Jump to content

Ultimativni ADSL topik


Lex

Recommended Posts

Ne razumem shta ti znachi to "zbog trzishta"? Interes za josh provajdera fiksne telefonije, samim tim i ADSL-a svakako postoji, kako kod domacih (SBB), tako i kod stranih firmi. Konkurencija u tom pogledu moze samo da donese bolji kvalitet usluge i definitivno nize, trenutno apsurdno naduvane cene.

Postoji ali moras da shvatis da je Srbija jako malo trziste i da ce svakako vrlo brzo doci do prezasicenja trzista, pogledaj na primer Hrvatsku imaju valjda 5 provajdera fiksne telefonije i suvda su cene skoro iste a nisu drasticno pale od kad su svi usli u granu. Jednostavno trziste najvise odredjuje konacnu cenu, da kod nas bar 60% gradjana fura ADSL doslo bi vrlo brzo i do pada cena jer sto vise korisnika imaju tim ce i oni spustati cene nezavisno od konkurencije, valjda je svima jasno da je kod nas oligopol na svim nivoima i da ce pasti dogovaranja za sve, u Hrvatskoj se isto dogovaraju a bice isto tako i kod nas.

Dzabe nama i 30 telekoma kad ce opet da se dogovore i da svako uzme svoje parce i lupa cene ko nenormalan, da je vece trziste onda bi parcici bili veci pa bi mogli i da spuste.

SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

Postoji ali moras da shvatis da je Srbija jako malo trziste i da ce svakako vrlo brzo doci do prezasicenja trzista, pogledaj na primer Hrvatsku imaju valjda 5 provajdera fiksne telefonije i suvda su cene skoro iste a nisu drasticno pale od kad su svi usli u granu. Jednostavno trziste najvise odredjuje konacnu cenu, da kod nas bar 60% gradjana fura ADSL doslo bi vrlo brzo i do pada cena jer sto vise korisnika imaju tim ce i oni spustati cene nezavisno od konkurencije, valjda je svima jasno da je kod nas oligopol na svim nivoima i da ce pasti dogovaranja za sve, u Hrvatskoj se isto dogovaraju a bice isto tako i kod nas.

Dzabe nama i 30 telekoma kad ce opet da se dogovore i da svako uzme svoje parce i lupa cene ko nenormalan, da je vece trziste onda bi parcici bili veci pa bi mogli i da spuste.

Hm, pa nismo li isto tako i malo trzishte kad je mobilna telefonija u pitanju po to nije smetalo dvema stranim firmama da tresnu kesh od koga su nashi politichari svrshili u gace, a nama kao krajnjim korisnicima donelo bolje cene i konstantno utrkivanje za vernost korisnika veoma privlachnim marketinshkim akcijama i promocijama?

Mozda je baronija i busanje u grudi, ali ovi iz Telenora su se hvalili da su izuzetno zadovoljni sa profitom iz prve godine poslovanja. Ako je malo trzishte, ne znachi i da je beznachajno.

Naravno, ne bih poredio korisnike mobilne telefonije sa korisnicima interneta, makar brojchano, ali chinjenica je da u skorije vreme necu ni moci, ukoliko ostanemo sa ovakvim nachinom organizacije. Ne mozesh da trazish da "60% gradjana fura ADSL" kad za to nisi stvorio uslove. Zaostajemo za svetom u tom pogledu, zapravo jeb'o svet, zaostajemo za regionom. Umesto da pokushavamo da ih stignemo, mi pucamo sebi u nogu... imam pravo da budem nezadovoljan zbog toga, all I'm saying.

Vulfi sam kroji svoju odecu od kozhe ubijenih protivnika.

Pr0 wifebeaters know.

Never give up. Never give in.

