Jump to content

geografske pitalice


Dule_smor

Recommended Posts

Tako nekako dule :). Bio je onaj rat izmedju Indije i Pakistana u kome je Indija izgazila izmedju ostalog Istocni Pakistan (danashnji Bangladesh) posle cega je ime te drzave promenjeno u Bangladesh :). Branko sledeci.

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

you dissapoint me:(

u pitanju je olympus mons, 27km visok i najveci vulkan koga je covek do sada video...samo njegova kaldera koja se sastoji od nekoliko kratera ima 70 km u precniku, a sam vulkan je preko 600km u precniku i povrsine ariozone...krateri na vrhu su duboku preko 3km, a na jednoj strani vulkana postoji litica koja je skoro 7km visoka...zbog svojih ogromnih dimenzija ceo vulkan ne moze biti sagledan ni sa jedne tacke na povrsini marsa posto se gubi iza horizonta...u njegovoj blizini se nalaze jos 3 tharsis vulkana koji su preko 20km visoki...uopste na marsu su skoro svi geoloski oblici nekoliko puta veci nego na zemlji...to je veoma lepo opisano u mars triologiji od kim stenli robinsona...evo nekoliko slika

http://www.space4case.com/mmw/pages/space4case/mars/mars-images-2001.php

OlympusMons.jpg

Olympus_Mons_caldera.jpg

olympus-mons.jpg

olympus_comp.jpg

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dule tacno si odgovorio. Ti postavi pitanje [:D]. Btw ne znam kako bi moglo veshtacki da se napravi atmosfera na marsu kada je tamo magnetno polje uzasno slabo?

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

sting, magnetno polje nema veze s atmosferom, za nju je potrebna gravitacija. magnetno polje nas štiti od kosmičkog zračenja.

bio sam najbliži tačnom odgovoru za olimpus mons, pa ću uzeti slobodu da postavim naredno pitanje. koja se geografska širina smatra idealnom za gajenje vinove loze? :D

Link to comment
Share on other sites

Znam da nema direktne veze, ali sama radijacija bukvalno ljushti stvari sa planete shto je i osnovni razlog zashto je mars pustara.

Al' ti je pitanje... 80 stepeni shirine? :D

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

jeste, četrdeseta paralela, poznata po tome što su na njoj bordo i beograd :D

Znam da nema direktne veze, ali sama radijacija bukvalno ljushti stvari sa planete shto je i osnovni razlog zashto je mars pustara.

zar to nije priča za merkur i solarni vetar, a ne mars i kosmičko zračenje? :)

Link to comment
Share on other sites

Mislim da ta prica nije posebno vezana za neku planetu vec se radi cisto o nestajanju biljaka pre svega i erozije (radijacija koja ubija kao shto rece dule)? Ne znam puno o tome ali se secam da sam neshto citao a i bila je neka emisija o slicnoj temi na discovery kanalu cini mi se.

Zashto mi ne gajimo brdo vinove loze u Beogradu onda? :D

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

to je neka oblast na marsu koliko se secam, al ne kapiram foru:)...zajebavate me da niko ne zna kako se zove najvisi vulkan na marsu, ja sam kapiroa da je to lagano pitanje:)

Sidonija je navodno mesto na Marsu gde se nalaze piramide slicne onima na Zemlji samo nekoliko puta vece. U Ufo the enemy unknown to je poslednja destinacija tvog "away" team-a gde unistavas pretnju po Zemlju na svom izvoru. Piramide - planine - vulkan - longshot - it was well worth it ;)

Link to comment
Share on other sites

imajuci sve to u vidu, teorija o kolonijama iz battlestar galactice se cini veoma pitko :)

The people can always be brought to the bidding of the leaders. That is easy. All you have to do is tell them they are being attacked and denounce the pacifists for lack of patriotism and exposing the country to danger. It works the same way in any country.

Link to comment
Share on other sites

Sidonija je navodno mesto na Marsu gde se nalaze piramide slicne onima na Zemlji samo nekoliko puta vece. U Ufo the enemy unknown to je poslednja destinacija tvog "away" team-a gde unistavas pretnju po Zemlju na svom izvoru. Piramide - planine - vulkan - longshot - it was well worth it ;)

a na ovo sranje mislis, dokazalis u da nije vestacko ipak:)

http://en.wikipedia.org/wiki/Cydonia_(region_of_Mars)

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...