Jump to content

Stipendije za inostrane koledze


Recommended Posts

70-80 kvm stan za 1200 svajcaraca je izuzetno povoljno jer je to 750-900 eura.

Sad, sta je kome ok stan to je za diskusiju :)

Moj cale je tuzakao drzavu jer zamislite, dobio je stan od 72 kvm.

lol koja vremena :(

Tako su i mog ćaleta '91 neki retardi iz firme ložili da je stan od 60 i nešto kvadrata premali za petočlanu porodicu i da treba da se ganja sa državom do besvesti, srećom nije se dao isprovocirati pošto je video kakvo vreme dolazi, a valjalo je pobeći iz podstanarstva na manje do 40 kvadrata...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kad smo vec kod zaposljavanja i nezaposljavanja i individualnim primera, moj najbolji drugar, godinu dana stariji, zavrsio bacelor na mom faxu, smer za automatiku i upravljanje sistemima, otisao u holandiju na TU/e eindhoven, zavrsio prvu godinu (ispite) ostao mu je jos samo master rad a vec je dobio posao u drzavi new york za firmu koja pravi masine za proizvodnju mikroprocesora (isporucuje za intel, amd itd), a dobio je i ponudu da u fra radi neki doktorat za upravljanje nekih sistema buducih elektro-energetskih postrojenja (fuzija) itd...

znaci ima rekla-kazala svakakvih, ne obazirite se na gileta.

Link to comment
Share on other sites

Ma daj bre koj ti je Kali to je prica za malu decu, ti bre kad zavrsis tako neki univerzitet odma imas sigurne varijante za nastavak skolovanja ili posao, ja u Nemackoj kad budem ovo zavrsio odmah cu moci da radim na vise mesta, videcu da li cu da jurim PhD ili nesto drugo zavisi od situacije, ali svakako posle Oxforda imate hiljadu mogucnosti tako da ta prica ne pije vodu.

Link to comment
Share on other sites

Sorry nisam imao vremena da proverim, visu skolu su joj priznali ovde, i na kraju se zaposlila u drzavnoj sluzbi i naravno nema neku platu koliko je ucila, jer je isti posao mogla da dobije sa nekim nasim fakultetom. Prirodno je nadaren za tu oblast i naravno da ce dobro proci, ali opet da bi postao tako cenjen morao je negde da stekne znanje :). Ima jos jedan covek blizu mene koji je ovde zavrsio fakultet (neke informacione tehnologije ali dok je to jos bilo u povoju pre nekih 20+ god.) i otisao kod Nemaca, sad je postao diler za celu istocnu Evropu za neku veliku Nemacku firmu i taj zgrce velike pare, ali opet on je negde morao da stekne znanje, a to je bilo na fakultetu, a kasnije se sigurno sam usavrsavao i isao u korak sa tehnologijom.

@f4ts0 Inace sve price su 100% istinite, a sve kad se oduzme imas 2 izbora od kesa koji ti ostane, da ga potrosis na izlazak ili da ga cuvas, btw. neki ok stan je 700+ evra.

Ne dobija se plata po tome koji si faks završio :/

meni je prica sa oxforda neverovatna :) mozda ta zena ne moze da nadje ovde posao u struci ali onaj ko ne priznaje oksford i ostale svetski poznate univerzitete je mentol :)

Vidiš da je našla posao u struci, nego taj posao nije plaćeniji nego da je završila fax ovde :)

Link to comment
Share on other sites

Pa nece gazda koji trazi radnika za to i to mesto i za koje je izdvojio platu 300e, sad njoj sto je zavrsila oxford da da 600e, nije lud. Sto se njega tice, ona ne mora da radi kod njega, naci ce drugog...

Meni samo nije jasno, kako ona nije mogla da nadje posao u nekoj drugoj drzavi: SAD ili neka zemlja EU, Rusija, itd...

Situacija u drzavi je takva, da je dosta ljudi bez posla, pa idu na foru daj bilo sta da radim, i onda se automatski primanja smanjuju. Klasicni odnos ponude i potraznje.

Kad se rodimo, tad placemo, jer smo na veliku pozornicu budala stupili. - W. Shakespeare

Link to comment
Share on other sites

big lol na konto price "krenuo sam u beli svet vratili me sa austrijske grane jebiga fali mi neki papir" :)

Zivim pored Madjarske, cene hrane su jeftinije, u nekim slucajevima bezobrazno jeftinije (prosto da se zapitas koliko to kosta da se ovde proizvede)

Sa druge strane, cene svaakodnevnih proizvoda i odece su potpuno iste ako ne i skuplje. 1 EUR = 240HUF Toliko su prezaduzeni da su nedavno odbili kredit MMF-a ali to je njihov problem.