Link to comment
Share on other sites

Realno i mobilna telefonija nam je najskuplja u regionu i to sto je dosao Telenor nije nista znacajno poboljsalo, to sto sve ide napred je zbog opsteg trenda u svetu a ne zato sto ima neka ogromna konkurencija, Telenor i Telekom se dogovaraju a VIP igra kako Telekom svira i to je cinjenicno stanje.

Mnogi ljudi se zale i na Telenor i na Telekom a ipak mozda vise na Telenor jer su stvarno stoka, evo ja sam njihov korisnik i uopste nisam zadovoljan zapravo post paid korisnik sam i koristim ovo vec 5 godina, promenio bi ih sutra da ne moram da menjam broj, realno mobtel je bio malo dete za ove prevarante i bila je mnogo bolja firma.

Zvali su me par puta iz Telenora jer sam im se redovno zalio i svaki put je sve ostalo na praznim obecanjima.

SCJP.png
Link to comment
Share on other sites

Realno i mobilna telefonija nam je najskuplja u regionu i to sto je dosao Telenor nije nista znacajno poboljsalo, to sto sve ide napred je zbog opsteg trenda u svetu a ne zato sto ima neka ogromna konkurencija, Telenor i Telekom se dogovaraju a VIP igra kako Telekom svira i to je cinjenicno stanje.

Mnogi ljudi se zale i na Telenor i na Telekom a ipak mozda vise na Telenor jer su stvarno stoka, evo ja sam njihov korisnik i uopste nisam zadovoljan zapravo post paid korisnik sam i koristim ovo vec 5 godina, promenio bi ih sutra da ne moram da menjam broj, realno mobtel je bio malo dete za ove prevarante i bila je mnogo bolja firma.

Zvali su me par puta iz Telenora jer sam im se redovno zalio i svaki put je sve ostalo na praznim obecanjima.

Pa zar nemash nekog rodjaka tamo koji bi mogao da ti sredi bolju uslugu? [:D]

Izvini, moralo je biti recheno. :)

Vulfi sam kroji svoju odecu od kozhe ubijenih protivnika.

Pr0 wifebeaters know.

Never give up. Never give in.

Link to comment
Share on other sites

Realno i mobilna telefonija nam je najskuplja u regionu i to sto je dosao Telenor nije nista znacajno poboljsalo, to sto sve ide napred je zbog opsteg trenda u svetu a ne zato sto ima neka ogromna konkurencija, Telenor i Telekom se dogovaraju a VIP igra kako Telekom svira i to je cinjenicno stanje.

Mnogi ljudi se zale i na Telenor i na Telekom a ipak mozda vise na Telenor jer su stvarno stoka, evo ja sam njihov korisnik i uopste nisam zadovoljan zapravo post paid korisnik sam i koristim ovo vec 5 godina, promenio bi ih sutra da ne moram da menjam broj, realno mobtel je bio malo dete za ove prevarante i bila je mnogo bolja firma.

Zvali su me par puta iz Telenora jer sam im se redovno zalio i svaki put je sve ostalo na praznim obecanjima.

Draga budalo, da si iole upucen u tematiku znao bi da je jedini razlog zasto nemamo ROAMING BROJEVE taj sto telekom ne zheli/jebe im se da uvede iste. Inace ROAMING BROJEVI sluze da mozes menjati operatere bez menjanja broja telefona.

A ovo ostalo oko dogovaranja tek nije vredno komentara ... i ove inside informacije po cijoj violini ko igra i tako to ...

Zasto je onda tek sa dolaskom vip-a i njihovom najavom "telefona za dinar" i slicnih telefona uz paket iste uveo i telekom i telenor? ...

Premasio si sebe sa ovim retardiranim postovima ...

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Taj fazon Mitch. Ako su se dogovarale banke zasto ne bi i oni. Ipak je njima u interesu da zarade. I normalno je da kada dolazi n novi operater da ce doci i novi nacini da isti privuce ljude sebi. Na kraju svi oni lepo sednu za jedan sto i kazu ajmo da cene drzimo ovakve. Svako od nas neka pravi neke akcije i to neka mu je to to.

