Jump to content

Prvi svetski rat


Dule_smor

Recommended Posts

Odlicno Dule, samo nemoj, iskljucivo zbog mene, sledeci put da ubacujes Dobricu Cosica jer je to vise nego sramotno.

Takodje, moram da kazem dve stvari. Prva je totalno postanem emo kada citam o prvom svetskom ratu u Srbiji. Drugo je mnogo zanimljivije. Ne znam da li ste primetili da se na internetu i u stranoj literaturi nikakav ili mizeran znacaj ne pridaje ucestvovanju srpske vojske u prvom sv. ratu. Jedino sto se spominje je Gavrilo Princip i to da je solunski front bilo mesto sa najvise trupa koje nicemu nisu sluzile.

tekst sam okacio samo zbog dijaloga izmedju misica i putnika...a za ovo drugo si potpuno u pravu i to me uzasno nervira...svugde se marginalizuje uloga srbije u ww1 i potencira prica kako su srbi izazvali rat...pored tolikih emisija na historiju i ostalim kanalima one se nijednom nisu setili da pomenu bilo sta sto ima veze sa nasom ulogom u ratu, iako je ona znacajnija od mnogih drugih...jer upravo je srpska armija probila solunski front i resila rat...4 godine pre toga je bila pat pozicija na zapadnom frontu, a komonvelt je doziveo fijasko pri pokusaju da otvori front na galipolju...ali polako, stici cemo i do toga:)

inace, ako hocete da citate nesto sa tematikom prvog svetskog rata toplo preporucujem knjigu stevana jakovljevica "srpska trilogija"...ovde je na zaista odlican nacin opisan prvi svetski rat iz perspektive obicnog srpskog vojnika...

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

inace, ako hocete da citate nesto sa tematikom prvog svetskog rata toplo preporucujem knjigu stevana jakovljevica "srpska trilogija"...ovde je na zaista odlican nacin opisan prvi svetski rat iz perspektive obicnog srpskog vojnika...
tu sam knjigu trazhio ranije po ruru.

nju je napisao veteran koji je prezhiveo ceo rat?

btw znam da je austrougarska etnichka struktura bila sharena i prilichno trula, zato me i interesovala struktura tih armija - da li su ih delili po nacionalnostima ili su popunjavali vojni sastav bez obzira na etnichki sastav.

svaka chast nashem herojstvu, ali za ovakve poraze mora da bude bitnih nedostataka sa protivnichke strane - u ovom sluchaju manjak motivisanosti da se zhrtvuje za vishi cilj

Link to comment
Share on other sites

procitao sam tu knjigu i odlichna je.mozda ima moja tetka u bg-u pa cu je pitati da ti je pozajmim, ako joj nije u kuci na moru...

btw slazem se sa istorijskom marginalizacijom delovanja nashe vojske. sramota. A sramota je sto u bg-u ne postoji neki veliki spomenik nekom vojvodi,ili jednostavno palima za borbu. jedino sto je iole posveceno desavanjima iz tog perioda je spomenik na avali i ono kamenje koje predstavlja preneseni deo bregalnice (valjda) u pionirskom parku.

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

To sa razlicitim etnickim sastavom vojske nema uticaj na moral o kome ti pricas Kali. Sve velike osvajacke vojske su kroz istoriju bile multietnicke. Budi siguran da masu moze da motivise bilo ko ko zna. A da ne govorim koliko su bitne strategija i taktika. Bilo bi bezveze na ovom topiku ulazimo u teoriju ratovanja, ali obican vojnik (oni kojih ima najvise i koji najvise ginu) je podjednako bitna karika kao bilo sta drugo, a tog drugog ima na desetine, tako da u ukupnom plasmanu nije kljucno. Onog trenutka kada su zamenjeni generali i kada su Nemci shvatili ozbiljnost situacije, a uz teske gubitke srpske vojske koje je ona nazalost pretrpela od tifusa (o cemu ce Dule, verujem pricati), doslo je do promene u ratu.

-----------------

nema vise zezanja

A.B.

