Jump to content

ESL Srbija - Pomoc potrebna


Recommended Posts

Pozdrav,

Nadam se da necete zameriti jer se radi o bitnoj stvari kada je eSport u Srbiji u pitanju.

Nakon veoma dugog perioda naseg pokusavanja da ubedimo ESL da nam napravi sekciju za takmicenja za nasu zemlju, konacno smo ostvarili neki pomak.

Naime, da bi smo zavrsili pricu jednom za svagda, nadam se u pozitivnom pogledu, potrebna nam je pomoc od svih organizacija koje se bave eSportom.

Moramo da skupimo info za veliki broj igara, a mi kao organizacija znamo detalje za CSS i za CS 1.6 (donekle) pa nam treba vasa pomoc.

Vise detalja i nacin kako da stupite u kontakt sa nama mozete ovde da procitate:

http://www.esport.in.rs/index.php/2-uncategorised/67-vazno-esport-esl-info-potreban

Oprostite sto mozda necu videti poruke koje ovde budete postavljali jer imam jako veliki zadatak, a jako malo vremena, i gomilu organizacija koje treba kontaktirari. Takodje ne bi bilo lose da prosirite ovu vest na sve sve organizacije koje znate jer nam svima ide u korist razvoj eSport-a i prisustvo na ESL-u koja god da je igra u pitanju.

Unapred zahvalana ekipa eSport Srbije.

Edited by serpent
Link to comment
Share on other sites

Uvek mi je drago kada se neko trudi da popravi stanje esports scene ali i pored najbolje volje mi nije jasno kakav info vama zapravo treba?

Nije napisao, ali više informacija ima na linku

koliko ima zainteresovanih/postojecih timova i organizacija za sledece igre:

LoL, SCII, DotA/DotA2, CS, CSS, FIFA, PES, TMNF/TM2

Link to comment
Share on other sites

Ok, u tom slučaju mogu da kažem svoje mišljenje a to je da generalno postoji sasvim dovoljan broj timova za CS, dotu, lol i individualnih igrača za SC2, Fifu i Pes da se neki vid ESL takmičenja formira. Međutim mislim da će mnogo teži zadatak biti motivisati ih, a naručito top timove i igrače da u njemu učestvuju i jednostavno ne vidim kako je to moguće postići bez ozbiljnih para uključenih u celu priču od samog početka.

Link to comment
Share on other sites

Ok, u tom slučaju mogu da kažem svoje mišljenje a to je da generalno postoji sasvim dovoljan broj timova za CS, dotu, lol i individualnih igrača za SC2, Fifu i Pes da se neki vid ESL takmičenja formira. Međutim mislim da će mnogo teži zadatak biti motivisati ih, a naručito top timove i igrače da u njemu učestvuju i jednostavno ne vidim kako je to moguće postići bez ozbiljnih para uključenih u celu priču od samog početka.

Pare nisu problem, problem je sto ESL misli da nema dovoljan broj igraca pomenutih igara, pa zele da naprave neku kvazi adriatic grupu na ESL gde bi smo mogli i mi da se takmicimo. Apsurno je da Bosna, Hrvatska i okolne zemlje (bez uvrede, samo navodim cinjenice) koje realno imaju manje timova u bilo kojoj igri od nas, da imaju zasebnu sekciju, a mi ne. Medjutim mi smo ih ubedili da nam daju sansu, pa nam treba neki priblizan broj vodecih organizacija za svaku igru posebno, koliko oni misle da ima timova/igraca.

Ako nam odobre da imamo zasebnu sekciju na ESLu lako ce se naci sponzor da finansira bilo koje ozbiljno takmicenje.

Edited by serpent
Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ja upućen neko je za Bosnu i Hrvatsku kupio ESL licencu pa samim tim mogu da rade šta god hoće. Ne znam kakvo je sada stanje sa ESL licencom za Srbiju, ranije ju je držao Computerland, pretpostavljam da je ona davno istekla i da od tada niko nije našao finansijski interes da je obnovi. Teoretski ti ako imaš pare možeš da kupiš licencu i da praviš takmičenja za koje god igre hoćeš na području koje ona obuhvata. Tako da je logika kojom ideš po meni potpuno pogrešna, prvo nađi pare i dobićeš koje god takmičenje hoćeš bez ikakvih problema, a ne obrnuto. A pare nisu problem jer para nema, a samim tim ni ljudi u Srbiji koji su danas spremni da keširaju ozbiljan novac za nešto što je ipak mačka u džaku. Uostalom videćeš i sam.

Iskreno mislim da bi regionalna sekcija koja bi imala neki vertikalni ladder-eas-eps sistem takmičenja dovela do veće koncentracije kvaliteta, kao i da bi zbog većeg tržišta bila daleko primamljivija potencijalnim sponzorima. Opet ću ponoviti da imho srpska sekcija ima potencijala da zaživi ako i samo ako se nađe neko ko će od starta uleteti sa ozbiljnom kintom, a ja ne vidim da postoje velike šanse da se tako nešto desi.