Link to comment
Share on other sites

Well, nije monopol na link ako ga ima josh neko, tako da ne vidim onda shta sam tu pogreshio?

Prvi put chujem da SBB vishe nema taj link, i danas mi reche chovek da imaju deo koji vuku iz inostranstva, a deo od Telekoma.

naravno da jeste monopol vulfi... znaci telekom sad daje tipa 2mb, ja hocu da dam 5mb al' kako ako ne mogu da se dogovorim sa dojche telekomom da mi da 100mbit link vec moram da ga uzmem od telekoma? :) ne znam da li si primetio al' ovde se gomila ljudi zhalila na sbb u poslednje vreme jer "telekom" sere... to je tih 90% linka sto uzimaju od njih jer moraju :)

ne znam, evo mohi radi u ISPu pa mozda ima pouzdanije informacije, ali ja koliko znam telekom i te kako ima zheshci monopol ovde :)

Link to comment
Share on other sites

brate,mozda on kenja dosta na ovom forumu,ali ovde je u pravu... dogovaraju cene i to je to,jednostavno. nismo mi trziste gde ce biti zdrave konkurencije jos dosta dugo. ovo pricam o internet provajderima,za mobilnu telefoniju je vec drugacije.

Ko dogovara cene? ADSL provajderi kod nas rade na minimumu profita i to po cenama koje telekom diktira jer je telekom srozao cene da bi ubio konkurenciju, a u losijem polozaju su od telekoma jer istom moraju da placaju port po useru koji taj isti telekom sebi ne placa naravno ... Sta smrdite koji k kad nemate pojma o temi uopste ...

naravno da jeste monopol vulfi... znaci telekom sad daje tipa 2mb, ja hocu da dam 5mb al' kako ako ne mogu da se dogovorim sa dojche telekomom da mi da 100mbit link vec moram da ga uzmem od telekoma? :) ne znam da li si primetio al' ovde se gomila ljudi zhalila na sbb u poslednje vreme jer "telekom" sere... to je tih 90% linka sto uzimaju od njih jer moraju :)

ne znam, evo mohi radi u ISPu pa mozda ima pouzdanije informacije, ali ja koliko znam telekom i te kako ima zheshci monopol ovde :)

Telekom i dalje ima monopol na sve "zemljane" i voice komunikacije, s tim sto ih tu i tamo ne zarezuju za voice ali kablove po zemlji postavljas samo ako ti telekom dozvoli. Inace ti mozes da uzmes link direktno od deutche telekoma ali moras to da radis preko telekoma, tj od telekoma uzimas "transport" do nemacke itd itd ... yubc recimo ne kupuje "net" od telekoma vec samo transport do austrije valjda pa odatle od nemaca uzima net ...

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

stiglo i do mene :)

:(

-Ukoliko neka devojka sedi negde sama NIKADA joj nemojte prici, sesti pored nje i izvaditi digitron i pitati je jel zna da racuna, ona kaze da zna, i reci "racunaj da cu te jebati" (osoba cija je ovo fora ima 30 godina i NIKADA nije imao devojku koja ima sve zube)

  ▲

▲ ▲

Link to comment
Share on other sites

Ko dogovara cene? ADSL provajderi kod nas rade na minimumu profita i to po cenama koje telekom diktira jer je telekom srozao cene da bi ubio konkurenciju, a u losijem polozaju su od telekoma jer istom moraju da placaju port po useru koji taj isti telekom sebi ne placa naravno ... Sta smrdite koji k kad nemate pojma o temi uopste ...

sva sreca pa imamo experta za telekomunikacije na rur-u!

bas zato sto telekom drzi monopol,bolje je provajderima da se dogovaraju medjusobno,kako ne bi odskakali jedni od drugih previse i tako davali potrosace telekomu. minimum profita? koji god da je minimum u pitanju,oni uzimaju odlicne pare,jer u suprotnom ne bi bilo ovoliko provajdera kod nas.