Link to comment
Share on other sites

Fantasticnni tekstovi Dule, stvarno svaka cast! Mene isto nervira marginalizovanje ucinka srpske vojske u prvom svetskom ratu na netu!

Najezio sam se kada sam otvorio topik zbog slike srpskog vojnika(izvidjaca). Mislim da Dule nije pomenuo, da je u to doba ta slika je obisla ceo svet(naslovne strane najuglednijih britanskih, francuskih, ruskih, americkih novina...)!!! Jedna slika vishe vredi od hiljadu reci. Predstavlja zilavog, cvrstog i lukavog srpskog vojnika na braniku otadzbine...

Sto se knjiga tice, prelistao sam samo par puta Veliki Dani Srbije 1914-1918 punog imena pisca ne mogu da se setim(Milovan, za prezime nisam siguran) Uglavnom, ima je ortak(kome je cale penzionisani pukovnik, pa je dobio pri odlasku u penziju) Knjiga je veoma sadrzajna. Ima puno slika, pisama obicnih vojnika...Ako je neko chuo za ovu knjigu i zna gde moze da se pazari neka javi.

Link to comment
Share on other sites

To sa razlicitim etnickim sastavom vojske nema uticaj na moral o kome ti pricas Kali. Sve velike osvajacke vojske su kroz istoriju bile multietnicke. Budi siguran da masu moze da motivise bilo ko ko zna. A da ne govorim koliko su bitne strategija i taktika. Bilo bi bezveze na ovom topiku ulazimo u teoriju ratovanja, ali obican vojnik (oni kojih ima najvise i koji najvise ginu) je podjednako bitna karika kao bilo sta drugo, a tog drugog ima na desetine, tako da u ukupnom plasmanu nije kljucno. Onog trenutka kada su zamenjeni generali i kada su Nemci shvatili ozbiljnost situacije, a uz teske gubitke srpske vojske koje je ona nazalost pretrpela od tifusa (o cemu ce Dule, verujem pricati), doslo je do promene u ratu.

kako etnicki sastav nema efekta? zar mislish da je svejedno ako se borish protiv nekoga ko ti je mozda rodjak sa druge strane drine? motivacija je sigurno imala efekta na moral odnosno konachni uchinak.

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

Pa da nastavimo.15. decembra 1914. na teritoriji Kraljevine Srbije nije se vise nalazio nijedan neprijateljski vojnik i time su okoncane vojne operacije na Balkanu te godine.Ali to nije bio kraj muka za srpsku vojsku i njen narod.Strasna epidemija tifusa zahvatila je Srbiju te zime.Umrlo je na stotine hiljada ljudi.Uprkos svemu ovome srpska vrhovna komanda je nastojala da koliko toliko osposobi vojsku za ratovanje.Ali izastala je preko potrebna i ocekivana pomoc saveznika.Francuzi i Britanci su najavljivali da ce poslati ozbiljnu vojnu pomoc Srbiji, ali nista nije uradjeno dok nije bilo kasno.Ali da vidimo prvo kako je doslo do treceg napada centralnih sila na Srbiju, u jesen 1915.

Pocetkom 1915, posle poraza Otomanske imperije u sukobu sa Britancima oko Sueckog kanala nemacki vojni komandanti su ubedili Austrougarsku u znacaj zauzimanja Srbije.Naime, tako bi bile uspostavljene direktne linije snabdevanja izmedju Centralnih sila, odnosno nesmetana zeleznicka veza Berlin-Istanbul.Na taj nacin bi Nemci mogli da salju svoja pojacanja u Tursku.Ali Bugarska jos nije bila usla u rat.I saveznici i centralne sile su pokusavali da ubede Bugarsku da im se prikljuci i nudili joj razne ustupke.Bugarska i Srbija su vodile dva rata u poslednjih 30 godina(1885. i 1913.) i Bugari su zeleli da povrate teritorije izgubljene u Drugom balkasnkom ratu.Posle neuspeha saveznicke kampanje na Galipolju i ruskog poraza kod Gorlice Bugarska potpisuje savez sa Nemackom i ulazi u rat na strani centralnih sila 23. septembra 1915. godine.

