde.

Dobio je on vec u Kanadi projekat u Montrealu ali je odustao.

Meni je glavni problem sto on, kao i Dule, ne zeli da ide odavde. A nije mi jasno kako neko ko je zavrsio fakultet od 6 godina, pretezak fakultet, stazirao, volontirao, moze da se zadovolji ovdasnjom platom i ovdasnjim uslovima.

Link to comment
Share on other sites

?

ne vidim da je iko pisao o papirima. mozda mi je nesto promaklo.

pa da bi radio u USA, treba ti radna viza, H1B minimum, a to su papiri jelte.

Stalja ti je lepo objasnio, do jaja je teško otići, ako baš nisi čudo od naučnika sa doktoratom, besprekornim prosekom, radovima i ostalim pizda materina dostignućima. To što ima rodjake nema nikakve veze, i što ima vizu da ide turistički.

Kanada se završavaju papiri sa ponudom za posao za 6 meseci, i to je permanent radna sa kojom mogu da se menjaju poslovi (naravno zavisi kakav ugovor potpišeš sa poslodavcem). Permanent radna se gubi ako si npr 1-2-3 godine ili koliko već van Kanade, i ne radiš za kanadsku firmu koja te je poslala napolju.

Dule, što se tiče plave karte, koju lekari dobijaju, papiri se sredjuju ovde kod nas za max 6 nedelja. Potreban ti je ugovor, tj ponuda za posao, prevedena diploma i još nekoliko dokumenata, tipa državljanstvo i sl, i to se sve brzo preda i reši, tako da si i ti loše informisan, ali barem ne veruješ u bajke kao Marinica :tf:

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

pa da bi radio u USA, treba ti radna viza, H1B minimum, a to su papiri jelte.

Stalja ti je lepo objasnio, do jaja je teško otići, ako baš nisi čudo od naučnika sa doktoratom, besprekornim prosekom, radovima i ostalim pizda materina dostignućima. To što ima rodjake nema nikakve veze, i što ima vizu da ide turistički.

Dule, što se tiče plave karte, koju lekari dobijaju, papiri se sredjuju ovde kod nas za max 6 nedelja. Potreban ti je ugovor, tj ponuda za posao, prevedena diploma i još nekoliko dokumenata, tipa državljanstvo i sl, i to se sve brzo preda i reši, tako da si i ti loše informisan, ali barem ne veruješ u bajke kao Marinica :tf:

 

cek bre sad, nista ne razumem, ova dva pasusa su kontradiktorna:)...jel hoces da kazes da se lako zavrse papiri ako vec imas ponudu za posao...a tu ponudu jelte mozes da dobijes samo ako si polozio Usmle ili si cudo od naucnika sto kazes pa je zbog toga tesko

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

u USA je do jaja teško jer pored položenog ispita, za koji i sam znaš da je jeben, moraš da imaš i ponudu, a tu dolazi onda na proveru da li si stvarno sabijač, ili si običan lik iz Srbije sa specijalizacijom. Zato kažem da je teško, pored ispita, moraš baš da budeš veličina da bi ti neko ponudio posao ili mesto na faksu

U Kanadi je nostrifikacija lakša, radila je žena od kolege, ali su oni bili već tamo, pa je ona sledeće dve godine čuvala decu i učila kod kuće. Verujem da ni taj ispit nije baš lagan, ali nije kao USA.

I nisu kontradiktorni pasusi, plava karta je za EU, to si valjda saznao ako si se barem malo raspitao za tu Nemačku, jer se ceo drugi pasus odnosi samo na EU :)

<edit> ulete Vića da te ishejtuje :tf: </edit>

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

znači, ozbiljan ti je taj plan da odeš u Nemačku do mojega :tf:

  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 1

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

lagano, mislim da cu kaliforniju da trazim!

 

btw, salu na stranu, nisam se zaista ozbiljnije raspitivao osim ovih podataka koje sam dobio od par ljudi koji su otisli tamo...zato sto necu unapred da se opterecujem sta mi sve treba i koje su procedure dok ne polozim B2 ili malo pre toga...pogotovu sto za godinu dana recimo mogu i da promene uslove

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

akcenat na "živeo"

Kvote za H1B su sve manje, i ispucaju se već sredinom godine, advokatski troškovi prebacivanja iz evropskog brancha u US HQ su solidni (preko 10k $) i sl. Dalje, imaš npr celu inicijativu i organizaciju fwd.us oko koje su se okupile glavonje iz SV kako bi mogli da "uvoze" ljude iz ostalih delova sveta, zbog već pomenutih kvota koje su ujebale čak i IT, gde posla u USA ima na tone.

Situacija nimalo nije svetla sad, u USA je trenutno do jaja teško ući, a čak i da dobiješ H1B, nakon tri godine ponovo apliciraš i prolaziš opet kroz proceduru od metar dana i kusur, tokom kojih ne smeš da boraviš u USA, tj ostaješ privremeno bez posla i primanja (firma tad ne može da te otpusti, ali svejedno možeš da budeš u sranju kad se vratiš, tipa da te stave na lošije mesto i sl, ako je tvoja "zamena" napredovala).

Samo se informišite malo pre postovanja, i biće sve kul

  • Upvote (+1) 1

03:34 ( MiGsa ) da budem iskren

03:35 ( MiGsa ) nagledao sam se ovde vishe kurcheva nego pichki

 

22:05 (Ivan_tm) Ozbiljno, tvoj i Cokin sam upamtio odmah

 

13:43 ( darko ) ja sam puco iz njegove vazdushare

 

[16:42:19] Miša says: pojavio mi se patrijarh pavle u ppl u may know

 

[21:00] <vudu> jebacemo svi

Link to comment
Share on other sites

nisam mislila na zvanje nego da mogu da znam bolje informacije nego sto on misli. uglavnom, nema moj dragi rodbinu Srbe tamo vec Amerikance.

takodje, ja sam zapravo smislila najlaksi moguci nacin, samo teram nekoga da uci i polaze drzavni, meni opusteno :tf:

Sad ozbiljno, o kakvoj tezini pricamo, u poslednjih oar godina se masa, ali bukvalno masa ljudi iz mojih osnovnih i srednje skole preselila i snasla tamo. da ne pricamo kako svuda mozes mnogo lakse da odes kad si visokokvalifikovana i njima potrebna radna snaga, a mnogo zemalja uvozi lekareNajlakse je sedeti, ne preduzimati nista i vikati tesko je.

o ovome o cemu hajli pise ni ne razlisljam jer niti znam lika niti znam koliko pouzdane informacije ima. kada bih stvarno resila da idem, pokupila bih sve iz proverenih izvora, izmedju ostalog od tog druga koji zs mesec dana polaze ispit. a hajlijevim postovima ne pridajem uopste vaznost od onog trenutka kad je napisao "nije nam retardirano zdravstvo, mama mi je radila u urgentnom i imamo dosta prijatelja lekars" kao argument da nam nije retardirano zdravstvo.

Edited by mnjah
  • Upvote (+1) 1
  • Downvote (-1) 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...