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

sva sreca pa imamo experta za telekomunikacije na rur-u!

bas zato sto telekom drzi monopol,bolje je provajderima da se dogovaraju medjusobno,kako ne bi odskakali jedni od drugih previse i tako davali potrosace telekomu. minimum profita? koji god da je minimum u pitanju,oni uzimaju odlicne pare, jer u suprotnom ne bi bilo ovoliko provajdera kod nas.

Pa nije bash kao da su mnogi od njih juche nastali... a i chini mi se da ne treba biti veliki ekspert pa da shvatish kakav je bezobrazluk na delu.

Pogledaj realno koliko provajdere u startu koshta jedan korisnik na 512, odnosno 768 - Realizacija porta (~3k) + najjeftinija oprema koju dajesh korisniku na korishcenje (~2k). To je ~5k koje si u minusu u startu. Dalje, 0.7k koje svakog meseca dajesh Telekomu za "odrzavanje porta". A koliko placash mesechno rachun? ~1.4k. Izrachunaj sam koliko dugo nego treba da ti bude korisnik samo da bi vratio pare koje si ulozio za njega, a na to pritom treba da dodash i troshkove za svoje radnike, za link i 100+ drugih gluposti o kojima ni ja, a mozda ni ti nemamo pojma. "Odlichne pare" my ass...

Al' bice ih sve manje (provajdera), Telekom zloupotrebljava svoju poziciju na trzishtu skoro do maksimuma, kazem "skoro", jer svakog dana smishljaju nove "akcije" zbog kojih bi napolju neko bukvalno morao u zatvor.

ne znam, evo mohi radi u ISPu pa mozda ima pouzdanije informacije, ali ja koliko znam telekom i te kako ima zheshci monopol ovde :)

Errr, pa ja to i pricham sve vreme? ;D

To da nemaju apsolutni monopol na link sam spomenuo onako usput, ako se ne varam (nisam toliko upucen u prichu, jednostavno mnogo nema veze sa mojim delom posla, kao shto mozesh da pretpostavish, mozda mohi zna vishe) ti za adsl i morash da uzimash link od njih, jerbo ti u suprotnom zarachunavaju troshkove za odrzavanje portova po posebnom* cenovniku.

Nema 'leba da me mozete ubediti da u situaciji u kojoj imamo drugu firmu (firme?) na trzishtu sa kojima provajderi mogu da sklapaju ugovore o iznajmljivanju portova, ili prosto firmu koja ce se sama usput baviti i intarweb provajdingom, cene za realizaciju i odrzavanje porta ostaju na ovom nivou... no fucking way. A kao shto je mohi rekao, to nam je ~50% onoga shto placamo trenutno. Neshto shto ne bi trebalo da placamo uopshte.

*as in - Hohoho, you silly sausage, you gonna get raped! Hard!

Edited by Wulfgar

Vulfi sam kroji svoju odecu od kozhe ubijenih protivnika.

Pr0 wifebeaters know.

Never give up. Never give in.

Link to comment
Share on other sites

sva sreca pa imamo experta za telekomunikacije na rur-u!

bas zato sto telekom drzi monopol,bolje je provajderima da se dogovaraju medjusobno,kako ne bi odskakali jedni od drugih previse i tako davali potrosace telekomu. minimum profita? koji god da je minimum u pitanju,oni uzimaju odlicne pare,jer u suprotnom ne bi bilo ovoliko provajdera kod nas.

Jel ja pricam sa drvetom ovde?