Za to vreme oslabljena srpska vojska se spremala za rat.Mobilizacijom je nekako prikupljeno oko 220000 vojnika, jedva nesto vise nego na pocetku rata.Naspram njih se nalazilo 420000 dobro opremljenih vojnika Austrougarske, Nemacke i Bugarske pod komandom nemackog feldmarshala Makenzena.Raspored armija je bio sledeci.Prva srpska armija je branila desnu obalu Save, od usca Drine pa do Beograda.Naspram nje se nalazila treca austrougarska armija.Treca srpska armija je branila desnu obalu Dunava, od Grocke do Velikog Gradista.Naspram nje se nalazila jedanaesta nemacka armija.Druga srpska armija i timocka armija su branile istocnu granicu prema Bugarskoj.Njihove polozaje su napadale prva i druga bugarska armija.

Serbia-WW1-3.jpg

6. oktobra 1915. austrougarske i nemacke armije su zapocele artiljerijsku pripremu preko Save i Dunava.7. oktobra neprijateljske trupe pocinju prelazak Save i Dunava.Austrougarska armija prelazi na liniji Kupinovo-Beograd, a nemacka na liniji Ram-Smederevo.Da bi se omogucili nesmetan prelazak trupa i izgradnju pontonskih mostova Nemci su morali da obezbede brdovit predeo izmedju Beograda i Smedereva.E sad malo lokalne istorije.Desetak kilometara juzno od Smedereva nalazi se malo selo po imenu Vrbovac.Ovde se oktobra 1915. dogodio veoma krvav sukob izmedju srpske i nemacke vojske, poznat kao bitka na vrbovackim kosama.O ovome nema mnogo podataka, ali pre nekoliko godina bio sam u crkvi u Vrbovcu gde se nalazi spomen kosturnica pa sam cuo pricu o ovoj bici.Naime, delovi trece srpske armije u povlacenju su pokusali da zaustave nemacke trupe na brdima kod Vrbovca.U zestokom sukobu poginulo je nekoliko hiljada srpskih vojnika.Zanimljivo je i to da je postavljanje pontonskih mostova preko Dunava otezavala jaka kosava koja je duvala u to vreme.Tako da su tek 21. oktobra postavljena 2 mosta.

11. oktobra, 5 dana posle austrougarskog i Nemackog napada, napad zapocinju prva i druga bugarska armija.Prva napada prema Nisu, a druga prema Skoplju.Bugari su cekali da vide kako napreduje austrijska i nemacka ofanziva pre nego sto sami napadnu.Takodje je zanimljivo da su srpske trupe imale naredjenje da prva dva sata ne uzvracaju na bugarsku artiljerijsku pripremu kako bi u svetu ostalo zabelezeno da su Bugari prvi zapoceli napad.5. oktobra u Solun stizu brodovi sa jednom francuskom i jednom britanskom divizijom pod komandom francuskog generala Morisa Saraja.Ali ove trupe ne uspevaju da napreduju uz dolinu Vardara i spoje se sa srpskom vojskom.Oslabljena druga srpska armija suocena sa nadmocnim bugarskim trupama prinudjena je da se povuce.Nis pada u ruke neprijatelja 5. novembra.Vojvoda radomir Putnik naredjuje povlacenje na svim frontovima.

Ali da se vratimo na trenutak na 7. oktobar i prve napade neprijatelja preko Dunava.Tog dana se dogodio jedan od najsvetlijih primera zrtvovanja za odbranu otadzbine.Rec je naravno o junackoj odbrani Beograda pod komandom majora Dragutina Gavrilovica.7. oktobra ujutro neprijateljske trupe su forsirale Dunav i iskrcale se na delu obale koji je drzao drugi bataljon desetog puka kojim je komandovao major Gavrilovic.Austrijske trupe utvrdile su se iza zeleznickog nasipa na samoj obali.Njihova artiljerija sa druge strane reke pretvorila je srpske polozaje u hrpu rusevina.Ali neprijatelju se nije smelo dozvoliti da utvrdi mostobran i nastavi sa prebacivanjem trupa.Prvo je napao zandarmerijski odred koji uz ogromne gubitke nije uspeo da potisne neprijatelja.Jedino resenje je bilo da sve srpske trupe krenu u kontranapad.Oko 14:30 major Gavrilovic je prikupio svoja 3 voda, 2 voda treceg bataljona i sremski odred i pred kafanom Jasenicom odrzao legendarni govor:

"Tacno u 3 casa neprijatelj se ima razbiti vasim silnim

jurisom, razneti vasim bombama i bajonetima.Obraz Beograda, nase

prestonice, ima da bude svetao.