Edited by rev
Link to comment
Share on other sites

Koliko sam ja upućen neko je za Bosnu i Hrvatsku kupio ESL licencu pa samim tim mogu da rade šta god hoće. Ne znam kakvo je sada stanje sa ESL licencom za Srbiju, ranije ju je držao Computerland, pretpostavljam da je ona davno istekla i da od tada niko nije našao finansijski interes da je obnovi. Teoretski ti ako imaš pare možeš da kupiš licencu i da praviš takmičenja za koje god igre hoćeš na području koje ona obuhvata. Tako da je logika kojom ideš po meni potpuno pogrešna, prvo nađi pare i dobićeš koje god takmičenje hoćeš bez ikakvih problema, a ne obrnuto. A pare nisu problem jer para nema, a samim tim ni ljudi u Srbiji koji su danas spremni da keširaju ozbiljan novac za nešto što je ipak mačka u džaku. Uostalom videćeš i sam.

Iskreno mislim da bi regionalna sekcija koja bi imala neki vertikalni ladder-eas-eps sistem takmičenja dovela do veće koncentracije kvaliteta, kao i da bi zbog većeg tržišta bila daleko primamljivija potencijalnim sponzorima. Opet ću ponoviti da imho srpska sekcija ima potencijala da zaživi ako i samo ako se nađe neko ko će od starta uleteti sa ozbiljnom kintom, a ja ne vidim da postoje velike šanse da se tako nešto desi.

Nisi upucen :)

Slovenacka firma je kupila licence (i trenutni su vlasnici) za sve ex-yu zemlje, Srbiju, Bosnu, Hrvatsku, Kosovo (verovali ili ne ESL prodao i to :D), Sloveniju (za te znam i za njih se planira adriatic sekcija). Da smo mislili da nema para ne bi smo ni ulazili u jurnjavu oko toga. Danas kasnije u toku dana, sam dobio konacan odgovor od Slovenaca, a to je da ne nameravaju da kreiraju sekcije za svaku zemlju ponaosob (sto povlaci pitanje sta ce biti sa onim zemljama za koje je vec kreirana zasebna sekcija).

Sto se Srbije i nase uloge tice, to je forsiranje da se to desi sto pre i da ostvarimo najbolje uslove za Srbiju u celoj toj prici. Da i oni poceli sa radom, nasa organizacija treba da napravi overview/procenu trenutnog stanja naseg eSporta za navedene igre (Sta se igra, sta se ne igra, koliko ima timova, igraca, zajednica, zainteresovanih i sl), da proveri zakonske regulative koje su bitne za eventualne isplate/uplate, da skupi vodece clanove organizacija koje su usko vezane za sve pomenute igrice, da sa njima kada dodje vreme nadje odgovarajuce osoblje...

S' toga, mnogo bi nam znacilo kada bi neka od vodecih zajednica za CS 1.6 (a i za ostale igre) mogla da nam pomogne u tom cilju. Tj da prikupi podatke o trenutnoj sceni (glupa rec) i da nam predoci neka svoja misljenja i sl.

Edited by serpent
Link to comment
Share on other sites

kao admin za LOL na eslu mogu da ti kazem da domaca sekcija nece skoro :/ stvari bar sto se tice ove sekcije teku dosta sporo cak i najmanje izmene tipa promene vremena rundi na go4lolu ili tako nesto uzimaju bar 2 nedelje... takodje sto se tice domacih timova ima ih svega par a jos manje koji prodju trecu/cetvrtu rundu :/ a lol je pored sc2 najigranija igra na eslu :/ kolko sam upoznat svi su zadovoljni sa trenutnom situacijom kako je sve izorganizovano niko nista nebi menjao i tako :/

sto se tice emsa moj tim se kvalifikovao za ems ali ne kao srpski tim nego kao internacionalni posto domacih qualifiera nije bilo kao sto znate xD

Link to comment
Share on other sites

Ne znam samo kako ce od pocetka sve to funkcionisati (ako i profunkcionise), pogotovu sto ce biti dosta "decijih" ekipica koje ce neodgovorno da se postave u celoj prici i to ce negativno uticati na neku nasu reputaciju koju treba da se trudimo da izgradimo.

S druge strane, bilo bi lepo da se to nekako razvije jer bi doprinelo razvitku timova, a i igraca (Ne na neki "iskrivljen" nacin kao sto to radi gather (i ne, ne omalovazavam nikoga)).

A i donekle bi prestalo ono prozivanje za cheat i sva ostala sranja zbog ESL Wire-a (ako se tako zove, zaboravih).

Sve u svemu, ukoliko bude nekog pomaka, ja cu registrovati ekipicu, naravno.

Sportski pozdrav :)

Ћирилизација интернета!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...