Sta znaci eunetu i beotelu da se dogovore da 1024/64 paket kosta recimo 3k dinara kad GA TELEKOM PRODAJE ZA 1500 i to zato sto se telekomu to isplati jer ne mora da placa sebi port, a svi ostali provajderi moraju ... Sta pricas ti jebeno ... Da znam sta se desava jer radim u provajderu koji ima adsl i to sam licno uveo isti u taj provajder od gledanja ugovora(lol) do podesavanja i pustanja u rad ... i da za sve pametnjakovice na ovom topiku sam ekspert za telekomunikacije ...

Pa nije bash kao da su mnogi od njih juche nastali... a i chini mi se da ne treba biti veliki ekspert pa da shvatish kakav je bezobrazluk na delu.

Pogledaj realno koliko provajdere u startu koshta jedan korisnik na 512, odnosno 768 - Realizacija porta (~3k) + najjeftinija oprema koju dajesh korisniku na korishcenje (~2k). To je ~5k koje si u minusu u startu. Dalje, 0.7k koje svakog meseca dajesh Telekomu za "odrzavanje porta". A koliko placash mesechno rachun? ~1.4k. Izrachunaj sam koliko dugo nego treba da ti bude korisnik samo da bi vratio pare koje si ulozio za njega, a na to pritom treba da dodash i troshkove za svoje radnike, za link i 100+ drugih gluposti o kojima ni ja, a mozda ni ti nemamo pojma. "Odlichne pare" my ass...

Al' bice ih sve manje (provajdera), Telekom zloupotrebljava svoju poziciju na trzishtu skoro do maksimuma, kazem "skoro", jer svakog dana smishljaju nove "akcije" zbog kojih bi napolju neko bukvalno morao u zatvor.

Errr, pa ja to i pricham sve vreme? ;D

To da nemaju apsolutni monopol na link sam spomenuo onako usput, ako se ne varam (nisam toliko upucen u prichu, jednostavno mnogo nema veze sa mojim delom posla, kao shto mozesh da pretpostavish, mozda mohi zna vishe) ti za adsl i morash da uzimash link od njih, jerbo ti u suprotnom zarachunavaju troshkove za odrzavanje portova po posebnom* cenovniku.

Nema 'leba da me mozete ubediti da u situaciji u kojoj imamo drugu firmu (firme?) na trzishtu sa kojima provajderi mogu da sklapaju ugovore o iznajmljivanju portova, ili prosto firmu koja ce se sama usput baviti i intarweb provajdingom, cene za realizaciju i odrzavanje porta ostaju na ovom nivou... no fucking way. A kao shto je mohi rekao, to nam je ~50% onoga shto placamo trenutno. Neshto shto ne bi trebalo da placamo uopshte.

*as in - Hohoho, you silly sausage, you gonna get raped! Hard!

Da, ako uz odredjeni broj adsl portova ne uzmes i internet u odredjenoj vrednosti tih portova od telekoma portovi te kostaju bezobrazno skuplje, i recimo verat koji ima svoj licni link do madjarske uzima od telekoma net jer im se drugacije ne isplati da rade adsl ...

Pogledaj realno koliko provajdere u startu koshta jedan korisnik na 512, odnosno 768 - Realizacija porta (~3k) + najjeftinija oprema koju dajesh korisniku na korishcenje (~2k). To je ~5k koje si u minusu u startu. Dalje, 0.7k koje svakog meseca dajesh Telekomu za "odrzavanje porta". A koliko placash mesechno rachun? ~1.4k. Izrachunaj sam koliko dugo nego treba da ti bude korisnik samo da bi vratio pare koje si ulozio za njega, a na to pritom treba da dodash i troshkove za svoje radnike, za link i 100+ drugih gluposti o kojima ni ja, a mozda ni ti nemamo pojma. "Odlichne pare" my ass...

Zaboravih da se osvrnem i na ovo.

Da cene su otprilike tacne samo bih dodao da je u slucaju da provajder ne uzima net od telekoma port duplo skuplji tj 1400 ...

Na to bih dodao da je 1mbit neta kod telekoma 10 puta skuplji od adsl paketa iste kolicine doduse samo down protoka. Pa ti racunaj da ne ostavljam cene bash sad ovde ... Jeste postoji agregacija ali uracunaj i nju.