Vojnici!

Junaci!

Vrhovna komanda izbrisala je nas puk iz svog

brojnog stanja, nas puk zrtvovan je za cast Beograda i otadzbine.Vi

nemate vise da se brinete za svoje zivote, oni vise ne postoje.Zato

napred u slavu!Za kralja i otadzbinu!Ziveo kralj!Ziveo

Beograd!"

Skoro svi vojnici su herojski izginuli u strasnom jurisu, a major Gavrilovic je tesko ranjen.On je kasnije odlikovan Karadjordjevom zvezdom i francuskim Ratnim krstom.Nazalost nisu uspeli da zauzmu neprijateljski mostobran i vec 9. oktobra Beograd je zauzet, a na zgradi starog dvora su istaknute austrijska i nemacka zastava.Ali ostaje jos jedan, mozda jedinstven primer u vojnoj istoriji, da neprijatelj podigne spomenik onome protiv koga se borio.Nemacki general Mekenzen je posle osvajanja Beograda podigao spomenik braniocima grada koji su junacki izginuli govoreci:"We fought against an army that we have only heard about in fairy tales".

Mgavrilovic.jpg

Posle bitaka kod Morave, na Ovcjem polju i na Kosovu u oktobru i novembru 1915, srpska armija je bila odsecena od juznog pravca i svojih saveznika u Solunu i morala je da se povlaci prema Crnoj Gori i Albaniji.Na sastanku u Peci 25. novembra srpska vrhovna komanda izdaje naredjenje o opstem povlacenju prema Jadranskom moru, preko Albanije i Crne Gore, jedinog preostalog puta.Druga i treca armija povlace se pravcem Pec-Andrijevica-Podgorica-Skadar, prva armija pravcem Djakovica-Vezirov most-Ljum Kula-Skadar, a timocka armija i trupe iz Makedonije pravcem Debar-Struga-Elbasan.Ali postojao je jos jedan plan, koji je predlozio legendarni vojvoda Zivojin Misic.Naime on je mislio da se srpska vojska reorganizuje na Kosovu i odatle krene u kontranapad.Na cetiri sastanka vrhovne komande ovaj plan je odbacen.Ostaje pitanje da li bi vojvoda sa Suvobora mogao da ponovi svoj podvig sa Kolubare u tako teskom polozaju.O stanju srpske vojske najbolje govori izvestaj nemacke vrhovne komande:

“Пошто српска војска више не постоји, већ постоје само њени бедни остаци који су се разбегли у дивље албанске и црногорске планине, где ће без хране по oвој зими наћи своју смрт, то су прекинуте даље операције и неће се више издавати извештаји са балканског ратишта.”

