Jump to content

Priprema za stampu


ch1zra

Recommended Posts

Mkay... bio nocas na nekom rodju, pa sam pricao nesto sa nekim likom.. kaze da im treba covek da radi pripremu za stampu. pa me pitao kao jel znam da koristim PS, kako "stojim sa kompjuterima" i tako to...

e sad.. verovatno ce pitanje zazvucati megakretenski... al mene interesuje sledece :)

1. sta spada u pripremu za stampu ?

2. koliko se to placa ovako generalno ?

3. jel moze neki insight/tutorial, ili nesto slicno :))

thnx

Ko je nub ne budi mu drug.

I mean you harm.

Link to comment
Share on other sites

Mkay... bio nocas na nekom rodju, pa sam pricao nesto sa nekim likom.. kaze da im treba covek da radi pripremu za stampu. pa me pitao kao jel znam da koristim PS, kako "stojim sa kompjuterima" i tako to...

e sad.. verovatno ce pitanje zazvucati megakretenski... al mene interesuje sledece :)

1. sta spada u pripremu za stampu ?

2. koliko se to placa ovako generalno ?

3. jel moze neki insight/tutorial, ili nesto slicno :))

thnx

U kom smislu im treba(honorarno ili za stalno) cxovek i kakvom se sxtampom bave? Sad ovako, ako im treba neko za ofset sxtampu, morasx da znasx da par stvari koje i nemaju previsxe veze sa compom :) i najbolje bi bilo da ako hocesx time da se bavisx izvolontirasx u nekoj dojajnoj sxtampariji, to je sasvim dovoljno vremena da naucxisx zanat ;)...btw priprema za sxtampu najcxesxce podrazumeva i "dizajn" i obrnuto. Pokusxavam da ti kazxem da cesx cxesto morati sam da kreirasx to sxto ce se sxtampati. Od programa morasx da poznajesx PS, In Design, Ilustrator i Corel...Placanje u mnogome zavisi od toga da li radisx puno radno vreme ili si samo spoljni saradnik...prva varijanta bi ti donela od 16k do preko 30k zavisi od sxtamparije, a ova druga bi bila po ucxinku i to je shit :S...A ako je sito sxtampa u pitanju, mada ne verujem cxim su te pitali za PS moracesx da crtkasx gluposti po corelu, kazxem manje verovatna cxinjenica zato sxto su vlasnici sito sxtampe uglavnom evoluirali do stepena da mogu sami da odrade posao. Sxta da ti kazxem grbav je to posao :)))) samo napred...

fml

Link to comment
Share on other sites

Ajde prvo da razdvojimo dva pojma u shtampi:

1. Dizajn - proces tokom koga se osmishljaju kreativne ideje i prenose na nosioc informacije (u nashem sluchaju papir)

2. Priprema za shtampu - proces tokom koga se gotovi dizajn (u slici i textu) priprema za proces shtampe - priprema projekta za shtampu, razdvajanje boja po kanalima itd.

Kod nas se obichno priprema za shtampu i dizajn poistovecuju, tako da treba prvo reshiti chime ce chovek da se bavi (ili ce mozda i jednim i drugim da se bavi). Ako se chovek bavi dizajnom na kompu, osnovne stvari koje treba da zna su barem jedan program koji radi sa pixel grafikom (obichno Photoshop ili Photopaint), jedan program za crtanje (Painter ili Freehand) i jedan program za rad sa vektorskom grafikom (Illustrator ili Corel) da bi mogao da realizuje svoje ideje. Chovek koji se bavi pripremom za shtampu bi trebao kao prvo da zna QuarkXpress ili InDesign, Acrobat Professional (Distiller) i sve shto zna dizajner (barem na takvom nivou da bi mogao da ispravi cheste greshke koje se mogu javiti u "kreativnom procesu").

Koliko znam, u zemlji Srbiji svi poslodavci zele imati all in one reshenje (tako je jeftinije), pa traze od choveka koji se zanima dizajnom da radi i pripremu za shtampu i obrnuto. Ne znam koliko sada ljudi placaju za takav posao (koji je realno tezak), u moje vreme su placali od 250-500 evra u zavisnosti od toga koliko je chovek sposoban... Moja cena za "pripremu za shtampu" (znachi all in one) pochinje od 100 $ za najprostiji projekat (npr. jednobojni flajer) i ide do oko 5000 $ za shirokoformatnu shtampu i dizajn mnogostranichnih prezentacija i korporativnog stila.

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

Pazi ovako, ako cesh da radish externo pripremu za shtampu, napravi sebi neki cenovnik tipa: stranica sa slikama/bez slika koshta toliko, stubac sa slikama/bez slika toliko itd. Bice ti jednostavno lakshe da se orjentishesh kada ti neko kaze da mu treba knjizica od 20 strana A5...

А в чем сила, брат?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...