Kao sto sam gore rekao, adsl provajderi rade na ivici isplativosti. Nijedan provajder se ne masti na tom adslu ... tj nijedan osim telekoma ...

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

@wulfi: ok,ne znam koliki im je trosak po jednom korisniku adsl-a,ali uzimaju oni kesh i od hostinga i drugih stvari. e sad,setimo se kakve su cene ranije bile,u vreme kad nije bilo adsl,placao si 3k din za flat 56k. svi su imali slicne cene,a realno,krali su tada za sve pare. i,ko je mogao da se zali? jednostavno,dogovarali su cene. sad kad je dosao adsl i situacija sa telekomom,sad jadni provajderi odjednom,telekom zaveo monopol.

kad bismo racunali,ja bih gledao ovako. sad,verovatno cu da lupam cifre,ali da zaokruzimo. neka jedan yubc ima 10.000 korisnika adsl. neka u proseku mesecno svaki od njih da 2000din,to je 250.000eur mesecno. neka i pola od toga ode na trosak,odnosno,odrzavanje sistema,plate,harach telekomu,njima ostaje odlicna cifra. opet kazem,verovatno sam lupio cifru,ali radi se o dobroj svoti novca u svakom slucaju.

@mohi: ja ne pricam o telekomu i njegovom monopolu,jer to stoji u svakom slucaju. pricam o tome kako ostali provajder moraju da dogovaraju cene,ne bi li ostali koliko toliko konkurentni na trzistu. pricate kao da provajderi zive na ivici bede i siromastva. ja samo konstatujem da oni zaradjuju i vise nego odlican kes kod nas,i da im je toliko lose,otvorili bi kafic i bolje poslovali. zasto se nijedan provajder do sad nije zatvorio? ocigledno da i nije tako crna situacija. monopol je skoro svuda u nasoj drzavi,ali to ne znaci da su sve kompanije osudjene na propast i da jedva sklapaju kraj sa krajem...

sad sam nasao na netu. 24 isp provajdera u srbiji... mora da im je mnogo tesko!

Edited by Mitch

Bjukenon Mitch

Link to comment
Share on other sites

Ko dogovara cene? ADSL provajderi kod nas rade na minimumu profita i to po cenama koje telekom diktira jer je telekom srozao cene da bi ubio konkurenciju, a u losijem polozaju su od telekoma jer istom moraju da placaju port po useru koji taj isti telekom sebi ne placa naravno ... Sta smrdite koji k kad nemate pojma o temi uopste ...

qft

od jednog korisnika koji koristi Eunet, Sezam Beotel..Telekom zaradjuje VISHE od samog provajdera samim tim shto mu 'iznajmljuje' port(koji je provajder debelo vec platio), nego shto provajder uspe da zaradi na ostatku. Cena porta je oko 700 dinara chini mi se. E, a kada se na cenu od oko 1400 oduzmu razni popusti, za studente, invalide, penzionere, zene, crnce...+ razni troshkovi - tipa modemi ili ruteri za korisnika i sve ostalo, koje je provajder prinudjen da nudi kako bi bio koliko-toliko konkurentan telekomu, ostaje bedan sitnish.

Telekom je u polozaju da moze da nudi npr 4portne rutere itd.

i da, Telekom je najbudjavija komunjarska firma ikada [:D]

ali uzimaju oni kesh i od hostinga

rofl...kakve to veze ima sa ADSLom? [:D]

a za ostalo me mrzi da ti bilo shta odgovaram, izlupetao si za sve pare :))

250.000 jura, ficka i ostalo [:(]