Serbian_retreat_WWI.jpg

vezirov%20most.jpg

Albanija2.jpg

Srpska vlada i srpska vrhovna komanda zapocinju povlacenje 24. odnosno 26. novembra iz Prizrena, nekadasnje stare srpske prestonice za vreme cara Dusana.Sa vojskom se povlaci i stari kralj Petar I Karadjordjevic.Srpski nacelnik vrhovne komande, vojvoda Radomir Putnik je tesko bolestan od plucnog emfizema i mora da bude nosen za vreme celog povlacenja.Unistivsi ili zakopavsi topove i tesku opremu koju nije mogla da ponese i srpska vojska zapocinje povlacenje 3. decembra.Sa vojskom se povlaci i narod pred zlodelima austrougarske, a posebno bugarske vojske.Glavni pravac vodi preko dva planinska prevoja, Chakora(1849 metara nadmorske visine-najvishi prevoj na Balkanu) i Tresnjevika(1573m).Ne znam da li je neko od vas prolazio ovim putem, ali on i sad vise lici na kozju stazu nego na put.Mozete zamisliti kako je bilo pre 100 godina u sred jedne od najhladnijih zima na temperaturi od minus 30.Uostalom, o surovosti ovi planina najbolje govori njihov naziv-Prokletije.Desetine hiljada ljudi ostavilo je svoje kosti u ledenim planinama Albanije i Crne Gore.Povlacenje otezavaju i napadi arbanaskih plemena koja nisu lojalna Esad-pashi Toptaniju, savezniku Srbije.Nema se hrane, odece, obuce, epidemija tifusa jos uvek traje.Preko Albanije je preslo nekih 150000 ljudi, dok je poginulo, nestalo ili zarobljeno skoro 250000.Francuski marshal Zozef Zofr je rekao:”Povlacenje nasih saveznika Srba, pod okolnostima pod kojima je izvrseno, prevazilazi po strahotama sve sto je u istoriji zabelezeno kao najtragicnije.”

Za to vreme, svega pedesetak kilometara odatle, na snegom pokrivenim planinama u okolini Mojkovca vodi se zavrsna faza bitke koja odlucuje o sudbini srpske vojske.Rec je naravno o najslavnijoj bici u crnogorskoj istoriji, Mojkovackoj bici.

srpskivojnik-3.jpg

Link to comment
Share on other sites

another bow to Duleh, aj sledeci deo pre sledeceg vikenda ;o)

a boleH, za nekog ko tvrdi da je chitao onog jadnog gemela ona izjava za moral i vojsku meshanog etnichkog sastava je krajnje chudna...

on a side note, uvek se deprimiram kad krene domaca svezhija ratna istorija, nemci su nas postovali chak i kad su nas ubijali, francuzi i rusi su nam uvek bili shatro prijatelji i uvek smo vadili njihove nozheve iz nashih ledja...

drale, dule je mod celog nauka foruma =o)

Link to comment
Share on other sites

hvala vama drugari:)

a sledeci deo ce biti mojkovacka bitka...s obzirom da sam veoma vezan za tu bitku i da cu se potruditi da je detaljno opishem ne mogu pre vikenda da stignem...a i u bg-u nemam komp tako da ono:)

Sedi u RC, jebo poredavanja, vezbe i ispite, kucaj post! ;o)

Link to comment
Share on other sites

tu sam knjigu trazhio ranije po ruru.

nju je napisao veteran koji je prezhiveo ceo rat?

Hm. Ja imam 2 knjige o prvom svetskom ratu ispricane "iz pera" vojnika koji su preziveli.Knjige su odlicne bez ikakve cenzure ili doterivanja, na papir su samo prenesene njihove reci.Svaki vojnik - jedna prica.

Srbijico duso gorka

i

Tri sile pristisle Srbiju

Knjige su od istog pisca, iste korice, ista tematika i godina izdavanja.Prva je bila u kucnoj biblioteci, drugu sam nasao ovde na ulici.Pretpostavljam da je to to?

Link to comment
Share on other sites

dule dule dule!

We fought against an army that we have only heard about in fairy tales

I posle treba da slushamo one shto nas pljuju kako smo najgori narod u evropi i svetu. Pa moji i vashi dedovi su bili tamo. Sramota jedna :(.

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

moj pradeda je nosilac albanske spomenice....sa druge strane njegov sin je bio komunista pa se moji nikada nisu uzeli u crkvi (kevi to mnogo smeta) iako su mu dvojicu rodjene brace ubili partizanu jer su bili crnogorski cetnici. eto kakva nam je istorija - puna apsurda

Edited by iguana

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

a pa da. Meni su se stricevi na brdu u crnog gori (odakle mi cale) poubijali posle rata. Jedan je bio cetnik a drugi partizan. A ceo zivot su zajedno ziveli i odrasli. Prakticno braca rodjena, jer jelte, na planini i nema bash mnogo ljudi :).

No da ne skrecemo topic, jedva cekam jebenu mojkovacku bitku. To je pravi pokazatelj koliko mi nismo normalni u stvari o_0.