Matorci od devojke su u Italiji,Veneto regija,Vicenza.Keva radi za nekih 700e kao pomocnica,stari je varioc u nekoj firmi i ima 1400e.Gajba ih kosta 550e.Na hranu daju 300-400e mesecno.Kupili su nova kola i otplatili.Sad uzimaju kredit za stan.

Drugarica zivi u USA od svoje 4 godine.Americko drzavljanstvo, srednja skola i fakultet.30 000 USD godisnje i to je najbolja ponuda koju je dobila.Istina, posao je trazila u vreme krize, poslodavci su iskoristili situaciju da dobro skresu plate, i sad ih zadrzavaju na istom nivou pravdajuci to "konsolidacijom" i smirivanjem trzista

Drugar zivi u Stokholmu, ali on je druga prica, ima svoju firmu, 3x se zenio placa brdo alimentacija i kaze da krizu nije ni osetio.Provericu sa njim koje su plate i koliko je gajba isl.

Prica ima raznih, uspesnih i ovih drugih, ali koliko sam ja do sada video ko radi i trudi se ima normalan zivot.

Link to comment
Share on other sites

@De1 Posto vidim da mislite da lupam, ovo su mi pricali ljudi koji su po 40 god. u inostranstvu i oni sigurno bolje poznaju situaciju od nekoga ko je tamo 5 god. zar ne, a oni nemaju ama bas nikakvog razloga da me lazu :).

@zexon kako da nadje normalan posao u SAD kad je prosle godine toliko ljudi ostalo bez posla i jos im stranci trebaju ?

@pobedar najpametniji si,...

Link to comment
Share on other sites

Nigde nije sve tako bajno i krasno, da se razumemo. Varijanta je ko se kako snadje, pitanje je samo gde je veca verovatnoca da ces se bolje snaci :D

Ali gile, realno jeste SAD pogodila ta velika kriza, narocito u auto industriji, ali nisam ni mislio da ce ona sa oxfordom da montira auspuh u toyotinoj fabrici, ili slicno... A reci mi koliko americkih drzavljana ima diplomu oxforda? To je njoj prednost u startu, ameri nemaju probleme sa strancima, ako imas znanje dobices i posao.

Trenutno moj ortak radi u SAD, i kaze da bez problema mozes naci dobar posao, sa pristojnim primanjima. Tamo je strancima jedini problem green card, to nije lako dobiti, a dobra firma te nece zaposliti da radis za njih 3-4 meseca, svi traze stalne radnike. Naravno i kod njih zavisi u kojoj si drzavi, posto je od drzave do drzave razlicito...

Kad se rodimo, tad placemo, jer smo na veliku pozornicu budala stupili. - W. Shakespeare

Link to comment
Share on other sites

@De1 Posto vidim da mislite da lupam, ovo su mi pricali ljudi koji su po 40 god. u inostranstvu i oni sigurno bolje poznaju situaciju od nekoga ko je tamo 5 god. zar ne, a oni nemaju ama bas nikakvog razloga da me lazu :).

@zexon kako da nadje normalan posao u SAD kad je prosle godine toliko ljudi ostalo bez posla i jos im stranci trebaju ?

@pobedar najpametniji si,...

Niko ne spori da je teze napolju dobiti posao ako si stranac nego ako si domaci. Stranci se i uvoze tamo gde za ta radna mesta nema domaceg kadra. Isto je skroz normalno da se dogodi da neko eto ne moze da nadje posao. Zavrse i ovde ljudi jace drzavne fakultete sa super prosecima i u roku pa ne umeju da se prodaju, a narocito je zeznuto ako trazis prvi posao. Posle prvih par poslova tesko da ce te neko pitati za diplomu.

Konkretno sam za Svajcarsku koju si spomenuo cuo da su malo fanatici.

E sad malo je cudno za tvog oca da je bio bas najbolji student, a da ga niko bas nije hteo, ali necemo u to ulaziti, nemam pojma o situaciji.

E sad, postoje 2 stvari koje prave problem u tvom iskazu :)

Prvo to sto si naveo su vise izuzeci nego pravila.

Imam drugara s kojim radim nekakav privatni posao koji je radio u izvesnoj firmi neko duze vreme. Trebalo je da napreduje, zavrsio je masinski fax i uradio na FONu master iz internet tehnologija. Na konkursu je popusio za bolje mesto jer su mu na kraju poluotvoreno rekli da je kvalifikovaniji od svih ostalih i da nece dobiti bolji posao samo zato sto ce biti konkurencija za dalje napredovanje jer ima visi stepen od svih sefova, a i oni hoce da konkurisu na bolja mesta. Popizdeo je i dao otkaz.

Sad mozemo da kazemo da ne treba ni zavrsavati fax jer je minus, ali ovo sto si ti naveo i sto sam ja naveo nisu ceste situacije niti po njima mozes da se vodis. Fax je prednost u 99% slucajeva.