Edited by leisure
Link to comment
Share on other sites

@wulfi: ok,ne znam koliki im je trosak po jednom korisniku adsl-a,ali uzimaju oni kesh i od hostinga i drugih stvari. e sad,setimo se kakve su cene ranije bile,u vreme kad nije bilo adsl,placao si 3k din za flat 56k. svi su imali slicne cene,a realno,krali su tada za sve pare. i,ko je mogao da se zali? jednostavno,dogovarali su cene. sad kad je dosao adsl i situacija sa telekomom,sad jadni provajderi odjednom,telekom zaveo monopol.

kad bismo racunali,ja bih gledao ovako. sad,verovatno cu da lupam cifre,ali da zaokruzimo. neka jedan yubc ima 10.000 korisnika adsl. neka u proseku mesecno svaki od njih da 2000din,to je 250.000eur mesecno. neka i pola od toga ode na trosak,odnosno,odrzavanje sistema,plate,harach telekomu,njima ostaje odlicna cifra. opet kazem,verovatno sam lupio cifru,ali radi se o dobroj svoti novca u svakom slucaju.

@mohi: ja ne pricam o telekomu i njegovom monopolu,jer to stoji u svakom slucaju. pricam o tome kako ostali provajder moraju da dogovaraju cene,ne bi li ostali koliko toliko konkurentni na trzistu. pricate kao da provajderi zive na ivici bede i siromastva. ja samo konstatujem da oni zaradjuju i vise nego odlican kes kod nas,i da im je toliko lose,otvorili bi kafic i bolje poslovali. zasto se nijedan provajder do sad nije zatvorio? ocigledno da i nije tako crna situacija. monopol je skoro svuda u nasoj drzavi,ali to ne znaci da su sve kompanije osudjene na propast i da jedva sklapaju kraj sa krajem...

sad sam nasao na netu. 24 isp provajdera u srbiji... mora da im je mnogo tesko!

Pa jeste, zaista jeste. :) Kao shto sam vec pokushao da objasnim, profit koji ostvarujesh po glavi korisnika je mali, i stize tek nakon vishe meseci, trebaju ti hiljade i hiljade ljudi, pa da se to nakupi. Sa izuzetkom jednog provajdera koji ima cene da se useresh i radi uglavnom samo sa pravnim licima, te uspeva da zaradjuje i sa ~2k korisnika.

Ono shto bih josh dodao i shto treba da ubacish u svaku rachunicu je da provajderi imaju i veliki problem sa naplatom od korisnika, problem koji Telekom nema (ili ima u mnogo manjoj meri) iz razloga shto vezuje ADSL rachun sa telefonskim.

Ne znam za mohijevu firmu, ali kod moje su cene stvar internog dogovora, ni sa jednim drugim provajderom se ne "konsultujemo". Moz' biti da je to zato shto smo beznachajno mali. :fixedpenal: :D

Vulfi sam kroji svoju odecu od kozhe ubijenih protivnika.

Pr0 wifebeaters know.

Never give up. Never give in.

Link to comment
Share on other sites

@wulfi: ok,ne znam koliki im je trosak po jednom korisniku adsl-a,ali uzimaju oni kesh i od hostinga i drugih stvari. e sad,setimo se kakve su cene ranije bile,u vreme kad nije bilo adsl,placao si 3k din za flat 56k. svi su imali slicne cene,a realno,krali su tada za sve pare. i,ko je mogao da se zali? jednostavno,dogovarali su cene. sad kad je dosao adsl i situacija sa telekomom,sad jadni provajderi odjednom,telekom zaveo monopol.

kad bismo racunali,ja bih gledao ovako. sad,verovatno cu da lupam cifre,ali da zaokruzimo. neka jedan yubc ima 10.000 korisnika adsl. neka u proseku mesecno svaki od njih da 2000din,to je 250.000eur mesecno. neka i pola od toga ode na trosak,odnosno,odrzavanje sistema,plate,harach telekomu,njima ostaje odlicna cifra. opet kazem,verovatno sam lupio cifru,ali radi se o dobroj svoti novca u svakom slucaju.