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

hmm, jedno glupo pitanje. Sad sam neshto blejao po Wikipedia-i i nisam uspeo da nadjem da li taj spomenik koji je August von Mackensen podigao josh postoji? Ako ne gde je uopshte i bio? Stvarno bi bila shteta da se tako neshto nije sacuvalo, a verovatno i nije cim ja ne znam gde je :(. Nadam se da greshim.

edit : malo sam prevrnuo neke sajtove i googlao i mislim da taj spomenik josh uvek postoji negde na Koshutnjaku :). Ako neko zna tacno gde i kojim autobusem se lako dolazi do tamo neka napishe :).

Edited by Sting

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

ne znam da li je ko gledao serijal na Discoveriju o Prvom Sv. Ratu. Elem, evo ukratko njihov "pogled" na desavanja:

WW1 je nastao kada je teroristicka grupa CISTO SRPSKA, pomagana od tajne sluzbe Kraljevine Srbije ubila prestolonaslednika Ferdinanda. Ferdinand je bio demokrata VELIKI i zeleo je da izmeni Austrougarsku, i podari svim narodima jednaka prava. (to je u prvoj epizodi, ima i kao glumacki odradjen deo kako prljavi pokvareni Srbi piche preko Drine u nameri da ubiju JFKa, pardon Ferdinanda).

Znachi, samo i bash samo je to uzrokovalo taj rat. Sve strane su silom uvucene u rat, i niko ga nije zeleo. Za sve to su iskljucivo krivi Srbi. Nakon toga ubacuju pisma vojnika svih strana sa ratista gde se pljuje opet po Srbima, do toga da ruski vojnik pise: "i sto mi ovde ratujemo samo zato sto je neko tamo uvredio neke Srbe" itd itd

Normalno, nisu pomenute prve saveznicke pobede, tja do kraja Srbija se u bilo kakvom vojnom pogledu i ne pominje.

Rat je zavrsen tako sto je Amerika poslala svoju vojsku i negde krajem jula il pocetkom avgusta probila front.

Svaka im cast, hteo sam da povracam dok sam gledao, nego nisam stigao od psovanja i pljuvanja.

Drugi deo se upravo snima. Ja preplivavam Temzu, sav prljav i nikakav, upadam u zgradu Discoveryja za Evropu sa bacachem plamena i vichem: "Gde ste picke stigo Zdravko Colic". I eto ga WW3.

/spit

Edited by brue
Link to comment
Share on other sites

extra giga mega dule :)

nazalost lupetanje diskaverija/historija cegagod nece se tek tako izmeniti, mene je nekako sve pogodilo i podstreklo na intezivno rasmisljanje bas nedavno posle gledanja Gde cveta limun zut koje se malte ne poklopilo sa pracenjem onoga sto je brue spominjao...

dule svaka ti dala

fallout_table.gif

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

evo par slika koje imam, zahvaljujuci stiji u lichnoj kolekciji. ne radi se o prvom svetsko ratu nego o drugom balkanskom ratu (snimljenje su 1913te) ali je interesantno jer se radi o praktichno istim likovima. Optimizovao sam za one koji nemaju broadband internet, tako da su malo loshijeg kvaliteta neke

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

It's nice to be good, but it's nothing compared to being bad

Link to comment
Share on other sites

hvala vama drugari:)

a sledeci deo ce biti mojkovacka bitka...s obzirom da sam veoma vezan za tu bitku i da cu se potruditi da je detaljno opishem ne mogu pre vikenda da stignem...a i u bg-u nemam komp tako da ono:)

stvarno si car, care :)

i jedva čekam poglavlje o mojkovačkoj bici, dotle u školama nikad nismo stigli.

Link to comment
Share on other sites

Bole jebesh mi mater ali ja sam stvarno cool sa time. Ali dajte neki plan ja sam totalno raspolozen da odradim neshto od toga. Mozemo cak i da otvorimo novi topic o tome i da krenemo polako. Da ne pricam da ako to bude iole uspeshno, moglo bi da bude lepo u rezimeu svakog od nas :D.

We must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most and that is the indifference of good men !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...