Jump to content

U vezi topica Stare Avanture


Recommended Posts

SCUMM je dobar programcic (ko ne zna Scumm je engine u koje su uradjene LucasArtsove avanture od Maniac Mansiona do Sam & Max hit the Road)

Ali zasto se maltretirati sa njim kada je DosBox mnogo kompatibilniji?

Skines dosbox i Roby's frontend i on ce ti automatski podesiti dosbox da radi na makini sasvim OK. Probano sa HRPOM starih igara.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dosbox je zaista odlican, ali koliko sam skapirao (ortak ga koristi), mora dosta da se podesava, sto sa scummom nije slucaj

@raven - uf, neam pojma, nikad nisam ulazio u bilo koje setingse

Hmm ja se nesto ne secam da sam ga nesto mnogo podesavao...

Inace imam Dosbox 0.63 i samo taj sam koristio, ne znam za bilo koju drugu verziju.

Evo ukratko kako se koristi (vrlo lako moze da se provali iz readme.txt, ali ajd ako nekog mrzi da cita)

Kad se otvori dosbox, otvori se prozor isti kao command prompt. Sve sto treba da se uradi je da se pomocu komande mount mapira neki direktorijum na hardu kao drive. Npr.

mount c d:\igre\

postavlja direktorijum d:\igre da bude c drive, i njemu se pristupa kao c drive-u iz dos-a...Znaci otkucas c: i on otvori c:\ sve regularno, a sadrzina tog virtuelnog drive-a(c:) je ustvari sadrzina tog foldera(d:\igre) - ako se neko seca SUBST komande iz dos-a ovo je nesto slicno tome.

To sve omogucava jednu drugu zgodnu stvar a to je:

mount a d:\pirates\ins\ -t floppy

cime folder d:\pirates\ins\ postaje floppy a: [:)] sto omogucava da se "prevare" installeri za veliki deo dos igara koje su se instalirale sa disketa - jednostavno prekopiras ceo sadrzaj instalacionih disketa u jedan dir i mount-ujes ga da bude a:

Ostaje da se podesi broj "cycle-ova" odnosno sama brzina izvrsenja igre (ko god je pokusavao da pokrene npr. theme park a ono krene 100 puta brze nego sto bi trebalo shvatice koliko to znaci). E sad na koju vrednost treba podesiti to sve verovatno zavisi od brzine procesora, ali meni je na primer oko 5000 cycle-ova optimalna brzina (athlon 2000+). Broj cycle-ova se povecava na ctrl+f12 a smanjuje na ctrl+f11. Broj cycle-ova pise u samom zaglavlju prozora i po default-u je 3000 tako da je najbolje poceti iz windowed moda, a kad se sve podesi preci na full screen.

E da ima jos jedna stvar, da se ne bi svaki put gnjavili sa podesavanjem opcija mogu da se naprave config file-ovi, ali za to vec procitajte readme, mrzi me da to sve ovde prepisujem.

Uglavnom, meni su bez ikakvih daljih podesavanja radile sve igre za dos koje sam pokusao da startujem.

E da, jedan savet...Obavezno instalirati Norton Commander ili Dos Navigator, mnogo olaksavaju zivot.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...