@mohi: ja ne pricam o telekomu i njegovom monopolu,jer to stoji u svakom slucaju. pricam o tome kako ostali provajder moraju da dogovaraju cene,ne bi li ostali koliko toliko konkurentni na trzistu. pricate kao da provajderi zive na ivici bede i siromastva. ja samo konstatujem da oni zaradjuju i vise nego odlican kes kod nas,i da im je toliko lose,otvorili bi kafic i bolje poslovali. zasto se nijedan provajder do sad nije zatvorio? ocigledno da i nije tako crna situacija. monopol je skoro svuda u nasoj drzavi,ali to ne znaci da su sve kompanije osudjene na propast i da jedva sklapaju kraj sa krajem...

sad sam nasao na netu. 24 isp provajdera u srbiji... mora da im je mnogo tesko!

Prosecan paket ne kosta 2k din.

Na veci port ide veci zakup tako da za 2mbit/192kbit nije 700 din nego vise, zaboravih tacno koliko.

Taj 2mbit paket kosta 2800din kod yubca recimo koji je kolko ja znam skuplji od proseka, 2 mbita up/down od telekoma kosta malo manje od 10 puta toliko. Tu jos i ne racunamo klijent opremu, support, setup porta telekomu, server opremu (cisco ruter koji mozhe da terminira oko 1k adsl tunela nov kosta 20+k jura a polovan od 8k pa navishe) i da ne racunamo "sitnice" kao sto su prostorije struja i tako to.

To je sto se tice racunice, a sad da predjemo opet na gluposti koje lupetash.

Boldovani/resizoveani deo

Brate jesi ti stvarno retardiran ili sta? TELEKOM NAPLACUJE 2mbit/192kbit recimo 2700din posto ne znam koliko je tacno, Sta imaju drugi provajderi da se dogovaraju? Da nece mozda da se dogovore da naplate taj isti paket 4k din? Sto bi iko otisao kod njih kad isto dobije za 2700? Svi provajderi moraju da prate telekomove cene da bi ostali konkurentni, a na sve ostalo placaju i port telekomu te nikako ne mogu biti jeftiniji i konkurentniji od njih i sve sto mogu je da prate telekomove cene da ne izgube korisnike TAKO DA DRAGI CITAOCE TELEKOM DIREKTNO DIKTIRA CENE ADSLA I SVE SVOJE RETARDIRANE ZALBE NA CENU ISTOG UPUTI DRAGOJ NAM FIRMI ... Kontam da opet nisi razumeo ... JEL TEBI JASNO DA I TELEKOM PRODAJE SVOJ ADSL DIREKTNO I DA TIME MOZE DA OBARA CENU OSTALIM PROVAJDERIMA JER JE TELEKOMU NAJISPLATIVIJE?

OPTIMISED FOR HUMAN OPTICAL NERVE

BEST VIEWED WITH A MONITOR

Link to comment
Share on other sites

Pa nije mu jasno ocigledno, sta se vise svadjas sa decom koji kurac, jebote.

Telekom je meni licno bio firma tipa "voleo bi da crknu komunjare al ko ih jebe" dok nisam video koliko mnogo naplacuju neke druge usluge i koliko lose rade. Boli njih kurac za adsl, kad i dan danas drljaju sa svojim frejm rilejima koje naplacuju kao zlatnu pizdu, a efikasnost im je i dalje na nivou kolko ti je jaka veza tamo tolko ce ti brzo zavrsiti.

Imam osecaj da kad bi covek koji zna posao otisao da radi kod njih, za 2 godine zavrsio kao profesionalni srkac kafe sa socom i mahac ugovorima, aneksima i papirologijama :)

[:p]

Eto vidis kako je lepo kad se covek sali na svoj racun, jebes net dok ima cevapa i piva.

You may have gone to Cambridge, but I'm an honorary graduate of Starfleet Academy

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...