Druga stvar je ona prica o priznavanju faxa.

1. bachelor je bachelor. ne mogu da zamislim da drzava Srbija ne priznaje diplomu sa oksforda ni u jednoj varijanti, bilo u nacionalnoj sluzbi za zaposljavanje ili bilo gde. to kao sta ces ti biti prijavljen je druga prica. da smo banana drzava jesmo ali ni mi nismo tolika banana. plata nema veze s tim sem ako radis u sistemu kao sto je neka drzavna firma gde je odredjeni stepen strucne spreme koeficijent s kojim se plata racuna. vise ljudi radi u privatnom nego u drzavnom sektoru, ili se bar nadam, tako da je ovo za globalnu sliku manje bitno.

2. ko to ne priznaje fax generalno?

Kada udjes na razgovor za posao niko u firmi tebi nece doci i reci ... auuu pa znas kako mi tebi ne mozemo da priznamo ovaj tvoj fax pa ces imati manju platu.

kada se prica o nastavku skolovanja moras da dajes obicno neku razliku izmedju studijskog programa koji si slusao i ovog na koji prelazis i to je u principu normalno.

...

radim za englesku firmu, ali ja radim iz srbije. imam kolegu ili kolege i ovde na forumu :) ceo support ima istu ili slicnu platu, nema nikakve veze da li si iz indije, srbije, filipina i gde si isao na fax i srednju. oni koji rade duze i bolje imaju nesto malo vise para i to je to.

imam 4 ispita do kraja vise elektrotehnicke, nisam do faxa svratio 2 godine. nigde gde sam preko konkurisao za posao to nije ljude previse zanimalo. dobio sam taskove koje treba da uradim i posao sam dobio na osnovu zadataka i intervjua telefonom.

ne znam kako si tacno zamislio tu situaciju sa platama, ali to sta si od faksa zavrsio ti nece uticati na platu nesto posebno.

ako se zaposlis negde kao tehnicar imaces odredjenu platu i to je to. mozes da zavrsis i MIT ako hoces. sa MITom ces doduse imati otvorene neke druge mogucnosti zaposlenja koje ja necu imati, ali neces zbog toga sto si zavrsio MIT imati vecu platu po defaultu od sisate plavuse koja radi prodaju sa srednjom ili osnovnom skolom i koja u firmu donosi dobre ugovore i ziv novac.

ovo narocito vazi za tek svrsene studente bez iskustva. mozes da zavrsis PMF, ETF ili FON za programera i dalje imas ogromne sanse da prvi posao dobijes na osnovu "prve sanse" i da budes prijavljen preko omladinske zadruge na 20.000 dinara godinu dana.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

propalo mi sve za Acadiu ja idalje ne mogu da verujem :((. Skola mi nudi troskove studiranja + malo poslic kojim bi pokrio hranu i smestaj. Ambasada trazi dokaz o stipendiranju + dokaz da imam 10k dolara raspolozivih sredstava lol. Sve se zakomplikovalo i trener koji me je hteo u ekipi je odustao

"U dresu Redzi Millera idem do svog dilera, vutre puna kesa al' ost'o sam bez dresa"

Link to comment
Share on other sites

propalo mi sve za Acadiu ja i dalje ne mogu da verujem :((. Skola mi nudi troskove studiranja + malo poslic kojim bi pokrio hranu i smestaj. Ambasada trazi dokaz o stipendiranju + dokaz da imam 10k dolara raspolozivih sredstava lol. Sve se zakomplikovalo i trener koji me je hteo u ekipi je odustao

da smo banana drzava jesmo ali ni mi nismo tolika banana.

rekao si nesto?

Born of a broken man, never a broken man.

Ko je jebo preko rura, taj se usrećio u pičku materinu

Link to comment
Share on other sites

propalo mi sve za Acadiu ja idalje ne mogu da verujem :((. Skola mi nudi troskove studiranja + malo poslic kojim bi pokrio hranu i smestaj. Ambasada trazi dokaz o stipendiranju + dokaz da imam 10k dolara raspolozivih sredstava lol. Sve se zakomplikovalo i trener koji me je hteo u ekipi je odustao

da li to znaci da treba na racunu da imas 10 000dolara pre ulaska u usa ?:) mozes onda da pozajmis pare ?:)

Нема  будућности без истине.

Link to comment
Share on other sites

nije USA nego Kanada . Traze 10k i bilo kom obliku ali ne priznaju ovo sto mi skola nudi . Posao od 3-4 sata dnevno kojim bi placao troskove zivota. Uglavno iskomplikovalo se , mozda bi i izgurao do kraja nekako ali skola je odustala

"U dresu Redzi Millera idem do svog dilera, vutre puna kesa al' ost'o sam bez dresa"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...